Binnenland. veel to moei' papier ziet. Daar zijn nog tie s moerige banknootjes van 1 p. st. en op waarts, die in Engeland verboden zijn, m zwang, terwijl de banknoten van de otiicieele Bank-of-England geen wettig betaalmiddel zijn. Het «vereenigde" (sic) koninkrijk met hare drie verschillende wetgevingen is toch nog weinig één. Naschrift. Zoo even wordt bekend ge maakt, dat het groote en bekende handels huis op IndieSmith Fleming en Co., Leadenhallstraet, als een gevolg van de surséance der Citybank of- Glasgow, hare betalingen heeft moeten staken. Men ver wacht nog een aantal andere faillissemen ten. Dat ontbreekt ons nog na al die spoor weg- en stoombootrampen. F r a n k r ij k. Te Parijs is dezer dagen eene zakken rolster in verzekerde bewaring gebracht, die voornamelijk het schuitje van den bal lon captif als het tooneel barer daden had gekozen Zij was eene jonge Engelsche, die reeds sedert 'eenige dagen door hare veel vuldige reizen dagelijks steeg ze drie of viermaal op de opmerkzaamheid der po litie getrokken had. Iu den regel werd zij bij hare nederdalingen opgewacht door een heer met een houten been. Ook op den dag liarer arrestatie was zulks weder het geval. Men was echter ditmaal ongalant genoeg haar te volgen en, nadat ze van haren begeleider had afscheid genomen, te visiteeren. In hare zakken werden niet minder dan twintig portemonnaies gevonden waaronder er drie waren met een gezamen- lijkcn inhoud van ongeveer 1500 gulden. Het bedrijf kapitaal tien gulden voor elke luchtreis had dus aan onze behendige dievegge een goede rente opgebracht. SLUIS, 10 October 1S7S. Aanstaanden Zondag hoopt ds. Hogerzeil, van Amsterdam, de ochtendbeurt en ds. Verhoeff, van Utrecht, de namiddagpredik beurt te vervullen. Behalve deze heeren hoopt ookds. Moquette, van Sneek, Maandagavond bij de feestvie ring tegenwoordig te zijn. Ds. Looijen, van Doesburg, wordt door het huwelijk van zij nen zwager, dat juist op den 14n October valt, verhinderd te komen. Na afloop van de godsdienstoefening op Maandagavond, zal aan alle armen der Herv. gem. eene extra bedeeling worden uitgereikt. Vóór eenige weken werd door ons mee gedeeld, dat de oude muzieksocieteitApollo", welke bijna twintig jaren in een doodslaap had verkeerd, tot het leven is terug geroe pen. Zij telt op het oogenblik een twintig tal werkende en ongeveer vijftig honoraire leden. Het vaandel der oude sociëteit met de daarbij behoorende médailles, vroeger in bewaring bij den toenmaligen voorzitter, den heer J. C. Ilennequin en na diens over lijden bij een dor eerste oprichters, den heer D. Croiu, en dat volgens de oude statutep weer zou worden afgestaan bij de eventu- eele oprichting eener nieuwe muziekver- eeniging, is Maandag door het thans be staande gezelschap afgehaald en in handen gesteld van den tegenwoordigen voorzitter, den heer Mr. 1'. C. J. Hennequin. De heer Dobbelaerc, van Maldegem, die met het onderwijs en de leiding der mu ziekanten is belast, heeft het in weinige weken met zijne nieuwe leerlingen zooverre gebracht, dat zij eenige stukjes vrij goed kennen, welke bij deze gelegenheid moesten uitgevoerd worden. Tegen Maandagna middag dan om 4 uur waren directeuren en muziekanten uitgenoodigd om zich in de gewone vergaderzaal te bevindenten einde zich van daaruit stoetsgewijze naar den heer D. Croin te begeven, voor wiens woning het «Neerlandsch bloed" en een paar andere stukjes werden uitgevoerd, waarna het vaan del onder gepaste woorden door den heer D. Croin aan de sociëteit werd overgegeven, terwijl dien heef door den voorzitter dank werd gebracht wegens de trouwe zorg, welke hij steeds voor de achtbare overblijfselen van liet oude «Apollo" had gedragen. Na een glas wijn gebruikt te hebben, begaf het gezelschap zich over de Kaai, langs de oude Kerkstraat, de Kapellestraat en over de Markt naar de Dinsdagstraat waar voor de woning van den E. A. hoer Burge meester werd stilgehouden. Hier werden weder een paar nummers uitgevoerd en nadat door een der directeuren een kort woord van dank was gebracht voor de medewerking van Z. Ed. Achtb. sedert de oprichting ondervonden, en na de betuiging van den Burgemeester, dat hij hoog belang stelde in dén bloei der muziekvereeniging en daaraan zooveel in zijn vermogen was bevorderlijk hoopte te zijn, werden het bestuur en de vereeniging uitgenoodigd een glas wijn te drinken, waarvoor echter werd bedankt. Na het geroep van «Leve de Burgemeester"! werd de tocht al spelende voortgezet langs het gasthuis, de St. Jans straat naar de Hoogstraat tot vóór de woning van den heer Mr. P. C. J. Hennequin. Hier werden allen binnen geuoodigd en na dat door den voorzitter een glas was ge dronken op het behalen eener eerste medaille en aldus op den toekomstigen en toene- menden bloei van het gezelschap, werd door een der directeuren gerepliceerd, dat hij zoo gelukkig was niet in den toekomenden tijd te moeten spreken, maar dat hij voor het tegenwoordige reeds meende te mogen drin ken op den gunstigen toestand der vereeniging onder haren tegenwoordigen voorzitter. Hij dronk derhalve op het heil van dien voor zitter. Eindelijk werden nog een paar toos ten gesproken door andere heeren, waar onder de kapelmeester, door wien een glas werd geledigd op den voortdurenden ijver der muziekanten. Nadat nu het vaandel in de woning van den voorzitter was gedeponeerd, ging men in dezelfde orde en onder het uitvoeren van muziek langs de Hoogstraat, Wolle (Kanonne)straat, groote markt en Vrijstraat naar de Kaai, waar allen wel voldaan over den goeden afloop tot heden, de vergader zaal vroolijk binnenstapten. Hier werden nog een paar stukjes uitgevoerd, waarna de instrumenten werden opgeborgen. Heden herdenkt de heer A. Meskes, hoofdonderwijzer te Cadzand den dag, waarop hij vóór vijftig jaren de betrekking van hoofdonderwijzer aanvaardde. Men schrijft uit Hoofdplaat Bij den landbouwer A. Verplanke, in deze gemeente zijn Vrijdag drie hooiklam- pen afgebrand, vermoedelijk in brand ge raakt door 't vuurtjespelen van eenige jon gens. 't Stille weder en genoegzame water voorraad op de hofstede beperkten den brand, dien men spoedig meester was. De spuit uit Biervliet was reeds op het terrein aanwezig, toen ook die uit Hoofdplaat aankwam. Het verbrande was verzekerd. Gedeputeerde Staten van Zeeland, hebben op het verzoek van eenige landbou wers te Middelburg (Belgie) en te Heille, besloten krachtens art. 52 van het regle ment op de buurtwegen en voetpaden, zoo als dat artikel is aangevuld bij het besluit der Staten van 5 Juli jongstleden Provin ciaal blad no. 77, te bepalen dat de korte dissel, in het voormalig 4e district in de provincie in gebruik, zal mogen worden gebezigd op den straatweg van Aardenburg naar de Belgische grenzen, in de richting van Middelburg (Belgie). In de op 7 dezer gehouden zitting van de Tweede Kamer is ingekomen een wets-ontwerp houdende goedkeuring van het voorgenomen huwelijk van Z. M. den Koning met Hare Doorluchtige Hoogheid Mevrouw de Prinses Adelheid Emma Wilhelmina Theresia van Waldeck-Pyrmont. De tot dit wetsontwerp behoorende Ko ninklijke boodschap luidt aldus Mijne Heeren «Aangenaam is het Ons U mededeeling te kunnen doen van ons voorgenomen huwelijk met Hare Doorluchtige Hoogheid Mevrouw de Prinses Adelheid Emma Wilhelmina Theresia van Walcdeck-Pyrmont. Vertrouwénde, dat de Staten-Generaal met dit voornemen zullen zijn ingenomen, zoo bieden wij U, hiernevens, een ontwerp van wet aan, houdende goedkeuring van do door Ons gewenschto echtverbintenis enz." De toelichtende memorie, dio het wets ontwerp vergezelt, bevat de gronden waarop het rust. De Commissaris des Konings in dezo provincie is gemachligd tot bijeenrocping der Staten dier provincie, in buitengewone vergadering, tegen half October e. k., lo. ter verkiezing van een lid der Gedeputeerde Staten in de plaats van wijlen' mr. G. A. Fokker en 2o. ter behandeling van een ver zoek tot opheffing van het waterschap voor de Nol van Ouvveleh. Benoemd tot kolonel en kommandant van het 3e regiment, de luit.-kol. A. J. W. van der Schriek, van het 7e regiment. Op pensioen gesteld de kol. G. B. C. Stoop, kommand, van het 3e reg. infanterie. De laatste berichten van den minister van oorlog, zijn ongunstig. Alle hoop op zijn behoud schijnt opgeheven te zijn. -Te Botterdam is tot lid der Tweede Kamer gekozen de heer van Gennep en to Dordrecht de heer van der Linden. Het heeft het Z. M. den Koning behaagd, aan dr. L. R. Ileynen de vereerende op dracht te verstrekken om Prinses Emma vanWaldeek-Pyrmont, de aanstaande Konin gin der Nederlanden, in te leiden op het gebied onzer taal en geschiedenis. Volgens die opdracht zal dr. Beynen dus te Arolsen met gelijk doel werkzaam zijn, als onlangs te Berlijn en nu nog te Soestdijk ten be hoeve van Prinses Hendrik. Nog deze week zal de heer Beynen naar Arolsen vertrekken. In de Dordtsche Courant schrijft dr. Schotel het volgende Het bericht der verloving van Z. M. on zen geëerbiedigden Koning met eene afstam meling uit het Doorluchtige Huis Waldeck- Pyrmont, kan het Noderlandsche volk niet anders dan hoogst welkom zijn. Het verplaatst ons in vroegere dagen, toen. de vorsten van dit geslacht aan het hoofd onzer legers stonden of voor Nederland stre den, toen zij over het Graafschap Culen- horgh, dat even als Rijnsburg van God en de Zon hefte, regeerden. Zij waren door huwelijk aan het Huis van Nassau verbonden. Zoo zegende den 25 Augustus 1639 de predikant Josua de la Cave in de St. Barbara-kerk te Culenborgh het huwelijk in van Philips Theodoor grave van "Waldeck en Pyrmont met Maria Mag- dalena, dochter van Willem grave van Nas sau, Vianden, Diets, Heer van Bilstein, Veldmaarschalk der Vereenigde Nederlanden en van Christine Gravin van Erbach. Door dit huwelijk wordt ook Z. M. aan een der oudste en edelste Nederlandsche geslachten verbonden, het geslacht van Pallant; want Philips Theodoor was de oudste zoon van Graaf Wolraet van Waldeck en Pyrmont en Anna van. Badon, dochter van Jacob, Mark graaf van Baden on van Elizabeth van Cu lenborgh, dochter van een der voornaamste grondleggers vanNederlands vrijheid, Graaf Floris I van Pallant, heer van Culenborgh. Belangrijk zijn de oorkonden, die nopens het geslacht Waldeck nog in hot oude archief van Culenborgh aanwezig zijn. Men verneemt, dat bij Z. M. den Ko ning het voornemen bestaat om, ter gelegen heid van de voltrekking van zijn huwelijk, dat waarschijnlijk nog vóór Februari zal plaats hebben, to Amsterdam feesten te geven. Vrijdag overleed in den ouderdom van bijna 80 jaren, de heer A. Beeloo, ridder der orde van de Eikenkroon, die zich vooral op het gebied van onderwijs een wel bekenden naam had verworven. Na eonigen tijd aan het ministerie van justitie te zijn werkzaam geweest, werd hij in 1824 onder bibliothecaris aan de Kon. Bibliotheek en in 1829 lector aan het instituut voor de marine te Medemblik. Deze betrekking bekleedde hij, totdat in 1850 deze inrichting met do academie te Breda vereenigd werd. Hij ves- 1

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 3