Binnenland. Vorder was men te weien gekomen, dat on- goveer 6000 man geregelde Afgkanische troepen verder in den pas stellingen hadden ingenomen, en eindelijk vreesden de Engel- scho generaals, dat wanneer men met de vijandelijkheden een aanvang maakte, het leven van den nog altijd toKaboul vertoeveu- den Gholam-Hussein-Khan misschien ge vaar zou loopen. 't Zou niet de eerste maal zijn, dat een Engelsch gevolmachtigde in Afghanistan word vermoord en al meent men ook te weten, dat Gholam-Hussein door den Emir met achting en onderscheiding is ontvangen, dit noemt niet weg, dat zijn ver blijf te midden dor Afgbanen op bet oogen- blik niet zonder gevaar is. Eindelijk schijnt men, altijd volgens den berichtgever van the Times, nog steeds eonige waarde te hechten aan het antwoord van don Emir, 't welk door Gholam-Hussein wordt overgebracht en waarvan men nog altijd schijnt te hopen, dat het vredelievend on verzoenend zal wezen en het aanbod van onderwerping zal bevatten. Ho regeering blijft nog alti jd tot verzoening bereid en wil zeer gaarne den oorlog vermijden. Intus- schcn echter zet ze hare toebereidselen ijve rig voort. Het grootste herwaar'is gelegen in de scbaarschto der middelen van trans port. Alleen van kameelon zal men er 6000 noodig hebben. De rechterzijde in den Fransehen Senaat is voornemens tot opvolger van Dupanloup te benoemen kardinaal Guibcrt, den aarts bisschop van Parijs. De leiders dezer partij vorklaren, dat hot niet meer dan billijk is, dat de geestelijkheid in don Senaat door een barer nitnemendsto leden vertegenwoordigd blijve. Terwijl in den Rijksdag het wetsontwerp tegen de sociaal-democraten wordt behan deld, is te Dresden een congres van anti socialistische Duitsche werklieden geopend, dat zeer talrijk wordt bezocht. Als presi dent is benoemd de heer Max Ilirsch uit Berlijn. In do gehouden eerste algemeene vergadering hebben cönige aanwezige soci aal-democraten getracht door allerlei ge wold de orde te verstoren, doch dit is hun niet gelukt, daar de vice-president, de heer Roth uit Chemnitz, dc orde krachtig hand haafde. Bij de Zondag plaats gehad hebbende herstemming voor de verkiezing van een lid der Fransche Kamer in het departement Allicr is de republikein Datas gekozen. De benoeming van graaf Beust, den scherp- sten tegenstander van prins Bismarck, tot Oostenrijksch gezant te Parijs, heeft to Berlijn groote sensatie gemaakt en wordt als een slag in het aangezicht van Duitsck- iand beschouwd. De benoeming van graaf Beust kan als bet begin van liet einde van don invloed van graaf Addrassy worden beschouwd, omdat prins Bismarck voortaan liet Weoner Kabinet niet meer als totnogtoe zal ondersteunen. Nog altijd blijl't men in Italië vasthouden aan het. denkbeeld om oen vertegenwoor diger te hebben in bet nieuw gevormde Egyptische kabinet, op grond dat de Itali- aansche belangen in liet land van den Khedive van even veel gewicht zijn als die van Frankrijk en Engeland. Zoo dc onderhandelingen, deswege aangeknoopt, met den gewenschten uitslag bekroond worden, dan zal de vertegenwoordiger van Italië de portefeuille van justitie aanvaarden. Van de 1400 millioen roebels, die Tur kije als oorlogsvergoeding aan Rusland schuldig is, zal, volgens een bericht van do Pall Mall Gazette, slechts bot bedrag van 200 millioen in geld betaald worden. De overige 1200 millioen zal men beschou wen als vereffend door het afgestane ge bied. Dc Russische Regeering verlangt nu, dat van de 200 millioen de hell't aan Rus sische kooplieden zal worden uitbetaald, die door den oorlog verliezen geleden heb ben. Boven deze oorlogsvergoeding verlangt Rusland, dat do Porte een half millioen francs betalen zal aan de internationale Donaucommissie voor het wegruimen van hetgeen de scheepvaart op den Donau be- emmert. België. Woensdag had ik hot genoegen oogge tuige te zijn van eene manifestatie, die plaats had ter eere van zekeren Eduard de Jans geboren te St. Audries bij Brugge, oud leerling der Brugsehe akademie van sehoone kunsten. De Jans die van zeer geringe af komst is (zijn vader is molenaarsknecht) betoonde reeds van zijne jeugd een zekeren aanleg voor de teeken- en schilderkunst, waarmede hij zich bezig hield - hij. zijne koeien weidde, door den heer Pecsteen, m voor zijne rekening onderwijs liet gevo^ aan eene der stadsscholen, waar hij zeer goede vorderingen maakte, terwijl hij latei- door de zorg van genoemden hoer, die voorzitter der academie is, het voorrecht had de akademische lessen bij te wonen, ten gevolge waarvan hij door kunst en vlijt, hij de afdeeling schilderkunst, onderschei dene prijzen behaalde. Weldra echter brak de tijd aan, dat hij moest loten voor de nationale militie. Hij viel in het lot en moest als soldaat dienst nemen bij het Ce linie-regiment, in garnizoen te Antwerpen, waar hij tot den rang van korporaal werd bevorderd in welken nederigen graad hij thans nog bij hot leger dienstplichtig is. Doch ook hier bleef zijn voortreffelijken aanleg niet verborgen. Zijn overste die inzage kreeg in het werk waarmede De Jans zijne vrije uren doorbracht, stelde zich in contact met de onderwijzers der akademie te Ant werpen, die in den jeugdigen schilder de vruchtbare kern va,n den moester ontwaar den. Zij wilden hom met genoegen onder hunne leerlingen opnemen en zijn overste stelde hem vrij van dienst om geregeld de lessen te kunnen bijwonen en zich geheel aan zijn heerlijk penseel te kunnen wijden. Dit deed hij dan ook met den meesten ernst. Immers in korten tijd behaalde hij ook hier den eersten prijs. Ten einde zijne studiën verder voort te zetten begaf hij zich nu naar Rome van waar hij thans op 23jarigen leeftijd als Laureaat (eersten prijswinnaar) in den aldaar gehouden grooten prijskamp naar zijne geboorteplaats is teruggekeerd. Zijn proefstuk, dat te Brussel ter bezichti ging is gestold, moet eeu waar kunststuk zijn. Naast zijn beschermer, den heer Pee- steen, gezeten in een rijtuig met 4 paarden bespannen is hij lieden morgen aan het station afgehaald door het bestuur en de leerlingen der akademie, benevens verschil lende autoriteiten van Brugge allen in rij tuigen gezeten en stoetsgewijze volgende. Deze stoet werd voorafgegaan door eene afdeeling militairen met liunne muziek en terwijl men onder liet gelui der triomfklok de straten doortrok, wapperde van alle wo gen do nationale vlag. De bekroonde word naar de akademie geleid, waar hem door het bestuur een lauwerkrans werd geschon ken. Heden namiddag is hem een diner aangeboden in het Hotel de Commerce. Het mag als een zegen beschouwd worden voor de kunst, dat deze voortreffelijke geest uit de mindere klasse des volks, waar zoo veel talenten verborgen blijven omdat zij onbekend zijn en zich daardoor niet ont wikkelen kunnen, niet onopgemerkt is ge bleven, en het strekt den Bruggelingen tot eer, dat zij zich niet geschaamd hebben, om dit kind des volks, dat het door vlijt on oppassendiieid reeds zoover heeft ge bracht mot zulke bewijzen van sympathie te overladen Als eene curiositeit voor lien, die met Brugge niet geheel onbekend zijn, laten wij thans de dichtregelen volgen, welke waren aangebracht onder den overeindstaanden beer, die zich in eene nis aan den gevel van het akademie-gebouw bevindt. Dc beer, voor dezo gelegenheid gekleed in het tenue van korporaal van het Ge linie-regiment, wordt aldus sprekende ingevoerd Dc Brugsehe Jaris zijn felle Jan's, Dat ondervindt het Beertje thans; Maar 't had hot lang reeds ondervonden Vóór dat zo daar in beelden stonden Hoerak! Jan Memlinc, Jan van Eyck Ontving liier ook mijn huldeblijk Eu 't zal ook baast naar allen schijn Wel voor Jan Breidel mogen zijn Maar 't zijn geen Jannen meer alleen Van brons of steen Voor wie de burgers hier pareeren, Nu is 't er oen Van vleesch en been Dien we vereeren Hij trok er onbekend van heen En is nu schittrend weergekomen Als prijs van Roomen 1 Ook jubelt de Akademie thans, Want dat belooft voor Brugge's glans, Leve De Jans Dc Moniteur Beige bevat een Koninklijk it, waarbij eene commissie van 9 loden t ingesteld tot onderzoeking van het erp van den heer de Maere Limnander, tot vervaardiging eener rechtstreeksche ver binding van Brugge met de"zoc. Dit plan heeft ten doel om een einde te maken aan do onderhandelingen met Nederland, betref fende do verbetering van het kanaal van Ter Neuzen, dat door den aanleg van don weg van Bruggo naar zee overbodig zou wor den. SLUIS, 17 October 1S7S. Verleden Maandagavond is bij gelegenheid der herdenking van het 300jarig bestaan dor Hervormde gemeente alhier gecollecteerd f 120.42 voor de armen, benevens f 13, voor de christelijke school alhier, terwijl in den loop van dien dag voor die school nog eene gift van f 160,werd ontvangen. Met zekerheid vernemen wij, dat liet huwelijk van Z. M. den Koning zal vol trokken worden te Arol sen en wel omstreeks het midden van Januari. De eerste intrede van het Koninklijk Paar in de residentie, welke door die in de hoofdstad zal worden voorafgegaan, is alzoo tegen het einde van genoemde maand te wachten. (Dagbl.) Uit Apeldoorn meldt men aan de N. R. Ct. dat op het paleis 'tLoo reeds toe bereidselen worden gemaakt voor dc komst onzer aanstaande Koningin; o. a. zal de kerk op het paleis gerestaureerd en van eeu nieuw orgel voorzien worden. Dezer dagen zou aldaar ook eon vergadering van dames worden gebonden, om te beraad slagen over de aanbieding van oen hulde- biijk aan de aanstaande Koningin bij haar komst op het Loo. Aan een schrijven uit Arolsen, dd. 5 Oct.aan do N. PreusseZtg., is het volgende ontleend «Heden ochtend is do Kroonprins van Zweden (wiens moeder, Koningin So phia, een zuster is van Vorstin Helena van Waldeck) hier aangekomen om een be zoek bij de vorstelijke familie af te leggen- Z. K. H. werd in do vestibule van het slot ontvangen door den Koning der Nederlan den en den Vorst van Waldeck. «Z. M. de Koning der Nederlanden is voornemens, nog verscheidene weken aan het hof van Waldeck verblijf te houden. Dagelijks ziet men het hooge bruidspaar, vergezeld van de leden der voorstolijko fa milie on aanverwanten, wandelingen of rij- toertjes maken door de sehoone omstreken, die in het heerlijk herfstweder nog eenmaal haar vollen glans ontvouwen. «De Koning is verrukt over de sehoone natuur; aan alle uitspanningen, die hot vor stenhuis aanbiedt, neemt hij met innige vreugde deel. Aan zijn vorstelijke bruid worden talrijke attention bewezen. Elke stand en elke leeftijd wedijveren om der be minnenswaardige Prinses blijkon te geven van het weemoedig gevoel, dat ieder bezielt bij de gedachte, haar reeds zoo spoedig van hier te zullen zien heengaan. «De Prinses wordt voortdurend met tal rijke gelukwensehen en telegrammen uit haar aanstaand nieuw vaderland begroet. «Elke ochtendpost brengt hier een bloem ruiker van het Loo aan; over het algemeen worden Prinses Emma door haar konink lijken bruidegom de tcedersto attontien be wezen.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2