Mail NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEÜWSCH-VLAANDEREN N". 26. Negentiende jaargang. Vrijdag 28 Juni. Buitenland. Ao. 1878. Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der «advertentiënvan 15 regels 60 cent, elke regel moer 71/2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels «lie zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie en gewone Berichten of Mededeelingen betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, N1JGII en VAN D1TMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. Omtrent do zitting van het Congres van Zaterdag, die ruim twee uren geduurd heeft, wordt uit lioriiju gemeld, dat zij niet door prins Gortschakoff werd bijgewoond, die door maagpijn werd verhinderd. Aan de orde van behandeling was de nieuwe in richting van Bulgarije en de bezetting der Bulgaarsche vestingen. Als resultaat der zitting gohouden kan men aannemen, dat voor hot zuidelijk Bulgarije, hetwelk aan Turkije zal blijven, de Balkan de noor delijke grens zal vormen, met dien ver stande evenwol, dat de Balkan-passen in in het bozit van,Turkije blijven. Ten zuiden van den Balkan zal do invloed van Rusland geheel worden geweerd. Het schijnt, dat Rusland in dit opzicht hoeft toegegeven en dat tengevolge daarvan reeds spoedig oen nieuwe zitting werd vastgesteld, ten einde de Bulgaarsche qaestie verder te be handelen, die nog niet geheel is opgelost. Niet ten onrechte zeide een diplomaat: «Be Bulgaarsche quaestie is een geheel ratten- hol van bijzondere quaesties." In de politieke kringen te Berlijn was men intus- schen Zaterdag overtuigd, dat belangrijke moeilijkheden uit den weg zijn geruimd. De regeling der Aziatische grenzen zal, naar men boweert; niet door hot Congres zelve wordon behandeld, maar aan eone Europeeschecommissie wordon opgedragen, omtrent wier samenstelling en de plaats waar zij zal bijeenkomen nog niets is be paald. Door Montenegro en Servie zijn me mories aan graaf Andrassy ter hand gesteld, dio haar waarschijnlijk tor geschikter tijd ter sprake zal brengen, Vorst Bismarck blijkt toch in vele op zichten een praktisch mar,, en heeft in de afgeloopen week daarvan een bewijs gele verd, dat tevens een schoone vrucht heeft gedragen. Door 't congres toch moest hoofd zakelijk de regeling van Bulgarije's gren zen geschieden. Het behoud van den Balkan was voor Turkije een lioofdquaestie met het verlies daarvan verloor het ook zijne afhankelijkheid. Ieder oogenblik kon er immers in dat laatste geval een Russisch leger optrekken naar Konstantinopel en geen wonder dat Rusland zijn eisch, vervat in art. 8 van het Stefano vredesverdrag, dat in Bulgarije geen Turksche troepen voortaan vertoeven mogen, zoodat het daar door vrij spel in de Balkan-passen had, streng 'handhaafde. Engeland, gesteund door Oostenrijk, verzette zich daartegen ten sterkste. De heeren werden 'tdan ook op 't congres niet eens, en daar dit gekibbel vorst Bismarck, den voorzitter, begon te vervelen, zond hij de heeren weg, om in bijzondere bijeenkomsten te beproeven tot overeenstemming te geraken. Hij begreep, dat onder zes oogen men gemakkelijker tot overeenstemming komt, dan in 't bijzijn van vierden, voor wie men zich niet gaarne vernederen wil door toe te geven. Engeland, Rusland en Oosten rijk hebben onder eikanderen beraadslaagd, lord Beaconsfield dreigde, dat, als Rusland die bepaling niet ophief, Engeland's gevol machtigden het congres binnen acht en veertig uren zouden verlaten. Toen heeft Rusland toegegeven en konden de heeren weer op het congres bijeenkomen. Deze voorname quaestie, men zegt de voor naamste nu geregeld zijnde, heeft men de beste verwachting over de vredelievende gevolgen van het congres. België. Hel hof van cassalie te Brussel heeft het vonois vernietigd, waarbij Langrand-Du- monceau, Liedekerke, Beaufort, Duval de Beaulieu, Coumoutsen Prosper Crabhe naar het hof van assises verwezen waren, en hen van alle rechtsvervolging ontslagen. Dit arrest heeft hier oeno groote beweging doen ontstaan. Nn het ministerie is benoemd, moeten or in Belgio verscheidene nieuwe verkie zingen plaats hebben. Men herinnert zich den onlangs in de dagbladen bi j ons gevoer- den strijd over hot at dan niet wenschelijke van de verkiezing van ministers tot leden der kamer. In Engeland en Belgie is zoo danige verkiezing gebruikelijk. De Belgi sche Moniteur bepaalt de nieuwe verkiezing voor Luik, Tournav, Gent, Brussel en Ber gen op 15 Juli, tengevolgo der benoeming tot minister van de heoronFrfere, Bara, Rolin, Van Huinheeek, Sainctelette, terwijl de verkiezing voor eon nieuw lid van den senaat voor Brussel voor den heer Graux, tevens zal gehouden worden. Onmiddellijk na afloop der verkiezingen zal eene buitengewone zitting van de volks vertegenwoordigers worden gehouden, en die zitting belooft inderdaad hoogst belang rijk te zijn. Naar men bericht, ligt het in de bedoeling van het nieuwe ministerie, reods terstond eene vollodige mededeeling te doen van den toestand der verschillende de partementen, op hetoogenblik der optroding van het nieuwe bewind. Naar het schijnt is daartoe alleszins reden, want depolitieko nalatenschap van de vorige Regeering kan niot dan «onder het voorrecht van boedel beschrijving" worden aanvaard. Er moeten zaken zijn voorgevallen, waarvan de open mededeeling in 's lands belang vvenschelijk wordt geacht. Zijn die inlichtingen juist, dan zal natuur lijk de nieuwe verkiezing weder tot heftigen strijd aanleiding geven. Niet alleen toch zal de thans overwonnen partij zoo zij ten minste eenige kans ziot zich te herstellen, gaarne een bewijs willen leveren van krachtig leven, maar bovendien, zoo het haar mogelijk was een paar plaatsen te win nen, zou daardoor de positie van hot nieuwe bewind veol worden verzwakt en het mis schien al te stoutmoedig optreden, aan de nieuwe irinisters, moeielijker worden ge maakt Gedurende de maand Mei zijn to Brussel niet minder dan 7724 brieven we gens slocht adres niot kunnen verzonden worden. Van dit getal zijn 4729 aan de af zenders teruggegeven; 2995 liggen nog ter beschikking aan het postkantoor. Engeland. Te Liverpool is in eene concertzaal cono stellage, waarop een koor van 1000 kinde ren geplaatst was, ingezakt 800 kindereu vielen naar beneden. De val was niet hoog, maar hot is toch een hijzonder gel likkig toeval te achten, dat geen enkel der kleinen zich ernstig bezeerd heeft. Frankrijk. Men verwacht, dat bij gelegenheid van de op Zondag 30 dezer te houden feestvie ring te Parijs aan verschillende communis ten gratio zal worden verleend. Dnitschland, DonSsten Juli zal het proces tegen Hödel wegens zijn moordaanslag op denkeizer voor het staatsgereehtshof te Berlijn beginnen, 3S getuigen zijn gedagvaard. De behande ling der zaak zal niot publiek zijn, maar er zullen verslaggevers der dagbladen worden toegelaten. De sociaal-democraten schijnen niet zoo moedig als anders de algemeane verkie zingen af te wachten. Zij bobben ook be sloten om hunne krachten alleen aan dio districten te wijden, waai zij kans van sla gen hebben, omdat het hun ditmaal minder om het verwerven van vele stemmen door het geheele rijk, dan om het gekozen zien van vele hunner candidaten tot afgevaar digden naar den rijksdag te doen is. Terwijl de oflicieelo bulletins omtrent den toestand van den Duitsehen keizer zeer kort enniet onbevredigend zijn, deelt de Tri bune op goed gezag mode dat er wel geen oogenblikkelijk gevaar bestaat, doch dat de keizer na het voorgevallene zeer veel veran derd is en dat ten gevolge van gebrek aan eetlust zijn krachten niet toenemen. Over het waarschijnlijk verloop dor wonden aan den rechter benedonarm valt nog niets to zeggen; daar de slagader getroffen schijnt, is er nog geen pols te voelen geweest. Het bericht dat er hagelkorrels uit de wonden verwijderd zijn, spreekt het blad bepaald legen. Het zou ook onmogelijk te zeggen zijn, wanneer men op de gohoele genezing mag rekenen. Zoodra de koizer vervoerd mag worden, vertrekt hij naar Wilbolms- höhc en vervolgens naar Weitnarcn Gastein.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1