Binnenland. Spanje. H. M. de koningin, geboren 24 Juni 18G0 sedert ongeveer 5 maanden getrouwd, is gevaarlijk ziek. Naar luid der berichten is zij reeds van de laatste sacramenten dér stervenden voorzien, China. In China woedt een hongersnood, die in verschrikking alles overtreft, wat wi.j ooit in de geschiedenis van dien aard gelezen hebben. Als men er de bijzonderheden van leest, be seft men dat Israels Koning pestilentie ver koos boven hongersnood, een snelle dood bo ven de onmenschelijke gruwelen en langzame uitteering van dood door honger en ontbering, De Chineesche regeering, die de ramp zoo licht mogelijk voorstelt, erkent, dat reeds 5 millioen menschen zijn gestorven door gebrek, of geslacht zijn door hen, die in hun wilden honger kanibalen werden. De Roomsuhe bisschop van Shansi, mgr. Monagata die,evenals de Roomsclie en Pro- testantsche zendelingen daar het ware chris tendom boven geloofsverdeeldheid predikt, door met doodsverachting en ridderlijken moed te helpen en te troosten, zooveel hij vermag schrijft bijzonderheden, welke het hart doen krimpen van smart en medelijden. Hij schrijft o.a.: Tot dusver vergenoegde men zich met het verslinden der lijken, maar thans doodt men ook de levenden om zich met hun vlcesch te voeden. De man eet zijne vrouw opde ouders eten hunne zonen en dochters op en omgekeerd staan deze naar het leven hunner ouders. Het is in Shansi. dat de hongersnood op deze wijze woedt. De naastbijgelegen plaats, welke door stoombooten bereikt kan worden, is Tientsin. Van daar naar Tai- Yuen, liet middelpunt der ellende, is de af stand slechts 200 Engelsche mijlen, doch de weg is zoo slecht en leidt over zulke onbegaanbare hergen, dat zij, die hulp brengen, 15 dagen voor den tocht noodig iiebben. De Chineesche regeering heeft geen wegen gemaakt en zelfs het eenig be staande spoorwfeglijntje onlangs weder doen wegnemen en doet niets van datgene, waardoor de Engelsche regecring en het Engelsche volk nu tweemalen in vier jaren Hindostan gered hebben van een soortgelijke bezoeking. Indien men weten wil wat het onderscheid is tusschen Europeanen en Aziaten als lieerschers en regeerders, dan vergelijke men, wat de handvol Eugelschen in Hindostan deden, met wat de vadzige, besluitelooze Chineesche regeering deed, niettegenstaande al haar hulpmiddelen en haar leger van soldaten en beambten De laatste officieele rapporten der Chineesche regeering, die in Europa ontvangen zijn, dateeren van het einde van April. Zij toonen ten minste aan, dat de slappe, weifelende regeering haar verantwoorde lijkheid begon te begrijpen. De regeering laat den keizer in zijn proclamatie zeggen: „wijwiens plicht het is voor do millioenen vaii ons volk zorg te dragen, gevoelen dat het verlies van elk onzer onderdanen, het gevolg is van onzo verkeerde handelingen." Het hart der regeering schijnt getroffen te zijn door den marteldood van vijf millioen onderdanen. Indien de regeering nu in haar wanhoop uit wroeging ten laatste handelen wil, kan een deel der bevolking van een groot gewest nog gered worden. Daartoe is in de eerste plaats noodig, dat duizenden soldaten en werklieden aan het werk wor den gezet om een weg te maken, waardoor do plaats des onheils bereikt kan worden. De zendelingen deelen mede, dat elk pd. st, dat hup gezonden wordt, niet alleen een leven kan redden, maar de moord van vrouw of kiud door den in een kanibaal veranderden man of vader beletten. Het verschrikkelijkste lot achten wij dat van hen, die in het leven blijven, en die als ze weer voedsel krijgen en de' tijdelijke krankzinnigheid door ontbering veroorzaakt, geweken is, zich herinneren dat zij wat hun het liefst op aarde is, ver slonden hebben. In Engeland wordt onvoorwaardelijk ge loof gehecht aan do verklaring der zen delingen en liet is hartelijk te hope», dat o k onze Nederlanders aan den angstkreet, waarmede hulp gevraagd wordt, gehoor zullen geven, en zij de Engelsche of Fransche zendelingen in staat zullen stellen, tegen f 12 de persoon, eenige ongelukkigen te red den van dood en moord. SLUIS, 27 Juni '878, De oude muziek-societeit lApolio" alhier, die sinds jaren was ingeslapen en tot heden rustig voortsluiineren bleef, schijnt thans weder te zullen ontwaken. Enkele muziekanten, die sedert eenigen tijd onder elkander muziek maakten, hebben het ini tiatief genomen om het oude Apollo weder wakker te schudden. Zij hebben zich, zoo tot de meergegoeden als tot de voornaamste burgers gewend om hunne medewerking te erlangen en deze pogingen schijnen uiterst wel geslaagd zijn. Althans verschei dene ingezetenen hebben zich tot het bono raire,datis het betalende, lidmaatschap ver bonden, terwijl onderscheidene jongelingen, wij gelooven van goed gehalte, zich als werkende leden hebben aangeboden. Be reids zijn dan ook reeds eenige muziek instrumenten aangeschaft, die weldra door meerdere zullen gevolgd worden. Wij hopen, dat hot bij geen der leden, met het aanvaarden van het lidmaatschap, te doen zal zijn om slechts nu en dan een pretje te hebben, maar dat het hun wézen lijk doel zal wezen om meer en meer de edele toonkunst in beoefening te brengen en daardoor onderling een der onschul digste genoegens te smaken. Onlangs hebben wij in een bericht reeds melding gemaakt van de talrijke insec ten waaraan vele boomen en planten dit jaar ten prooi zijn. Het is wel te bejammeren, dat or uit dien hoofde niet nauwer toe gezien wordt op de toepassing van het plaatselijk policiereglement. Immers daarin wordt, en te recht, op straf verboden het rooven der nesten van zangvogels enz., dio toch van naturo de vervolgers dier schadelijko insecten zijn. Men zegt, dat ondeugende jongons niet alleen spreeuwen schieten, omdat deze nu en dan zich schul dig maken aan het wegnomen van een enkele kers, maar dat ze ook tegelijkertijd het ge weer gebruiken om meerl's enz. te dooden. Verder dat zij onschuldige meezen, die toch niets dan enkel nut doen, baldadig van hunne eieren en jongen beroovou, eonsdeels misschien wel omdat zij het nut dezer dier tjes niet kennen, maar ten andere toch ook maar al te vaak uit een beginsel van ver nielzucht en omdat er te weinig op toegezien wordt. Wezenlijk het ware te wenschen, dat onze plaatselijke politie daarop nauwer toezag, want onzes inziens is hot zoo erg niet, dat do jongens door de grasperken rond de kerk loopen, dan dat zij onze be vrijders van insecten zoo rusteloos en on gestraft vervolgen. Naar wi j vernemen zal in liet publieke verkeer op de Rijksroute naar Breskens wederom een flinke verbetering worden tot stand gebracht door opruiming van den opril nabij den Maagdenberg waaraan zijn wij wel ingelicht reeds dezer dagen de hand zal worden geslagen. Op deze wijze voortgaande zullen tot groot gerief spoedig zijn opgeruimd de nog over blijvende hindernissen op deze route. Voor de liefhebbers tot hot bezoeken der tentoonstelling te Parijs geven wij het volgende: Onder anderen wordon plaats- kaarten voor do wereldtentoonstelling afge geven te Brugge en wel van Brugge langs Mouscron naar Parijs heen en weer voor 56 francs 80 centimes le klas, 42fi-aucs70cen times 2e klas en 30 francs 70 centimes 3e klas. Deze kaarten zijn geldig voor 8 dagen. Dis van de le en 2e klas voor al de treinen, die van do 3c klas alleen voor de gewone treinen. Kan de aankomst te Parijs denzolf- den dag niet plaats hebben, dan loopen do kaarten eerst van den volgenden dag. Twee kinderen beneden do 10 jaren worden met ééne kaart toegelaten; een kind betaalt volle plaats. Kinderen beneden 2 jaar reizen kos teloos. De reizigers worden uitdrukkelijk verwittigd hunne kaarten, om voor de te rugreis geldig te zijn, aan het loket in het slation te Parijs aan te bieden, waar er het stempel van den dag wordt opgedrukt. Zij, die zich ineen station aanbieden, dat niet van kaarten tegen verminderden prijs voor Parijs voorzien is, ontvangen gewone kaarten totaan de plaats, waar zij zich kaar ten voor Parijs kunnen aanschaffen. Opbrengst der gehouden collecte ten behoeve van liet fonds tot ondersteuning en aanmoediging van de gewapende dienst in de Nederlanden in de navolgende gemeen ten Aardenburg f 23,40'/i, St. Anna ter Muiden f3,61, Breskens f 5,53Va, Groede f 7,36, Nieuwvlietf 4,73%, Oostburg f 10,84, Retranchement f 3,33, Sluis f 19,96. De opbrengst in de overige gemeenten is nog niet. bekend. Op de classical vergadering, Woens dag 26 Juni te IJzendijke gehouden, waren tegenwoordig 19 predikanten en 21 ouder lingen. Tot bestuursleden werden herkozen de aftredende heeren H. J. Janssen, C. P. Buijze, H. J. Krol, L. D. G. Krol, J. de Smidt en J. L. van IJsselstein en gekozen de heeren H. G. Wittebol en mr. F. J. Hennequin, te Oostburg. De reglementen op bet fonds voor noodlijdende kerken en personen en op liet fonds tot verbetering der schraalste predikants-tractementen, wer den, na een kleine wijziging aangenomen. Meer werd gesproken over de voorgestelde verandering der belijdenisvragen. Een voorstel van ds. J. Knottenbelt om uit art. 38 te verwijderen de bepaling, dat „bezwaren tegen de geloofsovertuiging der aannemelingen geen grond tot afwijzing op leveren, wanneer zij zich bereid verklaren de voorgestelde vragen toestemmend te be antwoorden", verkreeg slechts 11 stemmen voor zich. Een ander voorstel, met het vorige in verband, om te bepalen, dat „de aan neming geschiedt, namens den kerkeraad, door den predikant, in overleg met de af gevaardigde ouderlingenslechts 14 stem men. Zeventien stemmen werden er uitge bracht ten gunste van het voorstel van ds. H. J. Janssen om de tot nog toe gebrui kelijke vragen te behouden. Maar een voor stel van ds. C. P. Buijze om het aan den predikant over te laten of hij bij de be vestiging van lidmaten vragen doen wil, en, zoo ja, welke, werd met 22 tegen 18 stemmen verworpen Het herzien-reglement op het examen ter toelating tot de evangeliebediening, werd, na een tweetal wijzigingen (o. a. werd met 22 stemmen een vaste examen-commissie begeerd) aangenomen, nadat de vergadering getoond liad zich niet te kunnen vereenigen met het voorstel van de heeren Teljer en Knottenbelt, om „vrijheid in de studie" onder de bepalingen van het reglement op te nemen. De Zaterdag verschenen lijst der te behandelen zaken in de zomervergadering der Provinciale Staton welke op 2 Juli a. s. aanvangt, bevat o. a. liet voorstel van Gedeputeerde Staten betrekking hebbende op den verkoop van grond aan den weg van Schoondijke naar Yzendijke. Aangebonden het beroep naar Water landkerkje door ds. A. S. van der Scheer te Appelscha. De mast van de Fransche sloep Jupiter, welke het inkomen van de Wielingen, vooral bij dik Weder, zoozeer belemmerde, is den 25 dezer gelicht, waardoor het vaarwater alsnu weder gebeel zuiver is, dewijl het wrak zelf zoo diep ligt dat dit voor de grootste schepen niet kan hinderen. Tot leden der vereeniging voor do statistiek in Nederland zijn o. a. benoemd de heeren mr. A. E. Dronkers, mr. E. Fok-

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2