Binnenland. zoowel wat aangaat misdrijven tegen de zedelijkheid, verwonding, moord, als laster, verzet tegen den staat, enz. Onder de mis daden en wanbedrijven uit eigenbelang komen in verhoogde mate voor bedrog, misbruik van vertrouwen en valsche hand- tookoning. Het getal misdaden tegen do zedelijkheid toonde cene vermeerdering van 294 roof en afpersing 164, moord 138, doodslag 102 Het getal recidivisten klom 48 Jammerlijk is bot te vernemen, dat het aantal misdadigers beneden de 18 jaren sterk is toegenomen, namelijk 38 °/o. In 1871 kwain onder de 5594 inwoners van Pruisen éen aangeklaagde voor, in 1877 was dat getal éen op 3285. In dat zelfde land bedroeg het aantal gevangenen in 1871 68,006, in 1877 daarentegen: 101,952, eene vermeerdering dus 33,946. De spreker, die dezo treurige opgaven meedeelde, besprak daarna de oorzaken van dezen ver van be- moodigerulen toestand. Eerst kwamen aan de beurt: de gevolgen van den oorlog, de mildbeid der nieuwe strafwetgeving, de slechte tijden, aan al welke oorzaken de aandacht werd gewijd. Intusschen meende hij, dat de diepst liggende oorzaak niet in tijdelijke en dus voorbijgaande toestanden (Üebelstanden) moest worden gezocht, maar veeleer in de geheele ontwikkeling van het volksleven sinds 1871. De spreker schelste bier een verschrikkelijk beeld van zedelijk verval. Uitgaande van door den mi lliard en vloek opgewekts geldgierig heid, de daardoor geprikkelde genotzucht cn de toenemeude weelde schilderde bij de verarming des volks aan eerlijkheid, trouw, waarheid, vlijt en spaarzaamheid en do steeds meer om zich henen grijpende ver warring der zedelijke begrippen omtrent recht en onrecht. Hierna kwam de spreker op de, tengevolge der wet op do bedrijven van 1869, geduchte toeneming dor plaatsen waar sterke dranken worden verkocht en de daaruitvoortvloeiende vermeerdering der dronkonschap. In verband daarmee wees hij op het onwozen der zoogenaamde Tingel- Tangel, café-chantants, kleine theaters, danshuizen, waar zinnelijkheid op ruwe wijze wordt geprikkeld, en die niet anders kunnen worden beschouwd dan als kweek scholen van ontucht en misdaad. Het ge vaarlijkste was echter volgens den spreker do werking der altijd voortwoekerende schandpers, wier laagheid en gemeenheid alles overtrof!, wat zich op dat terrein laat denken. l)o factoren, die het kwaad te keer moesten gaan, huisgezin, school en kerk waron, meende spreker niet krachtig genoeg om het kwaad te keeren. Sir.ds do invoering (dit wat liet huisgezin aan gaat) van hot burgerlijk huwelijk was do achting oude eerbied van het huwelijk dage lijks verminderd. Omtrent do schooi liet hij zich niet gunstiger uit. Het onder wij s zoo sprak hij, dat een heilig dom moest z ij n waar a 11 o s taa t- kundige i n m e ug i ng vreemd aan diende to b 1 ij v o n is een partijzaakgewordo n en daar heeft hot opvoedend karakter der school bitter onder geledon. En do kerk! Haar aanzien is verzwakt door inwendige verdeeldheid, maar vooral door den haat op de minachting, dio do kerk van den kant dor zoogenaamde liberalen ondervindt en dio het goedo werk van zedelijke ontwikkeling en godsdienstige beschaving, door de dienaren der kei k ge wild on bedoeld, bespotten, verlammen en onvruchtbaar maken. Zoolang de zedelijke verbetering des volks op zich laat wachten, zoolang do eerbied voor goddelijke en men- schelijko wetten zich niet krachtiger open- haart, zoolang zal geen verandering inden waarlijk noodlottigcn toestand worden aan gebracht. SLUIS, 4 October 1878. Verleden Maandag heeft Zijne Excellentie de Commissaris des Konings een bezoek gebracht aan deze zijde van de Schelde. Hij is bij den Burgemeester alhier afge stapt en heeft in diens woning de beide nachten van Zijn verblijf gelogeerd. Het doet ons altijd genoegen te kunnen mee- deelen, dal het Sluische Nazareth, hoe ver guisd ook, bij uitstek verkozen wordt om voorname personen te herbergen. Immers de respectieve Commissarissen van Vreden- burgh, Van Tets, Van Lijnden en nu ook Six hebben hier hun nachtverblijf geko zen, zoowel als in der tijd de Minister Tkorbecke, terwijl door Z. M. onzen ge- ëerbiedigden Koning, bij H. D. rondreis in Zeeland, liier het hem aangeboden diner werd gebruikt. Moge het dan ook al zijn, dat door sommigen, die zeer weinig in de pap te brokken hebben, gezegd wordt, dat men Sluis gerust in de oudheids- kanier zou kunnen plaatsen, dan verheugen wij er ons te meer in dat er door de hoog- geplaatsten in den lande niet alzoo over gedacht wordt, maar dat deze zich integen deel zooverre willen vernederen, dat zij hier juist hun verblijf willen houden, zon der van die schreeuwerij de minste notitie te nemen. Doch genoeg hiervan. Zijne Excellentie dan is hier Maandag avond afgestapt en heeft Dinsdag daaraan volgende een bezoek gebracht aan de open bare en bijzondere school, de Protestant- sche en Rocmach-Katholieke kerk, het tele graafkantoor, de oudheidskamer en liet burger gast- en weeshuis. Vervolgens zijn door hem de nabijgelegen gemeenten St. Anno, Retranchement en Heille bezocht. Tegen den avond alhier teruggekeerd, is Z. Ex. door den heer Burgemeester een keurig denir aangeboden waaraan behalve de leden van den raad, de voornaamste in gezetenen waren genoodigd. Naar wij vernemen heeft Z. Ex. alhier de aangenaamste indrukken achtergelaten en heeft hij ook zijne hooge belangstelling in Sluis cn omstreken te kennen gegeven. Wij hopen dat ook dit bezoek aan den bloei van ons gewest bevorderlijk mege zijn. Maandag, 14 October, zal het 300 jaar geleden zijn, dat de eerste ouderlingen en diakenen bij de Hervormde gemeente te Sluis werden benoemd sn dus deze gemeente geacht kan worden geslicht te zijn. Wij vernemen, dat de kerkeraad dien dag met de gemeente feestelijk wensoht te herden ken, door de3 avonds ten 7 ure eene bijeen komst te houden. Be nog levende predikan ten, die in Sluis het Evangelie verkondigden, zijn uitgenoodigd deze bijeenkomst bij te wo nen en een toepasselijk woerd te spreken. Kerkvoogden en notabelen stonden, in eene gisteren avond gehouden vergadering, welwillend eene som van f150,toe, tot vergoeding hunner reiskosten. Aan hst verslag aan den Koning over den toestand der rijkstelografen ia Neder land in het jaar 1877, ontleeuer. wij het volgende, voor zooveel dit district betreft. Aantal behandelde telegrammen en op brengst. Sluis 2347 f 336,23. Breskens 1963 f 288,75. IJzendijk.e 1511 f 262,07. Oostburg 1359 f 313,91'. Boor Z. M. is benoemd tot generaal- majoor K. van der Heyden, adj. vanZ. M. den Koning in buitengewone dienst, kolonel der infanterio van het legor in Ned. Indie, gouverneur van Atjsh en onderheorigheden, tevens militair bevelhebber aldaar. De begrooiing van uitgaven ten be- hoevo van de voltooiing van het vestingstel sel, diensl 1879, is geraamd op een milli- oen gulden. Er worden alleen gelden uit getrokken voor do onderhanden zijnde wer ken in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie. De posten zijn, op twee na, alle laatste ter mijnen. De officier van justitie te Amsterdam beeft bepaald, dat bijghot niet geijkt bevin den van maten of gewichten bij de winke liers enz. in gebruik, het proces-verbaal te dier zake niet meer door twee maar voortaan slechts door éen agent van politie kan wor den opgemaakt. Een Dinsdagnamiddag verschenen bui tengewoon nummer van de Staats-Courant bevat het volgende bericht „Gisteren heeft te Arolsen de verloving plaats gehad van Zijne Majesteit Koning Willem III met Hare Doorluchtige Hoog heid Mevrouw do Prinses Adelaide Emma Wilhelmina Therése van Waldeck-Pyrmont, Dochter van Zijne Doorluchtige Hoogheid den Regeerenden Yorst van Waldeck-Pyr mont en van Hare Doorluchtige Hoogheid Mevrouw de Prinses Helene, geb. Prinses van Nassau." Wanneer bet Koninklijk huwelijk zal plaats hebben is nog niet bekend. Zijn wij wel ingelicht, dan zal het huwelijk te Arolsen bij volmacht voltrokken worden en de kerkelijke inzegening daarna te Am sterdam plaats hebben. Z. M. de Koning zal, naar wij vernemen, nog eenige weken in Duitschland doorbren gen en daarna, op het Loo terugkeeren. Z. M. beeft eene kostbare, met tal van juweelen bezette parure als verlovingsge schenk aan Prinses Emma van Waldeck- Pyrmont aangeboden. 't Is wellicht niet onbelangrijk voor velen onder onze lezers een en ander van het Vorstendom WaldeckPyrmont te verne men. Waldeck (vroeger een graafschap) is 19,17 vierkante mijlen en Pyrmont 1.19 vierkante mijlen groot. Het eerste wordt begrensd door Westphalen (west. en noord.), Kassei (zuid en oost.) Pyrmont door Prui sen, Brunswijk en Lippe. De overgroote meerderheid der gezamenlijke bevolking van p. m. 60,000 zielen behoort tot de Evang. kerk. Land en bevolking zijn niet rijk, daar de hulpmiddelen van den bodem geen krachtige ontwikkeling van handel en industrie toelaten. De voornaamste plaatsen zijn Arolsen (zetel van den vorst* en de Regeering) met p. m. 2500 zielen, Corbach, met een paar duizend meer, en Niede-Wildungen, met nagenoeg gelijk aantal inwoners, een in den laatsten tijd veelbezochte badplaats. Pyr mont, met een ISOOtal ingezetenen, is als badplaats zeer bekend. Jaarlijks telt men er tusschen de 5000 en 6000 gasten. De Regeering van het Vorstendom is constitutioneel, en vooral de tegenwoordige vorst heelt voor het volksonderwijs veel ge daan en vias een van de eerste onder de Buitsche regeerende hoofden, die de liberale beginselen van den jongsten tijd huldigde. Sedert 10 Juli 1867"staat hij in een be trekking tot Pruisen, die zijn macht en gezag aan zekere verplichtingen bindt. Een regeeriagscommissaris van Pruisen staat hem ter zijde, hoewel niet zonder den eed van trouw aan den vorst te hebben afge legd, terwijl deze de zoogenaamde souve- reine rechten blijft uitoefenen. Daarentegen staat de rechtspraak door appèl op liet Hof te Kassei en het hof van appèl te Berlijn met de Pruisische rechtspraak in verband. Pruisen int de belastingen en be strijdt de leesten. Op 't Pruisische budget komt jaarlijks een belangrijke som als bijdrage aan Waldeck voor. In de laatste jaren zijn door flinke maat regelen de hulpbronnen van bet land eenigs- zins toegenomen. Z. D. Tot leden der Provinciale Staten van Zeeland, voor het kiesdistrict Middelburg, ziju bij herstemming gekozen de heeren mr. D. A. Berdinis van Berlekom met 372 en Th. Van Uye Pieterse niet 353 stemmen. De heer van Teylingen verkreeg 318, de heer Van Lynden 309 stemmen. KOLONIËN. Een den 26 September bij het departem. van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal vanNederlandsch Indie bevat de navolgende tijdingen omtrent Atjeh Habieb Abdel Rachman heeft medege deeld, 13 Ocl. mot volgelingen te Olehleh

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2