Nii smm NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN Vrijdag 23 Augustus. Buitenland. Negentiende jaargang. A°. 1878. Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels GO cent, elke regel meer 7'/2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, NIJGII en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. Aan den Duitschen Bondsraad is het ont werp tegen de socialisten voorgelegd. Dit ontwerp telt 24 artikelen. Het verklaart dat vereenigingen, vergaderingen, gedrukte schriften, die als van sociaal-democra tisch, socialistisch of communistisch karak ter de strekking hebben om de maat schappelijke orde in den Staat te ondermij nen, verboden dienen te worden, en dat ver bod is overgelaten aan de centrale autori teiten van de Bondstaten. Het strekt zich uit tot het geheele boudsgebied. Tegen het verbod kan men in hooger beroep komen bij een op te richten Rijkscollege, voor het recht van vereeniging in de drukpersaange legenheden, dat uit negen leden bestaat (van welke minstens vijf rechterlijke amb- tonaren moeten zijn) en in hoogste ressort beslist. Het ontwerp bedreigt straf tegen elk bijzonder geval van overtreding. De minste straf bestaat in geldboete, de zwaar ste in gevangenzetting voor een jaar. Aan personen, die zich tot socialistische bedoe lingen laten gebruiken, kan het verblijf in zekere plaatsen verboden worden. Zijn die personen vreemdelingen, dan kunnen zij het land worden uitgezet. Onder dezelfde voorwaarden kan aan boekdrukkers, boek handelaren, logementhouders en herber giers het uitoefenen van hun bedrijf worden verboden. Boekdrukkerijen kunnen geslo ten worden. Ten opzichte van districten en plaatsen, waardoor socialistische werkzaam heid de openbare veiligheid bedreigd wordt, kunnen de centrale autoriteiten, met goed keuring van den bondsraad, voor den tijd van een jaar bepalen, dat vergaderingen slechts met vergunning der politie kunnen plaats hebben, dat het -.erkoopen op straat van gedrukte schriften verboden is, dat per sonen zonder werk en zonder middelen van bestaan het land uitgezet en het bezit oil verkoopen van wapenen beperkt worden. Van groot belang voor het internationaal vorkeer zijn de laatste besluiten van den Zwitserschen nationalen raad, waarin, met 93 tegen t6 stemmen, is besloten het ge vraagde subsidie van 4'/i millioen franken voor den bouw van den St. 'Othard-sno r- weg toe te staan, een gelijk bedrag voor een te bouwen West- en Oost-Zwitscher- schcn spoorweg, en eindelijk 2 millioen, voor den spoorweg over de Mont-Cenis. De Zwitsersclie vertegenwoordigers toonen te begrijpen, welke rol een Staat als de hunne tegenwoordig te vervullen lieeft. België. Den 19 Augustus was de oude stad Brugge in feestgewaad. Zij had alle mogelijke moeite aangewend en geeu kosten gespaard om liet beminde Vorstenpaar waardiglijk te ontvangen. Zoodra de trein in 't gezicht was waarin het gezeten was werd de triomf- klok geluid en tegelijkertijd werden de stra ten met belangstellenden, zoo van binnen als van buiten de stad gevuld om HH. MM. met een levendig »Vive le Hoi" te be groeten. De Koning en de Koningin waren vergezeld door den generaal Prisse, de gravin Van der Straten, de gravin de Grunne en drie der ministers, namelijk Kollin Jacque- myns, Van Humbeeck en Sainctelette. De beer Gouverneur Heyvaert wachtte liet vor stelijk gezelschap op in de wachtkamer van het station, die voor deze gelegenheid in eene net versierde receptiezaal was ver anderd. Bij het binnentreden werden H. M. prachtige bouquets aangeboden door de jonge jufvrouwen Visart, Feesteen de Crombrughe en Cauwe, waarna de burgemeester van Brugge hun op waardige wijze het welkom toeriep. Deze welkomstgroet werd kortelijk maar flink door den Koning beantwoord en na een daterend hoera uit de duizenden monden van hen die zich op het stationsplein hadden verzameld zette de stoet zich in beweging, om zich door de Zuidzandstraat, Steenstraat, over de groote Markt, en dooi de Philipstokstraat naar de Burgtplaats te begeven, waar de hooggeplaatste personen zouden afstappen in liet gouvernements- liotel, d it mede zeer keurig versierd was. Terwijl nu de verschillende autoriteiten door HH. MM. ontvangen werden, willen we even een uitstapje maken en van het station terugkeeren om even stil te staan bij de versieringen en decoratien die we hier cn daar opmerken. De ingang van het station was met draperien en groen versierd, boven den ingang bevond zich het Belgisch wapen met het onderschrift: l'Union fait la force, aan weêrszijden daarvan zag men den Nederlandschen leeuw met zijn pijlenbundel en daaronder het bekende Je Maintiendrai! Is dit toeval geweest of zou het met opzet gebeurd zijn? Hoe het zij, ons Nederlanders sprong het onwille keurig in het oog. Bij het intreden der Zuidzandstraat van de zijde van 't station liad men een prach tig gezicht. De boog aan den ingang ge- Elaatst was echter niet van de sierlijkste, ij was wel wat erg eenvoudig en zonk ge heel in 't niet bij dien, welke nabij de hoofd kerk was geplaatst. Deze poort toch, grootsch en schoon als zij was, vertoonde in de verte twee kollossale standbeelden, muziek- en schilderkunst voorstellende. Met liet oog op hetgeen er te Brngge dien dag zou plaats hebben waren deze beelden uitmuntend ge kozen. Immers het monument van Jan van Eijek, de schilder in olieverf', zou worden onthuld en het nationaal muziek- en zang feest plaats hebben. Genoemde bogen nu waren verbonden met guirlandes van groen waartusschen men van afstand tot afstand wapenschilden bemerkte die bij afwisseling een Belgiseben leeuw, een Oostenrijkschen adelaar, een dubbele L en het Romeinsche cijfer If vertoooden. Het geheel stelde een dreef voor welker boomen op bepaalde af standen met koorden waren verbonden, waar aan in het midden mandjes met keurig ge maakte bloemen waren opgehangen 't geeu een prachtig perspectief opleverde. Op de markt bevond zich een kiosk (muziektem pel) die des avonds rijk a giorno cn met gas was verlicht. Was dit een en ander wezenlijk lief, vooral de Vlamingstraat toonde dat de Bruggelingen een goeden smaak be zitten om te décoreeren. Deze straat was bijna geheel overdekt met groen en bloe men, zoodat zij als 't ware eene beslotene allee vertoonde. Langs deze straat zouden dan ook de koning en de koningin hun' weg nemen naar de akademieplaats waar in hun bijzijn de onthulling van het stand beeld van Jan van Eyck zou plaats hebben. Wie vóór eenige dagen de van Eyekplaats gezien had en haar op het feest op nieuw zag zou bijna niet geloofd hebben op de zelfde plaats te zijn. Vóór eenige dagen al oude gebouwen met vervallen gevels, thans al die oude gebouwen gerestaureerd volgens den stijl uit den tijd toen ze gebouwd werden. Ook de teekenakademie, waarvoor een net versierde estrade ten behoeve der koninklijke bezoekers was opgeslagen, en die er anders vreeselijk vervallen uitziet, had door kwast, penseel en groen eene verandering onder gaan, die waarlijk buitengewoon mag ge noemd worden. Tijdens de onthulling, die, zooals we ge zegd hebben door de vorstelijke personen werd bijgewoond, werd de inhuldigings- marscli en de feestcantate uitgevoerd, welke beide aller lof wegdroegen. Na deze plech tigheid begaven zich HH. MM. naar den schouwburg om deel te nemen aan het nationaal muziekfeest. Thans begon de tijd te naderen, waarop de Koning en de Ko ningin Brugge zouden verlaten. Vooraf echter moesten zij nog getuige zijn van een manifestatie die op de groote markt zou plaats hebben. Daar toch waren verschei dene maatschappijen met hunne vaandels tegenwoordig om Z. M. in korte woorden te spreken over eene levenskwestie voor Brugge, namelijk over hare zeehaven. Zeker moest het HH MM. in het oog springen, wat Brugge's ingezetenen zonder onderscheid verlangen. Immers bijna van huis tot huis zag men op 's Konings doortocht BRUGGE ZEEHAVEN. Gaarne zouden de Bruggelingen het plan van den heer De Maere ten uitvoer zien gebracht en thans ook wilden zij in massa van de gelegenheid gebruik maken om de medewerking van Z. M. daartoe te verzoeken. Dit gebeurde bij monde van den heer Van Nieuwenhuyze en nadat Z. M. hierop naar genoegen ge antwoord had, reden de vorstelijke personen onder een algemeen gejubel de groote markt rond om zich al spoedig voor hun vertrek gereed te maken. Wij hopen van harte dat dit bezoek er toe bijdragen zal, om het algemeen verlangen van Brugge's ingeze tenen bevredigd te zien. Omstreeks 6 uren vertrok liet koninklijk echtpaar met zijn gevolg en tegen veler verwachting is alles ten beste afgeloopen. Slechts een paar dwaze fanatieken die er op uit waren om de al- gemeene feestvreugde te storen, zijn de dupe geworden van liun overdreven fana- iismus; zij zullen er naar alle waarschijn lijkheid de wrange vruchten van plukken. Met tegenzin maken we er hier melding van dat de terugtocht van IIH. MM. zoo weinig SLÜiSL

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1