MHB NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN N°. 37. Negentiende jaargang. Buitenland. A°. ^878. SLÏÏISCI Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels GO cent, élke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brievende Kedactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 en gewone Berichten of Mededeeliugen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. ure.) Generaal Agentschap, NIJGH en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. Er zijn tegenwoordig enkele quaesties aan de orde, waaraan geen einde komt, waar van men eigenlijk niet juist weet hoo het er mode staat en waarover do bladen voortdu rend polimiseeren. Daartoe behoort o. a. ook do verhouding tusschen Duitsehland en het Vaticaan en de zoogenaamde Kissin ger onderhandelingen. Nadat men or sedert eenige dagen niets meer van had vernomen on reeds was ge meld, dat zij waren afgebroken, terwijl een ander zelfs beweerde, dat zij nooit waren gevoerd, komt thans weder van verschil lende zijden het bericht, dat de stand van zaken, tusschen de beido partijen hoop geeft tot eene oplossing te zullen leiden. Aan de Defense is uit Home geschreven, dat de be trekkingen niet ziju afgebroken en dat zelfs de grootste moeilijkheden voor toenadering uit den weg zijn geruimd. Of zij tot stand zal komen zou waarschijnlijk grootendeels afhangen van de houding der Duitsche Ka tholieken tegenover den Rijkskanselier. De correspondent van de Temps te Rome meldt, dat to Kissingen wel geen voorstellen en tegenvoorstel zijn gedaan maar dat althans het ijs is gebroken en de lieer Massella en prins Bismarck tot de overtui ging zijn gekomen, drt eene toenadering mogelijk is. Mochten nu meer bepaalde on derhandelingen worden gevoerd, dan be staan er tusschen Berlijn en het Vaticaan althans vriendschappelijke gevoelens.Waar schijnlijk zal monseigneur Masellaook met de verdere onderhandelingen wordcnhelast, aangezien zijne bekendheid met de wetten en gewoonten van het rijk hem daartoe bij zonder geschikt maken. Eindelijk seint Havas nog uit Rome, dat de onderhandelingen tusschen Duitsehland en het Vaticaan niet zijn afgebroken, maar slechts geschorst, ten einde beide partijen in de gelegenheid te stellen de wederzijds ge dane voorstellen te onderzoeken. Omtrent de opheffing van het socialisten congres te Parijs bevatten de Fransche bladen onderscheidene bijzonderheden. Blij kens een communiqué van de prefectuur der politie was de bijeenkomst verboden, krach tens de bepalingen der artt. 291 en 292 van den Code Pénal en der wet van 10 April 1834, als zijnde eene bijeenkomst van een niet door de bevoegde macht erkende vereeniging. De heeren socialisten hadden de deur der vergaderzaal gebarricadeerd, doch toen een paar leden moesten worden toegelaten, drong ook de commissaris van politie Foucqueteau binnen, waar hij ter stond bij de keel werd gegrepen. Hij werd echter door de hem vergezellende agenten ontzet, die den aanrander, benevens ver scheidene andere personen arresteerden welke tot de organisatie van het congres krachtig hadden meegewerkt en bij wien, alsmede bij den Duitscben socialist Kirsch, uitvoerige huiszoekingen werden gedaan. De in beslag genomen papieren, die aan het onderzoek der politie zijn onderworpen, moeten de beschuldiging van rebellie en onwettige vereeniging, waarvoor de personen zijn gearresteerd, ruimschoots bewijzen. Volgens de Marseillaise was de politie aan vallendenvijs te werk gegaan en had door hare uitdagende houding het verzet uitgelokt. De uitvoering van het tractaat van Ber lijn heeft aan een zijner onderteekenaars het leven gekost. Mehemet Ali Pacha, wiens naam eenmaal in Turkije op aller lippen zweefde, als de vermoedelijke redder des vaderlands, doch die, in weerwil van zijne heldhaftige daden in Bulgarije, niet tegen de Russische overmacht bestand was, werd onlangs door de Porte naar Albanië ge zonden, om zoo mogelijk de Ottomanische bevolking te kalmeeren en haar te bewegen genoegen te nemen met de bepalingen van bedoeld tractaat. Het gelukte hem echter niet de rust te herstellen en het Albanische comité te bewegen de wapenen neer te leggen. Integendeel scheen de verbittering tegen het tractaat en daarmede ook tegen hem toe te nemen. Op den weg van Novi Bazar naar I'rizzend, waarschijnlijk tusschen Ipek en Diakova, werd het huis, waarin hij zich bevond, door de inwoners dier beide steden omsingeld en hoewel hij nog ont vluchtte werd hij niet verre van daar met zijn gevolg, bestaande uit 20 personen, gedood, omdat hij weigerde een aanval tegen de Oostenrijkers te organiseeren. Men kan zich hierdoor eene voorstelling maken hoe liet in die gedeelten van Turkije gesteld is, welke door de bepalingen van het tractaat van Berlijn getroffen zijn. Misschien zullen de Turken nog gewa penderhand tussclienbeide moeten komen om den overgang van de Albanezische streken aan Montenegro te verzekeren. In Bosnië vordert de bezetting door de Oostenrijkers, naar het schijnt, voorspoedig. De commandant der 36e divisie meldt uit Banjaluka, dat de rechterflank van den vijand hij Kljutch is omsingeld, waarna hij op alle punten'is teruggedrongen. In de omstreken van Banjaluka gaat de ontwapening regelmatig voort. Han Rimost is ook zonder verzet ingenomen. F r a n k r ij k. In Frankrijk zal weldra het voorbeeld van Nederland worden gevolgd ten opzichte van het lager onderwijs. Er is nl. een nieuw ontwerp door den minister ingediend. Vol gens dat ontwerp zullen drie soorten van lagere scholen bestaan, namelijk voor kin deren heneden de zes jaren, voor kinderen tot hun dertiende jaar en voor ouderen. Voor deze scholen zijn de gemeenten, kan tons en departementen verplicht te zorgen. Aan de hoofden der huisgezinnen wordt het overgelaten hunne kinderen buiten de school al dan niet in den godsdienst te laten on- wijzen. De ouders, die hunne kinderen niet ter school zenden, worden met hoeten ge straft. Het ontwerp, dat, naar men ziet, veel verder dan onze nieuwe wet gaat, zal aau de kamer dadelijk na haar samenkomst worden voorgelegd. De moordenaars van do in stukken gesnedon melkverkoopster Gillot, zijn te Parijs den 7 dezer 's morgens ten 5 ure ont hoofd. Barré was half dood van angst. Lcbiez was onverschillig. Er waren duizen den toeschouwers on houderdon politieagen ten op de heen. Engeland. Het vreesolijk onheil dat op de Thoems is voorgevallen wordt in eene particuliere correspondentie als volgt beschreven De Theems als doodenakker. Norlh-Woolwich, 4 September. Van af het balkon van Holland's Hotel heb ik een prachtig uitzicht op den breedon Theemsstroom. De bedrijvigheid, die hier gewoonlijk heerscht, is zoo mogelijk ver meerderd, maar het is eene bewoging, die u pijnlijk aandoet, een verkeer, dat een die pen indruk maakt. De schepen, die stroom op- en afwaarts komen, bobben de vlag halfstok geheschen, zoodra Woolwich in hot gezicht kwam, want de Theems, op dezo hoogte, is een doodonakker geworden, waar ongeveer 600 personen op verschrikkelijke wijze zijn omgekomen. Het ongeval, dat de salon-stoomboot Princess Alice was overkomen, word reeds door de telegraaf bekend gemaakt. Het pleziervaartuig spoedde zich huis waarts van Gravesend naar Londen Bridge, nadat de 700 opvaronden een genoeglijk dagje aan de monden dor rivier hadden go- noten. Dat behoort tot een der genoegens, die men zich gaarno om dezen tijd gunt. Jongelingen nemen hunne Sweethearts mee, een echtgenoot onthaalt zijn vrouwtje on kroost op een uitstapje naar Gravosend en wanneer men 's avonds terugkeert en de maan do vriendelijke oevers van de Theems verlicht, dan genieten zij nog eens in dub bele mate. Daar moot muziek aan boord zijn, een harp en oen viool is onmisbaar, neger-zangers, quasio lijnrecht van Amerika, maar nooit boiten Londen goweest, zingon hunne karakteristieke liederen, en als liet dan 's avonds donker wordt, dan laten onzo Engelsche meisjes gaarne het lieve kopje op den schouder van den fleren jonkman rus ten men tuurt in het heldere water en tracht daarin eene schoone toekomst afge spiegeld tc zien. Hoe dikwijls heeft uw ver slaggever zich ook al niet de weelde van zoo'n tochtje op de Theems gegund Zoo was het aan boord dor Princoss Alice toen het bijna acht ure werd en men in an derhalf uur weer thuis zou zijn. Slechts weinigo passagiers dachten aan gevaar, want in do laatste tien jaren zijn geon onge vallen bij dezo ploziervaarten voorgekomen en het jongste rapport, op de jaarlijksche

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1