ballon geef ik u het gemakkelijkst, als ik u zeg, dat hij gevuld is dooi' een expressolijk daartoe gebouwde gazfabriek en de zware takel, waardoor zijn vrije beweging in do lucht gebreideld en de hoogte zijner opstij ging tot 600 meters bepaald wordt, om een windas is gerold en door middel van 2 stoommachines gevierd en ingehaald wordt. Voor dat windas en die machines zijn stevige metselwerken in dongrond aangelegd, welke er uitzien alsof zij eeuwen moesten duren. De ballon met al zijn accessoires kost niet minder dan 600,000 francs! De stof waaruit hij bestaat is 7 dubbel genomen, terwijl onderaan een zoogenaamd schuitje hangt, bestaande in een groote houten bak, welke 50 personen kan bevatten. De prijs, om een luchtreisje meê to maken, is vrij boog: 20 francs en toch wordt er dagelijks gemiddeld door 300 personen van gebruik gemaakt. Nu, dit is geen wonder, wie wil niet eens eenige oogenblikken sin do wolken" zijn? Iets van geheel anderen aard, waardoor do gemoederen sedert een paar dagen tame lijk in beweging gebracht worden, is de werkstaking waartoe eenige duizenden koetsiers zijn overgegaan. Zij hebben ver schillende grieven, natuurlijk in de eerste plaats die, dat ze te weinig verdienen, het goen niet zoo geheel onwaar is. Niemand late zich echter, hetzij door die koetsiers- grève, betzij door de beweerde moeite om een onderdak te vinden,van een bezoek naar Parijs afschrikken. Omnibus, tramways, tapissières en stoombootjes ontbreken niet en stellen ons toch genoegzaam in de gele genheid om onze beenen te sparen, als wo zo niet gaarne al te veel vermoeien, in de hötols is steeds plaats en ook kamers ont breken niet. Waar geen schaarschte of monopolie heerscht, kunnen de prijzen ook niet opgedreven worden. Enkelen mogen dat gedaan hebben, zooals b, v. het grand- hötel en hot hötel du Louvre, maar zij blij ven verreweg in de minderheid. Do zooge naamde «Hollardsche hotels", d. w. z. die, welke zich speciaal toeleggen op een Hol- landsche cliëutélé hebben hunne prijzen on veranderd gelaten. Hun, die Parijs niet kennen geloof ik geen ondienst te doon met in dit genre te vermelden het Hotel den Hel dor, in de straat van dien naam en op slechts weinige schreden van de Boulevards gele gen. 't Is er zindelijk en netjes en niet duur; ge vindt or uwe krant, bestelt in het Hol- landsch wat gij noodig hebt en treft er altijd landgenooten aan, hetzij Hollanders die eenige dagen in Parijs komen doorbrengen, hetzij Indische families, die naar Holland terugkeeren. Hoewel in den vreemde, ge voelt gij er u dadelijk thuis, waartoe de iu- nemende persoonlijkheid van den eigenaar in geen geringe mate bijdraagt. Doch, laat ons thans een kijkje nemen op de Tentoonstelling. Frankrijk heeft er zich de geheele eene helft voorbehouden, als wilde het daarmede zeggen, dat het zich zelf alléén gelijk stelde met alle anderen te samen, hetgeen, hoeveel schoons het ook exposecren moge, toch wel een beetje bout gesproken is. Niettemin is de Fransche afdeeling bijzon der rijk te noemen. Waar wc onze schreden wenden, overal zien we de Fransche indus trie met eere in het strijdperk treden. Prul- lcgoed, zooals vvo elders wel eens aantreffen, vinden we nergens, om de eenvoudige reden dat speciale commissies vooraf over de toe lating hebben moeten beslissen, zoodat al wat te licht bevonden werd is afgewezen. Voorzeker een verstandig voorbeeld, dat anderen bij latere gelegenheden wel mogen navolgen. Zijn meubels, zijn Sèvres, zijn gobe lins, zijne parfumerieu en zoo vele andere zaken vinden zelfs nergens hare weerga. De laatstbedoelde afdeeling, de parfume- iio-salon is zoowat het algemeene rendez vous van de dames. En geen wonder, want het is niet éen enkel zintuig, dat van hot gezicht, hetwelk gestreeld wordt, maar ook een ander, waarop doorhol schoone goslacht vrij wat meer prijs gesteld wordt dan door- ons mannen, de reuk, gaat hier te gast. We weten het immers allen, dat geen dames- garderobe kompleet is zonder zacht geurende zeep, verfrisschende toiletwatcrs en andere welriekende artikelen. Een vrouw, die daar niet aan hecht blijkt al heel weinig gevoel te bezitten. We vinden bier al de koningen der parfumeurs bijéén. Piver, Rinaud, Giterlain en zooveel anderen. Laatstgenoem de de koning der koningen in zijn vak, maar met vrij wat meer recht aldus te noe men dan do Schach van Perzic zich zulks onder do gekroonde hoofden doet, mogen we vooral niet vergeten. Heeft goen hunner kosten ontzien om zich waardiglijk te ver tegenwoordigen, vooral deze laatste trekt de algemeene aandacht door zijne fraaie en smaakvolle etalage, zoowel als door degroote verscheidenheid zijner artikelen. Inzonder heid munt uit een monster-flacon met kristal heldere Eau de Cologne, zooals men weet een specialiteit van dezen parfumeur. Trouwens het nieuwste onder het nieuwste is hier bijeen gebracht toilet-waters en zeepen, sachets en pomades dingen als om strijd om den voorrang, brengen de dames beurtelings door hunne zachte parfums in do heerlijkste verukking. Als ge den parfumerie-salon verlaat, zijt ge als het ware zelf geheel geparfumeerd, zoo kwistig wordt go links en rechts van wege de exposanten bespoten en gedoopt met alle soorten van odeurs. Van daar tot aan de afdeeling kristal- en glaswerk il n'y a qu'un pas. Baccurat, St. Louis en Clieby slaan er aan de spits en eta- leeren er ware kunststukken. Toch moest Frankrijk in dit opzicht onderdoen voor Engeland, waar men tegenwoordig zelfs een Salviati te Venetie de kunst om het oud- Venetiaansclie glaswerk na te bootsen hoeft afgekeken. Maar, in Engeland heeft men voor iets moois ook mooi geld over, méér dan ergens anders. Zoo stelt o. a. de firma Webb een paar kristallen bekers ten toon, die ieder f 60,000 moeten opbrengen. Over ieder is reeds 5 jaren gearbeid en toch zijn ze nog maar half af. De eventueele koopers zullen dus ook nog wel een beetje geduld moeten hebben, vóór dat zij ze geheel klaar thuis krijgen. Zestig duizend gulden voor éen enkelen bokaal, voor een ding dat bij de minste on voorzichtige behandeling in honderd stuk ken valtHoeveel renteniers leven niet in zekere weelde van een goringer kapitaal Nu we toch eenmaal het kanaal zijn over getrokken willen we daar nog eenige oogen blikken vertoeven, hoofdzakelijk om een vluchtigen blik te werpen op do machine galerij, waar we de eigenlijke kracht vinden van het zoo bij uitnemendheid praktische Engelsche volk. Wilde ik u al het merk waardige noemen dat wij bijeen vinden, ik zou genoodzaakt zijn den catalogus ter hand te nemen en al de Engelsche machines, welke daarin voorkomen te vermelden, oen arbeid, dien gij evemin zoudt verlangen als ik er toe genegen bon. Ik zal dus, voor het oogenblik tenminste, slechts een greep doen, en kies dan inde eerste plaats wat voor ons in dezen tijd van het jaar het belangrijksto genaamd kan worden de landbouwwerk tuigen. Zij rijn opgesteld in een afzonder lijk gebouw, waar zij do onverdeelde bo wondering van alle deskundigen in hooge mate wegdragen. De stoom, tot voor weinige jaren nog maar alleen aan handel on nijver heid dienstbaar gemaakt, wordt thans door ben en wel met het gunstigste ge volg, ook algemeen op den landbouw toege past. De Engelschman zaait er mede, en maait er mede, ploegt er mede en dorscht er mede, want hij wint er tijd en arbeid mede uit, 2.dingen die met deu dag duurder worden. Vooral trekt de vernuftige wijze waardoor de firma Ramsomes, Sims Head te Ipswich ons in de gelegenheid stelt dio kostbare factoren te sparen, in hooge mate do aandacht. Hare machines hebben een tot dus verre ongekende trap van volkomen- beid bereikt. We zagen er oen schier on verbeterlijke stoomdorschmachino, die eeu- voudig met stroo gestookt kan worden; een stoomploeg, 3 voren to gelijk makendo, stoommaaimachines, in 't kort alle moge lijke werktuigen voor den landbouw, door stoom gedreven. Op het gebied van nijverhoid neemt do spinnerij, weverij en wolkammerij eon eerste plaats in. Bewondering bezielt ons voor het monschelijk genie als wij de ver schillende werktuigen daartoe, inde laatste jaren uilgevonden, meteenigoopmerkzaam beid gadeslaan. In dit opzicht is bet onge twijfeld de firma Platt aan wie do palm der overwinning toekomt. Door deze zagen wij b. v. een machine geëxposeerd waarmede elk uur 120 pond boomwol ontbolsterd kan worden. Sommige deelen dier machine be reiken een snelheid van niet minder dan 750 omwentelingen in de minuut! Een weef stoel van die firma laat zijn spoel 200 maal per minuut verschieten I Een eindweegs verder zien wij 3 kolossale wolkammachines door éen meisje van loof 16 jaar bediend, en zoo doende een arbeid verrichten waar toe eertijds honderden menschenhandon vereischt werden. Al deze machines worden door kenners eenparig geroemd. In de Engelsche afdeeling vindt ieder, zonder onderscheid, iets wat bom in bij zondere mate aantrekt. Hier wordt de aan dacht geboeid van den landbouwer, ginds van den industrieel, verder op weer van een ander zelfs de bescheiden hengelaar komt er in vervoeiing. Een der voornaamste éta lages toch bestaat •uitsluitend uit hengel stokken, vischliaken, dobbers, snoeren, kunstmatig visch-aas, en wat verder met mogelijkheid het goluk van een hengelaar of peurder kan uitmaken. Het is de firma Alleock uitRedditch, die hen al die heerlijk heden te aanschouwen beeft en wier 400 arbeiders steeds zorgen dat er nooit gebrek is aan middelen om op do gemakkelijkste en doelmatigste wijze de argelooze vischjos te verschalken. De eenvoudige rieten stok, die ieder overal voor eenige weinige stuivers kaukoopen, ontbreekt hier evenmin als de kostbaarste indiseh houten, kunstig met goud of zilver ingelegd en met honderden guldens te betalen. Alléén van eenvoudige vischhaken vinden we meer dan 100 soorten bij elkaar. De inzonding der hoeren Allcock Co. is de sehooste en rijkste die ik in dit genre ooit gezien heb. Men zou hengelaar willen worden, om er eenige bestellingen to doen. BROODZETTING. SLUIS, 19 Augustus 1878. Grof Tarwe Brood 13 cents per kilo. Rogge n 10 ii ii ii MARKTBERICHTEN. Slots, 20 Augustus 1878. Boter 65 c. per 'A kilogram. Eijeren f 80 r. 26 stuks. ftostSiurg, 21 Augustus 1S78. De graanmarkt was heden zoo gering dat de wekelijksehe behoeften slechts ten deele konden worden uitgevoerd, waardoor alzoo in de prijzen geene verandering op te geven valt. Tarwe f9,00 a 10,50,Rogge f 7,50 a 7,75, Wintergerst, f7,50 a f 7,80, Zomergerst f 6,00 a f 6,60, Paardeboonen f 0,00 a f 0,00, Haver f 0,00 a f 0,00 koolzaad opgeruimd, Kanariezaad f 8,00 a 8,25.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 3