Het herinneringskruis 't welk den Bel gischen oudstrijders van 1830 van wege de Belgische regeering zal worden uitgereikt bestaat uit 4 armen, in het midden be vindt zich aan den eenen leant de Belgische Leeuw aan den anderen kant het jaartal 1830. Het Kruis is gedekt met een kroon. Het lint is zwart met een geel en roöd streepje aan weerszijden. Het liut kan zon der het kruis gedragen worden. Reeds zijn er een drietal kruizen uitgereikt. Deze week heeft zich te Hoofdplaat zekere J. v. L. voor de derde maal, nu echter met het gewensoht gevolg, opge hangen. Zijn vrouw deed eene boodschap en daarop zond hij zijne kinderen de deur uit. Zooals bekend is zullen op den 30n Juli a. s. de verkiezingen in Duitschland plaats hebben. Om met een enkel woord te wijzen op deteekenen der tijden, nemen wij een .artikel over uit een Belgisch weekblad «de "Werker", een orgaan der Vlaamscbe Socialistische Arbeiderspartij. TE WAPEN Te wapen 1 broeders, te wapen Dit is de strijdkreet die thans van Noord tot Zuid, van Oost tot West, door gansch het arbeidersleger moet weerklinken. Te wapen broeders, te wapen want al wat ons heilig is in de wereld is in gevaar. Te wapenter hulp onzer Builsche partijgenooten, die door de reactie een laaghsrtigen valstrik zijn gespannen. Te wapen 1 doch niet met moord tuigen, niet met geweeren of kanonnen, maar te wapen met onze overtuiging, met ons gevoel van solidariteit. Broeders in bare vertwijfelende wraak zucht wil de bourgeoisie tot het uitziu- nigsto middel haren toevlucht nemen, om haar rijk van roof on moord recht te houden. Zij wil, kost wat kost, de edel moedige apostels voor "Waarheid en Recht, die aan het lijdende volk het evangelie dor gerechtigheid gaan prediken, uit den weg ruimen. Van daar de willekeurige ontbinding van den Duitsehen Rijksdag. Alle reactionaire en volksvijandige par tijen hebben een compromis gesloten Ultramontanen, orthodoxen, liberalen, pro gressisten en anderen bueht sluiten een bond om gezamenlijk de socialisten te be strijden den 30 Juli aanslaande, dag der nieuwe kiezingen. Allen zullen voortaan slechts eene enkele partij uitmakt» «de partij van het geld en der uilbuiterij" tegenover «de partij van den arbeid". Niets zal worden ge spaard, voor niets zal de bloed-en roof- regeering van Bismarck terugschrikken om onze broeders hindernissen in den weg te leggen terwijl zij met volle handen aan de geldpartij hare millioenen, hare vuile drukpers, hare politie, hare priesters en lakeien zal ten dienste stellen. Werkvolk van alle standen In gansch de geschiedenis van het proletariaat zal er nooit oene grootschere gebeurtenis ontstaan zijn dan die van de aanstaande kiezing voor het Duifsch par lement. De 30 Juli aanstaande is voor de ar beidende menschheid van grootscher be- teekenis dan do Februaridagen van 1848, cn van grooter gewicht dan de proclamatie der Commune in 1871. Broeders! de uitslag zal beslissend zijn. «Onze Duitsche broeders staan heden de vuurproef door voor ons allen. Hun strijd is de onze, hun lijden is ons lijden, hunne zegepraal is dus ook onze triomf". Daarom mogen wij bij zulk oen toestand niet onverschillig blijven, 't Is niet ge noeg bloote aanschouwer van den strijd te zijn. Wij allen worklieden en socialis ten moeten er deel aan nemen. Wij moeten spotten met de wetten onzer ver drukkers, en hun toonen dat zij onmachtig zijn de internationale solidariteit der vol keren te verbreken. Volk Onzo Duitsche broeders hebben hnlp, spoedig hulp noodig. Om met recht tegen zulk een overmacht te kampen, is hun geestkracht en hunne voorbeelde- looze opoffering niet genoeg. Ofschoon onzo partij in Duitschland groot en sterk is is zij natuurlijk ook maar samen gesteld uit arme werklieden, loonslaven zooals wij. Hunne geldelijke middelen zijn natuurlijk niet toereikend om genoegzame agitatie in het leven te roepen voor den 30 Juli. Daarom aan ons de plicht hun ter zijde te staan. Aan ons de plicht al zijn wij nog zoo arm ons eenige ontbeeringeu te getroosten, eenigen onderstand voor den kiesstrijd naar Duitschland te staren. Allen dus onder do wapens Dat wil zeggen, «allen voor drie of vier weken ons Zondags- oordje geofferd aan de grootscho zaak van het socialismiis." In alle landen, in alle steden, in alle vereenigingen, in alle hui zen moet de rappel worden geslagen. De klok klept alarmOnze zaak, do zaak der menschheid is in gevaar Wanneer we de leer nagaan, die in onze dagen door de socialisten vrijmoedig en luid verkondigd wordt en zion hoe driest zij zich stellen durven tegenover de bestaande regeeringsvormsn; wanneer we verder op merken hoe stout zij zich in Duitschland openbaren en van daar uit, als uit het midden van Europa, hunne vertakkingen hebben, niet alleen in ons werelddeel maar over de geheele wereld, dan kunnen wij ons den tegenwoordig schijnbaar stillen toestand niet anders voorstellen, dan als het voorspel van een geweldige ontploffing, die zal plaatsgrijpen bij de minste aannadering. In de "Woensdagavond door den Com missaris des Konings geopende zomerver gadering der Provinciale Staten van Zee land waren 33 leden tegenwoordig. Afwezig waren de heeren P. D. van Citters, Fokker, Vis, B. V. van der Bilt en Hammacher, wegens ongesteldheid Moolenburg uithoofde van beroepsbezighe den Collöt d'Escury wegens familieaange legenheden, alsmede Pierssens en Mazure. Bij ministerieele beschikking zijn de chefs der korpsen gemachtigd, aan de miliciens der lichting van 1875, na afloop der najaarsoefeningen vergunning te ver- leenen om zich in het huwelijk te begeven. De miliciens, die' om een of andere reden aan die oefeningen geen deel behoeven te nemen, kunnen die vergunning al dadelijk verkrijgen. De minister van binnonlandsche za ken, heeft bepaald, dat het toelatings-exa- men voor de rijkskweekschool voor onder wijzers te Middelhui g gehouden zal worden te Goes op den 8n Juli a. s. en volgende dagen. Naar aanleiding van do door den minister van oorlog ondergane operatie schrijft men aan het Utr. Dagbl. o. a.«De belangstelling in den toestand van den kun- digen man, die ongeacht do hevigste pijnen steeds tot heden tot de grootste werkzaam heid aan den dag legde, is algemeen, zoowel bij vrienden als tegenstanders. «Daar echter de toestand van den zieke stellig van ernstigon aard is, is do minister van marine ad interim met de portefeuille van oorlog belast. Volgens nadere berichten houdt de aan vankelijke gunstige toestand aan en ver toont de operatiewond neiging tot genezing. De verkiezing, wegens het overlijden van dr. T. J. Stieltjes, in het hoofdkiesdistrict Amsterdam voor lid van de Tweede Kamer zal op Dinsdag 23 Juli a. s. plaats hebben; do herstemming zoo noodig, op Dinsdag 3 Augustus d. a. v. In het bijblad van de Nederlandse!» Staatscourant, vel 289 en 290, staan de uit- brachte verslagen van de commissie voor de verzoekschriften. Men leest daarin «II. In handen uwer commissie zijn ge steld requeslen van J. T. Kuipers en ando ren te Winschoten. Dewijl al de liandteeko- ningen, onder die requesten voorkomende, blijkbaarmet dezelfde hand geschreven zijn, meent uwe commissie te moeten adviseeren deze requesten, als in strijd met art. 9 der Grondwet, ter zijde te leggen". «III. In handen uwer commissie is ge steld een request van het katholiek kerkbe stuur te Oostmarsum. Dit réquest is getee- kend niet door het kerkbestuur, maar door een aantal onbekende personen. Uwe commissie adviseert dit request, als niet behoorlijk geteekend, ter zijde te leg gen." En verder: «IV. In handen uwer commissie voor do verzoekschriften zijn gesteld 1003 verzoek schriften, uit Noord-BrabantBoxmeer, van Th. van den Heuvel c. s. en A. van Büuing c. s.; enz. Deze requesten zijn van gelijkluidenden inhoud. Reqnestranten deelen hunne af keuring mede over het wetsontwerp tot her ziening der wet op het lager onderwijs, en wel op grond dat zij de openbare school voor hunne kinderen ongeschikt achten on vermeenen dat de bijzondere school door dit wetsontwerp onmogelijk wordt gemaakt. Hot is uwe commissie opgevallen dat zeer vele der onder gemelde requesten voorko mende handteekeningen zich kenmerken door treffende gelijkenis. Dewijl echter de meeste requesten vaneen aanzienlijk aantal handteekeningen voorzien zijn, heeft uwe commissie het niet bepaald noodig geacht hieromtrent een nader onderzoek in te stel len of voorstel te doen. Dewijl deze requesten alle betrekking hebben op het aanhangig wetsontwerp tot herziening der wet op het lager onderwijs, stelt uwe commissie voor al deze requesten ter visie voor de leden tor griffie te depo- neeren. Do vergadering vereenigt zich achtereen volgens met de voorgestelde conclusion." Door die mededeeling, wordt een eigen aardig licht verspreid over de zoo hoog op gevijzelde requesten, waarvan de waarde in der daad degenomen moeite en al deagitatio niet schijnt te loonen. (R. N.) Met zekerheid meldt men dat Z. M. de keizer van het Duitsche rijk, als hoofd van het huis van Hohenzollern, volgens den wensch van prinses Marie van Pruisen en prins Hendrik der Nederlanden, hun huwelijksdag heeft vastgesteld op 27 Aug. e. k. Het huwelijk zal te Potsdam in te genwoordigheid van geheel de keizerlijk- koninklijke familie worden voltrokken. Na drie dagen in het buitenland vertoefd te hebben, zal prins Hendrik zijne gemalin, in de hofstad aan de leden der koninklijke familie enz. voorstellen, om na een verblijf van drie dagen te 's Hage, naar zijn lustslot te Soestdijk te vertrekken, waar het hooge echtpaar feestelijk zal worden ontvangen en geruimen tijd zal vertoeven. De Opper-Ceremoniemeester maakt hekend, dat, ingevolge de bevelen van den Koning, liet Hof den halven rouw zal aan nemen voor den tijd van twee weken, in gegaan den lsten Juli, wegens het over- lijden-van Hare Majesteit de Koningin van Spanje. KOLONIËN. Uit Atjeh is een telegram ontvangen, dat talrijke vijandelijke benden in Lepong en 4 Moekim zijn gevallen. Zij hebben de

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2