NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN N°. 25. Negentiende jaargang. '1878. Vrijdag 21 Juni. Buitenland. SLÏÏISÜE I)it weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Trijs der advertentiönvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 7 a cent. Groote letters naar liet ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingèn van Corresponderen, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, N'l.IGH cn VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. Volgens een telegram van 19 Juni is het ministerie in Belgie samengesteld als volgt: l'rère Oban, buitenlandsche zaken Bara, justicie Van Humbeeck, binnenlandsche zaken Sainctelette, financien; Rolin, open bare werken, en Graux openbaar onderwijs. De overeenkomst welke de houding be paalt die Rusland en Engeland op bet con gres tegenover eikaars eischen zullen aan nemen en hoofdzakelijk geldt de regeling van den toestand der beide Bulgarijen schijnt toch echt te zijn, hoewel aan hare authenticiteit eerst werd getwijfeld. Noord- Bulgarije krijgt een vorst inaar blijft aan den Sultan schatplichtigZuid-Bulgarije vormt eene afzonderlijke Turksche provin cie onder een christelijken gouverneur, ter wijl de Turksche regeering ook hier geen garnizoenen meer zal mogen leggen. Het congres zal heden worden voortge zet. De heeren diplomaten hebben een paar dagen rust genomen, hoewel zij toch elkaar druk bezoeken en met elkander conferen ties honden. Wellicht, dat daardoor alles reeds grootendeels besproken zal zijn vóór zij officieel bij elkander komen. Aan de deur der conferentiezaal wordt telkens geklopt door veeleischende personen. Nu eens vragen de Montenegrijnen, dan de Grieken. De Alliance Israelite heeft ge vraagd om de belangen der Israëlieten in ltumenie eens te behartigen, en uit Parijs meldt men, dat Perzie nu zal verzoeken binnen gelaten te worden, omdat de heeren van het congres quaestien behandelen, die dat land raken. Terwijl nu het lot van Turkije wiens afgevaardigden te Berlijn toch zijn aan gekomen, al was 't wat laat, in vele opzichten beslist zal worden, doen de Turken hun best om hun Sultan krankzinnig te ma ken. Hun hoofd heeft wel eene bloedspuwing gehad, maar de geneesheer verklaarde toen dat er nog geene verschijnselen waren om aan krenking der hersenen te denken. En toch gelooft men in Konstantinopel, dat het wel zoo ver komen zal. Het schijnt dus, dat een normaal verloop bij ziekten van Sultans tot dit treurig resultaat moet voeren. Het onzekere of niet ieder oogenblik een oproer uitbarsten zal, of een moordenaar soms niet gereed staat tot een aanslag op ons leven, en groot gebrek aan geld, zijn dan ook wel zaken, om iemand.dol te maken. Ook de toestand van Z. H. den Paus is ongunstig. LI. Woensdag kreeg Leo XIII eene flauwte, de geneesheeren hebben een zwaar hoofd over 's Pausen gezondheid. Zij raadden hem dringend aan het vaticaan te verlaten. De Duitsche keizer neemt daaren tegen in beterschap toe. In Dnitschland bereidt men zich voor op de a. s. verkiezingen van den Rijksdag, terwijl de regeering voortgaat met den oorlog tegen de sociaal democraten. Van de gisteren gehouden tweede zitting van het Berlijnsch Congres weten we tot nu toe alleen, dat ze niet om twee uur 's middags maar reeds 's morgens om tien uur werd geopend,dat ze tot vijf uur duurde en dat Vorst Gortschakoff genoeg zaam van zijne maagkrampen was hersteld om haar bij te wonen. Verder, dat de ge volmachtigden bij deze gelegenheid niet hunne officieele costumes droegen, maar eenvoudig in 't zwart waren en dat eene aanzienlijke volksmenigte zich voor het paleiB Radziwill had verzameld om hen te zien aankomen. Of het Bulgaarsche vraagstuk behandeld is dan wél de quaestie omtrent het gelijk tijdig terugtrekken, weten we niet en even min of Graaf Beaconsfield, gelijk verzekerd werd dat hij doen zou, de toelating van Griekenland heeft voorgesteld. Naar men wil zal over deze quaestie, wanneer ze te berde wordt gebracht, in de eerstvolgende zitting van het Congres worden beslist. Te Berlijn is eene vergadering gehouden van twintig der voornaamste nationaal- liberale afgevaardigden. Bij de discussie bleek duidelijk, dat men van oordeel was, dat ook de thans ontbonden Rijksdag aan de regeering extra-volmachten zou hebben geschonken. Men besloot zich in eene pro clamatie bepaaldelijk daartoe bereid te ver klaren. De toestand van Z. M. den Keizer is thans weer zoo, dat de militairen met volle muziek het paleis kunnen voorbij- marcheeren. Gedurende den jongsten oorlog is door de Russische intendance, als bij vroegere gelegenheden, nog al het een en ander verricht, wat het licht niet kan zien. Naar thans uit Odessa gemeld wordt, is deswege een onderzoek ingesteld tegen 300 personen, onder welke 40 officieren van den staf. Zij worden beschuldigd van knoeie rijen bij de leverantie. België. De nieuwe wijze van stemmen schijnt niet goedkoop te zijn. Althans voor Brussel worden de onkosten der verkiezing geschat op 10,000 franc. Meer dan de helft daarvan strekt tot het uitkeeren van presentiegelden aan de leden van de stembureaux. Gedurende het galabanket, aan het Hof gegeven ter eere van Lord Beaconsfield, gevolmachtigde van Engeland bij het con gres te Berlijn, heeft de koning een heil dronk -ingesteld op do koningin, aan liet welslagen van het congres, cnaan den vrede. Lord Beaconsfield is terstond opgestaan, en antwoordde onmiddellijk, in den naam der koningin van Engeland, dat «zoolanger een Engeland zal zijn, er ook een Belgio wezen zal." Die woorden hebben een diepen indruk in het paleis teweeggebracht. Als een bowijs hoe levendig de strijd was bij de verkiezingen te Antwerpen, dient, dat niet alleen een muziekkorps uit die stad, dat hier te lando concerten gaf, Dinsdag het publiek te leur stelde, omdat do leden waren gaan stemmen, meat.zekero koopman in wol was met ketzelfdo doel uit Buenos-Ayresovergekomen on een der kapi teins van de Road Star Line had daarvoor een extra reis uit New-York gemaakt hij kwam slechts weinig uren voor liet sluiten der stembus te Antwerpen aan. Vele huwe lijken wareii tot na de verkiezingen uitge steld, opdat de huwelijksreis er niet onder zou lijden. Van de 13,500 kiezers hebben 11,495 gestemd. Van het nommer der Etoile Beige, waarin de uitslag der verkiezingen werd medege deeld, werden 58,805 exemplaren verkocht! Duitschland. Er is sprake van een groot nationaal hul deblijk aan den keizer. Men wil gelden bij eenbrengen en die besteden "t zij tot aankoop van liet huis «Onder do Lindon", waaruit Nobiling op den keizer heeft gevuurd, om dit dan tot een museum of eene stichting in te richten 't zij ons eon - nieuw pantserschip te laten maken tor vervanging van de Grosser Kurfürst. Nobiling schijnt iets boter to worden. De arrestatien to Berlijn duren nog steeds voort en op liet oogenblik zitten niet minder dan 057 personen op de Molkenmarkt. Van alle kanten hoort men van nieuwe arrestation, in verband met den moordaan slag. Te Lissa is een handswerksgezel tot 5 jaren gevangenis veroordeeld, omdat hij zijn spijt to kennen had gegeven, dat de keizer niet beter getroffen was; een vrouw tot 2 jaren, omdat zij vond, dat de keizer zijn ver diende loon had. Te Frankfort is een leer ling van het gymnasium weggejaagd, om dat bij oneerbiedig van den keizer had ge sproken, zijn kameraden hadden hem aan gegeven. Te betreuren is dat onder do vreem delingen, die zich in Duitschland, voorna melijk in de badplaatsen;ophouden, enkelen zich door onbedachtzaamheid laten mede slepen, en door uitdrukkingen, welke mis schien niet eens gemeend zijn, zich vervol gingen on straf op den hals halen. Vreem delingen blijven evenmin als Duitschers on gestraft, als zij op de eene of andere wijze gevoelens aan don dag leggen, waaruit blijkt dat zij het mislukken van den moord aanslag betreuren. Roods zijn twee Nederl., een te Creuznach en de andere te Phorzheim, te dezer zake veroordeeld de een tot lVi jaar vestingstraf, de ander tot 2'h jaar collulairo gevangenisstraf. Te Maagdenburg is oen onderofficier der reserve, die zich tijdens de jaarlijksche oefe ning aan majesteitschennis had schuldig ge maakt, veroordeeld tot 10 jaren vestingstraf. Uit Oldenbuig wordt gemeld: Toen Zondag de predikant Brand in zijn preek over den verderfelijke!! invloed der sociaal-democra-

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1