hofkoetsen met de verschillende hofdigni- tarissen en wordt de stoet gesloten met een escadron van het 3e reg. huzaren. Langs een omweg aan het Noordeinde ge komen, stapt de stoet weer in dezelfde volg orde aan het paleis uit, waar.de prins en prinses door Z. M. en prins Frederik ont vangen werden. Na een verblijf van circa een half uur in het paleis, zet de stoet zich opnieuw in beweging naar het paleis van prins Hendrik. Z. M. de Koning, de groothertog en groot hertogin van Saksen-Weimar-Eisenach en een gedeelte van het gevolg, zijn echter in hot paleis achtergebleven, zoodat de stoet ongeveer de helft zoo groot is, als bij het gaan naar het paleis. Aan het paleis van den prins aangeko men, waar het korps koninklijke scherp schutters eene afdeeling der schutterij en de koninklijke vereeniging van het eere- teeken voor belangrijke krijgsverrichtingen, met banier als eerewacht geposteerd zijn, wordt het jonggehuwde paar aan den in gang der echtelijke woning begroet door drie weesmeisjes, die de prinses een prachtig bouquet aanboden. Onder een oorverdoovend gejuich der on telbare menigte, verschenen de prins en prinses tweemaal op het balkon. Na al hetgeen gezien en gehoord is, rijzen onwillekeurig twee vragen bij ons op Welken indruk zal de prinses gekregen hebben van de wijze, waarop zij door het Nederlandsche volk ontvangen is Zal zij zich te midden van dat volk gelukkig ge voelen Moeilijk is het natuurlijk reeds bij voor baat deze beide vragen te beantwoorden maar het kan haast niet anders, of als straks de jeugdige vorstin van uit haar vensters op de pyramide van tuiubouw- voortbrengselen neerziet, en daaromheen de duizenden hij duizenden uit alle oorden des lands saamgevloeid, wier gelaat de vreugde, waarmede het hart vervuld is, weerkaatst, ziet defileeren, zal ook haar gemoed met de blijdste verwachtingen voor de toekomst vervuld worden. Niet moeielijk zal het haar zijn zich de liefde van het volk, dat zoo innig van zijn gehechtheid tot het Vorstenhuis getuigt, voor altijd te verzekeren. Te meer, daar zij het land binnentreedt aan de hand van een echtge noot, die zich reeds een eerezuil heeft op gericht door de wijze, waarop hij ten allen tijde zijn vorstelijke positie en vermogen dienstbaar heeft gemaakt aan de materieele en moreele ontwikkeling van zijn geliefd volk. Tegen vier uur begon het weder eenigs- zins op te klaren en voorspelde de baro meter zelfs mooi weer. Daarop afgaande, had de burgemeester besloten de illuminatie te laten doorgaan, in de gegeven omstan digheden stellig de wijste partij. Tot halfacht ure hield het weer zich dan ook vrij goed, zoodat overal, in de blijde verwachting, dat de avond de teleurstel lingen van den dag weer zou goed maken, met het ontsteken der duizenden vetpotjes en gaspitten een aanvang werd gemaakt. Duizenden en duizenden bewogen zich langs de straten, die toen een prachtig aspect opleverdenMaar het lot had bepaald, dat men zich met lang zou mogen ver heugen; tegen S uur begon het weer op nieuw te regenen, welke regen kort daarop in een hevige onweersbui oversloeg. De wandelaars zochten een veilig onderkomen in de verschillende café's, die echter slechts een klein gedeelte van de menschenmassa konden bevattenmaar niet zoodra was de hevigheid van den regen iets vermin derd, of ieder spoedde zich weder naar buiten om te zien, wat er van de illuminatie was terecht gekomen. Dat het publiek geen weer ontzag, kan ook voor een groot deel worden toege schreven aan het voorbeeld, door den koning, den prins de prinses on gegeven. Na afloop van hot familiediner ten hove, maakten Z. M. de Koning en prins en prinses Hendrik, met gevolg, een tocht door de stad in open rijtuigen. Trots regenvlagen en donderbuien bleef Z. M. geruimen tijd de straten met zijn rijtuig doorkruisen, steeds begeleid dooi den Burgemeester, die persoonlijk en te voet qi uitstekende wijze voor den onbe- lemmerden doortocht van den stoet zorgde. Prins en prinses Hendiik bezichtigden hunnerzijds, ondanks het ongunstige weder, bijna de geheele stad, in open rijtuig, voor afgegaan door den hoofdcommissaris van politie, den heer Van Schermbeek te paard, en vergezeld van de adjudanten, de groot meesteressen en hofdames, zoomede de Prui sische officieren Grollman en von Bylandt en twee der officieren van het regiment, waarvan prins Hendrik tot chef is benoemd. "Waar zoo voorgegaan werd door de vorstelijke personen, om de hun gebrachte hulde in ontvangst te nemen kon het niet anders of de meest prettige stemming moest, ondanks alle tegenspoeden, de jubelende menigte bezielen. Maar ook werkelijk was de illuminatie nog meegevallen. Het valt nog al mee, was de stereoptype uitdrukking, die uit aller mond opgevangen wordt. De great attraction, het Lange Voorhout en het Voorhout, hadden zich, dankzij de stads werkers, die aanhoudend bezig waren de uitgedoofde lichten weder aan te steken vrij goed gehouden. De muziektempel, die geheel in een lichtkleed gehuld was, hield zich uitstekend en bij afwisseling liet een muziekcorps daar het volkslied en andere nummers hooren. Jammer, dat het Korte Voorhout minder gelukkig was de toebe reidselen aan het paleis vau prins Frederik aangebracht, zoowel als aan hot aangren zende gebouw van het provinciaal bestuur, beloofden toch zooveel. Ook op den Vijver berg was men minder gelukkig, daar hier het grootste gedeelte der verlichting mis lukte. De van stadswege op de plaats aange legde fontein, voldeed bij uitnemendheid, omdat de gasverlichting, onder de neer vallende waterstralen, regen en wind tartte. Zondag woonden prins en prinses Hen drik en de groothertog en groothertogin van Saksen-Weimar de ochtend-godsdienst oefening in de groote kerk bij, onder het gehoor van ds. Oort. die een indrukwek kende rede uitsprak naar aanleiding van Mattheus 22 vs. 21 Geeft dan den Keizer dat des Keizers is, en Godc dat Gods is." Des middags ten 6 ure had in het Paleis des Kouings het gala-diner plaats, ter eere van prins en Prinses Hendrik der Neder landen. Met de leden der vorstelijke familie zaten in de eerste parketzaal 75 gasten. Z. M. de Koning verscheen aan den disch in de uniform van de marine en droeg het Grootkruis der Militaire Willemsorde. Ter rechterzij de van den koninklijken gast heer waren gezetenHd. zuster de groot hertogin van Saksen-Weimar, in een wit zij den kleed versierd met oranje, en meteen band van schitterende diamanten om het voorhoofd, voorts de bruidegom in admiraals tenue waarover en écharpe de ordelinten van den Nederlandschen Leeuw en denWitten Valk van Saksen-Weimar en omhangen met den keten der orde van den Zwarten Adelaar. Naast 'sKonings broeder bevond zich de prins von Wied. Aan de linkerzijde van Z. M. was de plaats van de bruid. Het rijke toilet van de jeugdige gemalin bestond uit een laag uitgesneden ja pon van zalmkleurige zijde, prachtig met rozen en bloemen opgenomen. Haar hoofd was getooid met een diadeem, vonkelende van brillanten, terwijl tusschenhet kapsel oranje bloesems gevlochten waren. Als halssieraad droeg de prinses den collier van edelgesteen ten, het kostbare bruidsgeschenk. Vervolgens bevonden zich eene menigte booge gasten aan het diner, waaronder mi nisters, gezanten enz. enz. In 't geheel was er voor ruim 130 personen gedekt. GEMENGDE BERICHTEN. Uit Hilversum wordt gemeld, dat den 2n dezer, bij een ontzettend zwaar onweder, het paard voor de 's Gravelandsche omnibus door den bliksem is gedood. Koetsier en passagiers blevon ongedeerd. Maandagavond, de eerste avond waar op het besluit, dat de café's-chantant om 12 uren moeten gesloten worden, in werking trad, was er in de Zandstraat te Rotterdam eene grooto menschenmassa op de been, waarschijnlijk in de vooronderstelling, dat zulks met eenige ongeregeldheden of moei lijkheden zou gepaard gaan. Dank de goedo voorzorgen door de politie genomen, is alles, in spijt van de opgekomen nieuwsgierigen, zonder de minste stoornis afgcloopen. In geheol Duitschland is het Sedans- feest gevierd, ter gedachtenis aan de capitu latie van Napoleon III te Sedan den 2den September 1870. In een Fransch blad wordt gewag go- maakt van de volgende onlangs voorgeval len gebeurtenis, welker vermelding wellicht tot waarschuwing van anderon kan dienen. Een klein meisje, dat aan een roos gero ken had, voelde kort daarop eenige kriebe ling in don neus, ronder dat bel tot niezen kwam, werd daarna zwaar ziek en krank zinnig en overleed eenigen tijd later. Toen men, na don dood, het hoofd van het kind opendo vond men daarin een nog leveuie spin. In een lokaal in de Warmoesstraat, te Amsterdam had Zondagmiddag de eerste cursus plaats van de vereeniging der sociaal democraten. De vergadering was vrij goed bezocht, en nadat de voorzitter haar had geopend met de socialistische kernspreuk: Proletariërs omgordt u, gij kunt niets dan uwe ketenen verliezen", trad een spreker op om het doel van de sociaal-democraten nader te omschrijven. Uit deze omschrij ving bleek, dat deze lieden de wereld ver- deelen in werklieden die handenarbeid ver richten en daarom „slaven" zijn, en kapi taalbezitters, in eindclooze afwisseling uit zuigers genoemd, onderdrukkers, blankof ficieren, die leven in weelderigen lust en overvloed, enz. enz. De werkman alleen is gewend te arbeiden en dus ook alleen geschikt te oordeelen op maatschappelijk gebied. Bezit is verkeerd opgevat en toegepast egoïsme. De soc.-democraten behooren te streven naar opheffing van elke exploitatie van den arbeid, welke ook die niet van de soc.-democraten uitgaat. Den ar beider zeiven komen de vruchten toe van zijn werk. Daartoe is kapitaal noodig. Dat kapitaal behoort de Staat te vormen door de verscherping van de successie op het kapitaal, het bezit. Het gevolg zal zijn, dat de wereld dan eene groote coöperatieve fabriek wordt, waarin de socialist-voor ganger meende dat elk werken zou en waar uit dan ieder gelijkelijk loon trekken moest. Verder moet vanwege den Staat kosteloos en voor ieder gelijkelijk onderwijs worden verstrekt, zoowel hooger als middelbaar en lager onderwijs. Op deze wijze meende spr. een Staatswaarborg te scheppen voor alge- meene en gematigde welvaart. De kinderen des volks zullen staatskin- deren zijn. Leerplicht, algemeen, onbeperkt, vrij stemrecht behooren ingevoerd te wor den, en de soc.-democraten uit alle landen moeten daartoe de handen ineen leggen. Verder bleek, dat in Nederland de gansche groote liberale pers van de vergaderingen en het streven der werklieden en socialisten vergaderingen onjuiste en scheeve voorstel lingen geeft en leugenachtige verslagen schrijft. De journalisten, tot de Vergadering uitgenoodigd, werden getart dit te weer spreken, waartoe geen hunner zich ver waardigde, en toen stond een Duitsche sociaal-democraat op om van deze bijzon derheid oplossing te geven. In Duitschland bestaat een reptiliënfonds en eene „Wil- helmspende" en daaruit worden bladen be taald", om de onwaarheden te verkondigen. Het behaagde dezen spr. die geen Nederl. verstond, te verklaren dat die lieden in Nederland ook voor loon arbeiden en dus schreven zooals hun werd bevolen. Den Gn Oct. zal de tweede cursus dezer sociaal-democratische vereeniging gehouden worden. BROODZETTING. SLUIS, 2 September I87S. Grof Tarwe Brood 13 cents per kilo. Rogge 9"/ü

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 3