Db 11 Juni zal voor Belgie het voorspel zijn eener géheele omkeering in het regee- ringstelsel, althans naar wij uit goede bron vernemen heeft minister Malou Dinsdagavond reeds, nadat de uitslag der verkiezingen in Belgie hekend was, zijn ontslag aan zijn Z. M. den Koning aangeboden. De overwinning der liberalen, zoo in den Senaat als in de Kamer van Volksvertegenwoordigers is tri omfantelijk geweest, zij heeft de stoutste verwachting verre overtroffen. Te Geut, Antwerpen, Verviers, Charleroi, Brugge en in de meeste plaatsen van aanbelang is de zegepraal der liberalen volkomen. Voor de stemming bedroeg de klerikale meer derheid in de Kamer 12 stemmen nu zal de verhouding bijna omgekeerd zijn in de nieuwe Kamer zal eene liberale meerderheid wezen van 10 stemmen, wanneer ten minste de ballotage te Waremme ten voordeele der liberalen uitvalt. De liberalen hebben gewonnen voor den Senaat1 zetel te Nivelles, 1 te Soignies, 1 te Verviers, 1 te Brugge, 1 te Gent en 4 te Antwerpen, van welke negen zetels vier nieuwe en vijf die op de klerikalen veroverd zijn. Ben is er door hen verloren te Ypres en 1 te Neufchateau-Virton. Voor de Kamer hebben de liberalen te Gent 2es plaatsen der klerikalen ingenomen, te Verviers ééne en te Charleroi ook eene, daarenboven winnen zij een nieuwen zetel te Brussel, een te Antwerpen, een te Gent, twee te Charleroi en een te Verviers, ter wijl de klerikalen slechts één nieuwen zetel hebben bemachtigd te Kortrijk. Alle uit tredende liberale Volksvertegenwoordigers, die zich herkiesbaar hebben gesteld zijn her kozen. Zij, die zich niet herkiesbaar gesteld hadden, zijn door liberalen vervangen, daaren boven hebben zij zes van de acht nieuwe zetels veroverd. Tot resumé het volgende De Kamer der Volksvertegenwoordigers bestond tot heden uit 124 leden, waarvan GS klerikalen en 5U liberalen, dus eene klerikale meerderheid van 12 stemmen. De nieuwe Kamer zal bestaan uit 132 leden, waarvan 70 liberalen en Cl klerikalen, alzoo een liberale meer derheid van 9 stemmen. De Senaat bestond uit 02 loden, waarvan 33 klerikalen en 29 liberalen, derhalve een klerikale meerderheid van 4 stemmen. De nieuwe Senaat zal bestaan uit CC leden, waarvan 30 liberalen en 30 klerikalen, dus eene liberale meerderheid van C stemmen. De slotsom, die voor het tegenwoordig ministerie hieruit voortvloeit, zal gemakkelijk op te maken zijn. Dinsdag had te Brugge de verkiezing- plaats voor een lid van den senaat (eerste kamer). Als kandidaten waren voorgesteld de in Brugge algemeen geachte heer J. Boyaval, candidaat der liberalen en de heer L. van Ockerhout, oud-senator voor het arrondissement Dixmude, kandidaat der klerikalen. De strijd was heftig en de uitkomst verrassend; met slechts ééne stem meer derheid is do heer Boyaval als senator voor het arrondissement Brugge gekozen. Ter nauwernood was de uitslag der stem ming bekend, of een uitbundig geroep over de bevrijding liet zich van alle zijden hoo- ren. De liberale Associatie verecnigde zich om, op voorstel van den heer Van Niou- wenhuyze zich en corps te begeven naar den heer Boyaval. Ieder lid droeg in het knoopsgat een blaaw lint, de kleur dei- trouw. (Men moet weten dat, volgens de nieuwe manier van stemmen, de liberale kiezers een kruis moesten plaatsen in een llawm vierkant geplaatst boven den blau wen naam van den kandidaatvoor de klerikalen waren deze kleuren op hetzelfde biljet rood). Do talrijke schare werd be groet met do kreten van Leve de liberalen! Aan het hoofd bemerkte men do heeren Pecsteen, vader, Arthur Pecsteen, Emile Jooris, Termote, De Busschere, Alfred Devaux en al de leden der vereeniging Brugge Vooruit. Ook verscheidene vreem delingen bevonden zich in den stoet, on der anderen de heeren J. M. Hennequin, lid der Provinciale Staten van Zeeland en J. II. Hennequin, burgemeester van Sluis. Wij hopen dat het den waardigen man gegeven worde zijne zending te mogen ver vullen tot heil van zijn geliefd Brugge, waaraan hij vroeger reeds een reeks van jaren zijn beste krachten heeft gewijd. Naar wij vernemen is Dinsdagmorgen het paard vermist van P. v. d. B., wonende langs don grindweg in den Zwiupolder. Algemeen werd verondersteld dat het ge stolen was, daar de omheining der weide, waarin het beest liep, niet geschonden en het hek als naar gewoonte gesloten was. Naderhand is het gebleken, dat het paard slechts door brooddronken gasten is vrijgelaten, althans bij den landbouwer A. L. in de nabijheid is het paard weder gevonden. Aanstaanden Zondag zal in de Pro- testantsche kerk te Biervliet het 250 jarig bestaan der Hervormde gemeente aldaar her dacht worden. Bij die gelegenheid zal er eene buitengewone collecte voor de armen wor den gehouden. "Wij vernemen, dat Z. M. de Koning de successiewet heeft bekrachtigd. In den geneeskundigen raad te Mid delburg is een voorstel gedaan tot het in stellen van een onderzoek naar de hoeveel heid koolzuur in de lokalen der lagere scholen hier en daar in de provincie. Het voorstel is, naar de voorzitter mededeelde, een uitvloeisel van een in 1877 op de lagere scholen te Goes ingesteld onderzoek, waar omtrent een rapport is ingekomen, hetwelk ter inzage voor de leden wordt overlegd. Om te beginnen zou dit onderzoek zich bepalen tot de gemeenten Middelburg, Vlis- singen en Goes. Bij de discussie over dit voorstel deelde mr. Verschoor mede, dat de ventilatie-proef, op de school 2e klasse te Goes, met ronde kokers door den muur, ter hoogte van 1.30 M., zeer voldoet. De heer De Liguy wees op het verslag der gezondheidscommissie alhier omtrent den toestand der bewaarscholen uitgebracht en op de moeielijkheid om het kootzuurge- lialte te bepalen. Zal het onderzoek eenig effect hebben, dan dient dit op verschillende tijden ingesteld en herhaald te worden, minstens eens in do zomer- en eens in de wintermaanden. Dr. De Man, gewagende van een inder tijd door hem hier en te Terneuzen in gesteld onderzoek naar de gezichtsterkte van schoolkinderen, deelde mede dat ge bleken is dat zoowel hier als ginds de leerlingen der hoogste klassen meer kort zichtig waren dan die der laagste klassen. Het voorstel van den voorzitter werd ten slotte aangenomen. De hoofdcommissie voor het nationaal huldeblijk aan Z. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden bestaat dus uit 3G leden. Uit de hoofdsteden van al de provinciën, met uitzondering van Drenthe, waar zich geen sub commissie had gevormd, is een lid der- subcommissie tot het hoofdbestuur toege treden, zoo ook al de leden van de Ilot- terdamschc en van de Haagsche commissien. Van al de steden in Nederland is Harlingen de eenige, die een afzonderlijk geschenk zal aanbieden, ofschoon ook vele ingezetenen hunne bijdragen rechtstreeks aan de hoofd commissie hebben ingezonden. De hoofdcommissie heeft tot al de ge meenten in Nederland het verzoek gericht om de ingekomen gelden, na aftrek.dei- onvermijdelijke onkosten, vóór den 20sten Juni e. k. per aangeteekenden brief of per missive en postwissel te mogen ontvangen, en voorts heeft zij doen weten, dat het haar aangenaam zou zijn, indien haar de naam lijsten der inteokenaars, alphabetisch ge steld, werden toegezonden. Het volgende door 15 hoofdonderwij zers van het le district van Noord-Brabant ondorteekeud request werd Vrijdag ver. zonden Aan do Tweede Kamer der Staten-Goneraal. Ondergeteekenden, allen bezitters der hoofdonderwijzersacte en allen werkzaam in het eerste schooldistrict van Noord-Brabant, verklaren bij dezen adhaesie te schenken aan het adres der afdeeling Sneek van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap, in houdende verzoek om afschaffing der ver gelijkende examens voor de betrekking van hoofdonderwijzer bij het openbaar lagor onderwijs. 's Hertogenbosch, Juni 1878. KOLONIËN. In een particuliere correspondentie uit Atjeh wordt het volgende medegedeeld De kraton is thans werkelijk geheel ver anderd en men gaat nog dagelijks met vernieuwing voort. Overal waar men zijn schreden zet, ziet men werklieden bezig; steeds verrijzen er nieuwe gebouwen, die het vroegere ongezonde verblijf in een nette stad zullen herscheppen. En niet van bin nen is men op verfraaiing en verbetering bedacht, maar men gaat nu ook naar bui ten werken en heeft daartoe in de eerste plaats de hand aan 't werk geslagen om een waardigen hoofdingang naar de Ko- ningstad te maken. De onmogelijke, nietige barrière, waardoor men voorheen den kra ton moest binnensluipen, is reeds verdwe nen de brug van Banteh Perak wordt mede vernieuwd en waar vroeger rondom Kottas-Radja struik en onkruid welig tierden, ontdekt men nu een geheel schoongemaakt en gemoderniseerd terrein en zal weldra een groote breede rijweg den bewoners dier stad welkome gelegenheid aanbieden voor een flinke wandeling. Vooral thans, nu er ook dames te Atjeh zijn en er spoedig meer znllen komen, zal door de liefhebbers weldra een pantoffel-parade te Atjeh wor den gehouden, die de Bataviasche naar de kroon steekt. De kolonel Van der Ileyden is er juist de aangewezen persoon voor om alle werkelijk nuttige en fraaie 'verbeterin gen in te voeren en ik geloof stellig dat, als hij vrijer was in zijn handelingen, men nog iets geheel anders zou zien. GEMENGDE BERICHTEN. Do toestand des Duitschen keizers blijft zeer gunstig. Toch heeft men het noodig geoordeeld om de kroonprins de leiding der regeeringsaangelegenheden op te dragen, zoodat het volledig herstel des keizers vooreerst nog niet verwacht wordt. De wonden zijn volgens de nieuwe, uitstekend werkende methode behandeld, met silicyl- watten, die vooraf in carbolzuur worden gedoopt; men verwacht dat de watten over eenige dagen zullen afvallen. De kleine hagels, die nog in het lichaam zitten, wor den niet verwijderd, daar de ondervinding heeft geleerd dat zij de genezing niet be lemmeren en zonder eenige schade in het lichaam kunnen blijven; een groote hagel- een Rehpost", bij ons ganzenhagel maakt echter een uitzondering; deze moet nog verwijderd worden en daarvoor waarschijn lijk is de beroemde chirurg. Esmarsch ont boden. De toestand van den hotelhouder Ilolt- feuer is volgens de laatste berichten iets minder gunstig. De koetsier van den ge vangenwagen daarentegen is niet dood, ge lijk eerst gemeld was. Niet zijn ruggegraat is gebroken, maar zijn wervelbeen en men heeft hoop op zijn herstel. De man had zelf geene schuld aan zijn ongeluk; hij be merkte wel dat do deur te laag was, maar andere lieden hadden de paarden bij den teugel gevat en voerden ze de porte-cochère van Nobilings huis binnen. De koetsier riep tevergeefs stil te houden; in de verwarring en het tumelt sloeg men daarop geen acht en, eerst toen het te laat was, hield de wagen stil. Nobiling was, volgens de Nordd. Allg. Ztg. Donderdag nog bewusteloos. Nu en dan opende hij de oogen, maar herkende niemand, zelfs niet zijne moeder, die hem Woensdag heeft bezocht. Daar zijn mond steeds vast gesloten bleef, kostte het veel moeite, hem veel voedsel te verschaffen. Volgens de Post, die een later bericht schijnt te hebben, heeft hij echter Donder dag herhaaldelijk de oogen geopend, is hij in den loop van den voormiddag eenige oogenblikken bij volle bezinning geweest en had hij zelfs een weinig gegeten. Daar hij intusschen de handen gedurig naar het hoofd bracht, is er last gegeven tot een scherper bewaking, ton einde hem te be-

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2