NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN N°. 27. Negentiende jaargang. Ao. 1878, Buitenland. Binnenland. SLÏÏISE in! Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijsder advertentiënvan 1—5 regels GO cent., elke regel meer 7% cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij heslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten oi' Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, N1JGII en VAiN DITMAll, Algemeen Adverlentiebureau te Botterdam. Aangaande den aanvankelijken uitslag van de zittingen van het congres te Ber lijn kunnen we alleen mededeelen dat Turkije zoo langzamerhand door de heeren diplomaten wordt ingekort. Hier verliest het een deel, Bulgarije, aan Rusland, ginds geeft het Bosnië en de Herzëgowina af, om 't door Oostenrijk te doen bezetten, terwijl Griekenland zoo zeer aan de macht van de Porte onttrokken wordt, dat de Sultan zich op zijne heerschappij daar volstrekt niet meer behoeft te beroemen, De Donau-linie kan Turkije niet meer beschermen, en nu Rusland hem Sofia ontnomen heeft, kan de Balkan-linie even min den Sultan meer beveiligen. Wat schiet hem nu over Is 't wonder, dat men in Konstantinopel woedend is op En geland, dat eerst zooveel ophef maakte van zijne bèscherming en thans zijne be schermelinge in den steek laat Men is bang dat die ontevredenheid tot een op stand zal overslaan, terwijl er tegen den Sultan een nieuwe samenzwering is ontdekt. In de zitting van 1 Juli heeft het con gres de Rumeensche gedelegeerden gehoord. Het speciale comité, onder voorzitter schap van prins Hohenlohe, heeft een zit ting gehouden tot onderzoek der eischen van Servie en Griekenland. De vooruit zichten van laatstgenoemden Staat, tot ver krijging van Creta, zijn ongunstiger ge worden Servie wordt onafhankelijk verklaard, en verkrijgt 192 vierkante mijlen grond gebied met 182,000 inwoners en wel met inbegrip van Novi Bazar, Pirot, Dragoman, Wrauja en Tergovista. De vertegenwoordigers van Servie betui gen hunne tevredenheid over de concessies, door het congres aan hun land gedaan. België. In Belgie verkeert men volgens la Gazette, van Regeeringswege in grootste moeilijk heden. Voor eenigen tijd heeft een brand te Brugge hot provinciaal gouvernements gebouw en bet daarin aanwezig meubilair der provinciale stalen vei woest. Daar nu volgens de kieswet, liet aantal volksverte genwoordigers in de Tweede Kamer is ver meerderd, had de regeering liet onvoldoend meubilair der kamer aan de provinciale sta ten verkocht. Thans, na de verkiezingen, zal er, door de verandering van hetministe- rie, echter eene buitengewone zitting moe ten worden gehouden, maar het meu bilair is niet gereed Dat zal eene echt bui tengewone zitting geven. Ministers zonder- tafel en kamerleden zonder stoelen De eerste kunnen niels «ter tafel" brengen en de leden kunnen geen «zitting" nemen Duitschland, Na de laatste gebeurtenissen te Berliju kan men het der Duitsche Regeering niet euvel duiden dat zij naar buitengewone maatregelen van veiligheid omziet. Zoo is thans een keizerlijk besluit uitgevaardigd, volgens hetwelk voortaan ieder, te Berlijn aankomende vreemdeling of ieder die zich aldaar met ter woon komt vestigen, moet voorzien zijn van een pas of paskaart, aan wijzingen omtrent zijn persoon bevattende. Ongetwijfeld in een stad als Berlijn ligt een aantrekkingspunt voor allerlei slechte indi viduen, en in zooverre is, in de tegenwoor dige omstandigheden, het genomen besluit zeer verdedigbaar, maar aan den anderen kant zal daardoor bet bezoeken van de hoofd stad van Duitschland juist in een seizoen, waarin veel gereisd wordt, zeer worden be nadeeld, daar tegenwoordig bel reizende pu bliek niet n?eer gewoon is zich van passen of andore dergelijke documenten te voor zien, die, zooals de ondervinding heeft ge leerd, eene belemmering voor het verkeer zijn, zonder eenigo afdoende zokerheid te verschaffen, daar terstond tal van kunstgre pen in liet werk worden gesteld, om het ware doel er van te ontzenuwen. Een ander, niet minder karakteristiek feit, dat hoewel den schijn van een volks manifestatie hebbende, veel van een politie maatregel heeft. Doorgraaf Moltke, de heer von Beningsen, president der Pruisische kamer en verscheideno burgemeesters is eeie oproeping tot de natie gericht, tot het bijeenbrengen van oen fonds, genaamd Wil- lielmsspende, waarvoor de bijdragen niet hooger dan een mark mogen wezen, ten einde door cijfers den keizer het bewijs te leveren van de deelneming der natie in do laatste gebeurtenissen. Het is duidelijk dat ieder, die niet als een sociaal-democraat of een vijand van het rijk gebrandmerkt wil worden, zijne bijdrage zal leveren, althans indien, wat wij uit het bericht nog kunnen opmaken, bij de inschrijvingen do namen worden vermeld. In een stadje in Duitschland heeft een allerdroevigste zelfmoord plaats gehad. Een jonge vrouw heeft zich met haar eenig kind in do armen verdronken. De man is een dronkaard, hij mishandelde zijp vrouw en ontnam haar wat ze voor z.ich en haar kind verdiende. De ongelukkige moeder had zich veler genegenheid vorworven en talrijk was de schaar, die cle twee bij elk ander gelaten lijken volgde. De man en va der volgde op de gewone wijze den stoet en liet hem ongehinderd de droevige plechtig heid vervullen, maar toen men varf de be graafplaats terugkeerde, paste liet volk de lynchwet toe en de moordenaar van vrouw en kind werd zoo toegetakeld, dat niet dan met moeite zijn leven werd gered. Bedaard overleg is altijd beter dan drift, maar hier is er in de kalme wijze waarop de welver diende straf gegeven werd, iets dat de lynch wet verschoont. Spanje. Tengevolge van het even spoedig als be treurenswaardig overlijden, der jeugdige koningin van Spanje zijn de zittingen van het Parlement aldaar gestaakt geweest. Het lijk der koningin is niet gebalsemd. Het is voor liet publiek tentoongesteld geweest en bijgezet in den koninklijken grafkelder van het Esquriaal. De president der kamer heeft, namens do vertegenwoordiging, haar diep leedwezen uilgesproken. In geheel Madrid hcerscht de grootste verslagenheid. SLUIS, 4 Juli 1878. Dezer dagen is in het gasthuis alhier de oudste inwoner der gemeente, Izabella Clara Coppens, overleden in den ouderdom van 93 jaren. Het doet ons genoegen te kunnen meêdeelen, dat door de Sluisclie Zangver- eeniging aan den lieer II. J. Bal, leerling op het conservatoire te Gent, is aangeboden: A. B. Marx Allgemeine Compositionslehre in 4 deelen, als een bewijs van erkentelijk heid voor don luister dien deze jeugdige pianist door zijne keurige uitvoeringen, aan het in Maart 11. alhier gehouden concert heeft bijgezet. Op de voordracht tot benoeming van een voorzitter bij het Waterschap der sluis aan de Wielingen, ter vervanging van den heer P. de Bruijne, die uit die betrekking op verzoek eervol is ontslagen, zijn geplaatst de heeren J. F. Hennequin, te Sluis, I. Otto Risseeuw, te Oostburg en A. Erasmus Jz. te Cadzand. De kermis welke alhier is afgeloopen heeft zich niet alleen hier, maar ook te Aardenburg bijzonder onderscheiden door schraalheid van den eenen en slapte aan den anderen kant. Eenige herbergen, waarin muziek werd gemaakt, hadden nog al druk bezoek. Voor zoo ver we weten, is hier alles in de beste orde afgeloopen. De badplaatsen in onze nabijheid, Oostende, Blankenberghe en Heijst, worden dagelijks weder meer en meer bezocht. Vooral tegenwoordig Oostende, waar de onlangs ingewijde kursaal, zoo om zijn prachtigen bouwtrant als om zijn smaak volle inrichting talrijke bezoekers tot zich lokt. Naar wij met zekerheid vernemen zal er ook weder dit jaar gedurende de maan den Juli en Augustus, voor de in- en om woners alhier, iederen Vrijdag een keurige gelegenheid bestaan om een flinken dag in een der genoemde badplaatsen te kunnen doorbrengen, daar de barge op die dagen zal afvaren van Sluis des morgens om half zes en terugkeeren van Brugge des avonds mede om half zes. --- Den 1 dezer is een aanvang gemaakt met de bestrating van den weg van St. Kruis naar Aardenburg, beginnende van de eerstgonoemde gemeente.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1