HM U tMll A NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN N°. 35. Negentiende jaargang. Ai'. 1878. Vrijdag SO Augustus. Buitenland. Binnenland. J)it weekblad verschijnt iedereh Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels GO cent, elke regel meer 71/-, cent. Groote letters naar liet ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededcelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, N1JGH en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. Een vos verliest wel zijn haren, maar niet zijn streken, zegt het spreekwoord, en hoe wel Turkije een vrij wat sterker metamor phose heeft ondergaan, dan een vos die zi jn haren verliest, is er volstrekt geen verande ring gekomen in zijn eigenaardige hoeda nigheden. Den oorlog heeft het zich voor namelijk op den hals gehaald door niet na koming van jaren achtereen herhaalde be loften en dat het nog niet erger gehavend is, heeft het grooteudeels te danken, dat het hoog en duur hij Allah heeft bezworen thans te zullen voldoen aan de oisehen der mo gendheden. Evenwel komt hiervan voor- loopig nog niets en thans wordt zelfs uit Konstantinopel gemeld, dat er verkoeling is ontstaan in de betrekkingen tusscheu de Porte en hot hof van St. James, omdat de hervormingen, die de Sultan had beloofd in Az.ie to zullen invoeren, hij zijn minister raad verzet vinden. Misschien zal Engeland zich nog eenmaal verplicht achten, ton aan zien van Aziatisch-Turkijo te doen, wat Rusland voor Europcesch-Turkije heeft ge daan. Daarenboven is het thans zeker, dat de Porto eene nota aan de mogendheden heeft gezonden, waarin zij uitvoerig de gronden ontwikkelt, waarom het haar onmogelijk is aan de eischen van Griekenland te voldoen, en het oordeel daarover aan de mogendheden overlaat. Deze zullen zich dus genoodzaakt zien maatregelen te nemen, teneindo do Porte te bewegen de schikking te treffen, waarop in het tractaat van Berlijn is gezin speeld De zittingen der generale raden in Frank rijk nemen over het algemeen een gunstig verloop voor de Republiek, daar de redevoe ringen der presidenten moestal getuigen voor repnblikeinscho gevoelens. Do onderkoning van Egypte heeft besloten tot reorganisatie van den treurigen financi- eelen toestand van zijn rijk. Hij heeft het rapport van den Engclschen financier Rivers "Wilson en de door dezen gedane voorslellen aangenomen, cn teneindo terstond dc han den aan het werk te slaan, dc vorming van een nieuw ministerie opgedragen aan Nubar Pacha. Reeds is door den genoemden heer Wilson de portefeuille van financien in het nieuwe kabinet aangenomen, De Russen zijn voornemens de stad Ba- toum to bezetten. De haven wordt met tor- pedos verdedigd, in de stad bevindt zich een groote menigte gewapende vrijwilligers. De Koningin van Engeland weigert ge woonlijk geschenken van hare onderdanen aan te nemen. Zij is echter dezer dagen van die gewoonte afgeweken, door van een barer nieuwe Cyprische onderdanen een geschenk van 300 jaren ouden Cyprischen wijn aan te nemen. Naar uit Berlijn wordt gemold, bestaat er meer en meer vooruitzicht, da t Nobiling, die thans weder van zijne boeien is ont slagen, maar daarentegen voortdurend wordt bewaakt, naar een krankzinnigengesticht zal worden overgebracht. Het is bijna on mogelijk iets uit hem te krijgen, en wat hij zegt, getuigt voor stoornis in zijne geest vermogens. De overvoering naar een krank zinnigengesticht zou voornamelijk ten doel hebben hem, met betrekking tot zijn gees telijken toestand, beter te kunnen waarne men, dan in de gevangenis kan geschieden. SLUIS, 29 Augustus 3878. Alhier en in de omliggende gemeenten wapperde verleden Zaterdag de nationalo driekleur, als blijk van instemming met het heugelijk foest van Z. It. H. prins Hendrik. Verleden weeft is doords. Pohlman het Evangelisatielokaal te Retrancliement ingewijd, dat tevens moet dienen tot be- waarschool. Ons wordt medegedeeld, dat, mot Sep- temberaanstaande in te gaan, door den heer A. Meskes, hoofdonderwijzer te Cadzand, zijn eervol ontslag als zoodanig is aange vraagd. Woensdagnamiddag stiet op de Cad- zandsche kust, nabij hoofd G van den Tien honderdpolder, een mosselschuit, tengevolge waarvan zij onmiddellijk volliep en zonk. De bemanning uit 2 koppen bestaande wist zich spoedig te redden. Zeer te wenschen ware het, zoo in deze nabijheid even als elders reddingsbooten of toestellen aanwezig waren, om bij hier meermalen voorkomende strandingen men- schen te redden. Eenigen tijd geleden ver loren hij eene stranding onder den Adornis- polder twee menschen het leven. Verleden Zaterdag heeft er te Zuid- zande een schoolfeest plaats gehad. Met opzet was daartoe de 24e Augustus ge kozen om dan tegelijkertijd de huwelijks plechtigheid van den beminden prins Hen drik met de kinderen feestelijk te gedenken. Voor de school was eene sierlijke boog opgericht. Des namiddags werd er een stoetsgewijze wandeltocht ingericht naar do nabijgelegen Oostburgsche brug, bij welk een en ander zich het muziekgezelschap liet hooren, ten einde het feest zooveel mogelijk op te luisteren. Met den houw van het evangelisatielo kaal alhier is bereids een aanvang gemaakt. Te Aardenburg is tot wethouder cn ambtenaar van den burgerlijken stand be noemd de heer Maurits Wilhelm ton Ben- gevoort, en zulks in vervanging van den heer M. Blonker, die wegens zijn 85jarigeu oudeidom zijn ontslag had ingediend. In dezelfde gemeente is tot derde hulpon derwijzer benoemd de heer Risseeuw van Groede. Z. M. de Koning kan niet door den Keizer begiftigd zijn met de Pruisische orde van den Zwarten Adelaar, om de eenvou dige reden, dat hi j tot die hooge onderschei ding ïeeds lang benoemd is. Z. M. zal nu den keten dier orde, welke hij nog niot be zat, hebben ontvangen. Sedert het jongste bezoek van Z. M. den Koning te Pyrmont Ioopen er geruchten van eene aanstaande echtvereeniging van Z. M. den Koning met de prinses Pauline Emma Augusta Hermina van Waldeck- Pyrmont, oudste dochter van den regeeren den vorst van Waldeck; de prinses is tien 19n October 1855 geboren. Wij behoeven cr onze lezers niet op te wijzen, dat men ook dit, evenals dergelijke in de laatste tijden verspreide berichten, slechts onder de meest mogelijke reserve moet aannemen. De minister van justitie heeft nader tor kennis van de poli tie-au tori teiten ge bracht, dat voor do to Berlijn komende vreemdelingen, ook het bezit van oen zooge naamd hinnenlandsch paspoort voldoende kan worden geacht. Prins Hendrik der Nederlanden is door den Duitscheu keizer benoemd tol chef van het 65e regiment Pruisische infanterie, te Keulen in garnizoen, Te Middelburg is overleden mr. G. A. Fokker, oud lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal lid der Provinciale Stalon van Zeeland. Voor dezo provincie is het overlijden van mr. Fokker een zeer groot verlies, daar hij, door en door bekond met de eigenaardige Zeouwsche toestanden, steeds zijn beste krachten voor den bloei en de welvaart van dit gewest veil had. Maar ook in geheel hot land zal de dood van den heer Fokker worden betreurd als van een man, die toegerust met grooto ken nis en zeldzame gaven zich steeds onder scheidde waar het gold de beginselen van vrijheid en vooruitgang te bevorderen. Vooral op het gebied van Spaarbankwezen was hij een algemeen gewaardeerde specia liteit, terwijl zijn echt liberaal constilutio- neelc en parlementaire beginselen hem, te korten lijd, oen sioraad van ons parlement deden zijn. Met grooten eenvoud had den 27 dezer op do begraafplaats to Middelburg de ter aardebesteliing van het stoffelijk overschot van wijlen mr. G. A. Fokker plaats. Be halve de familieleden bevonden zich de Commissaris des Ivonings in deze provincie, een lid van Gedeputeerde Staten, benevens enkele belangstellenden on vrienden aan de groeve. Het personeel der Nederl. postadmi nistratie bestond in 1877 uit 3525 personen, nl. 32 ambtenaren van verschillenden rang bij het hoofdbestuur, 5 arrondisse- monts-inspecleurs, 1 controleur voor de fa-

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1