NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN- N°. 38. Negentiende jaargang. A°. 1878. De stichting der Hervormde gemeente te Sluis. Buitenland. SUISSE Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs .der advertentiënvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 71/. cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij heslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, N1JGII en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Botterdam. Tva De aanstaande 14e October zal voor de Hervormde gemeente te Sluis een merk waardige gedenkdag zijnalsdan zal het drie honderd jaar zijn geleden, dat die gemeen te op vasten voet gegrondvest werd. Met aan drang ben ik verzocht geworden in dit Weekblad daaraan een woord van herinne ring te wijden en de stem der geschiedenis te doen spreken. Gaarne wil ik daaraan voldoen door dit beknopt opstel, dat als nieuwsbladartikel natuurlijk niet anders dan de hoofdfeiten voor de aandacht bren gén kan. Ouder de bescheiden in het kerkelijk archief der Hervormde gemeente te Sluis behoort een allerbelangrijkst boek, dat, als éénig in zijn' aard met betrekking tot Zeeuwsch-Vlaanderens westelijk deel, uit de schipbreuk der verwoesting is overge bleven. 'tls het oudste kerkeraadsacten- boek, dagteekenende van den jare 1578. Dit boek heeft eene opmerkelijke geschie denis. Toen nagenoeg gansch Vlaanderen, sedert gemeld jaar tot 1584 of daaromtrent, Hervormd was, behoorde ook Sluis tot de Hervorming. 't Was in den loop van 1578, dat de Hervormden, die er sinds korter of langer tijd in 't geheim hunne vergaderingen zullen hebben gehad, zich tot eene gemeente aaneensloten, die van nu af uit haar' schuilhoek te voorschijn trad. De twee missen, die wekelijks op het schepenhuis gevierd werden en waarvoor de gardiaan van het klooster der Minder broeders 2 L. gr. trok, waren in 1578 achtergelaten. Evenmin werd in dat jaar de processie »van den heiligen kruise" ge houden, waartoe anders jaarlijks het meeste deel van het personeel der drie bedelorden te Brugge overkwam. De Hervorming oefende er haren overwegenden invloed en verkreeg er van nu af haar' gevestigde stede. Dit duurde totdat Sluis, na een beleg van zeven weken, waarin zich de bezetting en de burgerij allerkloekmoedigst gedragen hadden, op den 5 Augustus 1587 bij ver drag aan den Spaanschen opperbevelheb ber Parma werd overgegeven. Toen vlugtten de Hervormden met hun' kerkeraad, waar schijnlijk grootendeels naar Walcheren, niet echter zonder dat zij medenamen het kostbaar boek, waarin gedurende het negen jarig bestaan der Hervormde gemeente te Sluis de handelingen des kerkeraads, in verband met een tal van andere historische opgaven, waren opgeteekend. Eif jaren ver liepen, en daar verscheen de held uit het Oranjehuis, de dappere prins Maurits, die den krijg tegen het verloren Vlaanderen had opgevat, voor de sterke vesting, die Vlaanderens sleutel geacht werd. Sluis bezweek na eene belegering van drie maan den, en den 18 Augustus 1604 kwam het weder onder 't bestuur van Noord-Neder land. De vlugtelingeu keerden terug, en met hen het oude kerkeraadsactenboek; doch het bleef tot 1637 in de duisternis ver scholen. Toen trad de predikant Lodewijk van der Eycke in 't collegie van burge meester en schepenen en gaf te kennen, dat hem in 't begin van zijn'dienst te Sluis (hij was er gekomen, den 17 Januarij 1616) door een' goeden vrien d was in handen gesteld »een oud kerkeboek dezer stede" enz. Het boek had dus misschien twintig jaar berust in handen van Van der Eycke, en werd toen door hem overgeleverd aan genoemd collegie, om in de stedelijke griffie bewaard te worden. Waarom niet aan den kerkeraad, in wiens archief het toch zeker meer eigenaardig t'huis behoorde Wij weten het niet. Maar wel weten wij, dat het merkwaardige boek thans behoort tot het archief des kerkeraads, zonder te kun nen zeggen, wanneer het derwaarts is over- gebragt. In 1782 was het nog op 't stadhuis. Voorzeker, ook de boeken hebben hunne geschiedenis, en ook dit boek heeft merk waardige lotgevallen gehad. Het allereerste berigt nu, dat in deze. voor Sluis onwaardeerbare geschiedbron ge vonden wordt, is dit«Den 14en October [1578] zijn binnen Sluis bij voorraad tot ouderlingen gestemd en verkozen Jan Cor- nelis en Erasmus de Brauwer; tot diakenen of armmeesters Charles de Corbehem, Jochem Aey en Charles van de Wal." 't Was dus nog maar een'voor loop ige verkiezing, maar toch een' verkiezing, die ons bewijst, dat de Hervormde gemeente in 'tleven was getreden, en die als een vaste grondslag mag ge rekend worden, waarop zij van nu af stevig werd opgebouwd, 't Was de eerste hande ling, waardoor de Hervormde gemeente van haar aanwezen blijken gafde eerste maat regel van bestuur, waardoor zij een' wettigen vorm aannam en zichzelve een geregeld, wèl georganiseerd ligchaam schonk. Dit feit, van de grootste beteekenis voor de Sluische Hervormde gemeente, verdient na drie eeuwen door haar in dankbare ge dachtenis te worden gehouden, 'tls het eerste teeken van haar leven, het begin tn haar aanzijn. Van nu af had zij eene gestaltenis verkregen zij was geboren. H. Q. JANSSEN. Wordt vervolgd) Twee van do machtigste Europeesche mo gendheden dreigen met elkander in Azie in botsing te komen en slaags te zullen raken over de opperheerschappij in Indie. Jaren achtereen was de nadering van de Russische heerschappij naar de Engelsche bezittingen in Iudie voor de Engelsche staatslieden een waar schrikbeeld. Herhaal delijk gaven de Russen de meest vredelie vende verzekeringen, maar rukten intus- schen steeds verder voort. Zooals de Times opgeeft was de afstand, die de Russische van de Engelsch-Indische grenzen scheidde, in het begin der vorige eeuw 2500 mijlen, in het laatst dier eeuw 2000, het begin der 19e eeuw 1000 en sedert den Krimoorlog slechts 400 mijlen. Indien het den Russen gelukt en dit is het wat de Engelschen vreezen zich in Kaboul te vestigen, wordt du laatstgenoemde afstand weder aanmerkelijk beperkt, terwijl, indien de Russen meester zijn van de passen dio tot het Engelsch-In- discho gebied leiden,dit ieder oogenblik kan blootstaan aan aanvallen van Rusland of zijn Aziatische bondgonooten. Om dit te voorkomen dringen de groote Engelsche bladen cr sterk opaan, dat zoo spoedig mo gelijk maatregelen zullen worden genomen om den Emir van Kaboul goedschiks of kwaadschiks te bewegen zijn invloed in Afghanistan aan Engeland af te staan ter be scherming van de Engelsche belangen in Indie. Zij het dan ook langzaam allengs toch wordt in het Oosten de nieuwe toestand in het leven geroepen, zooals die door bettrae- taat van Berlijn is omschreven. Do Russen trekken al meer en meer uit de omstreken van Konstanfinopel terug. Op den 20 dezer zal de burgerlijke Russische administratie San Stefano verlaten, terwijl generaal Tod- leben zich naar Rodoston en Adrianopel zal begeven om vervolgenszijnhoofdkwartier te Varna te vestigen. De bezetting van Batoum door de Russi sche troepen is intusschen geheel afgoloopen. Dervieh Pacha is met het laatste gedeelte van het Turksche garnizoen vertrokken, en gelijktijdig ontruimen de Russen het door hen nog in Klein-Azio bezette grondgebied, dat bij het tractaat van Berlijn niet defini tief is toegewezen. Alleen te Erzeroem be- viudeu zich nogeenige Russische bataljons, die den 19eh deter het Turksche grondge bied zullen verlaten om naar hunno haard steden terug te keeren. Het bericht dor verplaatsing van het hoofd-

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1