NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREH N°. 33. Negentiende jaargang. A". 1878. Buitenland. SLffISCI Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiën: van 15 regels 60 cent, elke regel meer jy2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone're^/s die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Corre sponde ten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, N1JGH en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau tc Rotterdam. Do nieuw opgetreden Staatssecretaris bij den Heiligen Stoel, de kardinaal Nina blijkt de verzoeningsgezinde politiek van zijn voor ganger te zullen volgen. In een tot de nun- tiusson gerichte circulaire heeft hij hen vau datvoomeiiien uitdrukkelijk kennis gegeven, terwijl hij hen tot voorzichtigheid aanspoort, ten einde niet onnoodig den Heiligen Stool in moeilijkheden te verwikkelen. Hij dringt er integendeel op aan, dat zij aan de mo gendheden zullen toonen, hoezeer de Heilige Stool er prijs op stelt, om de banden van oprechte vriendschap te handhaven, die den bosten waarborg opleveren voor de bolangen der zielen en de kracht der Staten. In Frankrijk valt tegenwoordig woinig voor dat der vermelding waardig is, en dat is eon gelukkig teeken. De minister van openbare werken bezoekt het Nooiden cu houdt er redevoeringen die door do republi keinen worden toegejuicht en toch verzoe nend zijn voor de tegenstanders der Repu bliek. lilt neemt niet weg, dat de Borapar- tistisehe partij zich beklaagt over den geest van uitsluiting der Republikeinsche partij, met liet oog op de aanstaande Senaatsver kiezingen. Geen der Monarchalen, ook niet de Constitutioneeleu of de Orlianisten, vin den genade in hunne oogen. Bij de aan staande verkiezingen wil men uitsluitend erkende vrienden van de Republiek gekozen zien. De uitvoering van het tractaat te Berlijn blijft voortdurend moeielijkheden veroor zaken. Wel zullen zij, die zich verzetten, voor de overmacht moeten bezwijken, maar de offers die daardoor van de bezettende partijen worden geëischt, zijn vooral in deze dagen wel eens inoeielijk te dragen. Oostenrijk-Hongarije ondervindt dit bij de bezetting van Bosnië en de Herzegowina; Rusland bij die van Batum. De troepen van eerstgenoemde behalen tocli steeds de overwinning op hen, die ze gewapender hand tegemoettreden. Of Rusland zoo gelukkig zal wezen moet nog bewezen worden. De bevolking van Batum heeft zich vereenigd met de omlig gende stammen, zoodat ook 20000 gewapende bergbewoners zich gereed maken om het Russische leger te ontvangen. De uitslag van de herstemmingen voor don Rijksdag in Duitscliland luiden steeds ongunstig voor de Bismarckiaansche partij In Spanje, te Estramadura, is een repu blikeinsche opstand uitgebroken. Een post trein werd aangehouden, maar de krachtige houding, door de autoriteiten aangenomen, onderdrukte spoedig die beweging daar het grootste gedeelte der opstandelingen werd gevangen genomen. VREDES-OORKONDEN. De Norddeutsche Allgemeine Zeituiig geeft de volgende beschrijving van de bekrachti gingsoorkonden van het tractaat van Berlijn, die onderling, tusschon de mogendheden, welke aan het Congres jhebben deelgeno men, zijn uitgewisseld Die van Frankrijk werd door den Presi dent der Republiek op den 25n Juli te Parijs onderteekend, is in blauw fluweel gebonden, en met rood moirée-antique linten dichtgemaakt het zegel vertoont in gele was, een afdruk van het beeld der Repu bliek, en is besloten in een zilveren doos, op welks deksel «en relief" de initialen R, F. staan, koord en kwasten zijn van zilver vervaardigd en met blauw afgezet. Het Italiaansehe document werd den 2Gn Juli door Koning Humbert onderteekend. Het is in het Italiaansch geschreven en draagt de mede-onderteekening van den Minister-president Cairoli.. Het rijkszegel, in roode was afgedrukt, is eveneens in een zilveren doos gesloten.'Op het deksel daar van ziet men »en relief" het beeld van St. Georg; koord en kwasten zijn van zilver, met groen en rood doorwerkt en het docu ment zelve is in wit, met kleuren versierd, perkament gebonden. Het kunstig uit flu weel, zijde cn satijn samengestelde wapen van het huis van Savoye draagt de zin spreuk van dat geslacht »Fert." De Oostenrijksch-IIongaarsche oorkonde is van een rood fluweelen hand voorzien, met zwarte en gele zijden linten op het deksel prijkt in goud ook weder en relief," de Oostenrijksclie dubbele adelaar. Het rijkszegel, dat zich van de andere door zuiverder bewerking onderscheidt en in roode was is afgedrukt, bevindt zich in een zware gouden doos, koord en kwasten zijn van goud. De oorkonde is in het Latijn gesteld, gedateerd van den 26n Juli en draagt, be halve de onderteekening van den Keizer, die van Andrassy en den vrijheer de Pont, de laatste als bewijs van uitvaardiging. Het Russische afschrift is in purperkleurige zijde gebonden, op de zijden van den band prijkt de Russische adelaar. Het in roode was afgedrukte zegel ligt in een groote gouden doos koord en kwasten zijn van zilver en goud en inet zwart geschakeerd. Het stuk is door den Czaar te Tsoharskoe Selo op den lón (27n) Juli geteekend, is in liet Russisch gesteld en door den kanse lier mede onderteekend. De Fransche ver taling draagt alleen de onderteekening van den kanselier. Het Engelsche stuk werd op denzelfden datum als het vorige (27 Juli) door Koningin Victoria geteekend en is eenvoudig in rood fluweel gebonden; het groote rijkszegel is in een groote doos gesloten. Op het zeer gemakkelijk te openen deksel is op vrij ruwe wijze het groote Engelsche wapen gedrukt. Het stuk is door geen enkel minis ter mede-onderteekend. Het voor Turkije bestemde exemplaar van de Duitsche oorkonde is gebonden in rood bruin fluweel, terwijl het rijkszegcl in roode was is afgedrukt en in een zilveren, gedeeltelijk vergulde, doos gesloten; koord en kwasten zijn eveneens van zilver en, evenals het omhulsel, fraai met rood en zwart geschakeerd. Het document is geda teerd van den 2!)n Juli en draagt de on derteekening Frédéric Guillaume, Prince Imperial Royal, alsmede de jnedc-emjtertee- kening van den graaf Otto Van fit'olbcrg- Wermgerode. X: België. Een interpellatie in de Belgische Kamer over de vervanging van de gouverneurs van Henegouwen en West-Vlaanderen, door an dere titularissen, lieeft aanleiding gegeven tot een uitvoerig politiek debat, waarin de ministers van binnen- en huitenlandsche zaken op schitterende wijze hun politiek verdedigden. Zij betoogden, dat daar de gouverneurs der provincies politieke agenten der regeering zijn, zij ook met deze in politieke beginselen moeten overeenstemmen. De regeering had gebruik gemaakt van een recht, dat, daar het aan de grondwet is ontleend, door niemand kan worden betwist. Verleden Zondag heeft te Brugge eene manifestatie plaats gehad ter eere van den heer Ruzette, die in de vorige week als gouverneur van West-Vlaanderen is ont slagen. In den gemeenteraad was het be sluit genomen, niettegenstaande de ernstige oppositie van sommige leden, om den heer Ruzette, als 'tware en gros te gaan eon- doleeren met het besluit van Z. M. den Koning der Belgen betrekkelijk dit ontslag en hem tevens (van klerikale zijde) jegens zijn persoon een bewijs te geven van de toegenegenheid der ingezetenen van West- Vlaanderens hoofdstad. Er werd tot dat einde bij plakkaat een oproep aan de Brug gelingen gedaan 0111 aan deze manifestatie deel te nemen, welke deelneming, naar wij vernomen hebben, verre van algemeen en gevolgelijk ook weinig schitterend is ge weest. Jammer dat dergelijke openbare uitingen van den algemeenen geest op zoo danige wijze in het leven worden geroepen, daar zij in den regel niets anders dan scha delijke gevolgen na zich slepen. En dit is ook hier het geval geweest. Maandagavond toch tusschen tien en elf ure begaf zicli eene bende opgewoudenen uit de Steenstraat naar de groote markt onder 't geroep van Weg met <Le geuzen! Weg met het minis terie Leve Ruzette Op dit gerucht 1 er- zamelden zich verscheidene personen dei- tegenpartij die onder 't geroep van Leve de liberalen Leve het ministeriemot de eerstgenoemdeu handgemeen raakten. Al spoedig echter verscheen de politie, die aan deze wanordelijkheden een einde maakte. Den 14 Augustus werd de nieuwe gou verneur de heer Heyvaert met de meeste plechtigheid ingehaald. Van alle publieke gebouwen zoowel als van de meeste woningen woei de nationale vlag. Tegen 4 uur moes ten de autoriteiten van Brugge benevens het garnizoen, de burgerwacht en het vrij korps der jagers met hunne muziekkorpsen aan het station zijn om het hoofd der pro vincie zoo glansrijk mogelijk naar zijne nieuwe residentie te geleidon. Dit alles heeft dan ook met de meeste enthousiasme plaats geliad, enkel een paar schreeuwers, misschien omgekochtenzijn door de policie gearresteerd.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1