ST.DTSE" i m i sa NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN N°. 28. Negentiende jaargang. A0. 1878. Yrijdag 12 Juli. Buitenland. Binnenland. Dit weekblad verschijnt iederen Yrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advcrtentiënvan 15 regels GO cent, elke regel meer 7% cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brievende Redactie betreffendebenevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FKANCO. Generaal Agentschap, N1JGH en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Botterdam. Volgens de berichten uit Berlijn verlie pen de werkzaamheden van bet Congres vrij voorspoedig en wat ook te dien aanzien moge zijn of worden beslist, de Turken schijnen in ieder opzicht het gelag te moe ten betalen en de Sultan zal in zijn eigen rijk weldra niets meer te zeggen hebben. Zelfs de schijn wordt niet gered. Integen deel het wordt de Porte duidelijk genoeg te verstaan gegeven, dat zij voortaan in de rij der groote mogendheden althans geen plaats meer kan innemen. Prins Bis marck heeft voorgesteld om voortaan bij de Porte geen ambassadeurs meer te houden, maar alleen gezanten, en Duitscliland zal het voorbeeld geven door tot gezant te Konstantinopol te benoemen graaf van Lim burg Stirum, thans gezant te Weimar. Met betrekking tot Armenie werd be sloten, dat het zou worden beheerd door een gouverneur-generaal, die door de Porte wordt benoemd. Het verkrijgt dus ook al eenige meerdere zelfstandigheid. Zelfs over de geldmiddelen kan de Porte niet naar willekeur beschikken, daar het Congres be paalde, dat 75 percent van de Armenische inkomsten voor de administratie der pro vincie zelve moeten worden aangewend, ter wijl 25 percent als schatting aan de Porte moet worden betaald. Daarenboven is vast gesteld, dat 20 percent van de inkomsten voor het onderwijs moet worden besteed. De Porte behoudt het recht van bezètting, doch de provincie behoeft niet meer dan 4000 man militie te onderhouden, zoodat ook in dit opzicht het souvereiniteitsrecht van den Sultan is verkracht. Overigens is de vrijheid van godsdienst in Armenie ge waarborgd en om de maat vol te meten zal gedurende een jaar een internationale commissie waken voor de uitvoering van deze door het Congres genomen besluiten. Na het Congres is wel het belangrijkste feit de schitterende overwinning door de Fransche republikeinen bij de verkiezingen op Zondag jl. behaald. In 22 districten hadden aanvullings-verkiezingen plaats, waarvan in 20, ten gevolge der vernietiging der vroegere verkiezing van regeeringscan- didaten, en 2, ten gevolge van overlijden. In 16 districten behaalden de republikeinen de overwinning, terwijl slechts 4 candidaten der oppositie werden gekozen en in 2 her stemmingen moeten plaats hebben, waarvan zeker nog een ten gunste der republikeinen zal uitvallen. Men kan zich dus wel voor stellen, dat deze met toenemende gerust heid de Senaatsverkiezingen te gemoet gaan. De algemeene opinie is zeer gunstig ge stemd door den uitslag der verkiezingen. SLUIS, 11 Juli 1878. Kort verslag over den stand onzer veldgewassen Wanneer wij tegonwoordig onze rijke korenvelden doorwandelen en opmerken hoe de eene vrucht zich al schooner vertoont dan de andere, dan mogen wij zonder bui tengewone omstandigheden of onvoorziene schadelijke invloeden een alleszins ruimen oogst verwachten. Wij plaatsen ons niet gaarne bij dat soort van menschen, dat in den regel niets anders op den weg ziet dan beeren en wolven. Immers in het voorjaar hoorde meh reeds van verschillende zijden: aHet verleden jaar is slecht geweest, maar 't zal dit jaar nog wat anders zijn, alle planten en gewassen komen om door den veelvuldigen regen". Men heefl ook oen zeker soort van dieongeluks profeten, die er aardigheid (wij vinden het echter al eene zeer ondankbare aardigheid) in schijnen te hebben om spoedig de zoogenaamde aardap- pelplaag te zien. Zij smaken er genot in de zoogenaamde ziekte reeds te bespeuren wan neer de aardappejen ter nauwernood ge schoten zijn. Wanneer do jonge stengels in de maand Mei nu en dan een zwart blad vertoonen door de invloed der nacht vorstjes, dan is het algemeen getier «hebt ge 't al gezien, de ziekte is in de aardap pelen, ze worden al zwart enz. O, kou den we die ondankbare ellende-kraaiers den mond stoppen, we zouden daartoe geen middel onbeproefd laten, te meer daar we weten, dal bij velen het noodeloos roepen om de waarachtig zoo schadelijke aardap- pelplaag, niets anders is dan een gevolg van hun baatzuchtig eigenbelang, om zoo mogelijk do prijzen te doen stijgen. Het doet ons echter genoegen te kunnen mee- deelen dat, trots al dat rumoer over ziekten en plagen, de aardappelen over 't algemeen welig groeien en een rijken oogst doen te gemoet zien. De vroege aardappelen, die over 't algemeen keurig van smaak zijn, doch waarin men hior en daar een enkelen geplekteu vindt, (is er ooit tarwe ge weest waarin niet een enkel brand- of smet- aar gevonden werd) de vroege aardappelen, zeggen we, zijn verreweg gewonnen. De late daarentegen groeien nog steeds welig voort, voornamelijk tengevolge der over trokken lucht en de daardoor weinig brandende zonneschijn in de laatste dagen en door de dauwende nachten. Mochl het weder nog conigen tijd zoo aanhouden, dan zullen ook ongetwijfeld de late aardappelen keurig lot wasdom komen en dan mogen wo mot grond verwachten dal dit gewas, zoo zeer liet algemeen voedsel der mindere standen, dit jaar een veelvoudigen oogst zal afwerpen. De tarwe staat over hot algemeen zeer goed. Ze belooft niet alleen veel en lang stroo, maar ook, en dit is wel het voor naamste, een zwaren korrel. Tijdens den bloei was de lucht ook meestal overtrokken, waardoor de bloesems langzaam gespeend zijn, 't geen niet anders dan voordeelig wer ken kan op den wasdom. De paardehooncn, die overal oven prachtig stonden, hebben wel eenigszins geleden dooi de brandende zonnestralen in de maand Juni de bloesems zijn gedeeltelijk ver schroeid. Nogtans of ze ook hier en daar iels verloren hebben, ze kunnen daarom over 't algemeen genomen nog goed zijn. De erwten zijn middelmatig, sommige partijen goed. Do rogge, in onze slroek van onderge schikt belang, staat mede zeer goed. In Belgie vooral, waar de rogge een der hoofd producten is, belooft zij een rijken oogst. De gerst, vooral de winlergerst, die in het voorjaar veel geleden heeft door het natie weder, is tamelijk wel. Zij heeft ech ter nog meer gedaan dan men over 't alge meen verwacht had; hier en daar vindt men zelfs nog eene enkele zeer goede partij. De haver Lolooft door een genomen eon middelmatige opbrengst. Koolzaad is er weinig verbouwd. '1 Geen er was, was tamelijk goed. Vlas, dat in dit jaar zoo laat is gezaaid kunnen worden, zoodat men in 't voorjaar bijna meende dat er geen vlas zou zijn, is over 't algemeen zeer goed. Er zijn prach tige partijen vlas; we weten dan trouwens ook dat er Kadzandsch vlas, 't geen bekend staat als niet tolde fijnste soort te behooren, verkocht is voor de som van zeven honderd franken per geniet, d. i. voor de 44 aren en 23 centiaren. Vele partijen zijn er verder verkocht voor 500 tot 550 franken, dat mede zeer hooge prijzen zijn. De beetwortelen (suikerpeën) staan over 't algemeen zeer goed en beloven een rijke opbrengst. Dit doet ons genoegen om twee redenon, vooreerst omdat liet gewas zoowel voor den landbouwer als voor den koopman een ruim gewin geeft en ton andere omdat het vrij wat werk verschaft aan den min deren stand. Of echter liet gedurig verbouwen van beetwortelen niet schadelijk werken zal op onze landerijen, dit zal te bezien staan Als men maar zorgt niet zóó baatzuchtig te worden, dat men het land alles zou willen ontnemen om het niets in do plaats te geven; de minst ontwikkelde toch kan begrijpen, dat zulks onmogelijk vol te houden is Is alleen kunstmest niet genoeg, het land vraagt meer! Door dikwijls te voel te willen trekken wordt maar al te vaak hot spreekwoord bevestigd: '«Die het onderste uit de kan wil hebben krijgt hot lid op den neus" 1 Hooi van gras cc klaver is er ontzaggelijk veel. Het wordt reeds tegen minder dan den halven prijs aangeboden als in hel vorige jaar, hoewol er toen toch ook veel hooi was. Als wo dus alles samenvallen mogen we gerust besluiten, dat de te velde staande oogst over het algemeen een zeer goeden indruk geeft, en wanneer een en ander droog binnen gebracht kan worden laat het zich aanzien, dat er in den aanstaanden win-

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1