NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VIN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAIHDEREN- N°. 44. Negentiende jaargang. Buitenland. A°. 1878. SLUIS! Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Vrijdag I November. Prijs der advertentiënvan 15 regels CO cent, elke regel meer 1% cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) eu gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever, of bij den Redacteur J. P. LEIJSENNAAR. Generaal Agentschap, NIJGH en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te 'Rotterdam. De politieke storm, die in Oostenrijk en Hongarije dreigde ernstige verwoestingen te zullen aanrictiten, drijft over, zonder be langrijke sporen achter te laten en, met het oog op de ernstige en gewichtige tijdsom standigheden, is het een gelukkig verschijn sel, dat de partijen er do voorkeur aan go- ven, den binuenlandschen vrede te bewaren dan tot het uiterste voor eigen inzicht en beginselen te willen strijden. Intusscben is het een feit, dat de verhou ding tusschen Engeland eu Turkije aan- morkelijk is verbeterd. De overeenkomst betreffende de hervormingen in Azie is, nadat kleine wijzigingen in het ontwerp zijn gebracht, door beide partijen getee- kend, wat in Konstantinopel groote satis factie verschaft. De lieer Layard heeft het geteekende document van den Sultan ont vangen. De opstand in Rumenie en Macedonië neemt in kracht en omvang toe. De Bulgaar sche miliciens, uil Sofia hebben te Yenikeui zes Muzelmansche dorpen verwoest en de communicatiewegen afgesneden. De bewe ging, die zich over de districten Menelik, Terascho eu Tenur uitstrekt, wordt door de Slavische comité's gesteund. In den minis terraad is de zaak behandeld, doch met welk resultaat, blijkt nog niet. In eeue cir culaire aan de vertegenwoordigers van Tur kije bij de groote mogendheden wordt de schuld voor den opstand voornamelijk toe geschreven aan de Slavische comité's in het Zuiden van Bulgarije. De Morningpost gelooft dat den 25 dezer in den ministerraad te Londen is besloten om den oorlog tegen Afghanistan nog dezen winter le beginnen. Indien een particulier telegram van de Independence Beige, uit Weenen, vertrou wen verdieut, dan is Engeland reeds tot een diplomatieke handelingjegensRusland over gegaan, door zich bij die mogendheid te be- klagenover hare houding ten aanzien van de uitvoering van het tractaat van Berlijn. Of Groot-Britannie geheel zelfstandig handelt, dan wel of het door andere mogendheden gesteund wordt of zal worden, blijkt niet. Hoe dit zi j, do verhouding tusschen Londen en St. Petersburg zal niet beter geworden zijn. In de quaestie met Afghanistan kan ook ieder oogenblik een beslissing worden tege moet gezien. Uit Darjeeliug wordt althans aan de Times gemeld, dat de afkondiging der oorlogsverklaring, met omschrijving van redenen, ieder oogenblik in de Gazette wordt verwacht. Reeds is eeno verkenning naar Ali Moedsjid ondernomen, waar de Engel- schen een 15tal kanonnen bemerkten, en over het geheel de verdedigingswerken van onbeduidonden aard schijnen te hebben ge vonden. De Emir schijnt echter steeds nieuwe maatregelen te nemen, om zich de noodige strijdkrachten le verschaffen. Hij heeft thans bevol gegeven tot een gedwon gen lichting. Hoewel volgens berichten uit Jellalabad ook onder zijne troepen ziekte heerscht, hebben toch do Engelschen nog meer te lijden. Te Pesjawour blijft de koorts woeden eu eischt voortdurend offers. In weerwil van alle pogingen om verbe tering aan te brengen, blijft de inwendige toestand van Turkije in den letterlijken zin van het woord wanhopig. Terwijl do Rus sen zich als heeren en meesters iu het ge bied van den Grooten Heer aanstellen en de Engelschen er over denken om zich weer meer iu de nabijheid van de stad der Zeven Heuvelen te nestelen, krijgt de opstand in Macedonië een meer en meer ernstig aan zien en over zijn waar karakter wordt eenig meerder licht verspreid door een artikel in de Wiener Abendpost. waarin als het doel wordt aangegeven de verwenlijking van het denkbeeld van een Bulgarije, dat zich tot de Egeïsche zee uitstrekt, overeenkom stig de wijze waarop het in het tractaat van San Stefano was ontworpen. Is dit werke lijk het geval, dan is het duidelijk, dat de opstand veeleer een politieke beteekeuis en zelfs eenigszins een Europeesche beeft, dan wel een zuiver locaal karakter draagt. St. Petersburg, 20 October. De regeering verklaart, dat de geruchten volgens welke een nieuwe Russisch-Turksclie oorlog weder aanstaande zou wezen, ongegrond zijn. De diplomatieke onderhandelingen met Engeland zijn vredelievend en geven uit zicht de ten uitvoer legging van het tractaat van Berlijn te zullen bevorderen. Te Venetie hebben drie faillissementen plaats gehad. Bij de in Zwitserland plaats gehad heb bende verkiezingen voor leden van den nati- onalen raad, hebben de gematigde libera len belangrijke overwinningen behaald en de radicalen terrein verloren; de klerikalen hebben overal hun zetels behouden. De onderdrukking van sociaal-democra tische vereenigingen en bladen is thans in geheel Duitschland in vollen gang en wordt met kracht doorgezet. In Berlijn wordt iedere sociaal-democratische uiting terstond onder drukt. Karakteristiek is, dat overal de soci aal-democraten zich met volkomen kalmte aan de politic-maatregelen onderwerpen; de orde werd nog nergens verstoord. De Germania verklaart ten opzichte van de kerkelijke quaestie te weten, dat de Pruisische regeering voorstellen van het Vaticaan ontvangen, doch totnogtoe niet beantwoord heeft. De hoop op een bevre digend antwoord is gering. België. De verkiezingen voor leden van den ge meenteraad te Brugge zijn Dinsdag ten na- deele der liberale partij uitgevallen. De ge- heele lijst van 14 klerikale kandidaten heeft meteene meerderheid van 100 a 140 stemmen gezegevierd. Wij voor ons gelooven.3 dat deze uitslag voor Brugge in de huidige omstandigheden niet zeer voordeelig wer ken zal. Vóór eenigen tijd toeli'deelden wij mede, dat er door het tegenwoordig libe raal ministerie eene commissie tot onder zoek was ingesteld voor het ontwerp van den heer de Maere-Limnander nl. om Brugge door verbinding met de zee in eenjzeehavcn te herscheppen, dat voor het vervallen Brugge als eene levenskwestie te beschou wen is. En wat doet nu de stad zelve tegenover de handelingen van het ministerie, dat toont de belangen van Brugge te willen behartigen Zij geeft de regeering een slag in het aangezichtDe regeering zegt Ruzette kan als gouverneur niet aan het hoofd der proviucie blijven, omdat hij door zijne handelingen bewijst, dat hij zich stelt tegenover die regeering. En wat zegt nu de stad, of liever wat zeggen nu de kiezers (Wij blijven er buiten, hoevelcn daarvan het waarachtig belang der stad op het harte dragen, en of de uitslag ook een gevo'lg is geweest van dwang, omkooperij of iets dergelijks.) We vragen alleen Wat zegt het meerendeel der kiezers Zij zeg gen de regeering moge Ruzette. verwer pen, wij willen hem hij is onze man! En met hem, die als vreemdeling onmoge lijk met de wezenlijke belangen van Brugge kan bekend zijn en wien ze het hoogste aantal stemmen schenken, verkiezen zij de gansche lijst der klerikale kandidaten. Kan het nu anders of deze handelwijze moot het ministerie hard vallen Zou het zoo belangeloos kunnen zijn, dat het niette genstaande dezen slag in het aangezicht, zou kunnen voortgaan om het diepgezon ken Brugge uit zijn ellendigen toestand op te heffen, door het iu verbinding te brengen met de zee Wij willen het hopen voor het waarlijk goedgezinde deel van Brugge, dat de handelingen van het tegenwoordig ministerie eerbiedigt. Hunne kandidaten zijn gevallen, maar zij zijn gevallen met eere! We kennen er mannen onder die een groot gedeelte van hun leven hebben ge wijd aan het heil van Brugge, en daarom trots hunne minderheid zulien wij hen steeds onze sympathie blijven toedragen. Alleen dit zij ons laatste woord Wij hopen voor den bloei van Brugge dat het ministerie, juist om die minderheid, die, we zijn er van overtuigd, een voornaam deel der stad vertegenwoordigt, de belan gen van het vervallen Brugge zal blijven behartigen. In de meeste steden van Belgie heeft overigens de liberale partij gezegevierd. Antwerpen met 1000 stemmen; Mechelen met 500; Leuven met 425; Yperen met 300 stemmen enz. Verder in Meenen, Dix- mude, Veurne, Nieuwpoort, Oostende, Blan- kenberghe, Hasselt, Eecloo enz. enz. te lange lijst om te noemen. Bijna Brugge alleen maakt op het oogenblik eene som bere uitzondering. Spanje. Den 26 dezer is een moordaanslag op koning Alphonsus gepleegd. Een kuipers

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1