U i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN N°. 32. Negentiende jaargang. A0. 1878. Vrijdag 9 Augustus. Buitenland. Binnenland. JDit weekblad verschijnt lederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiën: van 15 regels GO cent, elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar liet ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, N1JGI en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. Een telegram uit Berlijn meldt, dat de uitslag der verkiezingen bekend is in 396 plaatsen en dat men als zeker aannemen kan, dat er zijn gekozen 53 Duitsch conservatieven, 40 vrije conserva tieven, 81 nationaal-liberalen16 candidaten der Fortschrits partij, 12 vau de groep Löwe, 96 clericalen, 7 particularism 5 van de Elzasser protestpartij, 4 Elzasser autono- misteu, 2 socialisten en 14 Polen, terwijl er 66 herstemmingen moeten plaats hebben. Vroeger was de samenstelling als volgt nationaal-liberalen 128, ultramontanen 97, conservatieven 36, Fortschrits 35, Duitsche rijkspartij 36, Polen 14, sociaal-democraten 12, Lowe 11, Elzassers 15. Het doel der regeering, om door de ont binding een overwinning der conservatieven in 't leven te roepen, die dan de regeering zouden steunen is, tot hu toe dus niet be reikt. Zelfs Bismarck's zoon moest het on derspit délven. De sociaal-democraten hebben eenige ze tels verloren, maar zijn, wanneer men het getal der door hen uitgebrachte stem men nagaat; vrij belangrijk vooruitgaan dat men wellicht in de naaste toekomst groote overwinningen van die partij zal zien. Naar alle waarschijnlijkheid zou bij den nieuwen rijksdag de ultramontaansche partij den doorslag geven, en staan daarmee in verband de onderhandelingen, die thans gevoerd worden door Vorst Bismarck namens de regeering en den pauselijken Nuntius Masella voor liet Vaticaan. Door concessies zon de vorst trachten zich den steun van genoemd centrum te verzekeren. Gelukt hem dit, dan zal naar onze over tuiging spoedig blijken, hoe duur dat over leg is gekocht, en dubbel waarschuwend zou dan dit feit zijn. Men zou eruit leeren, hoe de zwarte partij langzaam, langzaam voorwaarts schrijdt. Bismarck wake dus, dat het Duitsche rijk niet in liare macht kome. Een hoog geestelijke is in het Vaticaan weer overleden, nl. 's pausen staatssecre taris, kardinaal Franchi, Z. E. overleed tengevolge van hevige koortsen. Ongeveer driejaren is tlians de Oostersche quaestie aan de orde en heeft zij bijna aanhoudend de Europeesche politiek be- heerscht. Nu het tractaat van Berlijn is geratificeerd en de Engelsche volksvertegen woordiging haar oordeel heeft uitgesproken over de gedragslijn der Britsche regeering, ten aanzien van de aangelegenheden in het Oosten, mag men aannemen, dat deze eenigs- zins meer op den achtergrond zullen treden en niet zoo overwegend de politieke pers zullen bezig houden. Verre van ons, te willen beweren, dat voortaan hét Oosten kalm aan zijn lot zal kunnen worden overgelaten, in de over tuiging dat het zich in zijn nieuwe indee ling rustig zal ontwikkelen en tot welvaart en bloei geraken. Hoe gaarne men ook meer onverdeeld de aandacht zou willen wijden aan de in zoo menig opzicht be langwekkender politieke ontwikkeling vau de Westersche mogendheden, deze zullen nog te zeer den terugslag gevoelen van hetgeen in het Oosten is tot stand geko men, om dit geheel uit het oog te kunnen verliezen. De feiten trouwens bevestigen deze ziens wijze reeds. De Oostenrijksche troepen heb ben bij Mostar en op enkele andere punten gewapend verzet van de zijde der Turksche opstandelingen ondervonden, waarbij van weerszijden eenige personen zijn gewond en gedood. Dit feit en de opstanden te Serajowa en Mostar hebben der Oosten- rijksch-Hongaarsche regeering aanleiding gegeven tot ernstige vertogen aan de Porte, die waarschijnlijk tegen Oostenrijk een wapen zal smeden uit de omstandigheid, dat dit zijn troepen de Turksche grenzen heeft doen overtrekken voordat de overeen komst, betreffende de bezetting, geteekeud was. Dat bedoelde troepen met groote voorzichtigheid voorwaarts rukken, blijkt uit de Wiener Abendpost, waarin dc scher mutselingen zijn geconstateerd. Tussc'iien de Porte en liet Weener Ka binet heerscht een zoo gespannen verhou ding, dat een nader ultimatum gepaard met oorlogsbedreiging wordt tegemoet ge zien. De toestand te Mostar schijnt inderdaad van dreigender aard te zijn en daar reeds bet gepeupel tot plundering is overgeslagen, zich van de kazernen, de wapenen, munitie en het materieel heeft meester gemaakt, kan het geen verwondering baren, dat de bezittende klassen met verlangen naar de komst der Oostenrijksche troepen uitzien, waardoor een eiude zal worden gemaakt aan den toestand van anarchie, die met groote gevaren dreigt. In het Ehodope-gebergte is het niet beter gesteld. De Russen hebben tot de opstan delingen den eiseli gericht om binnen tien dagen het grondgebied van Oostenrijk-Ru- melie te ontruimen, indien zij niet willen worden ze aangevallen. Naar aanleiding hier van hebben twee hoofden der opstande lingen zich naar Konstantinopel begeven, teneinde den heer Layard in te lichten omtrent den toestand en te verklaren dat zij geen gevolg zouden geven aau de eischen der Russen, die zij verantwoordelijk stellen voor al de gevolgen van een eventueelen aanval. Geen twijfel dus, of aan liet gehaspel in het Oosten is nog voor goed geen einde gemaakt. België. In het Journal de Bruges van den 7n Augustus lezen wij het volgende «Volgens de laatst ontvangen berichten uit Brussel zou de heer ridder Ruzette bij het ministerie ontboden zijn en zijn ont slag (als Gouverneur van West-Vlaanderen) zal al spoedig in den Moniteur afgekondigd worden." Aan de hoeken der straten leest men dan ook reeds plakkaten, waarop het ontslag van den heer Ruzette als eene schandelijke daad van het ministerie wordt meegedeeld. Te Kortrijk is den 7 Juli een gebouw, tot de Evangeliebediening bestemd, inge wijd. Er waren ruim 100 personen waar onder 50 Roomschen tegenwoordig. De zangvereeniginguit Rousselaere, onder direc tie van een voormalig R. C. student was bij deze gelegenheid overgekomen om het feest te helpen vieren. Te Rousselaere is men thans met den bouw eener kerk be gonnen. Tot verbetering verdient nog vermelding dat niet de tegenwoordige minister maar diens zoon G. Frère-Orban vice-president van de rechtbank van eersten aanleg te Luik in 1875 met ziju vrouw en 3 andere familieleden tot het Protestantisme is over gegaan. SLUIS, 8 Augustus 1878. Door Z. M. is benoemd tot Voorzitter van het uitvoerend bestuur van liet Water schap der sluis aan de Wielingen de heer J. F. Hennequin civiel-ingenieur alhier. Bij de stemming op 26 Juli jl. van leden voor het kiescollege, zijn de aftre dende leden herkozen. 90 stemmen waren er uitgebracht, waar onder 2 in blanco. Door het onweder van verleden Zon dag, dat hier betrekkelijk weinig werd ge merkt, zijn naar wij vernemen twee toe- steldeelen van het telegraafkantoor alhier vrij erg beschadigd en onbruikbaar geworden. Met genoegen vermelden wij, dat op het concours van het Conservatoire te Gent, Woensdag 11. de eerste prijs voor piano (hoogste klasse) met algemeene stemmen is toegewezen aan onzen jeugdigen stadgenoot, den heer H. J. Bal. De vorige week was hem een zelfde onderscheiding te beurt ge vallen voor Solfège, (zang). Na de proeven, die genoemde heer den afgeloopen winter gegeven heeft op het concert van de Sluische Zangvereeniging zal het zeker slechts wei nigen onzer verwonderen zulke gunstige be richten van hem te vernemen. Het metselen van een tweeden stee- nen duiker nevens die in den straatweg bij de Zuidpoort alhier is doorlz. Cliequennoij, te Cadzand, bij enkele inschrijving, voor f 910 aangenomen. De andere inschrijvers waren J. Elfrink te Sluis voor f 966,I. van Baal te Oost burg voor f 995,I. Bertou te Biervliet voor f 1178,enP. Monjé te Breskens voor f 1196. Den 19 Augustus a. s. zal voor de oude stad Brugge een ware feestdag zijn, er zullen door haar geene kosten gespaard worden om dien dag zoo feestelijk moge lijk te maken, daar zij alsdan vereerd zal worden met een bezoek van HH. MM. den Koning en de Koningin van Belgie, 't geen haar in vele jaren niet te beurt is gevallen. Dit bezoek staat in verband met de ont hulling van een nieuw standbeeld dat wordt opgericht ter eerc van den beroemden schil der in olieverf Jan van Eijck. Het beeld is, even als dat van Memlinc op de Woens-

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1