Aangesteld zijn tot opzichter derdo klasse der visscherijen op de Schelde en do Zecuwseho stroomen de tijdelijke opzieners "W. J. Mijnsberge Jz. on P. J. M. Voerman. Tot president van bet hoog militair gerechtshof is benoemd mr. G. Turk, thans lid van het reohts-college. GEMENGDE BERICHTEN. Een van vele handteekeningen voor zien adres van instemming met het verzoek van den Multapatiors bond, strekkende om wettelijke bepalingen in het leven te roepen tot wering van het misbruik van bedwel mende dranken, is uit Vlissingen aan Z. M. den Koning ingezonden. -Het Familieblad en het Stuiversma gazijn beiden bij de firma Gebr. Belifante, te 's Gravenhage verschijnende, zullen van 1 Januari 1879 af vereenigd als Weekblad het licht zien, onder den titel van Het Familieblad. Wekelijksch Stuivers-Magazijn. De heer George Kepper zal zich met de hoofdredactie van het vereenigde Blad be lasten en heeft zich de medewerking van verschillende Nederlandsche letterkundigen verzekerd. Met de haringvisscherij blijft het er allertreurigst uitzien. De laatste dagen zijn te Scheveningen geen vaartuigen gearri veerd. Men had gehoopt, dat er, ten gevolge van het stormachtig weder, meer haring zou zijn gevangen, doch die verwachting is te leurgesteld. De prijzen der steurharing blijven zich dan ook ferm souteneeren. Over het algemeen verkecren de reederijen en niet minder de visschershuisgezinnen in treurigen toestand. Indien er niet spoedig verandering komt, zullen de verliezen on berekenbaar zijn. Een later bericht van de benoeming van den heer J. van Veersen, tot directeur van de kapel der grenadiers en jagers, aan de Arnk. Ct. ontleend, wordt in die courant op de volgende wijze tegengespro ken Dat bericht was een onwaarheid en, ge lijk thans gebleken is een «aardigheid men noemt het ook wel «een gemeene streek" van een «grappenmaker", die, hopen wij, in de gelegenheid zal gesteld worden napret te houden van de kermis. Prins Bismarck, kennisgenomen heb bende van de stichting der Association In ternationale pour l'eau potable en van do bekende vier punten van onderzoek door de Yereeniging van en voor Nederl. Industri- eelen bier te lande, aan den minister van binnenlandsche zaken onderworpen, ten einde tot de juiste kennis te geraken van den toestand van het drinkwater, hoeft dezer dagen van den heer J. G. Jager te Amster dam in een vereerend schrijven van zijne ingenomenheid doen blijken, met mededee- ling dat de stukken door hem in handen werden gesteld van den gezondheidsraad van het Duitsclie Rijk; de president van dit re- geeringscollege, heeft zich reeds in relatie gesteld met onzen geachten landgenoot, den stichter der Internationale vereeniging voor het drinkwater. Ook lord Beaconsfield heeft den heer Ja ger, onder dagteekening van 1 dezer, van zijne ingenomenheid doen blijken voor eene zaak, die in Engeland dagelijks meer de pu blieke opinie bezig houdt. Om oenigormate een denkbeeld te ge ven van den enormen veehandel, die in de noordelijke provinciën gedreven wordt, kunnen de volgende cijfers dienen. Een nauwkeurig onderzoek beeft geleid tot deze waarheid, dat in 1878 van 1 Jan. tot 30 Sept., dus 39 weken, elke week zijn ver handeld en grootendeels verzonden 2500 stuks vee. Wanneer men nu mag aanne men, dat dit vee door elkander gerekend f 150 per stuk geldt, dan is elke week voor f375,000 verhandeld, of in 39 weken voor f 14,625,000. Ter goede uitvoering van de verdere bepalingen tot beteugeliug der longziekte onder het rundvee, is het noodzakelijk voor gekomen dat het rundvee, hetwelk uit niet verdachte streken met stoombooten of andere voertuigen te Rotterdam wordt aangevoerd, nadat die voertuigen onderweg aangelegd hebben aan een of meer gemeeuten van den afgesloten kring, gedekt zij door bewijzen van herkomst, af te geven door den Burge meester van de gemeente waar het wordt in geladen. Ten einde de daarover gerezen pioeielijkhedon te doen eindigen en voor het vervolg te voorkomen, heeft de Commissaris des Konings de gemeentebesturen in Zuid- Holland verzocht, voor zooveel noodig, des- verlangd zoodanige bewijzen van herkomst af te geven. Voorts is de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid dat de direction van stoombootmaatschappijen, voo zoover zij in de betrokken gemeenten gevestigd zijn, en wier booten op de reis den afgesloten kring aandoen of voorbijvaren, in hun belang wor den aangemaand geen rundvee naar Rotter dam te vervoeren, tenzij door behoorlijke bewijzen van herkomst gedekt. Aan de verschillende spoorwegbesturen hier te lande is door den raad van toezicht het ontwerp van een algemeen reglement voor den dienst en het vervoer op de locaal- spoorwegen toegezonden, om speciaal hun oordeel uit te spreken over de mogelijkheid om treinen binnen den afstand van 20 meter te doen stoppen. Aan de Arnh. Cour. wordt uit Dieren bericht Donderdagmorgen, omstreeks 5 ure, had alhier, ten huize van mej. de wed. S,, eene zeer noodlottige gebeurtenis plaats Een aldaar met zijne vrouw tijdelijk verblijf houdend heer, op zekere plaats moetende zijn, nam een brandende kaars, een flesch eau de cologne en een zakdoek mede; kort daarop vernamen de huisgenooten een vree- selijk gegil. Daar de deur van binnen op de knip gedaan was, werd zij ingetrapt. Men zag den ongelukkige door de vlammen om ringd, in elkander gedoken. Waarschijnlijk had de zakdoek, doortrokken van de eau de cologne, vlam gevat en deze zich aan de kleederen medegedeeldHet geheele lichaam uitgezonderd een gedeelte der beenen, was letterlijk geblakerd; het vel bleef aan de in middels omgeworpen dekens hangen. Da vreeselijke pijnen duurden ruim 10 uur, toen de dood daar een einde aan maakte. Men verneemt dat do ongelukkige somtijds aan verstandsverbijstering leed. Een van de belangrijkste ontdekkin gen in den laatsten tijd is de verlichting door clectriciteit. De toepassing daarvan is thans het voornaamste onderwerp van on derzoek voor den bekenden Amerikaanseken uitvinder Edison. Hij heeft eene machine vervaardigd, die niet alleen electrisch licht voor 10 vlammen, ter sterkte van 4000 was kaarsen, geeft, maar ook een aantal lichten levert, die alle gasverlichting onnoodig ma- keu. Met 15 of 20 dergelijke machines zou hij half New-York kunnen verlichten en wel met behulp eener stoommachine van 500 paardekracht. Hij wil zijn plan verwezen lijken door draden, die in den grond liggen evenals gaspijpen en in ieder huis wil hij een lichtmeter stellen, die evenals thans de gasmeters de verdeeling der lichtkracht aan geeft. Mot een kleine wijziging zullen de tegenwoordige gaslampen kunnen worden gebruikt. Bij gelegenheid van de uitreiking der bekroningen zullen verschillende schouw burgen te Parijs gratis voorstellingen geven. Naar men verneemt, heeft de persoon, die onlangs zijn zoon te Velp heeft dood gestoken, in de gevangenis te Arnhem door ophanging een einde aan zijn leven ge maakt. Omtrent de gevangenneming van de vrouw en dochter (15 jaren oud) van den stationschef te Krainiugen wordt medege deeld, dat een groote menigte vermiste goederen waaromtrent vroeger vergeef- sche nasporingen gedaan waren thans door de politie in de woning van den sta- stionschef (die ontslagen is) in beslag is genomen de voorraad was zoo groot, dat een groote kar daarmede overvol geladen was. Onder bet gevondene bevindt zich een zak appelen, die daags voor de ontdekking van elders verzonden, maar gedurende bet transport vermist werd en veel tot de ont dekking moet hebben bijgedragen. Een geëmployeorde bij de bijbank te Liverpool van de Engelsche Bank, is met 15,000 pond sterling aan banknooten op den loop gegaan. Men vermoedt, dat bij naar Spanje gevlucht is. De vrees voor eene aanstaande ern stige uitbarsting van den Vesuvius schijnt ongegrond te zijn. Althans de heer Palmieri, directeur van het Vesuvius-observatorium, schrijft dienaangaande in de te Rome uit komende Liberta dat voorloopig daarvoor nog geen gevaar bestaat. Uit Westphalen wordt gemeld dat het denkbeeld van een aantal sociaal-de mocraten om in massa het land te verlaten, meer en meer bijval vindt. Amerika en Klein Azie worden voor die landverhuizing aanbevolen. Het plan om elders het land van belofte te zoeken, wordt zeer in do hand gewerkt door de vijandige werkgevers tegenover de sociaal-democraten. De directie van een der groots e fabrieken bij Duisburg heeft in de afgeloopen week al de werklieden ontslagen, die op bet socialistisch orgaan de Westpli. Freie Presse geabonneerd waren Nu de Coloradokever bijna vergoten is, komep weer andere insecten gedurende eenige maanden de dagbladen en boeren van het vasteland van Europa verontrusten. In een natuurkundig tijdschrift worden name lijk mededoelingen gedaan omtrent .een drie tal in Noord-Amerika en op de Antillen in- heemsche torren, die bij voorkeur in tabak en sigaren hun zetel nemen en ons het genot van het geurige nicoliaansche kruid dreigen te benemen. Omtrent den sigareator, elap- tridior irroratnm meldt,men dat hij hetin't bijzonder op Havanasigaren begrepen heeft; het komt niet zelden voor dat de verbruiker eener regalia na een wijle le hebben gerookt, plotseling door een leelijken smaak en vrce- selijk geknetter in kennis wordt gesteld met de aanwezigheid van zulk een tor. Bij ope ning van zulk een sigaar vindt men dan de verkoolde overblijfselen van den sigarentor. Dezer dagen is te Rome een moord gepleegd, die niet minder sensatie maakt dan die op den dagblad-redacteur Sonrogno, eenigen tijd geleden. In den morgen van den 5den dezer drong onverwachts, onder een valseh voorgeven, een vreemdeling door in de kamer van den kapitein van adminis tratie van het 32ste regiment infanterie, Fadda, uit Cagliari. De kapitein nam in een leuningstoel plaats on noodigde zijn be zoeker uit te gaan zitten, doch deze viel ter stond met een dolk op den kapitein aan en bracht hem elf wonden toe, waarvan drie de longen doodelijk troffen. Toen de moor denaar ontvluchtte, had de kapitein nog de kracht hem op straat te volgen, zoodat hij terstond werd gearresteerd. Hij bleek een bleek een kunstrijder uit Calabrai te zijn, dia eene liefdesbetrekking onderhield met de vrouw van den kapitein, mei welko deze echter geseheiden leefde. Do moordenaar schijnt opzettelijk naar Rome te zijn geko men, om door den dood van den kapitein diens vrouw tot weduwe te maken.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 3