Binnenland. maak, Mijne Hoeren, met u te verzoeken mij uwe trouwe en verlichte medewerking te vorleenen. Wees verzekerd dat ik, van mijnen kant, geene moeiten ontzien zal om u te helpen onze provincie op den rang te houden die haar toekomt in ons vrij en voorspoedig Belgio. De wet van het land zal mijn eenig richt snoer zijn. Al mijne pogingen zullen voor doel heb ben haar stipt en billijk to doen in eere houden zonder onderscheid van gezindheid en zonder zwakheid. Het is u niet onbekend, Mijne Heeren, dat mijne politieke denkwijze diegene is aan welke onlangs door de meerderheid der Belgische kiezers een zoo schitterende hulde gebracht werd. In mijne overtuiging, zoowel als in die van 's Konings landbcstuur, dat ik hier ver tegenwoordig, moet de rechtzinnige toe passing dezer denkwijze aan allo vrijheden, eene waarborg, aan al de ware belangen, eene bescherming, en aan liet gansche land den sloflelijken vooruitgang en dejzedelijke grootheid verzekeren. Brugge, 27 Augustus 1878. De Gouverneur, T. HEYVAHRT. Duitschland. Het monument ter eore van koning Fre- dorik Wilhelm III opgericht fc Keulen, zal don 26 September in tegenwoordigheid van den keizer en de keizerin worden onthuld. Uit Gotha wordt gemeld, dat don len Oct. aanstaande de inrichting voor lijken verbranding zal worden geopend. De fraaie zaal, benevons do oven en hot columbarium zijn reeds afgewerkt. liet lijk van den on langs overleden ingenieur Stior, dat voor- loopig op het kerkhof is bijgezet, zal het eerste zijn, hetwelk er do verbranding on dergaat. Gelijk men weef, staat de inrich ting niet alleen ten dienste van ingezetenen des lands, maar bunnen ook vroomdelingon ,er lijken doen verbranden. F r a it k r ij k. Maarschalk Mac Mahon zal bij den lijk dienst voor Thiers niet alleen officieel door zijn adjudant, den generaal d'Abzac, wor- don vertegenwoordigd, maar ook als parti culicr persoon door zijn zoon Patrice do Mac Mahon. SLUIS, 5 September 1878. Voor rekening dezer gemeente zal aange schaft en op de kaai beschikbaar gesteld worden een ring met touw en kurk tot red ding van drenkelingen. Van do straatverlichting in het win- tersaizoon dienst 1878/79 is aannemer ge worden J. Noest, voor f278, Tot Wethouder dezer gemeente is her kozen de heer J. M. Heunequin. Maandagnamiddag is te Cadzand een. kind van J. v. d. Broeeke in een waterputje, op 30 meters afstands van het huis gelegen, verdronken. Hoewel het kind maar even uit het wakend oog der moeder was ver dwenen, is het toch levenloos opgehaald en alle pogingen tot behoud bleven vruchteloos. Het jongentje was ruim 2 jaren oud. Dat dit een zware ramp voor die ouders is laat zich gevoelen vooral ook aan hen wier kroost aan dcrgo.ijke gevaren blootstaat: De gemeonteraad van Breskens heeft besloten de kermis aldaar voortaan te doen houden in do week van Pinksteren, van Maandag tot Woensdag, in plaats van, ge lijk tot dusverre, in do week vóór Pinkste ren op dezelfde dagen. De heer H. P. Winkelman, burge meester van Vlissingen heeft zijn ontslag genomen als lid der Provinciale Staten van Zeeland, Het Vaderland meldt dat uithoofde van do ongesteldheid van den minister De Roo, voor het departement van oorlog geen gewone begrooting, maar een crediotwet voor eenige maanden zal worden ingediend. Aan de Arnh. Ct. wordt gemeld dat hethuwolijkdeskonings, met prinses Emma Waldeck-Pijrmont, 20 jaren oud, dat door Z. M. op het galadiner van Zondag aan sommige personen is bekend gemaakt, waar schijnlijk in de maand Februari a. s. zou plaats hebben. De Haagsche correspondent der Indepen- daneo Beige, van dit huwelijksplan melding makende, voegt er bij dat er nog moeiolijk- heden uit den weg moeten geruimd wor den betrekkelijk den rang, [welken de toekomstige verlodfde des konings tegen over H. K. H. prinses Hendrik zou inne men. Andere bronnon melden dat de berichten omtrent dat huwelijk nog lang niet te ver trouwen zijn. Bij koninklijk besluit van 28 Augus tus is, op de voordracht van den raad van ministers van 23 Augustus en met het oog op art. 98 der Grondwet, bepaald, dat de tegenwoordige vergadering der staten-gene- raal zal worden gesloton op Vrijdag 13 Sept. a. s. dos namiddags te twee uren. De minis ter van binnenlandsche zaken wordt ge machtigd, zich op het vermelde tijdstip te hegeven naar de vergadering der staten- genoraal, ten eindo in vereenigde zitting der beide kamers do vergadering in 's Ko nings naam te sluiten. De minister van waterstaat handel en nijverheid heeft afwijzend beschikt op het door de kamer van koophandel te Bergen- op-Zoom gedaan verzoek, dat op de omsla gen van telegrammen de plaats van lier- komst worde vermeld, daar dit z. i. zou zijn een inbreuk maken op het telegraafgeheim, terwijl verder gewezen wordt op het kon. besluit van 2 Nov. 1877 (Staatsblad no. 193), hetgeen binnenlands aan de afzenders do bevoegdheid geeft, hun telegrammen open te doen bestellen. De miuistor voegde daarbij de mededceling, dat de Nederland- sehu administratie aan do in het volgend jaar te houden internationale telegraafeon- ferentie het voorstel hoeft gedaan, om ook inliet buitenlandsch verkeer open bestelling toe te laten. Den dag van den intocht van Z. K. H. prins Hendrik en zijne gemalin was in de residentie reeds vroeg in den morgen eene ontzaggelijke menschenmassa op de been, die steeds aangroeide, elke trein bracht honderden uit alle oorden des lands aan, terwijl duizenden uit de omliggende ge meenten te voet waren gekomen. Inmiddels is het twaalf uur geworden en tijd om zich naar het Rhijnspoorstation te begeven. De wachtkamer le klasse is voor ontvangs- als salon ingericht en keurig met groen, bloemen en vlaggen versierd. De salon zelve was eenvoudig maar smaakvol gemeubileerd, terwijl in de vier hoeken eveneens pyramiden van kostbare en zeldzame planten waren geplaatst. Aan het station waren de autoriteiten in het programma genoemd, tegenwoordig mr. Hoek, de Commissaris des Konings in Zuid-Holland; de Burgemeester van 's Gra- venhage met de wethouders en de uit den Raad benoemde commissie, allen in ambts gewaad gekleed; verder de militaire auto riteiten, als do commandant van de eerste divisie, de waarnemende gouverneur der residentie; bovendien zijn er nog verschilt lende niet in het programma genoemde autoriteiten aanwezig. In de wachtkamer bevonden zich slechts de generaal von Gernlieim eir de luit. you Bylandt, die tijdens hot verblijf van prins Hendrik, hem toegevoegd waren, als adju dant do laatste (graaf v. Bylandt) in do witte uniform van zijn regiment, met liooge kaplaarzen, en pickelhaube met adelaar was een prachtige verschijning; ook de dochter van den burgemeester was aan wezig, die de prinses een bouquet zou over reiken. Daar beginnen de klokken te luiden en bulderde het eerste der 21 kanonschoten, waannede Hunne Koninklijke Hoogheden worden begroet,een bewij s dat de trein nadert. Vijf minuten voor een ure rijdt de met vlaggen en bloemen versierde trein het station binnen, de vorstelijke personen stappen uit den sierlijken en fraai gedecoreerden salon wagen. Z. M. de Koning in de uniform van generaal, daorna prins Hendrik in gene- raals-uniform, met het lint der Militaire Willemsorde. Prinses Hendrik, een allerbe koorlijkste verschijning, in lichtblauw kleed en ruime witte sortie. De Groothertogin van Saksen-Weimar in bijna gelijke kleeding en de Groothertog van Saksen-Weimar in generaals-uniform. In de wachtkamer reikte de dochter van den heer Gevers Deynoot de prinses een bouquet over. De Burgemeester hield een toespraak en werd door den prins beant woord. De toespraak van den Burgemeester luidde ongeveer aldus Geëerbiedigde Koning, Koninklijke Hoogheden, Prins en Prinses en verdere leden van het Vorstelijk Huis! De gemeenteraad van 's Gravenhage, ver tegenwoordigende de gantsche burgerij, heet U en hunne Koninklijke Hoogheden, Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden, hartelijk welkom binnen de residentie. De gemeenteraad komt u allen zijn welgemeende en hartelijke gelukwenschen aanbieden bij de voltrekking van het huwelijk van Uwe Koninklijke Hoogheden. Het is aan U, geëerbiedigde Koning en aan Z. K. H. prins Hendrik bekend, dat de Haagsche burgerij deelt in het lief en leed, dat het geëerbiedigd stamhuis van Oranje overkomt. De burgerij deelt in de vreugde van het vorstelijk huis. De burgerij juicht, omdat zij weet, dat haar hoogge achte prins Hendrik binnen de residentie terugkeert, vergezeld van Hds. gemalin die het geluk van Z. K. H. zal helpen bevorderen. De burgerij juicht te meer, omdat zij overtuigd is, dat het huwelijk van hunne Koninklijke Hoogheden op wederkeerige liefde is gegrond, en waar liefde woont, gebiedt de Heer zijn zegen. Moge het huwelijk van hunne Koninklijke Hoogheden, met den zegen des Allerhoogsten worden bekroond, dit is de vurige bede van de gansche burgerij. De Koning stelde daarop de prinses aan de aanwezige leden van de hofhouding voor en aan de autoriteiten; de prinses onderhield zich o. a. minzaam met eenigen hunnervoorts stelde de Koning ook de aanwezige Duitsche officieren aan den com mandant der le divisie en gouverneur der residentie voor. Er viel een zware bui hij de aankomst, maar hij het instappen in de koetsen was het droog, zoo dat zij met open koetsen vertrokken. Na de begroeting begaven zich de vor stelijke personen naar de gereedstaande rijtuigen en zette de stoet zich in beweging. Voorop een escadron van het 3e regiment huzaren met den standaard, staf en muziek. Daarop volgt een met twee paarden be spannen koets, waarin de kamerheer-cere moniemeester gezeten is, naast elk portier gaat een lakeiin de volgende koets is de opper-ceremoniemeester gezeten. Dan volgt een met vier paarden bespannen koets, waarin Z. M. de Koning gezeten is en de groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach; ter rechterzijde van deze koets rijdt de waarnemend gouverneur der residentie, ter linker de commandant der le divisie inf., terwijl vier lakeien naast elk portier gaan. Nu nadert de koets waarin liet jong ge huwde paar plaats zal nemen, evenals die, waarin de Koning gezeten is met vier paarden bespannen en naast elk portier vier lakeien. Naast de prinses Hendrik is de groothertogin van Saksen-Weimar ge zeten, terwijl de prins tegenover haar plaats genomen heeft. Vervolgens kwamen nog G

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2