lmdbouw. «rkelijke zaken, onderwijs enz. kolonïëiT gemengde berichten. In de zitting der Eerste Kamer van 7 dezer is do. Schoolwet aangenomen met 2G tegen 10 stemmen. Beide partijen verklaarden zich van het debat te onthouden. De leden uit Noord- Brabant en Limburg namen daartoe het initiatief. HOOFDPLAAT, 3 Augustus. Yele inge landen, landbouwers in deze streken, voor spellen nu reeds een spoedig einde, of snel len afloop van den oogsttijd. Ofschoon deze toch in andere jaren meest al half Augustus gesteld wordt, zoo denkt men dit jaar op dien tijd reeds daarmede klaar te zijn. Daar enboven zal de tarwe, de oogst bij uitne mendheid in deze landstreek, voortreffelijk van qualïteit zijn en een ruim beschot ople veren. Ook géven de veld-, of zoogenaamde blauwe kookerwten, een ruime opbrengst te zien en zijn gaaf en groot van stuk. Slechts de boonen laten den landman dit jaar geheel in den steek en leveren schier geen vruchten op; de weinige, die er nog zijn, leden zeer veel van de bekende zwarte vlieg. Daaren tegen gaven de zomeraardappelen, die groot van stuk zijn en van zeer goeden smaak, meer dan de gewone opbrengst; terwijl de ziekte slechts het loof bereikt en de knol in zeer geringe mate aangetast heeft. Gedurende dit jaar werden op het proefveld der Rijkslandbouwschool te Wa- geningon, alle kuituurgewassen en hunne voornaamste variëteiten gekweekt van aardappelen o. a. niet minder dan 380 soor ten. Onder de gowassen waren vele uit China, Japan, Egypte, Siam enz. ter accli- matatie. Do Woensdag- en Zateidagmidda gen zijn, voor zoover de gelegenheid zulks toeliet, gewijd aan hot beproeven van werk tuigen op het daarvoor bestemde proefveld of op land, daarvoor door landbouwers be schikbaar gesteld. De nieuwste werktuigen en machines verden daarbij gebezigd; zoo werd met verschillende ploegen en eggen 29 maal gewerkt. Bij besluit van deu minister van binnenlandschezaken zijnde landbouw werktuigen uit Utrecht, Leiden en Gronin gen daarheen overgebracht. De plaatsing daarvan wacht op ruimte. Door de Synode der Ned. herv. kerk is een besluit genomen over de openbaarheid der kerkelijke vergaderingen. Sedert garui- men tijd was reeds bij velen de bedenking gemaakt, of het niet raadzaam zou zijn en geheel in overeenstemming met den geest des tijds, om ook de vergaderingen van ker keraden, kerkbesturen en classicale verga deringen in het openbaar te houden en een daartoe strekkend voorschrift in onze ker kelijke wetgeving op te nemen. De Synode echter, voorgelicht door het uitstekend rap port van hare daartoe benoemde commissie, heeft besloten dit niet te doen, niet alleen om de moeielijkheden der uitvoering, die daaraan althans in de meeste gevallen ver bonden zijn, maar meer nog omdat onze kerkelijke wetgeving het in het openbaar houden van kerkelijke vergaderingen, waar men dit mocht wenschen niet verbiedt. Zij heeft intusschen gemeend aan do verschil lende colleges over te laten ieder in zijnen kring en in overeenstemming met de plaat selijke toestanden zoodanige middelen te be ramen, waardoor de belangen van kerkeraad en gemeente steeds beter door allen kunnen gekend worden. (Kerk. Ct.) Ds. Pohlman, Ev. Luthersch predikant te Groede, staat op het 6tal te Delft. Een bij hot departement van koloniën ont vangen telegram van den gouv.-generaal van Ned. Indie, dd. 30 Juli, bevat de navol gende tijdingen uit Atjeh De op den 23n dezer begonnen militaire operation in de XXII Moekim zijn gedurende do twee volgendo dagen mot succes voortge zet. De tweo beooston do Atjch-rivier agee- rende kolonnes bereikten den 24n dezer Lamdjamboe.en namen don 25sten stormen derhand de versterking Senelope, niet ver van Moentassi (de woonplaats van Hahieb Abdul Rachman) gelegen. Een derde ko- lonne rukte den 2in en 25n langs den lin keroever der Atjeh-rivier op tot Anak Batoo. en nam dio versterking. Gedurende de drie genoemde dagen werden aan onze zijde ge dood 11 man en gewond 119 (waaronder éen licht gewonde officier, de luitenant der genie Vohl). Senelope wordt voor depot in gericht. Den 26n werden van onze zniderlinie uit de tegenover onzen post Atoa gelegen kam pongs Tjot Lepong en Tjot Gloempang in de VII Moekim (gebied van Moeda Bait) vermeesterd Koerong Rijah werd den 22n en 23n door de marine getuchtigd, omdat de hoofden en bevolking zich aan zeeroof en aan een vijan- delijken aanval op Poeloc Way hadden schuldig gemaakt. Eeu bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Ned. Indie, dd. 1 Augustus, bevat do volgende berichten, nopens de krijgsverrichtingen in de XXII Moekim (Atjeh) Nadat den 27en Juli de langs den linker oever der Atjeh-rivier voortrukkende kolon- ne zich vlak tegenover Moentassi had opge steld, is de plaats wier vermeestering voorloopig het hoofddoel der krijgsverrich tingen was den 28 Juli door de twee andere kolonnes, van Senoiopouit,genomen. Gedurende de twee genoemde dagen werden aan onze zijde 2 man gedood en 14 gewond. Op verzoek van don gouverneur van Atjeh is nog een derde bataljon van Java ter ver sterking derwaarts gezonden. Van welonderrichte zijde schrijft men aan de Arnh. Ct. uit Batavia dd. 26 Juni jl, «Met zekerheid kan ik u melden, dat na de belangrijke operatie van Gedoeng (Atjeh), waar de vijand een 500 man gewonden en doodeu verloor, Panglima Polim den vorst van Pedir om diens interventie verzocht heeft, ten einde zich te onderwerpen. Gelukt dat, dan is de Atjeh-oorlog als goëindigd te beschouwen, een belang, waarbij leger en Staat ten zeerste zouden gebaat zijn." Spurgeon viert eerlang zijn vijf en twintig jarig jubilé. Zijn vereerders willen hem bij die gelegenheid een geschenk van 5000pd. st. aanbieden. Spurgeon heeft den wensch te kennen gegeven do bijeen te bren gen som te besteden voor weldadige instel lingen. De heer Godefroi, lid van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal heeft, mar aan leiding van bet denkbeeld eenor manifestatie, waaraan zijne houding bij hot debat over hot Onderwijs-ontwerp den stoot zou hebben ge geven, door middel van het Weekblad van Israëlieten zijn verlangen geuit, dat van de bedoelde manifestatie moge worden afge zien. Bij dat verzoek verklaart die afgevaardig de dat hij, even als in 1857 zich ook nu ver plicht heeft geacht, met den meesten nadruk het grondwettelijk recht der Nederlandsche burgers, die den Israelitischen godsdienst belijden, om de volkomen neutraliteit der openbare school te vorderen, maar tevens re kenschap te geven van de redenon waarom met die handhaving gepaard kon gaan be rusting in de nu reeds 72 jaren gohruikelijke formule ter opleiding tot alle Christelijko deugden. De Sociaal-Democratische Vereeniging te Amsterdam heeft thans hare statuten vastgesteld. In tegenstelling van het Alge meen Nederl. Werklieden Verbond, dat volgens haar te uitsluitend de belangen der ambachtslieden op het oog heeft en zicli niet genoeg op staatkundig gebied beweegt, wil de vereeniging een genootschap, waarin niet alleen handwerkslieden, maar ook on derwijzers, kantoorbedienden, winkelhou ders en ieder die met hare beginselen ho mogeen is, kan worden opgenomen. Het Centraalbestuur van het Nederlandsch Werkliedenverbond heeft geweigerd de ver eeniging als eene afdeeling van genoemd verbond te erkennen, omdat het van oor deel is, dat de belangen der vakafdeelin- gen zouden worden benadeeld, indien niet in de statuten de bepaling werd opgenomen, dat ieder die lid wilde worden van de ver eeniging tevens lid moet zijn van zijne vakvereeniging, zoo deze althans bestaat. Omtrent de vervolgingen wegens Ma- jesteitsbeleediging in Duitscliland, wordt de volgende statistiek vermeld. In 42 gevallen volgde vrijspraak, in 516 veroordeeling. De gezamenlijke gevangenisstraffen beloopen 806V« jaar. Onder de veroordeelden zijn 31 vrouwen Voor de eerste maal sedert den Fransch- Duitsclien oorlog zullen de wapenoefenin gen in Frankrijk door Duitsche officieren worden bijgewoond, o. a. door den gene- raal-majoor vrijheer van Loê. Al is ditbericht bedroevend voor hen die hoopten, dat men het rijk van den duizendjarigen vrede zou zijn ingetreden toch is het bemoedigend als een bewijs, dat de onrechtvaardige wrok, die in Frankrijk lieeft gewoed, begint te bekoelen. De verkoop der diamanten van Ko ningin Isabella heeft in het geheel fr- 3,437,000 opgebracht. Omtrent de ontvangst op het Loo van de deputatie voor de aanbieding van het volkspetitionnement aan Z. M. den Koning meldt de Standaard nog het volgende Ook de deputatie, belast mot de adressen van ruim 400 kerkeraden, word tegelijker tijd op het paleis toegelaten. Ds. P. Van Son, voor de deputatie der kerkeraden, voerde het eerst het woord. Daarna sprak de heer Elout. De Koning dankte voor de goede woorden, Z. M. toe gesproken, verklaarde, dat het hem oen ge noegen was geweest de deputatie op het Loo te ontvangen en betuigde zijne liooge be langstelling. Z. M. gaf de verzokoring, mot al de leden van zijn Huis niets anders te be doelen dan het geluk van Nederland. «Leve Nederland riep Z. M. ten slotte, dat door de deputatie met «Leve de Koning beant woord werd. Prof. S. Van Velzen besloot met den Koning dank te zeggen voor de de hartelijko ontvangst. Het stoomschip Prinses Marie, van do stoomvaartmaatschappij Zeeland is, zoo wordt uit Vlissingen aan de Middelburgsche Ct. gemeld na aankomst den 4 dezer ter stond naar Antwerpen voltrokken om daar te dokken en schoongemaakt te worden. In 58 uren tijds was het schip weder te Vlissingen terug. De grootc haast die bij dit herstel moest plaats hebben was ooizeak dat men te Antwerpen dokte. De rechtbank te Winschoten heefteen koopman teMidwolda, Oldambt, veroordeeld tot geldboete wegons het verkoopon van Ur- banuspillen. De commissie, benoemd door de af deeling 's Gravenhago van do vereeniging tot bevordering van fabriek- en handvverks- nijverheid in Nederland, tot onderzoek en rapport hotreffende de oprichting van een algemeen Nederlandsch pensioonfonds voor oude en gebrekkige werklieden, is, na over weging, dat dergelijks fonds noodzakelijk is en van oordeel dat geen uitzicht op de op richting van eer Staatsfonds of op een fonds waarvoor de hulp van patroons wordt ge- eischt bestaat tot de eonclusie gekomen, dat het eenig afdoende middel was, dat een

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 3