Brieven uit Parijs. 'etten het verhand afterukken. Overigens moeten do geneesheeren hoop hebben ge geven op zijn herstel, te meer nu het ge bleken is, dat de kogels, die hij op zich heeft afgeschoten, niet in het hoofd zijn blijven zitten, maar aan de andere zijde uitgekomen en in den zolder van zijne kamer gedrongen zijn. Volgens het Tagblatt te Kreuznach is aldaar een zeventienjarig jongeling, een Nederlander, die met vele leden zijner familie aldaar was aangekomen om de baden te gebruiken, gearresteerd en naar Simmern vervoerd, omdat hij openlijk had gezegd, dat het jammer was dat Nobiling zijn doel niet had bereikt. De politie meent een photographie te zijn meester geworden van den persoon te Parijs, die Nobiling een onderschepten brief schreef. Ook is een photographie ontdekt van een schijnbaar voornaam per soon, met wien Nobiling in betrekking moet hebben gestaanhet portret werd ontdekt bij een meisje, dat dikwijls be zoek van hem kreeg. In het geheel hebben zich 53 personen aangeboden om getuigenis af te leggen in de zaak; onder de bewijs stukken vindt men een groot pak, bevat tende den mantel, rok, vest en hemd des keizers, alles zeer bebloed. Een man, die Zondag te Spandau verklaarde, dat het jammer was, dat de moordaanslag niet ge lukt was, werd veroordeeld tot 2'A jaar gevan genisstraf. De sjah van Perzie heeft na den moordaanslag Berlijn met ondenkbaren spoed verlaten; het Perzische bijgeloof wil namelijk, dat een ongeluk, dat een gastheer treft, ook noodzakelijk den gast moet overkomen. De keizer neemt in beterschap toe ook het gezwel aan zijne rechterhand begint te genezen. Juist toen de keizer, in het rijtuig gezeten, den arm ophief om als naar ge woonte den groet der voorbijgangers te be antwoorden, drong een der korrels in bet polsgewricht. Na het bekend worden van den moord aanslag, doorNobilinggepleegd, is door don heer Bunge, consul van het Duitsche Rijk 1o Rotterdam, namens de te Rotterdam ge vestigde Duitschers, aan den keizei van Duitschland oen telegram gezonden niet be tuiging van innige deelneming en den wensch uitsprekende, dat bet leven des keizers gespaard moge blijven. Vrijdag stond voor de rechtbank te 's Bosch een löjarig meisje, de dochter van fatsoenlijko burgerlieden, terecht, aange klaagd van in drie maanden 26 parapluies to hebben ontvreemd, ten einde voor de op brengst daarvan dasjes en snoeperijen te koopen. Zo stal nooit iets anders, ook geen lekkernijen, die ze dan ook thuis wol kreeg. Haar verstandelijke vermogens waren nooit bijzonder ontwikkeld; vandaar dan ook, dat haar verdediger op grond van mononianio vrijspraak vroeg, hoewel het O. M. twee jaren gevangenisstraf eischte. De Sartorius is de naam, te geven aan ccn Engelsch ramschip van nieuw model, met den bouw waarvan in den loop van dit jaar moet worden begonnen. De kosten van den romp worden begroot op f 1000,000, waarvan f 415,000 aan mate riaal en de rest aan arbeidsloon. De bouw zal dit jaar tot "Aoo worden gebracht. Lengte 76 M., inhoud 2500 ton, diepgang 6 M. (achter). Het onderschip zal een conischen vorm krijgen en het bovensehip een cirkel vorm, in den trant van de Amerikaansche sigaarschepen. De Sartorius zal geen mas ten voeren, zijn kolenvoorraad zal aanzien lijk wezen. De bewapening zal behalve een geduchten ramsteven alleen bestaan uit oen zeker getal torpedo's van bijzonder mo del «Laboratory torpedo's", die uil twee kokers in bet voorschip en uit één tusschen machine en ketels zullen worden uitge worpen. Woensdag is te Brouwershaven het tweejarig dochtertje van den heer L., ter wijl de moedor zich ecnige oogenblikken bad moeten verwijderen, in een waschtobbe met heet water gevallen. Terugkeerende, ïond de moeder tot hare ontzetting baar kind reeds een lijk. Weer een voorbeeld boe gevaarlijk het is kinderen zonder toezicht te laten. Als een bewijs dat de pachtsommen voor de landerijen dit jaar veel lager zijn, deelt men uit Kuilenburg mede, dat bij eene dezer dagen aldaar gehouden ver pachting, welke ton vorige jare f 13,000 opbracht, thans voor 8000 werd verhuurd. Dit is zeker eene in het oog vallende ver mindering, en levert het bewijs, dat daar door de landerijen ook veel minder waarde krijgen. De groote tentoonstelling is niotalleon geopend, maar zelfs, wat meer zegt, bijna gereed. Dit toch zijn 2 dingen waartusschen een razend groot verschil beslaat. Wie daar nog aan twijfelen mocht, ga maar eens eene tentoonstelling van eenigen omvang zien, opdendagharer plechtige officieele opening. Vooral bij internationale tentoonstellingen schijnt het gebruikelijk te zijn om de ope ning te doen plaats hebben, als ze zoowat half klaar zijn. Wanneer dit al niet lang een algemeen bekend feit ware, zouden er stellig vrij wat aanmerkingen op gemaakt worden, maar nu men dit eenmaal vooraf vieet, wordt er weinig over geklaagd. De meeste bezoekers komen een week of wat later, om eenige zekerheid te hebben, dat ze niet telkens hun weg versperd vinden door kisten of stellaadjes, niet elk oogenblik half omver geloopen worden door werklieden of in onaangename aanraking komen met verf potten of pas geschilderde pijlers; want, al zijn dekleèren ook goedkoop, al koopt men b. v. in den Pont Neuf een heel pak voor niet meer geld dan in Holland een dubbelen pantalon kost, als men voor zijn plezier uit blijft, is men toch van zulke ongelukken bet liefst bevrijd. Do algemeene indruk, welke de tontoon- slelling geeft, is zéér gunstig. Het feestge bouw, op bet hoogste punt van het Troca- déro, heeft een trotscb, een majestueusch aanzien, terwijl de prachtige waterval en de kolossale fonteinen, welke voor het midden gedeelte van bet gebouw zijn aangelegd en die de bewondering van alle deskundigen wegdragen, het schoone van het geheel in geen geringe mate verhoogen. Hot glooiondo terrein van het Trocadéro prijkt met de prachtigste bloemen en gewassen en is als bezaaid met tal van pavillioenon en chalets. Hier ziet men een Japansche villa, geheel op Japansche wijze aangelegd, met van der waarts aangevoerde bloemen en heesters be plant. Niets ontbreekt om do illusie volko men te maken; een paar Japannors zitten in hun nationale kleederdracht aan de deur en verschillende soorten van vogols uit hot Rijk der opgaando zon brengen leven in den tuin. Weinige schreden verder hebben de Zweden proeven van bun bouwstijl gogeven, terwijl elders weêr door Tunis een prachtig pavil- lioen is gebouwd en met Oostorscho weelde ingericht. Van het Trocadéro voert ons do 10 motor verbreedde Jenabrug naar het Champ de Mars, waar bet hoofdgebouw, in langwerpig vierkanten vorm van ijzer en glas is opge trokken, to midden van een park, dat in geen enkel opzicht voor dat van het Troca déro onder doet. In dat gebouw hebben de Nijverheid en de kunst hare hoofdzetels ge vestigd. Het is verdeeld in 3 deelen, welke door een open, tot tuin aangelegde ruimte van elkander gescheiden zijn, uitgezonderd aan de beide uiteinden, waar zij verbonden zijn door eene breede gaanderij. De beide buitenste deelen zijn bestemd voor de Nij verheid het eene voor do Fransche, bet andere voor de buitenlandsche, terwijl hot middelste gedeelte der kunst is gewijd. Frankrijk beeft zijne gasten niet alleen op waardige wijze welen le ontvangen, maar is hen ook op even waardigo wijze voorgegaan in de deelneming aan dien groo- ten wedstrijd des vredes. De Fransche in zenders telt men bij duizenden en elko tak zijnor nijverheid en knust kan gezegd wor den volledig te zijn vertegenwoordigd. De nieuwste uitvindingen en ontdekkingen op elk gebied, bronnon voorjaren lange studie, heeft bet te samen gebracht. Zijne gobelins en zijne sèvres, zijno rijtuigen en zijne meubelen, zijne zijde en zijne wijnen, zijne machines, zijne parfumerien, zijn pharma- ceulischo artikelen, dingen als om strijd om den voorrang. Van nieuwe uitvindingen gesproken, wil ik uwe aandacht voor een oogenblik vesti gen op do hoogst belangrijke inzending in de Fransche afdeeling van een artikel, bet- welk zulk een veelzijdig nut bezit, dat ik gaarne geloof, dat velen door een veel bo- teekenend hoofdschudden hun twijfel zullen aan den dag leggen. En toch ten on rechte. Dat veelzijdige nut is reeds vol doende bewezen. Ik heb hier hot oog op Schlumberger en Cerckel's expositie van Salicyl-praeparaten. Mijn brave grootmoeder lood veel aan rhumatiek. Herhaaldelijk, als zij er een hevigen aanval van kreeg, vroeg ik meewa rig «Maar grootmoe, zou daar nu niets aan te doen wezen en ontving daarop ge regeld ten antwoord: «Kind, als dat waar was, konden de dokters wel mot koctson met gouden wielen rijden." Wolnu, de tijd is thans aangebrokon dal rhumatiek en jicht niet meer ongoneeslijk zijn. Ik zou haast zeggen, dat men er niet langer aan behoeft te lijden dan men zelf wil. En dit is geen eenvoudige hypolheso, het is een door de voornaamste doctoren erkend feit. En dat middel bestaat uilslui tend in hot eerst sedert weinige jaren uitgo- vonden Salicylzuur, dat reeds op de tentoon stelling d'hygièno et de sauvetage in 1876 te Brussel gehouden, zoo zeer do aandacht der geloerde wereld getrokken heeft. Maar de eigenschappen van dit nieuwe product strekken zich nog verder uit. Het is evenzeer onschatbaar bij kroep die vreeselijkc kroep, waarvan de naam allééu reeds elko moeder doet sidderen on bij angina; wondon houdt het zuiver, verkoud heid geneest hot in éen woord het is eon medicament, hetwelk in geen enkele huis apotheek mag ontbreken. Een huismoeder komt liet elk oogenblik te pas; is het niet als geneesmiddel, dan tot bederf wering of bij hot inmaken van groenten, bij het be waren van vleescli of vïsch, van oieren en van nog honderd andere artikelen meer, want in al die gevallen doet eene flauwe oplossing van Salcylzuur om zoo te zeggen wonderen. In Londen wordt hot reeds sedert lang aangewend om de viseh friscli en versch te houden. Voor jicht en graveel is hot met het Sali cylzuur nauw verwante Litliinc Salicvlaat een heilzaam middel. Doch laat mij hier niet langer over uit weiden; go mocht anders eens denkon dat ik lid van de firma was, en dit is toch in geenen deele liet geval. Ik vond de uitvin ding evenwel van zulk een hoog belang, dal ik het wel dor moeite waardig achtte er eenigszins in het breede over te spreken. Wat Nederland aangaat, dit maakt op do tentoonstelling een goed figuur; ten minste over het algemeen genomen. Het kleine Holland heeft zich dapper gehouden zeide mij gisteren nog een Franschman en hij heeft gelijk. In een volgend schrijven zal ik u zelf daarover laten oordeelenon dan inzon derheid do aandacht vestigen op de inzon dingen uit uw gewest. B. v. S.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 3