NIEUWS- EN ADVERT af- töLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANOEREN- N°. 42. Negentiende jaargang. Ao. 1878. Vrijdag 18 October. Derde eeuwfeest van de stichting der Ilcrv. gemeente te Sluis. Buitenland. nadat die voertuïgo, oor- hebben aan een of Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent, Prijs per drie maanden 1. elke regel meer 71/, cent. Groote letters naar hét: ge Afzonderlijke nommers 7 cents. tal gewone regels die zij beslaan. ïzonden Stukken en unevenoenevens Aavertentien (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever, of bij den Redacteur J. P. LEIJSENNAAR. Generaal Agentschap, NIJGII en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam Den 14 October 1878 zal voor de Her vormde gemeente van Sluis nog langen tijd de gezegendste berinneringen achter laten. Immers op dien dag werd hier op plechtige wijze bet derde eeuwfeest gevierd van de stichting dier gemeente. Doch daar wij zooveel mogelijk een getrouw verslag wenschen te geven van die feestviering, opdat de gedachtenis daarvan ook moge bewaard blijven voor de nakomelingschap, willen wij beginnen bij het begin en een geregeld doch beknopt verbaal trachten te geven van wat vóór, tijdens en na 14 Oct. met betrekking tot deze feestviering heeft plaats gehad. In drie achtereenvolgende nummers van dit weekblad werd door den algemeen ge- achten, waarheidhevenden en grondig in gewijden historicus, den heer H. Q. Janssen een overzicht gegeven van de wording der Hervormde gemeente te Sluis. Met het oud en eerbiedwaardig kerkeraads-actenboek in de hand, thans berustende in bet archief van den kerkeraad, schetst. ZEd. in korte trekken haar ontstaan en de geregelde betrekking, welke zij onderhield met hare Vlaamsehe zustergemeenten te Brugge, Ramscappelle, Oostende, Heijst, West-Capelle, Hoecke, Knocke enz., alle gemeenten welke reeds vóór Sluis tot de Hervorming waren toe getreden, doch welke ook alle weder met den terugkeer tot Spanje in den schoot der Katholieke kerk zijn wedergekeerd. Dat bij vele leden der gemeente, bij het lezen van deze hoogst merkwaardige bladzijden uit de geschiedenis van Sluis, dé begeerte werd opgewekt om den 14 October niet onopge merkt te laten voorbijgaan, zal wel niemand verwondering baren. De kerkeraad nam daarom het besluit, dat aan den avond van dien dag eene openbare godsdienstige bijeenkomst zou worden gehouden, ten einde deze gebeurtenis met gebed en dankzegging te berdenken. Verder besloot zij de thans nog levende predikanten, welke achtereen volgens in Sluis hebben gestaan, uit te noodigen om dit feest met hunne tegen woordigheid te vereeren en, opdat de over tocht dier predikanten hunnerzijds geen financieel bezwaar zou opleveren, eene som ter gemoetkoming aan te vragen uit de kas der kerk om daarmede hunne reiskosten te bestrijden. Dit laatste gedeelte van het besluit werd door den kerkeraad hi het collegie van kerkvoogden en notabelen ter tafel gebracht en tot eer van dit college mogen we meêdeelen dat de gevraagde som met algemeene stemmen werd toegestaan. Het doet ons genoegen dit te mogen con- stateeren, omdat in beide collegien, zoo van kerkeraad als van kerkvoogden en notabelen leden van verschillende richtingen zijn ge zeten, doch die ook nu weer getoond heb ben in éénen geest te kunnen arbeiden, waar gehandeld moet worden tot verheer lijking en uitoefening van dien vrijen gods dienst der vaderen, die zij met opoffering van zooveel strijd en tranen hebben ver kregen. Thans werden de vijf nog levende predikanten J. C. Verhoeff van Utrecht, A. Dekkers van Apeldoorn, II. V. Hoogerzeil van Amsterdam, F. J. P. Moquette van Sneek en J. D. Looijen van Doesburg mot het geno men besluit in kennis gesteld en in naam der gemeente uitgenoodigd om het aan staande feest met hunne oude gemeente te komen meevieren, daar hunne tegenwoor digheid zeer op prijs werd gesteld. Aan deze oproeping is door drie hunner gehoor ge geven, terwijl de heer Looijen tot zijn leed wezen verhinderd was op te komen wegens familieaangelegenheden en de heer Dekkers wegens ongesteldheid. Ziedaar wat er in betrekking tot het feest vóór 14 October is gebeurd. In een volgend nummer hopen wij ons te bepalen bij hetgeen op en na den dag der feest viering heeft plaats gegrepen. (Wordt vervolgd.) Donderdag avond jl. overleed te Lancey, in de omstreken van Grenoble, de bisschop van Orleans, monsoigueur Dupanlonp, in dep ouderdom van 77 jaren. Hoewel men ook volstrekt niet moge instemmen met de beginselen van den overleden prelaat, hij was een van die merkwaardige figuren, die niet onopgemerkt uit de rij der levenden verdwijnen. Nadat hij in 1825 de priester wijding had ontvangen werd hij in 1827 bichtvader van den hertog van Bordeaux, in het volgende jaar godsdienstonderwijzer bij den jeugdigen prins van Orleans. In 1835 werd hij eerste adsistent bij de kerk St. Roch en verder klom hij in kerkelijke waardigheden steeds op. Om zijn in vele opzichten belangrijken levensloop geheel te yolgen is hier de plaats niet; genoeg zij het te herinneren, dat nevens den godsdienst in de eerste plaats het onderwijs den hoer Du- panloup ter harte ging. Een van zijn be langrijkste uitgaven is dan ook het werk in drie deelen De l'éducation. Na den val van het Keizerrijk word hij bij do verkie zingen in 1871 op politiek gebied geroepen, door zijne verkiezing tot afgevaardigde vair" Loiret. In de Kamer nam hij plaats onder de rechterzijde en ijverde vooral voor de be ruchte fusie tusschen legitimisten en Orlea- nisten, teneinde op die wijze de candidatuur van den graaf do Chambord voor den Fran- schen troon te bevorderen. Hij had aan vankelijk op kerkelijk gebied een eenigszins liberale richting gevolgd, zoodat hij de on feilbaarheid afkeurde, waardoor hij de kans op een kardinaalshoed onder Pius IX ver loor, op politiek gebied was hij streng con servatief. Zijne groote en veelzijdige kennis en zijne wetenschappelijke verdiensten op menig gebied, verschaften hem, in weerwil van zijn bijtende scherpte, zijn heftigheid en bitterheid, een plaats onder de «Onster- felijken", der academie, waarin hij echter niet verscheen sedert de benoeming van den beroemden taalkundige Littré. In 1876 werd hij door do monarchale meerderheid tot levenslang lid van den Senaat gekozen, waarin hij voortdurend do Republiek be streed en vooral de liberale beginselen die door haar op onderwijsgebied worden ge huldigd. Als prelaat, als geleerde en als po litiek man was monseigneur Dupanloup zeker een van de belangwekkendste figuren van zijn tijd. Terwijl tusschen Turkije en Rusland on derhandelingen worden gevoerd over een definitief tractaat betreffende punten, dio wol in dat van San Stefano maar niet in dat van Berlijn waren opgenomen, en terwijl de mogendheden nog overwegen welke houding zij ten aanzien der laatste Turksche nota over de conventie met Oostenrijk zullen aan nemen, is de Rumenische regeering door den Senaat eu do Kamer gemachtigd om uitvoe ring te geven aan het tractaat van Berlijn. De berichten uit Engelsch-Indie laten bijna geen twijfel meer over aanhetspoodig uitbieken der vijandelijkheden, daar de oorlog onvermijdelijk wordt geacht. Gene raal Haines zal het bevel voeren over het detachement van Pesjawour ter sterkte van 35,000 man, dat naar Ali Moudsjid moet op rukken, welke sterkte naar men verze kert met stukken vau groot kalihor is gewapend. Reeds is eene afdeeling van ge noemd detachement on eene bergbatterij in don pas binnengerukt. De Engelsch-Indische berichtgever van the Times bevestigt in zijn jongste weke lijksche telegraphische correspondentie, dat er een oogenblik ernstig sprake is geweest van eene poging om zich bij verassing van het fort Alimusjid meester te maken. Maar onderscheidene redenen noopten do regee ring van spoedig handeion af te zien. Ten eerste bleek en dat zal wel de hoofdreden zijn geweest dat het fort in zeer goodeu staat van togenweer was, en voorzien van een talrijk garnizoen en vele kanonnen.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1