NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN N°. 30. Negentiende jaargang. Vrijdag 20 Juli. ïland. Binnenland. A°. 1878, SLUISES Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 1—5 regels GO cent, elke regel meer 7'/2 cent. Groote letters naar het ge lal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds-4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, N1JGII en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau tc Rotterdam. ilu il ten 3 ure is de Keizer van Duitschland weder voor het eerst uit- geredcrV. Men verzekert, dat hij, zoodra de temperatuur gunstig is naar Babelsberg zal vertrekken. De Keizer reed in een gesloten rijtuig, in gezelschap van de groothertogin van Baden zijn rijtuig werd door tweo an dore gevolgd. Óm ieder opzien te vermijden had de koetsier niet do gewone uniform aan. Tusschen Oostenrijk en de Porte worden voortdurend onderhandelingen gevoerd over de bezetting van Bosnië en de Herzegowina, die wellicht eon vijandig karakter zou kun nen aannomen, daar de Porte blijft aan dringen op waarborgen voor een in tijd en ruimte bopcrkto bczotting, welke Oosten rijk, naar bet schijnt, niet wil verleenen. Een van de belangrijkste quaesties die in Belgie aan de orde zijn gekomen, tenge volge van de veranderde partijverhouding, is de aanstaaude verkiezing van een presi dent voor de kamer van afgevaardigden. Men spreekt nog algemeen over den heer d'Elhoungne, die door alle fracties der libe rale partij op prijs wordt gesteld en die als redenaar uitstekend bekend is. Na hem noemt men den heer Guillerv. In den Borlijnscheu verkiezingsstrijd ont staat hoe langer zoomeor op de versckitlende kies vergaderingen, zelfs in de moer voorna me stadskwartieren, een onverdraagzaam heid tegen andersdenkenden, diaaandeerg ste hebbelijkheden van sociaal-democrati sche ophitsers herinnert. Zelfs in het Wes ten der stad, in hel zoogenaamde Geheim- raths-kwarliei-, wordt elke opinie onverbid delijk overschreeuwd, uitgeflutcn en uitge jouwd, die niet volmaakt overeenstemt met do donkbeeldeu van de daar toevallig aan wezige meerderheid. De rodenaars bedien den zich daarbij niet zelden van uitdruk kingen, die ons herinneren aan de smaad woorden van de helden der volksoploopen. Dat oen dergelijke wijze van elkander bij verkiezingen te bestrijden een weldadigon indruk achterlaat, kan ongelukkig niet ge zegd worden. Den 23 Juli heeft te Rome een democra tische meeting, onder voorzitterschap van Menotti Garibaldi plaats gehad. De vergadering nam cene motie aan, waarin het werk van het Congres scherp werd veroordeeld, de solidariteit van Italië met andere volken, waaromtrent het Con gres bepalingen maakt, werd geconstateerd en er op gewezen, dat er nog lauden zijn die aan vreemde overheersching zijn onderwor pen. Een gelijksoortige meeting is to Genua gehouden. Zij werd later gevolgd door eene volksdemonstratie, waarbij de menigte voort durend Leve Triest! Leve Triente!" riep. Do orde moest door de militaire macht wor den hersteld. Do agitatie neomt voortdurend toe. Aan cene den 22 dezer gehouden meeting heb ben 4000 personen deelgenomen, die den wederafsland van Triest en Trento aan Italië eischte. De Fransche republikeinen hebben weder eene overwinning behaald bij de Zondag jl. plaats gehad hebbende herstemmingen te Largentière en te Valenciennes, alwaar de republikeinen Vasckalde en Girard werden gekozen. Volgens liet Journal des Débats is de re geering voornemens een wetsontwerp in te dienon tot vermeerdering van liet aantal leden van den raad van State, als eene con cessie aan de republikeinen van de zijde der Regeering, die geen wijzigingen in de samenstelling van genoemd Staatscollege wilde brengen. De Porte is voornemens kapitalisten uit te noodigen om voorstellen te doen voor den aanleg van spoorwegen, mijnen of an dere groote industrieele ondernemingen tot ontwikkeling van het land, waarvoor zij alle mogelijke vrijgevigheid en aanmoedi ging toezegt. België. Men wensclit in 1880 bij het feest van Belgie's öOjarige onafhankelijkheid te Brus sel een standbeeld van Mai nix van St. Al- degonde te onthullen. F r a n k r ij k. Tijdens zijn verblijf te Parijs ontving de Schab van Perzie niet minder dan 5400 brieven uit allo oorden van Frankrijk, voor namelijk echter uit de hoofdstad, allen met verzoeken om geld en wel om sommen van 50 franken tot 3 millioen. Hoewel het aantal werkstakers te An- zin reeds 9000 bedraagt, blijft do orde ge handhaafd. Men hoopt, dal de werkzaam heden in don loop dezer week zullen worden herval. Loonsverhooging schijnt niet de oorzaak te zijn van de werkstaking. Veeleer is deze toe te schrijven aan het feit, dat de com pagnie van Anzin, wegens liet sluiten van eenige fabrieken, 2000 arbeiders heeft weg gezonden. De grévisten trachten naar Denain te ko men, teneinde daar de arbeiders aan te sporen om het werk eveneens te staken. Denain is echter door een gordel infante- rie-patrouilles afgesloten, terwijl cavalerie- patronilles de groepen, die in de omstre ken rondzwerven, uiteen jagen. De werklieden hebben ernstige pogingen gedaan, om hun nog aan het werk zijnde makkers op te ruien. De autoriteiten, bij gestaan door de troepen, zijn echter meester van den toestand gebleven. De ministerraad heeft besloten, dat sterke troepen-afdeelingen naar Anzin zullen ge zonden worden, ten einde alle ongeregeld heden met kracht te kunnen tegengaan, het geen tot nu toe goed gelukt is. To St. Etienne hebben 700 werkliedon in ververijen don aibeid geslaakt. S p a n j e. De plechtige begrafenis van de Spaansche koningin is Woensdag gevierd in de kerk van den Heiligen Franciscus. De kerk was behangen met zwart fluweel. Onder de aan wezigen telde men de voorzitters der beide kamers, de hoogwaardigheidsbekleders des Rijks, do vertegenwoordigers van vreemde mogendheden. De aartsbisschop van Toledo bediende de lijkmis, de bisschop van Sala manca sprak de lijkrede uit. Nederland werd vertegenwoordigd door Zr. Ms. gezant aan de Hoven van Madrid en van Lissabon, baron van Ittersum, die plaats nam in de voor liet corps diplomatique en de ministers bestemde tribune. SLUIS, 25 Juli 1878. Morgen Vrijdag, moet alhierjde ver kiezing plaats hebben van 5 gemachtigden in het kiescollege der Herv. gemeente iu plaats van de aftredende heeren J. II. Hen- nequin, J. M. Hennequin, J. Noest, P. A. Pieterse en P. Steinz. Volgons de Midd Ct. komt inliet verslag van de Rijksadviseurs over 187475 o. a. liet volgende voor Raadhuis te Sluis. Dit raadhuis dat van 139G dagteekent, is waarschijnlijk liet oud ste en ongetwijfeld een der merkwaardigste van ons land. Het prijkt met oen groote zaal en met een leffroi, die den invloed der Vlaamsclie architectuur verraadt en in ons koninkrijk geheel eenig is. Ongelukkig verkeert dit monument in een zeer ver waarloosden toestand. Uitwendig is liet ge heel wit en liier en daar zwart geverfd. De groote zaal waarvan de bindbalken van fijn gebeeldhouwde sleutel- en kraagstuk ken voorzien zijn, wordt gebezigd tot berging van brandspuiten bedient, van hout, van ladders, van afbraak, terwijl de gemeentelijke administratie zich uitsluitend van de onder de zaal gelegen kamers, welke op min smaak volle wijze zoogenaamd gemoderniseerd zijn. De rijks-adviseurs zijn voornemens pogin gen in liet werk te stellen om de restauratie van dit buitengewoon belangrijk monument te verzekeren. Voor het onderstaande werd ons een een plaatsje verzocht: Over de bij herhaling gebleken achter lijkheid onzer nijverheid, bij deelneming aan wereldtentoonstellingen zijn in de laat ste dagen veel klaagliederen gezongen. Maar dat de Nederlandscke industriee- len door hun afwezigheid schitteren bij die moderne olympiaden, is' geen redo om het bestaan der nationale nijveilieid gering te schatten. Ieder die met de organisatie der deel neming onzer nijverheid aan wereldtentoon stellingen (internationale volksfeesten) be, kend is weet zeer goed, dat onze nijveren- redeuen te over hebben om niet meê te doen. Het gaat niet aan hen daarom dood te verklaren en te zeggen er is in Neder land geen industrie, en dan op die valscke

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1