ken altijd en dat wel in tegenoverstelling met de vissehers die altijd klagen) over 't al gemeen voel gezien en buitengewoon veel geschoten hebben zullen dit jaar naar men zegt zeer weinig prachtige jachtavonturen kunnen opdisschen om de eenvoudige reden dat er weinig hazen en niet veel patrijzen zijn. Ook dit is waarschijnlijk wel een ge volg van de vele regens waardoor verschei dene jonge hazen verongelukt en de patrij - zennesten of niet uitgekomen of verlaten zijn geworden. En zulks kan niet anders dan oen nadeeligen invloed op het wild hebben uitgeoefend. Deze week zijn de werkzaamheden aangevangen tot het plaatsen van een ijzeren hek om de Hervormde kerk alhier. Wij laten hieronder eene opgaaf vol gen van den prijs van verschillende goud en zilverwerken en porselein, welke den 10 dezer ten behoeve van den heer Ver- dooren, te Aardenburg zijn verkocht 2 zilveren suikerstrooiers f 60, 2 zilveren theedoosjes f 83, 6 zilveren lepels en vorken f 71 tot f 73, zilveren soezenmand f 60, schildpadsnuifdoos f 20, goud horlogie f 64, schildpad naaidoosje met goud f 35,50, diamanten speld f 49, dito f 30, porseleinen eetservies (170 stuks) f 4S5, vischscliotels van f 9, tot f 13 kop. pendule f 45, pendule met coupes f 45. Op het eiland Rottum is door den ingenieur Bekaar voor rekening van bet- Rijk, een accacia-beplanting aangelegd, die voorloopig gunstig staat. Het tot nu toe onproductieve eiland kan dus na verloop van jaren een kostbaren voorraad hout opleveren. Te Groede is tot lid van den gemeen teraad benoemd de heer J. Brakman. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben aan de Provinciale Staten voorgesteld om afwijzend te beschikken op het verzoek van den raad der gemeente Hoofdplaat, om die gemeente op te nemen onder de aan legplaatsen van den stoombootdienst op de Wester-Schelde. De Staats-Courant bevat een konink lijk besluit van den 28sten Augustus tot wijziging van een gedeelte van den loop der linien van toezicht in Zeeland. De miliciens der liohtiug 1875 zullen deii 14den en de nog in dienst zijnden der lichting 1877, den 30sten September weder naar hunne haardsteden terttgkeeren. - Bij koninklijk besluit is tot voorzitter van de eerste kamer der staten-generaal, ge durende het zittingjaar 1878/79 benoemd, mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, lid van die kamer. Het Vaderland wijst op de moeielijke taak, die do minister van finantien te ver vullen heeft, 's Lands schatkist eischt voor ziening, en daar de bestaande belastingen reeds zooveel strijd hebben uitgelokt, is be langrijke verhooging niet mogelijk. Het middel moet dus elders worden gezocht, maar, als het doel wil treffen, zal het moe ten samengaan met eeno opheffing of wijzi ging van een of meer dei thans bestaande belastingen. Vooraldio op het personeel acht het blad afkeurenswaardig, en wel het moest om de zonderlinge wijze, waarop alles door een gehaspeld is, om een wet te maken, die in principe niet juist, in de praelijk nog dwazer is. Op eenige dier fouten vestigt het blad de aandacht. Ramen en schoorstcenen worden bezwaard, maar nergens meer dan hier is licht en warmte noodig. De belasting van de eerste dienstboden is even onjuist, die op de paarden en rijtuigen vordert vor- gend betere regeling. Is er oen wet op het porsoneel noodig, dan is in ieder geval geheele omwerking een allereerste vereischte. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. - Beroepen te Hellevoetsluis ds. D. H Teljer. KOLONIËN. Bij het dep. van koloniën zijn de na volgende tijdingen omtrent de krijgsverrich tingen in Groot-Atjeh van de Indische re geering ontvangen bij een telegram van den 9 dezer. Sedert de vermeestering van Moentassi hebben de troepen zich hoofdzakelijk bezig gehouden met de zuivering van het terrein aan de linkerzijde der Atjeh-rivier. De kampongs, waaruit onze transporten beschoten werden, ondergingen eene tuch tiging, eenige versterkingen werden genomen, wegen werden aangelegd en bosschen werden weggeruimd ter beveiliging van onze posten en convooien. Bij de tuchtiging van Lamkrak (tegenover onze linie Atoa-Beloel) werd aan den vijandgroote schade toegebracht. Daarop heeft Toekoe Moedoe Bait, en den 25n Aug. heeft ook Habieb Abdul Itaukman namens de drie Sagies stappen tot onderwerping gedaan. Naar aanleiding hiervan is de tuchtiging van het vijandelijk gebied voorloopig ge staakt, maar zij zou, als de onderwerping niet volgen mocht, worden voortgezet, zoodra de ingevallen regens het zouden toelaten. De gezondheidstoestand bij de ageerende troepen is vrij gunstig. Aan de laatst ontvangen mailberich ten ontleenen wij het volgende Van den gouverneur van Atjeh en on- derhoorigheden zijn onder dagteekening van Lambaroe, 2 Augustus 1S78, de volgeude telegraphische berichten ontvangen Maandag 29. Colonne de Graeff nam ben- ting in Sibrek en tuchtigde daar; overigens verkenning en aanvoer voorraad. Dinsdag .30. Bevelhebber met cavalerie langs rechteroever naar Montasih, bezocht Senelop en bivakkeerde aan de rivier Men- tasih. Rest bleef in Missigit. Veldbrug tegenover Anak Galoeng gereed. Woensdag 31. Transport van Anak Ga loeng naar Lambaroe beschoten, verwond vier minderen. Bevelhebber over veldbrug naar Anak Galoeng en over Kajoehloh terug naar Lambaroe, op weg niet verontrust. Aan colonnecommandant onderzoek bevolen naar de ligging der plaatsen en de terrein gesteldheid dagelijkscke verkenningen met tuchtiging gelast. Bepaald Senelop eene compagnie, in missigit Mentasik eene com pagnie bezetting, overige troepen Godin in bivak Mentasih west. Kolonne de Graeff in Anak Galoeng, infanterie en artillerie dei- reserve van Lambaroe opgerukt tot tuch tiging kampongs oostwaarts tusschen Pakan Baroe en Senelop, waar gemeenschap soms verontrust wordt. Donderdag 1 Aug., 's nachts missigit Mentasch hevig beschoten, een mindere gewond door bandjir veldbrug bij Auik Galoeng weggeslagen, waardoor de voorge nomen tuchtiging van Lankrak wordt uit gesteld, van waar gemeenschap langs linker oever telkens wordt bemoeielijkt. Patrouille uitKajoeloh vernielde genomen Thot Lepong. In vereeniging met haar trok een patrouille uit Atjeh tot onderzoek van op te ruimen bosch en bekwam vier gewonden, waaronder een luitenant en drie minderen. Vrijdag 2. Eene kolonne infanterie met artillerie uit Lambaroe opgerukt tot tuch tiging kampongs Noordoostwaarts van Pakan Baroe, van waar men onze transporten be schiet rivier nog hoog. Gemeenschap tus schen Mentasie West en Anak Galoeng nog niet mogelijk opvoer van rivier en munitie gaat voort uit Lambaroe. Met opruiming bosch bij Kajoe loh in Atjeh voortgegaan door Chineezen. Weersgesteldheid zeer gun stig. Gezondheidstoestand minder goed. Terugkeer uitgewekenen IV Moekims neemt weder toe, ook IX Moekimmers beginnen terug te komen; zij zijn in belangrijk aantal te Lamkrab en te Lambira verzameld, doch worden in terugkeer door den. vijand ver hinderd. Hulp is door hen verzocht en wordt verleend. De krijgsoperatien en het bemach tigen van Mentasih hebben blijkbaar een diepen indruk gemaakt, zoowel op ons ge bied en onderhoorigheden als bij den vijand. Onderhandelingen bepalen zich echter nog tot brieven van Toekoe Bait; alles vlucht voor onze troepen. Gezondheidstoestand el ders in Atjeh gunstig; ziektecijfer is hooger; sterftecijfer stationair. GEMENGDE BERICHTEN. Ter waarschuwing Door den bur gemeester van Berlicum (Noord-Brabant) is openbaar gemaakt dat door N. E. Tas to Amsterdam eene knoeierij is gepleegd bij eene zijner gemeenteleden, die zich voor f 10,on eenige cigaren heeft laten om- koopen zich te houden als den vinder van een bon van f 600,in een kistjo cigaren. Zoo wordt thans uit Groningen gemeld, dat een kantoorbediende aldaar zicli insge lijks heeft laten omkoopen zijn naam te lee- nen om als gelukkige vinder van een bon in de advertentie van Tas vermeld te worden. Bij den burgemeester van Amsterdam moet, naar men meldt, het stellige voor nomen bestaan, in navolging van liet be sluit door den burgemeester van Rotterdam genomen, van af 1 Januari 1879 het later open zijn van 'cafés-chantant enz. dan tot middernacht te verbieden. Ook zou na dien tijd aan geen der herbergiers vergunning worden verleend, later dan tot middernacht hunne inrichtingen geopend to hebben. De N. R. Ct. verneemt, dat de Wil lem Barendsz tegen het midden van deze maand te Tronsoë in Noorwegen zal biiincn- loopen en eonigen tijd daarna naar het va derland zal lerugkeeren, zoodat het vaartuig waarschijnlijk nog in het laatst dezer maand te IJmuiden kon worden binnenverwacht. Van goeder hand wordt aan het Vad. modegedceld, dat het bericht, door eenige bladen opgenomen, als zou het sterfhuis van Spinoza door een driolal zijner vereerders zijn aangekocht, ten eenenmale onjuist is. Wel zijn er pogingen gedaan om uit to ma ken in welk van de twee of drie huizen, die er voor aangewezen worden, en die op do Pavel joensgracht tegenover, niet in de Dou bletzaal gelegen zijn, Spinoza naar de meeste waarschijnlijkheid heeft geloefd en gearbeid maar noch van den aankoop van eenig huis, noch van 't plaatsen van een ge denksteen, is tot heden sprake. Aan den Amstelhoek te Amsterdam is door twee jongens een sigarenkistje ge vonden, omwonden mot touw, dat bij on derzoek het lijkje van een pasgeboren kind. bleek te bevatten. Men heeft in de hoofdstad een dieven bende gearresteerd; zij beslond uit jongens waarvan de oudste 17 jaren telt. Do inhoud van toonbankladen was vooral van hun gading. Professor Agostini van Mantua deelt mede, dat op den 25en Juli aldaar een zeer merkwaardig feit plaats had. Te midden van een plasregen moeten namelijk eenige zoutkorrels neergevallen zijn. Als door een toeval kwam do zaak aan het licht. Eenige kinderen op de Piazza Virgiliana aan het spelen zagen dat het begon te hagelen. Zij raapten enkelo korreltjes open brachten ze aan den mond. Groot was hunno verwonde ring toen zij bemerkten dat zo stukken zout in den mond hadden. De hoogleeraar wil het geval nauwkeurig onderzoeken. Eenige dier korrels zijn in zijn bezit. Door het Engelscho huis der lords is eene enquête ingesteld betreffende het mis bruik van sterken drank en de middelen tot bestrijding daarvan. In het daarvan uitgebrachte verslag, dat meer dan een dik boekdeel vult, vindt men o. a. liet volgende aangeteekend omtrent de stad Bessbrook, wolke in 1847 gesticht werd door deu linnenfabrikant John Grubbe Richardson. De bevolking bestaat uit 4000 inwoners, die bijna alle in het linnonma- kersbedrijf werkzaam zijn. Bij de stichting der stad werd vastgesteld dat in geen huis de verkoop van sterken drank toegelaten zou worden. De uitkomst van nu 31 jaren was, daj.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 3