Binnenland. vergadering door de «London Steamboat Company", uitgebracht, wonscht de aandeel houders geluk met do prachtige resultaten der onderneming en de afwezigheid van onheilen, die elders zoo vaak voorkomen. «Wat moet dat daar riep eensklaps de kapitein der Princess Alice, toen, bij het omvaren van don hoek bij Woolwich, een donker gevaarte van zooveel grootere afme ting lijnrecht op de sierlijke salonboot aan kwam. Hot antwoord bleef niet achterwege! Nog een minuut, en het zware gevaarte raakt de Princess Alico, en snijdt haar op de hoogte der raderkasten bijna doormidden. Een vreeselijk noodgeschrei volgt vijf minuten lang blijft do Princess Alice stand houden, zij werpt haar last overboord, de golven openen zich, als op het tooneel van den schouwburg, de Princess vordt ver zwolgen* en de golven sluiten zich boven haar Alles het werk van weinige mi nuten Van af mijn hotol tuurt mijn oog op de plek, waar zoovelen hun graf gedolven von den. Ik zie naar heneden Op de kade staan duizenden toeschouwers en onder die duizenden zijn honderden die den breeden Theemsstroom onder luid snikken gade slaan.... zij bevroeden dat zoovele geliefde panden daar mot den dood geworsteld heb ben en thans op den bodem der rivier vertoeven. Men is ijverig aan het werk... men tracht do kabbelende golven hun kostbare prooi te ontrooven; ruim dertig bootjes, met zeelie den uitgerust, strijden met het element, om telkens met hunne ijzeren haken een... lijk op te halen. Dan wordt het slachtoffer aan boord van een stoomscheepjo overgebracht en elk half uur brengt het bootje zijne vree- selijko lading naar Woolwich.... om door de betrekkingen der ongelukkige» herkend en opgeëiseht te worden. Reeds zijn 150 opge haald ik heb ze gezien meest jonge lieden, en hoeveel jonge meisjes onder hen... Verschrikkelijk schouwspelJouge meisjes in bevallige dracht, nog met glacé hand schoentjes aan porto bonheurs om den arm.... en hoedjes naar de laatste mode.... jongelingen met den verlovingsring aan den vinger, ouden van dagenen babies met de lange blonde lokkeu.... afgrijselijk too neel. Men heeft ze met do Engelsche vlag bedekt, omdat het schouwspel dier misvorm de lijken eono taal spreekt.... die wij niet willen.... dio wij niet kunnen aanhooren. En te Londen'?.... toen ik zooeven van Woolwich huiswaarts keerde en de drukke City passeerde, was de agitatie nog altijd ten toppunt gevoerd; de colporteurs der zoo oven verschenen avondbladen gillen door de stad: Lists of the Saved!.... Lists of the Dead (Lijsten van de geredden Lijsten vandedooden!) Wat oen ontzettend klein ge tal bevindt zich op de eerste en de andere? Deze spreekt van 600, gene van 700 lijken. Men ziet het op het gelaat van eiken voorbij ganger wolken indruk zulk een ontzettende ramp teweeg bracht. Op Mansion House (paleis van den Lord Mayor) is reeds oen inschrijving, ten be^ hoeve der nagelaten betrekkingen der ver ongelukten geopend sommen als f 12,000 tot f 1000 zijn reeds op den eersten dag in geschreven Dat getuigt dat Louden de ca tastrophe begint te overziendo avond bladen zijn reeds uitverkocht en nog steeds vraagt een ieder naar de naamlijst der doo- den Het wordt ons te moede even of een veldslag heeft plaats gehad on of do Theems een slagveld geworden is. Zeker daar werd gestreden op leven en doodHelaas! do dood hoeft de grootsto buit gemaakt. Londen, 6 September. Toen ik mij zooeven om meerdere bijzon derheden aangaande de ramp op den Theems, bij de London Steamboat Company ver voegde, werd mij officieel mcdedeeling ge daan, dat volgens do opgaven der politie 623 personen aan boord der Prinses Alice geweest zijn. Sommige dagbladen spreken nog van 800 en daarboven. Het kasboek zou hebben kunnen uitwijzen, hoeveel per sonen aan boord waren en hunne overvaart betaalden, maar daar was een groot getal kinderen aan boord, die maar halve vracht betaalden. Het eerste cijfer van 700 was dan ook naar de ontvangen vracht bere kend. Wij zijn den schrik te Londen nog niet te boven gekomen en de oevers der Theems in den omtrek van het wrak zijn nog altijd zwart van de menschen. Een ieder be schouwt het een plicht, om door een tochtje naar Woolwich van zijne belangstelling blijk te geven. Men kan geen kennis ont moeten, geen winkel of koffiehuis betreden, of men vraagt elkander: Hadt gij een vriend aan boord. En hoe dikwijls werd daarop niet een bevestigend antwoord gegeven. Het minimam der verdronken opvarenden be draagt 500—510. Ge kunt u voorstellen onder welken indruk wij in de dagbladen de lange kolommen met namen der veronge lukten zorgvuldig nalezen. Een jong mensch, Charles Hughes, oud 28 jaar, was mij per soonlijk bekend. Nog slechts 8 dagen gele den ontmoette ik hem met zijn jonge vrouw (hij huwde zes maanden geleden) te Brigh ton, waar hij mij nog bespotte wegens mijn afkeer tegen het water en dat voor een Hollander, enfin dat is eeu voorbeeld uit 500. Daar was eene Zondagschool aan boord, veertig meisjes met hunno onderwij zeressen. Slechts drie hunner zijn gered ge worden. Daar was een korps muziek aan boord, waarvan alleen de violist gered werd en zoo gaat het voort, do geredde maakte altijd eene uitzondering en dan had hij zijn leven nog altijd aan excoptioneele omstan digheden te danken. De lijkschouwing heeft to Woolwich plaats. Men houdt daar een gerechtelijk onderzoek (provisioneel) tevens, om de betrekkingen gelegenheid te geven de identiteit der lijken te bewijzon. Men zag daar heden morgen in eene groote zaal in het «rechthuis," zou men in Holland zeggen, 80 lijken, allen in dood kisten geplaatst. In een voorportaal ston den nog 300 doodkisten op hunnen bewoner te wachten. Met het uur wordt de herken ning der lijken moeielijker, on slechts weini ge nzijn bestand om zulk onoogelijk schouw spel hij te wonen. Daar zijn Engelschen die belangrijke sommen zouden willen geven om zulk een indrukwekkend tafereel te mogen overzion. Dat het schip niet zeewaardig was, zooals aanvankelijk verspreid werd, is bepaald be zijden de waarheid; hot was niot alleen voor de vaart op de Theems gebouwd, zijne oor spronkelijke bestemming was de dienst op het eiland Bute voor de Wemyss Bay Steam Paeket Company. Do kapitein Grinstead bad eene twintigjarige ondervinding op de rivier da Theems opgedaan. Het schijnt echter, dat do Buwell Castle niet kan wor den aangewreven de grootste schuld te heb ben. Wij hebbon hier blijkbaar met een ongeluk te doen, en dan hebben in den regel beiden schuld. Gisteren hadden wij bijna een ander soort gelijk onheil to coustateeren. Het pleizier- vaartuig, dat Southampton verliet met ette lijke honderden (500 passagiers aan boord, voor een tochtje rond het eiland Wight be stemd, strandde op een der talrijke rotsen off the Needies. Maar gelukkig werd do orde gehandhaafd en de passagiers door de sloepen op het land gezet. Het schip be kwam geen schade en werd den volgenden dag afgebracht. De passagiers hadden echter op hun pleziertochtje geleerd: wat doodangst be.teekent. Nog twee spoorwegongevallen, alhoewel van weinig beteekenis, werden heden bekend. Waarlijk, wij vreezen, dat het noodlot op ons verbitterd is. Zouden wij dat aan onze politiek verdiend hebben?.. To be sure Old England is going wrong I PS. Ik verneem zooeven, dat heden mor gen ten 11 ure, een aanvaring plaats had op de Theems tusschen de Hoboken (ver moedelijk een Amerikaansch stoomschip) en een Londensch bootje, dat den dienst op de rivier waarneemt. Het laatste bekwam hevige schade, de Hoboken liep vrij en alle opvarenden, die in doodsangst verkeerden, konden gered worden. Amerika. Men bericht uit Nieuw-Orleans van den 8n September. Gisteren telde men hier 77 dooden ten gevolge der gele koorts. Te Memphis, 95. De epidemie neemt op een ontzettende wijze toe. De toestand is wan hopend. Er zal waarschijnlijk eene veilig heids-commissie gevormd worden om de bevolking in hun eigen belang te dwingen de stad te verlaten. Te Vicksburg waren er gisteren 33 dooden. Nieuw-Orleans, 9 Sept. Gisteren bedroeg hier het aantal overledenen 81 en er waren 223 nieuwe gevallen. Te Memphis hadden er 100 teraarde bestellingen plaats. Het aantal zieken beloopt tot 3000. De toestand is verschrikkelijk. De koorts heeft zich ook geopenbaard te Plaquemines en Louisiana. SLUIS, 12 September 1878. Even als in vorige jaren maakten de leer lingen van de hoogste klasse der openbare school alhier gedurende de vacantie een voetreisje. 6 dezer ging de tocht op Cadzand. Een twintigtal jongens en meisjes trokken met den hoofdonderwijzer op weg om over Zuidzande de zee te bereiken, die met haar geklots en haar verraderlijk aanrollende golven altijd zooveel aantrekkelijks heeft voor de jeugd. Van vermoeidheid was dan ook geen spoor te bemerken en men ver maakte zich, toen verlof werd gegeven om geheel of gedeeltelijk een bad te nemen al naarmate men gelegenheid had zich van een behoorlijk badkostuum te voorzien. Noode nam men afscheid van het frisscho water, toen het tijd werd huiswaarts te trekken. Onder 't zingen van menig vroolijk school liedje ging het nu over de zeesluis op Re- tranchement aan en na een poosje rusten naar huis, waar allen tegen het vallen van den avond in de opgewekste stemming aan kwamen. Na de vele regens waaraan de over gebleven veldvruchten in de maand Augustus blootstonden en die voornamelijk op den haver en verscheidene partijen tarwe in dezo streken hunnen schadelijken invloed hebben uitgeoefend, mogen we ons thans in het prachtigste Septemberweder verheugen. Overal en aan alle plaatsen heerscht bedrij vigheid en vrolijkheid, zoowel in de bad steden voor de rijken en grooten, die de muffe straten hebben verlaten om zich in het ruime sop of in de vrije natuur te ver lustigen, als in de landelijke streken, waar alle handen in de weer zijn om de voort brengselen van den landbouw tot winter voorraad op te leggen, of wel de landerijen te bereiden tot het ontvangen van nieuwe zaden. Vooral met het oog op de aard appelen, dié tegenwoordig als het voor naamste voedingsproduct der mindere stan den te beschouwen zijn, was het niet te verwonderen dat velen ongerust werden, daar zij die menigvuldige regens als de voorboden en de voornaamste oorzaak der zoozeer gevreesde aardappelziekte beschouw den. Gelukkig echter vernemen wij van ver schillende zijden dat deze vrees tot hiertoe overbodig is geweest. Immers waar men hier en daar met het rooien een begin heeft gemaakt, blijkt het dat de aardappeloogst over 't algemeen ruim en het aantal slechten zeer gering is, terwijl de smaak over 't al gemeen niets te wenschen overlaat. Een en ander geeft derhalve stof tot tevreden heid. Of het er echter dit jaar voor de Nim rods wel erg gunstig uitziet betwijfelen wij zeer. De jacht die met het begin van deze maand is geopend, schijnt tot dus ver geen voordeelige resultaten op te leveren. De heeren jagers toch die, (in hunne gesprek-

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2