ROERENDE GOEDEREN UIT DE HAND TE KOOP: Aardenburg Amstordam-eiland geankerd zijnde hob ik zulks herhaald, doch was over mijne waar neming met den Fox-eircle niet tevreden: de aanhoudende sneeuwjachten, welke nu zelfs in de tent van dr. van Rijckevorsel het ver dere werken onmogelijk maakten door ge brek aan genoegzaam licht, belette mij met een en ander voort te gaan; en de volgende dagen was er in het geheel geene gelegen heid meer, daar het met groote vaart in de baai drijvende ijs onze ligplaats dermate onveilig maakte, dat wij tot driemalen toe 's nachts 't anker moesten lichten en een nieuwe ligplaats opzoekenIk had reeds de Unifilar en dip-circle aan den wal gereed om deze rustig te kunnen opstellen, doch kreeg verzoek met alles aan boord te willen komen. Op het Deensche eiland en Beeren-eiland, zijn we slechts eenige uren geweest en was er van geen observeeren aan den wal zelfs sprake, zoodat nu al mijn hoop op Nova- Zombla gevestigd is. Op Beeren-eiland von- don wij brieven aan ons adres, door de Noordsche expeditie aan ons achtergelaten, en zullen nu onze brieven in Vardö bezorgen om onmiddellijk de Barentszee verder in te gaan, elke 5 maal ongeveer loodende en de temperatuur observeerende. Met het inten- siteits-kompas van prof. Stamkart heb ik telkens, wanneer de gelegenheid het toeliet, waarnemingen gedaan. Wij zijn alle gezond als visschen en te vreden met den gang van zaken totnutoe. Het scheepje voldoet goed, en bezit vooral bij slecht weer uitstekende eigenschappen; ook do somtijds voorkomende harde botsin gen met het ijs kan het goed doorstaan. Over het weer hebben wo niet te klagen, natuurlijk nog al eens sneeuw met hagel en veel mist, vooral bij Beereneiland, waar we 90 pet. van den tijd in dikke mist zaten, doch geen zeer lage temperatuur; in den rogel is deze om en nabij 0° C. slechts sedert de laatste dagen, nu we zeer zuidelijk zijn, ongeveer 5° a 7° C. De mensch gewent zeer spoedig aan een en ander, zoo ook bij ons; niemand heeft bepaald last van de lage tem peratuur en alles gaat geregeld zijn gang. Dat wij prachtige natuurtafereelen ge zien hebben, zal ik u niet behoeven te ver tellen vooral op Jan-Mayen-eiland en Noordspitsbergen was de sneeuw nog niets ontdooid en brachten de bergen en gletschers, somtijds dag en nacht door de zon besche nen, ons verscheidene malen in verrukking; het loopen op de bergen en de groote sneeuw vlakten was zeer moeilijk, daar wij er ge woonlijk tot over de knieën, somtijds tot de schouders in de sneeuw wegzakten en dit zelfs het verder gaan gevaarlijk maakte. Onze jachtgeweren leveren aan de tafel zeer velo vogels, vooral na een bezoek aan een groote broeiplaats op Beereneiland, waarbij er enkele malen met éen schot hagel 10 tot 12 vogels werden neergelegd. Van de beeren hebben we vele malen de versche sporen gezien en deze ook gevolgd, maar moesten wij telkens het verdere nasporen opgeven wegens het moeilijk begaanbaar terrein. In Augustus, wanneer de sneeuw aan de oppervlakte weer bevroren is, zal zulks mis schien beter gaan. De walvissehen, noordkapers en de ver schillende vogelsoorten maken het kruisen in doze wateren zeer gezellig en geven veel variatie. Het is ondertusschen reeds 2 uur ('s nachts) geworden, dus den 22 Juli (het onderscheid van dag en nacht is, nu de zon voortdurend aan den hemel is, bijna geheel verdwenen) en over een paar uren kunnen we te Vardö zijn. Zoodat ik zal eindigen. «Gids van Parijs, om in korten tijd veel te zien. Koop mij, ik zal u den weg wijzen," zoo luidt de titel van een boekje, door mr. A. D. de Vries voor zijn landge- nooten bewerkt. Wat de titel belooft, geeft do inhoud, en meer dan dat. Want niet al leen leert deze gids den vreemdeling zeer gemakkelijk den weg vinden door het uit- j gestrekt Parijs; maar hij deelt hem ook in een beknopt bestek mede al wat beziens waardig is en tot uitspanning kan verstrek ken, onder bijvoeging van talrijke wenken en wetenswaardige bijzonderheden. De schrijver heeft vooral het oog gehad op hen, die slechts korten tijd, bv. een dag of acht, te Parijs kunnen vertoeven. Daar hij zelf Hollander is, eenmaal zelf als vreemdeling te Parijs is aangekomen en er daarna ge- ruimen tijd verblijf heeft gehouden, heeft hij het best kunnen nagaan welke inlichtin gen de Hollander, die voor 't eerst Frank- rijk's hoofdstad bezoekt, noodig heeft; hier van draagt geheel zijn Gids de kenmerken. Het tweede gedeelte van hot boekje bevat de beschrijving van de ontmoetingen, welke een eerzaam Amsterdamse!) rentenier, die alleen en zonder de taal machtig te zijn Parijs bezocht, daar heeft gehad. Ook hier van komen talrijke zijdelingsche wenken voor, die zeer nuttig kunnen zijn en tevens kan dit verhaal dienen als aangename lec tuur op reis. Niemand van hen, voor wie de Gids ge schreven is, zal zich dus den gulden bekla gen, waarvoor het boekje verkrijgbaar is. En als men de raadgevingen en aanwijzingen opvolgt, welke er in voorkomen, dan zal lichtelijk menige gulden worden uitgespaard, die anders misschien nutteloos, zoo al niet tot verdriet, zou worden uitgegeven. De 17jarige Amsterdammer, die na den mislukten moordaanslag van Nobiling op den Duitschen keizer zich op onvoegzame wijze over deze snooddaad aan de table d' höte te Creuznach had uitgelaten en die des anderen daags voor deze handelwijzo goar resteerd werd, is Vrijdag, na ruim twee maanden preventief in de gevangenis te hebben doorgebracht, daarenboven nog tot een maand vestingstraf veroordeeld. Twee klerken bij den plaatselijken ontvanger te Barmen zijn dezer dagen met de noorderzon vertrokken, na voor eene waarde van 10,000 mark aan de gemeentekas te hebben ontvreemd. Toen zij bij hunne familie te Dabringhausen werden gearres teerd waren van de gestolen gelden onge veer 150 mark uitgegeven. Woensdag lieten aan het spoorweg station Fratesti in Rumenie, bij het inladen van kistjes met dynamiet in een spoorweg- waggon, een paar Russische soldaten een kistje vallen, waardoor niet slechts dit ont plofte, maar ook die welke reeds in den waggon geladen waren of in de onmidde- lijke nabijheid stonden. Vijftig soldaten werden gedood en 35 voor 't meerendeel ernstig gewond. Bovendien werden 6 spoor- wegwaggons totaal vernield en het stations gebouw werd belangrijk beschadigd. In Denemarken zijn in de verschil lende spaarbanken evenveel boekjes uitge geven, als er familien in het koninkrijk zijn. Het geheele bedrag van den inleg is ongeveer 156 millioen gulden. Melisan Petrowich, een jongmensch, geweermaker bij een Servisch korps, heeft een achterlaadgeweer uitgevonden, dat zeer groote voordeelen boven de geweren Peabody en Peabody-Martiny moet hebben. Vooral onderscheidt 't zich door groote vereenvou diging, waardoor het ook zeer gemakkelijk schoon te maken is. Terwijl het geweer Peabody uit 75 en het Peabody-Martiny- geweer uit 50 deelen bestaat, telt het nieuwe vuurwapen slechts 30 bestanddee- len. Het grootste voordeel van het nieuwe stelsel is echter zijn betrekkelijke goed koopte. Het Peabody-geweer kost 93 en het Peabody-Martiny geweer 144 fr.; daar entegen is het laatste voor slechts 54 fr. te vervaardigen. Voorloopige proefnemingen te Kragojewatz hebben bevredigende uit komsten geleverd en men is nu bezig er meer nauwkeurige proeven mede te nemen. De Sheffield Daily Telegraph meldt, dat een niouw groot kolenveld in exploitatie is gebracht bij Hems worth, twee uren van Barnsley. Men schat de dikte der laag ge middeld op 8 voet, en de uitgestrektheid van het veld op vele honderden vierk. Eng. mijlen. De diepte is 635 yards onder den grond. Wanneer deze nieuwe mijn geheel zal geopend zijn, zal zij ruim 1000 ton kolen dagelijks kunnen opleveren. In het kanton Zurich woedt sinds eenigen tijd in erge mate do typhus. Ge- neesheeren schrijven de ziekte toe aan het gebruik van vleesch van zieke kalveren. De Pruisische ministerraad heeft zich stellig verklaard voor de voltrekking der doodstraf aan Ilödel. Prins Bismarck moet er vooral op hebben aangedrongen. BROODZETTING. SLUIS, 12 Augustus 1878. Grof Tarwe Brood 137« cents per kilo. Rogge 10 li nu MARKTBERICHTEN. Sluis, 13 Augustus 1878. Boter 62 c. per kilogram. Eijeren f 80 26 stuks. Oostburg, 14 Augustus 1878. Door de drukke bezigheden te velde had den aanvoer van granen heden zeer weinig te beteekenen waardoor het verhandelde voor dadelijk gebruik geene verandering in de prijzen van vorige week heeft aan te duiden en alzoo de noteering dezelfde is. Tarwe f 9,00 a 10,50, Rogge f 7,50 a 7,75, Wintergerst, f 7,50 a f 7,80, Zomergerst f 6,00 a f 6,60, Paardeboonen f 0,00 a f 0,00, Haver f 0,00 a f 0,00 koolzaad opgeruimd, Kanariezaad f 8,00 a 8,25. Advertentiën. VERKOOPING van te De Notaris K. F. Koksnia, te Sluis, zal op Dinsdag den 27 Augustus 1878, des namiddags ten 1 ure, ten verzoeke van I. van deb MEULEN en anderen, tc Aar- denburg, en aldaar in de herberg genaamd nde Buitenlust" in het openbaar verkoopen: A. 2 schoone PAARDEN, oud 18 maan den, 1 GEIT en eenige VARKENS in soort. B. Eene partij Menbelcn, Huisraad en Herberggcrlcf, als 1 Tafelkastje, 1 Kagchel, Tafels, Stoelen, Spiegels, 1 Hangklok, 1 Buffet, 1 koperen Spoelbak, eenig Glaswerk, 2 Pluime Bedden met toebeliooren, Lampen, 1 Graanmaat, Koper- en Aardewerk, Ladders, Oven- en Tuingereedschap, Tobben, Banken, 1 Krui wagen enz. C. 3 dubbele VARKENSBAKKEN van Arduin, 4 nieuwe groote RAAMKOSIJNEN met dubbele ramen en B. Ongeveer 50 koopen BRANDHOUT. Koopen van f 3,en minder moeten contant worden betaald. Ieder voorzie zich van goede borgen. ZEGT HET VOORT. Een hecht cu sterk WOONHUIS met Bergplaats ERE en grootcuT UEY, staande en gelegen te Sluis aan het einde van de Hoogstraat, kadastraal bekend Sectie A, Nos. 1140 en 1141, zamen groot 15 Aren 85 centiaren. Dadelijk te aanvaarden. Iuformatien te bekomen ten kantore van den Notaris H. F. Hoksuia te Sluis. ZEGT HET VOORT.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 3