NIEUWS- EN AQÏERTENTIEBLAO VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN- N°. 45. Negentiende jaargang Vrijdag 8 November. Buitenland. SLÏÏISGH Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der -adve'rtentiënvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 7Va cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brievenbenevens Advertentiëu (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever, of bij den Redacteur J. P. LEIJSENNAAR. Generaal Agentschap, N1JGH en VAN ÜITMAli, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. De uitslag van de verkiezingen voor ge machtigden in Frankrijk om de leden van den Senaat te kiezen is boven verwachting gunstig voor de republikeinen. Er is nu geen twijfel meer of dat college zal, even als de kamer van afgevaardigden, de repu bliek dienen en in 't vervolg geen moeie- lijkheden meer in den weg stellen. Allerlei soort van vereenigmgen in Duitsch- land, waaraan de politie slechts iets soci alistisch ruikt, worden ontbonden of verbo den. Hoe zonderling ver de politie in dat pogen gaat kan wel 't navolgende bewijzen, dat wij aan 't R. N. ontleenen Te Ranic, in Posen, bestaat een zang- vereeniging van sigarenmakers, die alleen aan gezellig onderhoud is gewijd en geen de minste politieke strekking heeft. Zondag den 27n October wilde zij, bij gelegenheid van haar jaarfeest, een groote uitvoering geven, waarvan de opbrengst zou strekken ten behoeve van personen, die door den brand te Krotoschin verliezen hadden ge leden. Den 26n echter werd het concert op grond der socialistenwet verboden. De zanders begaven zich daarop des middags naar het in het naburige Silezie gelegen dorp Königsdorf, waar zich een nieuwgebouwde ruime zaal bevond, doch ook hier had de herbergier bevel ontvangen, de zangers geen lokaal af te staan, of hun verver- schingen te verschaffen. Zij begaven zich toen in den tuin en zongen daar eenige onschuldige liederen. Eensklaps werd hun ook dit verboden en toen ten slotte de zangers een Hochop den keizer uitbrach ten om te toonen, dat het volstrekt hun doel niet was, om »de bestaande maat schappelijke instellingen te ondermijnen, kwam ook daartegen de politie op, en be val den zangers te zwijgen 1 Zonderlinge toepassing van de socialis tenwet voorzeker. De socialisten te Mainz hebben dan ook hunne vereeniging vrijwillig ontbonden en hare roode vaan, ten einde die niet in handen der politie zou vallen, in den Rijn laten zinken. In de Italiaansche politiek zullen zich weldra nieuwe elementen doen gelden, door de veranderde houding van den Paus. Op het Vaticaan is thans aangekomen pater Curci, om met den Paus het plan voor den politieken veldtocht, in verband met het actief optreden der katholieken bij de verkiezingen, te regelen en plannen te be ramen voor de oppositie der Jezuïten tegen de plannen van Curci, waaraan de Paus zijne goedkeuring heeft gehecht. Uit Rome komt het belangrijke bericht, dat, blijkens de Unita cattolica, een der officieuse organen van het Vaticaan, de Paus aan de Italiaansche katholieken last heeft gegeven om voortaan deel te nemen aan de verkiezingen en zich niet meer te onthouden. Zij moeten trachten in de ka mers een Pauselijke partij te vormen en tot dat einde eene agitatie in geheel Italië organiseeren. Bij het geneeskundig onderzoek van Oliva Moncari, die op den koning van Spanje heeft geschoten, is gebleken, dat zijn ver- standsmogens in goeden staat zijn. Dat het behoud van den Europeeschen vrede hoofdzakelijk afhangt van het verder verloop der weder opnieuw aan de orde gestelde Oostersche quaestie, is boven allen twijfel verheven. Vandaar dan ook, dat met groote belangstelling iedere phase in deze overheerschende aangelegenheid wordt gevolgd en dat ieder bericht, waardoor de hoop op een gunstig einde wordt opgewekt, met blijdschap wordt begroet. Van dien aard is een telegram uit Londen van den 3den dezer, volgens hetwelk lord Salisbury reeds een antwoord zou hebben ontvangen op de laatste Engelsche nota. In dat antwoord moet Rusland op de meest stellige wijze verklaren, dat Rusland het tractaat van Berlijn zal uitvoeren en zijne troepen op den bepaalden tijd uit Turkije zal doen terugkeeren. Onvoorziene omstandigheden hadden de tegenwoordige beschikkingen ten aanzien van de tegenwoordige troepen noodzakelijk gemaakt, doch hierdoor zou de uitvoering der bepalingen van het trac taat van Berlijn niet worden verhinderd. Mocht werkelijk Rusland zoo goede voor nemens hebben, het zou ongetwijfeld Europa een grooter dienst bewijzen, indien het van zijne gezindheid blijk gaf door daden, want alleen daardoor kan het vertrouwen worden hersteld en eene herleving van verschillende bronnen van bestaan worden verwacht. De Times meldt, dat de termijn dooi de Engelsche regeering voor het antwoord van den Emir van Afghanistan toegestaan, 20 November eindigt. Volgens genoemd blad zijn 20 pet. der troepen van den Emir ziek. België. Te Leuven hebben bij de studenten mani festation tegen de liberalen plaats gehad. Op een der colleges werden tegen de zoons van liberale raadsleden bij het binnenkomen hoogst beleedigende uitroepingen gericht. Inzonderheid gold het den heer Luits. Zelfs toen de professor reeds in den catheder stond weergalmde nog het geroep «Weg met de geuzen 1 Smijt ze de deur uit 1" In plaats van een afkeurend woord te doen hooren, veroorloofde zich de professor den satirieken uitval «Maar, mijne heeren, weet gij dan niet dat stilzwijgen het krach tigste bewijs van verachting is Op een ander college ging het er even onstuimig toe. Aldaar werd de heer Abrassant, zoon van den directeur der hoogere burgerschool, de deur uitgesmeten, zonder dat de rector er notitie van scheen te nemen. Donderdag ochtend werd de heer Luits op straat door een menigte studenten heen en weer ge gooid, geslagen, met steenen geworpen, tot hij eindelijk gekwetst de vlucht nam naar een koffiehuis. Aldaar door zijne vervolgers ingesloten, werden deze op hunne beurt door de politie belegerd. Daarop volgde eeu aanval op de agenten, die evenwel na veel moeite er in slaagden, hem te bevrijden. Geen wonder dat er in de stad eene alge- meene verontwaardiging heerscht. Blijkens nadere berichten omtrent de on geregeldheden te Berchem hebben de libe ralen een locaal der klerikalen met straat- steenen gebombardeerd, nadat eenige kleri kalen aan den banierdrager eener liberale vereeniging zijn vaandel hadden ontrukt. Er moet hevig gevochten zijn, daar vele personen zware kwetsuren hebben opgedaan en de politie eerst na krachtigen bijstand van een piket mineurs de orde heeft kunnen herstellen. Te Audenaorde heeft Dinsdag, avond ten 7 ure voor het lokaal der klerikale club een oploop plaats gehad, waarbij een der kleri kalen een behanger door een dolksteek heeft gewond. De gendarmerie rukte onmiddellijk aan en werd door de opgewonden menigte zoodanig tegengewerkt, dat de manschap pen van hunne wapens moesten gebruik maken. In het gewoel heeft een steenbakker- een bajonetsteek gekregen, hoewel niet ge vaarlijk, terwijl een aantal personen door geweerkolven werden getroffen. Te Calcken (provincie Oost-Vlaanderen) werd de voorzitter der liberale vereeniging hij het verlaten van het stembureau omringd door een driehonderdtal mannen en vrou wen, uit wier midden men onophoudelijk de kreeten hoorde «Weg met Bara weg met Rolin leve Malou weg met de logie- mannen (vrijmetselaars)weg met den geu zen-presidentenz. De burgemeester die zich nog in het lokaal bevond, hoorde dit alles aan, maar hield zich stil. Nadat dit een poos had geduurd, kwamen eeu dertig tal liberalen hun voorzitter te hulp en wis ten het zoo aan te leggen dat zij met hem uit het gedrang kwamen. Onder de belhamels was zekere Henri Bracke een der hevigste. Deze persoon heeft 's avonds bij een nieuwen oploop een messteek gekregen, waardoor hem de polsader werd afgesneden, met het gevolg dat hij nog denzelfden avond is over leden. Naar men zegt, was de nieuwe op loop ontstaan door een twist in een herberg tusschen vier volbloedklerikalen en een werkman, die, ofschoon zelf tot hunne partij behoorende, de liberalen had verdedigd. Wat er van zij, gisteren heeft de geestelijk heid in de kerk gebeden aangekondigd voor «Henri Bracke, wreedaardig vermoord door de liberalen". De bejaarde schepen Sehollaert, ondervoorzitter der liberale ver eeniging, 's avonds met een zijner medele den, den heer de Ruijcke, op straat komen de, werd omringd door eene talrijke menig te, die woedende kreten begon uit te galmen. Voortdurend vervolgd, keerde hij terug en ging naar den burgemeester, om diens be scherming in te roepen. Aldaar kreeg hij eenvoudig ten antwoord, dat hij misschien

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1