Binnenland. opgeluisterd werd, (laten wij liever zeggen zoozeer ontsierd werd,) door twee Konink lijke Nederlandsche Marechaussee's die zich niet schaamden in klein (zegge vuil) tenue zich in de gelederen der keurig uitgedosch- ten Belgische gendarmen te scharen om den Koning en de Koningin uitgeleide te doen. Ja waarlijk wij, en die zich met ons be vonden, we schaamden ons te moeten ant woorden, wanneer ons gevraagd werd «zijn dat Hollandsche gendarmes"? Nog steeds wordt door verscheidene onzer na buren de handelwijze dier marechaussee's als een openbare hoon voor de Belgen aan gemerkt. Wij stippen deze weinige regelen aan als een intermezzo van vervelenden aard bij al het schoone, dat de 19 Aug. aan de bezoekers van Brugge tot laat in den avond heeft opgeleverd; wezenlijk het ensemble is goed en zeer voldoende geweest en we voegen onze wenschen bij die der Bruggelingen dat het bezoek der vorstelijke personen er moge toe bijdragen om Brugge op te heften uit dien vervallen toestand waaronder het reeds zoo vele jaren heeft gekwijnd. Na een-langdurig en somtijds vrij scherp debat heeft de Belgische Kamer met 64 te gen 59 stemmen liet wetsontwerp aangeno men, tot wijziging der wetten op de perso- noele belasting en het kiesstelsel, en is ver volgens uiteengegaan. Duitsckland. Nadat afwijzend was beschikt op liet verzoek van Hödel om gratie, is den 16 dezer, ten zes ure, het tegen hem uitge sproken doodvonnis ten uitvoer gelegd. Ten 5 ure verliet Hödel, vergezeld van een geestelijke, zijn cel. Vooraf had hij den predikant echter een oogenblik te woord gestaan en onder anderen gezegd ■•Ja, wanneer ik in een andere omgeving was opgegroeid, zou het misschien met mij zoo niet zijn gegaan. Had ik een andere opvoeding gehad, zou ik misschien een aii- der mensch zijn geworden Maar ik ben nu eenmaal iemand zonder godsdienst en zal mijne rol ook ten einde spelen, zooals ik er mee begonnen ben." Den vorigen avond werd hem de Kabinetsorder bekend gemaakthij verbjeekte een oogenblik, wenschte nog een verzoek om genade te schrijven, waarvan hij afzag, toen men hem meedeel le dat dit toch niet haten zou, en verlangde sigaren en goed eten, hetwelk hem ook benevens een fiescli wijn des avonds ten half zeven ure werd gegeven. Terwijl hij naar het schavot zou worden geleid, nam hij een cigaar in den mond. Toen de predikant hierop aanmerking maakte, antwoordde hij „Nu, als ik u genoegen er mee kan doen, wil ik ook wel zonder sigaar de eeuwigheid ingaan." Met vaste schreden naderde hij het scha vot, waar omtrent circa 50 menschen stonden. Het doodvonnis werd voorgelezen, en daarna werd hij aan den scherprechter overgeleverd. Deze, een flink gebouwd man van 34 jaren oud, was in 't zwart gekleed, Hödel werd voorgebracht en trok zijn jas en vest uit. Op dit oogenblik begon do klok te luiden. Met onbegrijpelijke kalmte zag hij alles aan, en lachte spottend de aanwezigen toe, trok toen de laarzen uit en ontblootte de borst. De beulsknechten bonden vervolgens den misdadiger aan han den en voeten vast en legden het hoofd in de insnede van het blok met liet gelaat naar beneden, terwijl zij het achterhoofd met een liandbreeden gordel vastbonden, zoodat de hals vrij was, en do delinquent het hoofd niet kon bewegen. Toen opende do scherprechter een foedraal met het jaartal 1878, nam de gerechtsbijl, en hieuw met een slag het hoofd van den romp af. In een gereed staande doodkist werd het lijk gelegd, en terstond ter aarde besteld. De executieduurde nauwelijks 3 min. Er waren slechts weinig menschen voor de gevangenis verzameld, daar alles zeer ge heim was gehouden. SLUIS, 22 Augustus 1878. Verleden week is in het naburige Mal- degem (Belgie) de gevaarlijke longziekte onder het rundvee uitgebroken. Door den heer Luteijn Mazure, veearts te Oosthuig, wordt aan de landbouwers in deze streken omzichtigheid aangeraden, wat betreft liet toelaten van vreemde kooplieden bij hun rundvee. Om te worden benoemd lot haven meester to Breskens staat op do nominatie de lieer J. Spruijt, hulp-sluismeester aan het kanaal van Zuid Beveland, to Hans wee it Z. M. de Koning heeft Vrijdag het wetsontwerp tot herziening der wet op liet lager onderwijs met zijne handteekening bekrachtigd. Het ontwerp is dus tot wet verheven. Met betrekking tot het te Parijs ge houden poslcongres verneemt do Amst. Courant het volgende «Het nieuwe postverdrag berust in hoofd zaak op de beginselen der vroeger te Bern gesloten overeenkomst. De thans bestaande postvereeniging omvat alle geciviliseerde landen, over con uitgestrektheid van 1,300,000 vierk. mijlen met circa 750 mil. inwoners. Deze nieuwe woreld-postconven- lio zal 1 April 1879 in werking treden." Men verzoekt hetDagblad het gerucht nopens een huwelijksplan van Z. M. den Koning met een Prinses van Saksen Wei- mar-Eisonaclr teil stelligste legen te spreken en liet publiek in het algemeen te waarschu wen tegen het lichtvaardig aannemen van dergelijke geruchten. NaardeMidd. Ct. verneemt, zal dooi de directie en commissarissen der Stoom vaart-Maatschappij Zeeland, aan Z. K.H. Prins Hendrik, hij gelegenheid van ziju huwelijk, een geschenk worden aangeboden, bestaande in eene door den schilder J. F. Schntz, te Middelburg, te vervaardigen schilderij, voorstellende de opening dei- havenwerken te Vlissingen op 8 September 1873 door Z. M. den Koning en Prins Hen drik. Bij liet departement van huitenland- sclie zaken is bericht ingekomen dat, met ingang van 1 April jongstleden, in de repu bliek Liberia het recht op sterke dranken van één dollar tot 37'/a cent Amerikaansch por gallon is verlaagd geworden. In Het Vaderland komt een hoofdarti kel voor Sociaal-Democratie in Nederland. Niettegenstaande den machtigen indruk, die het gebeurde met Hödel en Nohiling in Duilscliland heeft gemaakt, en de pogingen, door de Regeering dientengevolge aange wend, zegt het blad heeft de jongste verkiezing bewezen, dat de sociaal-demo cratische partij wel in vertegenwoordigers is achteruitgegaan, maar het getal der uit gebrachte stemmen op hare candidaten eer toe- dan afgenomen is. En juist in die dagen is hier, al is het op kleine schaal, die partij in het openbaar op getreden. Op dat feit moet worden gelet, maar niet door eenschouderschuddend voor bijgaan of door het gebruiken van dat feit om het als bedreiging te bezigen. Neen op bezadigde wijze, op eene manier die, trouw blijvende aan onze beginselen van vrijheid en openbaarheid, de publieke zaak publiek maar ook degelijk behandelt. Het program vervolgt het blad is eene vertaling van liet Gothasclio, dat in 1875 door de vereenigde sociaal-democra tische fraction is opgesteld, alleen is hiel en daar iels bijgevoegd, h. v. het progressief successierecht. De middelen om tot het eind doel Ie kunnen komen, zullen door enkelen of velen worden gedeeld en vandaar dat do Alg. Nederl. W.-V. zich misschien niet ter stond heslist, gelijk men anders had mogen verwachten tegen de zaak lieeft verklaard, maar toch scheidt een wijde en diepe klove, ja een onoverkomelijke afgrond, beide partijen. Het einddoel der sociaal democraten is niet de verbetering, maar de omverwerping van het bestaande. De Staat alleen kapitalist en de Staat alleen arbeider, opdat de behoeften van allen evenzeer be vrediging zullen vinden. Dat noemt het blad een droombeeld, en juist omdat het slechts een droombeeld is, acht liet jt spelen daarmede gevaarlijk. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. Beroepen naar Delft, ds. C. W. Pohlman, Ev. Lutli. pred. te Groede. De Synode der Ned. Herv. kerk heeft in haar zitting van 20 dezer eenparig be sloten, de bevestigingsvragen, zooals die ten vorigen jare voorloopig waren aange- genomen, niet vast te stellen. Zij heeft met 11 tegen 8 stemmen de volgende am- pliatie aangenomen van art. 39 al. 1 van liet Syn. Regl. op liet Godsdienstonder wijs deze of soortgelijke, met het Christe- lijk-Hervormde karakter der Kerk over eenkomende vragen; verder met 10 tegen 8 stemmen (éen lid afwezig) vastgesteld art. 33 Syn. Reg. op liet godsdienstonderwijs, zooals het ten vorigen jare voorloopig werd aangenomen in het slot van dat artikel, evenwel met eene kleine wijziging om het in overeenstemming te brengen met het geampliëerde art. 39, zoodat de laatste woorden luiden „indien zij verklaren, te antwoorden op de vragen, die hun naar art. 39 zullen worden gedaan." Tevens is in overeenstemming met de ampliatie van genoemd artikel deze nieuwe bepaling voorloopig aangenomen. „Elk predikant lieeft het recht zijn eigen aannemelingen te bevestigen." Op het voorloopig vastgestelde zullen do Provinciale kerkbesturen en Klassikale ver gaderingen worden gehoord. (Vad.) KOLONIËN. Een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indie, dd. 14 Augustus, behelst het bericht, dat de radja van Passangan door de hoofden in dat landschap is afgezet en dat zijn opvolger te Kotta Radja de akte van onderwerping aan hét Nederlandsch gezag geteekend en beëedigd heeft. GEMENGDE BERICHTEN. Maandagmorgen passeerde te Vlissingen weder de stoomboot Claude Hamilton, ko mende van Harwich en aan boord hebbende de kraamvrouw, die Vrijdag op zee aan een zoon het leven had geschonken. De kapitein wilde haar niet laten gaan, zeg gende: „Te Antwerpen heb ik haar aan boord gekregen en daar zet ik haar weder aan wal. De jonggeborene is in Engeland gedoopt en wel met den naam der Har wich-boot. Moeder en kind zijn uitstekend welvarend. Victor Hugo is ziek en zal eenigen tijd op het eiland Guernsey, het oord waar hij den tijd zijner verbanning doorbracht, zijn verblijf houden. BRIEVEN UIT PARIJS. Parijs, 10 Augustus 1878. De tentoonstelling is en blijft natuurlijk nog steeds de groote aantrekkingskracht van Parijs uitmaken, al wordt nu en dan ook voor een korte wijle de aandacht eeniger- male daarvan afgetrokken en op iets anders gevestigd. Zoo is het in den laatsten tijd niet den monster-ballon, die, als een reusachtige meikever aan een touwtje op de «place du Caroussel", vóór de Tuilleriën de bewonde ring van Parijzenaars on vreemdelingen opwekt. Een denkbeeld van dien reuzen-

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2