WOONHUIS EN EKF lijk uit zuinigheid geen witten of blauwen kiel aan te trekken. In Holland, waar men o-eregeld 60 of 70 gulden of meer nog voor een pak betaalt dat er een beetje goed uit ziet, inoethet wel ongelooflijk schijnen, dat men hier in magazijnen als de Pont-Neuf en anderen voor hetzelfde geld bijna zijn ge- lieele familie in de kleêren steekt. Ik kocht er ten minste de vorige week een Ulster voor fr. 19,en een compleet pak voor fr. 29,-. De Hollandsche tailleurs moesten dunkt mij, wel niet hijzonder op hun gemak zijn vau zulke prijzen, want als het Hollandsche pu bliek zulk een kanaal eenmaal kent, en den geïllustrecrden catalogus en do stalen dan laat komen, is het met hun rijkworderij ge daan. Hoe het met de dames gesteld is, weet ik niet Ook zij zullen hier wel niet te duur terecht kunuen zeker is het dat zij nergens anders zulke prachtige toiletten zullen vin- den als in Parijs, en vooral op de Tentoon stelling. Zoo zien wij daar o. a. een robe van wit satijn geheel gegarneerd met opge- zetto vogels en kapellen. Een nicht van keizer Napoleon, mevr. Ratazzi is er voor frs. 10,000 de gelukkige eigenares van ge worden. Een paar andere japonnen, welke zij op do Tentoonstelling heeft gekocht kos ten haar weinig minder, zoodat de weduwe van den grooten Italiaauschen staatsman, wiens naam de voormalige prinsesvan Solms, geboren Bonaparte wijselijk thans draagt, blijkbaar in goeden doen verkeert. Trou wens het prachtigehotel datzij in de Champs Elyséesbe woont en de oneindige reeks fees ten welke zij daar geeft, laten daaromtrent geen twijfel over. "Waar zij evenwel op moge bogen op orde in haar huishouden wel allerminst. Dit bleek nog kort gele den naar aanleiding dat op een avond waar op zij een hal gaf, uit haar slaapkamer een tel diamanten werd ontvreemd. Spoedig bleek dat een der gasten zich aan dien dief stal had schuldig gemaakt, hij werd gear resteerd en veroordeeld. De zitting van de rechtbank, waarin de zaak behandeld werd was allermerkwaardigst. Er bleek o. a. uit dat hij huiszoeking in de woning van den dief ook een haarkam met diamanten, een diamanten porie-bouquet en een verguld zil veren lepel gevonden was alles afkom stig van mevr. Ratazzi. Beide eerstgenoemde voorwerpen waren op den avond van het feest door haar dochter gedragen geworden. Deze scheen ze niet eens gemist te hebben, ten minste, er was geen werk van gemaakt om ze terug te krijgen. En wat den lepel aanging.... och, dat was een kleinigheid waarop in hel geheel niet gelet werd. «Er is geen diner hij mevrouw aan huis" verkaarde hare huishoudster, «of er raakt zilver weg. Daar wordt niet eens naar gekeken." Zóo gaat het in groote Fransche huishou dens Maar, keeren wij tot de Tentoonstelling terug. Dat onze eenige parfumerie-fabriek een bekrooning is ten doel gevallen, is u reeds bekend. Wij verheugen ons daarover, daar deze tak van industrie voor Nederland nog geheel nieuw is. Heeft Frankrijk deltaliaan- sche reukwerken uit deu Renaissancetijd geheel verdrongen, het staat thans aan Hol land, dat bloomenland hij uitnemendheid om zich op dit terrein, aanvankelijk met zulk goed succes betreden, naam te maken. En dat is er mede te doen. De parfum-fabri- kage is belangrijker dan misschien wel door velen gedacht wordt. Zoo heeft o. a. het huis Ed. Pinaud te Pantin, in do onmid- delijke nabijheid van Parijs, een fabriek met 180 werklieden, terwijl deze firma jaar lijks voor ruim 3miilioen francs zaken doet? Over Ed. Pinaud sprekende vestig ik uwe aandacht bijzonder op zijne vitrine in klasse 27, niet zoo zeer om daarin de 1001 produc ten te bezien, die zijn naam reeds jaren lang beroemd hebben gemaakt, speciaal zijn Ylaug-Ylang, zijn Violets de Parme, zijn opoponax of zijn extrait végétal de Rose te bewonderen, alles keurig en smaakvol ge groepeerd om een monsterachtig stuk zeep au sue de laitue, maar om te lezen wat het reglement voor de werklieden op de fa briek, hier tegen een der ruiten van de vi trine geplakt, wel voor bijzonders inhoudt, waardoor het die plaats verdient. We zullen haar echter volkomon rechtmatig vin den, als wij lezen dat ieder werkman na 5 jaren bij de firma Ed. Pinaud gewerkt te hebben jaarlijks een gratificatie ontvangt van frs. 50 en welke na verloop van elk jaar met fr. 50 wordt verhoogd, terwijl voor het bedrag inschrijving op het grootboek wordt genomen. Door dezen maatregel zal b. v. een jongmensch op löjarigen leeftijd bij de firma in dienst tredende, op 6öjarigen leeftijd een kapitaal van frs. 22,000 en zoodoende bewaard zijn voor kommer en gebrek op een leeftijd, die handenarbeid hoogst bezwarend maakt. Ook buiten de parfumerie-salon vindon we Pinaud terug. Namelijk in de «galérie d'honneur." Daar maakt hij acte de presence met een keurig monument iu renaissance stijl, deels uit brons, deels uit marmer ver vaardigd, Een kunststuk van bewerking. Op eiken hoek, giet een bevallige bronzen Najade, in een marmeren nis met antieke roode kolommen geplaatst uit een urn een welriekend vocht iu een wit marmeren bas sin: het is eau de toilette ixora, vinaigre ixora, essence ixora en eau de cologne. Naast Pinaud vinden we hier Christoffle met een wondersclioone vaas, geheel geor- neerd mot wijngaardranken, waartusschen tal van engeltjes op de bevalligste eu onge- zoehtste wijze ziju aangebracht. Om van hier over te steken naar de afdee- ling wijnen is geen groote reis. Frankrijk staat met zijn kolossalen wijnbouw natuur lijk aan de spits. Of het ook zoo is met de wijnvervalscbing weet ik niet, maar dat de Fransehen ook te dien opzichte niet zuiver op den lever rijn is wel zeker. Om dit kwaad zoo hier als eiders zooveel mogelijk te kee ren is door het gouvernement onlangs een commissie benoemd om de verschillende wijnsoorten ter Tentoonstelling aanwezig, chemisch te onderzoeken, 't Is te hopen dat deze commissie bij haar reuzenarbeid er ziju 15000 soorten ingezonden met de meeste nauwgezetheid zal te werk gaan en alle wijnvervalschers onverbiddelijk aan de kaak stellen, want gekuoei met levensmid delen is tegenwoordig allerwege aan deorde van den dag. Yoor wijn krijgt men een on mogelijk fuchsine- mengsel, voor suiker meel, voor meel gips, voor thee alle moge lijke soorten van blaadjes, voor bier, ik weet niet welk een afschuwelijke kost, maar zeker het allerminst een eerlijk brouwsel uit granen. Vooral hier in Parijs laat het bier heel veel te wenschen over. Het eenige geluk, dat er bij is, als men in een café een bock vraagt, is dat men een heel klein beetje krijgt. Als men in Parijs hier wil drinken, doet men het best een Duitsch café op te zoeken. Daar heeft men den meesten kans een be hoorlijke kwantiteit van goede kwaliteit te krijgen, maar als men die plaatsen niet weet zijn ze, vooral bij een kort verblijf, moeielijk te zoeken. Ik zal mijne lezers, die voornemens zijn herwaarts te komen, daarom waarschijnlijk geen ondienst doen door hen,als zulk een echte Duitsche «knijpe" den café-r.estaurant Schoiten te noemen 110 Boulevard Sebastopol, op den hoek van de rue Blondel. Men krijgt daar uitmuntende waar voor billijken prijs. Voor 1 franc heeft men er een biefstuk, die niet behoeft onder te doen voor hunne beroemde collega's uit de Port van Cleve en als men op de kaart voor een paar francs uitzoekt heeft men een compleet diner. Nu ik toch weêr aan het raadgeven hen, kan ik de verzoeking niet weerstaan nog een adres op te geven, waar mijne landgonooten hun voordeel kunnen doen. Het betreft hot logies. Waar men zooals hier uit ruim 150 duizend gemeubileerde kamers en apparte menten een keuze moet doen, loopt men grootgevaarer een te treffen, welke heel wat te wenschen overlaat. Velen zijn hoog in dn lucht, de meesten vuil, eu de Hollanders, die thuis maar weinig gewend zijn aan klim men, hebben een aangeboren afkeer van trappen, terwijl hunne spreekwoordelijk geworden zindelijkheid hen totaal verwend heeft. Een goed logies dan zullen zij vinden in het hotel Malesterhes, no. 26 op den Bou levard van dien naam, in een der schoonste en rustigste quartiers van Parijs. Het is een hotel speciaal geschikt voor families, uitprst zindelijk en niet duur. Men is er geheel op zijn gemak, eet er goed en drinkt er goed. Vooral voor een langdurig verblijf is het zéér aan te hevelen, en men behoeft niet te vreezen dat men er op een binnenplaats zal gestopt worden, wantalde vertrekken groote zoowel als kleine, komen uit op den Boule vard. Vooral met het oog op de aanstaande fees ten zijn deze aanwijzingen wellicht niet zon der waarde, want bij de uitreiking der me dailles zal het hier aan vreemdelingen niet ontbreken. Kolossale toebereidselen worden er voor gemaakt en geheel Parijs zal zich woderom, evenals den 1 Mei en den 30 Juni het geval is geweest, iu feestdosch steken, terwijl het groote feest, door maarschalk Mac-Mahou te Versailles te geven, geen min dere aantrekkelijkheid zal uitoefenen. Daar na zal de tentoonstelling nog eenige dageu geopend blijven, om den lOn November voor goed te worden gesloten. Eerst dan zal Parijs beginnen zijn gewoon aanzien weer terug te krijgen. MARKTBERICHTEN. BROODZETTING. SLUIS, 21 October 1S78. Grof Tarwe Brood 12'/2 cents per kilo. Rogge J, 9 Va OosttsMivj, 23 October 1S78. Bij redelijken aanvoer en tamelijke vraag ondergingen de graanprijzen geene veran dering en werden voor alte artikelen vorige weekprijzen ingewilligd, echter ondervond den omzet groote belemmering doordien de regen half markttijd vele monsters bevoch tigde en daardoor onverkoopbaar werden. Tarwe f 8,50 a 10,25, Rogge f 0,50 a 7,00, Wintergerst, f 0,80 a f 7,10, Zomergerst f 5,25 a f 6,50, Paardeboonen f 7,50 a f 8.25, Haver f 2,00 a 4.00, erwten f 8,00 a 9,00, Kanariezaad f S.00 a 9,00. Advertentiën. Verkoop! ng VAN EEN TE OOSTBURG. De Notaris lï. F. MliSHl te Sluis, zal op Woensdag 30 October '1878, des namiddags ten G ure, in de herberg bewoond door Mej. de wed. DU PUIJ, te Oostburg, ten verzoeke van de wed. en de erfgenamen van wijlen den beer M. A. ZEGERS aldaar, in bet openbaar verkoopen: Een hecht en sterk Woonhuis met Ei'f en Tuin, staande en gelegen te Oost- burg in de Brouwerijstraat, kadastraal be kend Sectie B. Nos. 1104, 1105 en 110G, ter grootte van 3 Aren 34 Centiaren. Dadelijk te aanvaarden. Inlichtingen alsmede inzage/Ier kadastrale stukken zijn kosteloos te verkrijgen ten kantore van genoemden Notaris. ZEGT HET VOORT.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 3