Goen wonder, dat zelfs zij, die ib beginsel voor do bezetting waren, voor zulke cijfers terugdeinsden. Nu echter ook het Oostenrijkscho kabinet om dezelfde redenen op eene beslissing om trent zijn ontslag-aanvraag aandringt, zal de keizer genoodzaakt zijn een afdoende op lossing te zoeken en zooals de Neue freie Presse betoogt, zal die alleen kunnen worden gevonden door een wijziging in do buiten iandscho politiek, met andere woorden, door de aftreding van graaf Andrassy, die als de eenige oorzaak van de tegenwoordige ver wikkelingen wordt beschouwd, omdat de ministeries der verschillende landen, hoe wel zij eerder zich krachtig hadden kunnen verzetten, niet het initiatief hebben geno men, maar slechts passioven bijstand hebben geleverd. Wie men ook verantwoordelijk wil stellen ou aan wien men de schuld wil wijten, zeker is dat de Bosnischo bezetting Oostenrijk met ernstige gevaren bedreigt, gevaren die zelfs de grondslagen van zijn staatkundig bestaan kunnen schokken. Uit Rome wordt gemeld, dat de wijn-en koffiehuizen, waar internationalisten ver- kcercu, op bevel der politie gesloten zijn, terwijl dogasten gearresteerd worden. Do uitbarsting van don Yisuvius is veel verminderd. In de Deenscho kolonie St. Croix zijn 40 bezittingei door de opgestane negers ver brand. Een Fransch oorlogschip heeft troe pen ter hulp gezonden. Uit Bombay wordt gemold, dat do Khay- hor stammen zich ten gunste der Engelscheu verklaard hebben. Do Daily News zegt, dat men gelooft, dat do emir de handelingen van den konmian- dant van Ali-Mushid zal desavoueereu, doch dat hij ook niet zal willen treden in de Brit- sche voorwaarden. Uit Limla bericht men, dat de emir on derhandelt met aangrenzende stammen. Hot ontwerp tot wi jziging der grondwet to Geneve is hij volksstemming verworpen. Heeft de vorming van een nieuw Egyp tisch Kabinet aanleiding gegeven tot eenige moeilijkheden tussehen Frankrijk en Enge land, die echter weldra zijn opgelost, thans heeft Italië bedenkingen geopperd tegen de regeling der ministerieele portefeuilles iu Egypte. De Italiaanscho Regeering gaat nl. uit van het denkbeeld, dat aan Egypte een soort internationale regeeriugsvorm is gegeven en verklaart nu, dat met het oog op do gewichtige belangen die Italië bij den gang van zaken in Egypte heeft, het niet kan gedoogen, dat het geen invloed op do Egyptische quaestio zou uitoefenen. Do regeeringen van Frankrijk en Engeland hebben hierop geantwoord, dat do optre ding van vreemdelingen in het Egyptische ministerie volstrekt geen officieel karakter heeft en niet kan worden beschouwd als ecu quaestio van mternationaal-administra- ticf recht. De Italiaansche regeering heeft echter met deze verklaring geen genoegen genomen, maar volhardt in haar verlangen om ook invloed uit te oefenen op de Egyp tische aangelegenheden. Eene beslissing is nog niet genomen en aan de vertegenwoor digers van Italic zijn nieuwe instructies gezonden ter voortzetting van do pogingen om de belangen van Italië to handhaven. Bij al de verschillende bestanddeelen, waar uit regeering en rechtspleging in Egypte tegenwoordig bestaan, ware het niet te ver wonderen, zoo een Babylonische spraak verwarring ontstond, die een gehcele reor ganisatie noodzakelijk maakt. België. Hot proces betreffende de zaligverkla ring van Karei den Goedo, graaf van Vlaan deren, in Juni van het verleden jaar begon nen, s in do maand Augustus laatstleden geëindigd. Een kanunnik der hoofdkerk van het bisdom van Brugge is gelast, de stukken van het proces aan de congregatie der kerkgebruiken te Roirete bestollen. De bisschop van Brugge heelt plechtig het kistje geopend, dat dc beenderen van Karol don Goede inhoudt. Bijna niets ont breekt aan die heendoren, welke daarin se dert 751 jaren berusten. Alleen eenribben- heen, het wervelbeen en al do tandon zijn verdwenen een schrift, dat men gevonden heeft, zegt dat een gedeelte der overblijfse len van den graaf naar Denemarken, zijn geboorteland, zijn overgebracht. Men weet hoe do «goede graaf", zooals mon hom noemde, in St. Donaaskerk, te Bruggo werd vermoord. De geschiedschrij vers hebben dit bloedig tafereel met alle nauwkeurigheid afgeschilderd. In ovefcon- komst met hetgeen zij schreven, kan men thans nog constatoeren, dat do hersenpan gekloven werd; hot bovenste deel van het armbeeu is afgesneden. In hot vooruitzicht dor zaligverklaring van den graaf, begint men reeds zijne kapel te herstellen, en verzamelt men reeds bij dragen tot het maken eener zilveren reli- kwickast. Amerika. Een koopman in Cincinnatie, die onlangs een reis naar New-Orleans gemaakt heeft, schildert den toestand der doordegele koorts geteisterde streken als hoogst treurig. Op de vaart naar New-Orleans werd aan de stoomboot to Arkansas City verboden aan te leggen ou kolen in te nemen. Aan den oever stonden mannen met geweren, die dreigden te schieten, als men eene poging zou wagen om tc landen. Te Memphis, Waar men later kwam, was mensch noch heest te zien; alle huizen waren verlaten en er rookte geen schoorsteen. Eveneens to Vicksburg. Langs denganschen Mississippi heerschen schrik en angst. Op do stoomboot waren vrachtgoe doren voor verschillende steden, doch de inwoners wilden ze niet aannemen. Te New Orleans was het iets minder somber. Daar werkten althans liodon op do kade, en waren de kantoren open. Zaken worden er echter weinig gedaan. Onze reiziger ging terug met den spoorweg. Te Granada waren slechts een paar negers te zien, g;en enkele blanke. To Holly Springs kwamen 302 menschen op den trein; do ziekte was daar den vorigen dag uilgebroken. Hartroorende tooneolon violen aan het station voor. Vrouwen ver lieten hunne mannen, moeders hunne kin deren, velen voor altijd. Op een verder station kwam een moeder met drie kinderen op den trein. Haar man was een half uur geleden gestorven en had haar vóór zijn dood laten heioven, dat zij met den volgen den 'rein zuu vertrokken om althans haar levon en dat harcr kinderen te redden. Zij voldeed aan het hevel en liet haren man on begraven achter. Engeland. In eene particuliere correspondmtie uit Londen van den 8 October omtrent het springen der City- of Glasgotvbank, vinden wij het volgende De oogenblikkelijke paniek, die te Glas gow heersclite, toen de Citybank of Glasgow bare betalingen staakte, vond gercedelijk navolging te Londen en nog op liet oogen- blik weten wij niet welke gevolgen daaruit zullen voortspruiten. Wij zijn thans van den eersten schrik bekomen, maar kunnen des niettemin do toekomst niet overzien. Na tuurlijk werden er ook ditmaal valsche ge ruchten verspreid aanvankelijk heette het, dat de North Britsh Railway Co. even eens hare betalingen zou staken, omdat zij hare coupons bij de City-of-Glasgow Bank betaalbaar gesteld heeft, maar dit gevaar schijnt thans geweken tc zijn; daarentegen worden namen van groote Londensche of Schotsche firma's genoemd, die weldra het voorbeeld zouden volgen. Wat aanleiding gegeven heeft tot deze nieuwe ramp is niet met zekerheid aan te geven, echter was liet van algemeene be kendheid, dat do Bank krediet verleende, maar krediet dat niet dan met veel risico gegeven worden kon. Ik heb mij door een der directeuren van het agentschap eener Schotsche Bank te Londen laten voorlich ten, omdat do Scotch Banking onder eene afzonderlijke wetgeving staat, en de wetten en bepalingen voor de Engelsche banken dus niet van kracht zijn op de Schotsche bankinstellingen. Volgens mijn zegsman heeft de City-of- Glasgow Bank voortdurend gesukkeld en is zij eigenlijk nooit gezond geweest. Toen in 1857 de Western-Bank hare betalingen staakte en de Amerikaansche crisis, Schot land en Engeland in de uiterste verlegen heid bracht, was de City-of-Glasgow bank ook reeds eene der eersten die surséance van betaling aanvroeg. Kort daarna was zij weder op liare voeten terecht gekomen en zette de zaken voort. De genoemde bank, evenals alle bankinstellingen in Schotland, is unlimited. De aandeelhouders ziju niet slechts verantwoordelijk voor het bedrag hunner aandeelen, maar moeten het geheele tekort bijpassen. De staking der betaling is dus slechts van tijdelijken aard en de aandeelhouders zijm reeds opgeroepen om het passief, dat minstens tien millioen pd. st. of een honderd en twintig millioen guldens bedraagt, voor zoover dit noodzako- iijk is, aan te vullen. Te Londen zijn do soliedste banken eveneens unlimitedals voorbeeld citeer ik do bekende London- Westminster bank. Uit den aard der zaak heelt het publiek meer vertrouwen in eene unlimited, dan in eene limited bank, die even als uwe naamlooze vennootschappen geen anderen waarborg biedt dan haar kapitaal. Een ander voordeel van dat un- limited-systeem is dit, dat de bank niet genoodzaakt is over een grooter kapitaal te beschikken, dan bepaald noodzakelijk is. Immers het uitkeeren van groote dividen den is ten deole afhankelijk van de uiterste grens, waar binnen het kapitaal beperkt kan worden. In tijden van crisis en paniek kan men de aandeelhouders aanspreken, hetgeen hij eene Limited Company, als hierboven opgemerkt, niet verder dan tot het cijler tier aandeelen kan uitgestrekt worden. Buitendien en dit heeft reeds dikwijls plaats gehad is de Bank of England gerechtigd aan groote Bankin stellingen onder zulke tijdsomstandigheden, tijdelijk een grooter of kleiner geld-voor- schot te geven. Mijn zegsman deed mij in het voorbijgaan opmerken, dat sommige Nederlantlsciie Banken aan het euvel mank gaan, van een veel te groot kapitaal waar door het dividend noodwendig wordt ge drukt. Hoewel de staking van betaling eener groote Bank, als die van Glasgow, voor den klein- en den groothandel ontzettende gevaren oplevert, zoo is toch aan het grootste kwaad onmiddellijk tc gemoet ge komen, doordien de overige Schotsche ban ken zich verbonden hebben om dc in omloop zijnde banknoten aan te nemen en uit te betalen. Weinige dagen vóór het bekend worden van de treurige gebeurtenis, had de directie de directeuren van andere ban ken tot eene geheime meeting te Edinburgh uitgenoodigd. De banken weigerden hare hulp maar kwamen overeen om de banknoten te blijven erkennen. Misschien zal dit sommigen onbegrijpelijk voorkomen, maar het raadsel is opgelost, wanneer men in het oog houdt, dat de banknoten vóór alles door de insolvente bank moeten uitbetaald worden. Daar do City-of-Glasgow Bank, Unlimited is, zijn de aandeelhouders, om de hierboven aan gevoerde redenen daarvoor goed. De directie der Glasgowsche Bank kan hij het vorderen van het deficit van de aandeelhouders, met eenig onderscheid des persoons te werk gaan en is dus niet verplicht, arme drom mels, die toch niet kunnen bijpassen, to executeeren. Men ziet in Engeland en Schotland toch soms wonderlijke dingen gebeuren. Eene Bank, die in Augustus jl. een dividend van 12% uitkeert en juist een prachtig paleis laat bouwen, om daarin eerlang hare kan toren te openen, verklaart zich, zonder dat er eene bepaalde beurs- of geld-crisis is, insolvent. Het klinkt onbegrijpelijk, maar helaas aan de aandeelhouders zal liet zeer begrijpelijk worden gemaakt. Schotland is, evenals Oostenrijk, nog een Staat, waar men zelden geld, maar zoo-

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2