NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN- N°. 29. Negentiende jaargang. A0. 1878. 19 Juli. Buitenland. SLVISCS J)it weekblad verschijnt iederen Vrijdag Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiën: van X5 regels CO cent, elke regel meer 7% cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten ot' Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, N1JGH en VAN D1TMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. Zaterdag t3 dezer zijn de deuren van don tempel van Janusgesloten en is het zwaard in de schede gestoken gewordennadat de groot ste staatslieden van Europa gedurende een maand zoolaDg aan de kaart van Europa hebben geknipt, gepast en gemeten totdat ieder zoowat tevreden was gesteld, altijd ten koste van de '.waksten. Als Turkije mach tig en zegevierend ware geweest, zou hot in weerwil van zijn slechte inwendige organi satie ontzien en geëerbiedigd zijn; thans is het vernederd en verdeeld omdat men het zoo wilde. Wie toch hecht nog iots aan de fraaio leuzen, waaronder Rusland den strijd aanvaardde, Engeland en Oostenrijk zich wapenden Of heeft Rusland niet even zeer behoefte aan inwendige organisatie De tranen van hen, die willekeurig naar Siberie wordengezondeu, of weggumoffeld of van lion die met don knoet tot de Griek- scho kerk worden bekeerd, laten de harten van de wereldhervormers, naar hot schijnt, koel, omdat de humane Czaar verzekert, dat het zoo erg niet is. En als Turkije gekastijd moest worden, 0111 zijn slecht beheer, hoe dikwijls verdiende dan niet Oostenrijk Hongarije een ernstige terechtwijzing, als de Regeering niet in staat bleek te zijn de belastingschuldigen tot voldoening aan hun verplichtingen te nopen. Maar de tijd der phrasen is reeds lang voorbijde politiok van het eigenbelang heeft een nieuwe orde van zaken in het leven geroepen en wij staan voor de feiten. Wolke de gevolgen van den nieuwen toestand zul len zijn kan nog niet worden beoordeeld. Zeer juist merkt de Berlijnsche correspon dentvan de Parijscho Temps op, dat er eerst eenigen tijd moet verloopen eer men het werk van het Congres zal kunnen beoordee- len 011 dat men, alvorens zich tot beoordee ling te zetten, zich moet losmaken van do critiek, die reeds voor de bijeenkomst en ge durende de werkzaamheid van het Congres er over is uitgesproken. Hoe dan ook eventueel het oordeel moge uitvallen of werkelijk de Oosterscho quaestie zal blijken te zijn opgelost en de vrede beter gewaarborgd, niet-te ontkennen is, dat het Congres hard heeft moeten werken om in den tijd, dien het daaraan heeft besteed, zooveel gewichtige zaken en belangen te re gelen. Dat dit gelukt is, wordt voorname lijk toegeschreven aan de krachtige impulsie van prins Bismarck, wiens krachtigo arm, om niet te spreken van zijn ijzeren vuist, ook in het Congres werd bespeurd. Dag en nacht hebben dikwijls de diplomaten moeten werken om alles te overwegen, te bereke nen, te redigeeren en zich to prepareeren; de secretarissen en attachés verklaren nooit zoo hard te hebben moeten werken dage lijks werden duizenden brieven 011 dépeches verzonden en de klerken konden soms niet meer. Intusschen verzekert men dat zelden een diplomatiek stuk keuriger is geredigeerd en mooier in elkander zat dan het thans op gemaakte uit 09 artikelen bestaande vredes- tractaat, dat Zaterdagmiddag ten 2'/. ure door do voor deze gelegenheid nogmaals in groot tenue gestoken diplomaten isgetee- kend. Prins Bismarck teekendo het ver drag met een arendspen, wolke versierd is met den engel des vredes in gedreven zil ver die hem voor dit doel ten geschenke ge geven was. Do zoven op perkament gedrukte exem plaren zijn ieder afzonderlijk door de verte genwoordigers van de mogendheden onder teekend. Naafloop daarvan heeft prins Bis marck ceno sluitingsrede uitgesproken, waarop graaf Andrassy, namens het Congres den Duitschen Rijkskanselier bedankte voor zijn uitmuntende leiding. De Israëlitische gemeente te Berlijn heoft een dunkadres aan prins Bismarck gezonden voor zijn voorspraak ten behoeve van vrij heid van godsdienst in het Oosten. I11 de Hongaarscho regeeringskringen wil mou weten, dat, na het Congres, het drie- keizorsbond is ontbonden, dat Oostenrijk van zijne verplichtirgen te dien aanzien is ontslagen en in het vorvolg in vereeniging met de Westersche mogendheden zich tegen de uitbreiding van het Russische gezag kan verzetten. Het vredesverdrag begint met eene korte verklaring,waarin gezegd wordt, dat Z. M. de Keizer van Duitscbiand, de Keizer van Oos tenrijk, de President der Fransche Republiek, de Koningin van Engeland, de Koning van Italië,de Keizer aller Russen en de Sultan der Ottoinanen, in het belang derEuropee- sche orde en overeenkomstig de bepalingen van het Parijsche tractaat, de quaesties wenschende te regelen, welke door de ge beurtenissen der laatste jaren mede in het Oosten zijn.opgeworpen, gelijk mede dooi den jongsten oorlog, waaraan het verdrag van San Stefano een einde heeft gemaakt, eenstemmig te rade zijn geworden, dat de bijeenkomst van een Congres het beste middel zou wezen om in deze tot overeen stemming te geraken. Te dien einde hebben zij gevolmachtigden benoemd, om met elkan der van gedachten te wisselen, en het thans vastgesteld tractaat is van deze beraadsla gingen het uitvloeisel. De meeste bepalingen van het verdrag be hoeven we slechts kortelijk te resumeeren. Bulgarije wordt een onafhankelijk vorsten dom, maar aan de l'orte schatplichtig. De Sultan blijft Suzerein. De provincie ten Zuiden van den Balkan zal Oost-Rumenie boeten. Bosnië en de Herzegowina zullen door Oostenrijk worden bezet en geadministreerd. Montenegro, Servie en Rumenie worden onafhankelijk met vrijheid van godsdienst. Op Creta zullen hervormingen worden ingevoerd. Het dal van Alaschgerd en de stad Bajesid worden aan Turkije teruggegeven. Het Parijsche verdrag en de Londensche overeenkomst van 1871 worden gehandhaafd, voor zoover ze door het Berlijnsch tractaat niet zijn gewijzigd. Binnen drie weken zullen de ratificatien moeten uitgewisseld worden. Door de geneesheeren van den Keizer van Duitschland is een uitvoerig bulletin uitge geven, waaruit blijkt, dat-ie genezing lang zaam vooruitgaat. De wonden zijn wel allen gehooid, maar door het belangrijke bloed verlies en den diepen indruk van het ge beurde op het gemoed en het zenuwstelsel van den Keizer en het daaruit voortvloeiende gebrek aan eetlust, gepaard aan den hoogen leeftijd van den patient, keeren de krachten slechts langzaam terug. Daar evenwel geen lichamelijke organen in hun werkzaamheid zijn gestoord mag men op volkomen herstel hopen. Hoewel de beweegbaarheid van han den en armen toeneemt, kunnen zij toch deels door de langdurige rust nog niet voor allo function worden aangewend, zoodat b. v. bij het gebruik van eten nog hulp moet worden vorleend. De Keizer kan we! gaan en zolfs eenige trappen op en afloopen, doch slechts gedurende korten tijd. Sommige Berlijnsche bladen vernemen, dat men voornemens is den Keizer eerlang naar Charlottenburg te vervoeren. Procca Hödcl. Den 10 en 11 dezer heeft te Berlijn de be handeling van het proces-Hödel plaats ge had. Reeds vroegtijdig verdrong zich een tal rijke menigte voor het gebouw. De zitting zaal was stampvol, zoodat het onmogelijk was een plaats meer te krijgen. Ten 9 ure werd de beschuldigde binnen geleid; hij zag er brutaal en zeer tevreden uit. Na do voorlezing der akte van beschul diging, waarmede geruimen tijd verliep, verklaarde Hödel niet schuldig to zijn. Hij was den 4den Mei, toen hij in Berlijn was aangekomen, eigenlijk voornemens ge weest 0111 over Hamburg naar Amerika te gaan, doch had te Berlijn een revolver ge kocht om zich van het leven te berooven, daar het hem zoo slecht ging, dat hij zijn leven moede was. Hij had Onder de Linden zijn voornemen ton uitvoer willen leggen. Op de opmerking van den voorzitter, dat dit toch een zonderlinge plaats voor een der gelijke daad was, antwoordde hij, dat ieder dit doet zooals hij goedvindt. Het getuige nis der personen, die beweren dat hij op den Keizer hoeft geschoten, verklaarde hij voor valsch. Hij had zeide hij zich slecht getrof fen, zoodat zijne kleederen ongeschonden bleven. Hij verklaarde zich niet te kunnen herinneren, dat hij achter dat rijtuig staan-

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1