Binnenland. eeniging in hun dienst willen hebben. Door een dezer firma's zijn reeds 40 werklieden, die na drie dagen van beraad geen besluit genomen hadden, ontslagen. F r a n k r ij k. Donderdag 11. op den honderdsten ver jaardag van Voltaires overlijden, zijn voor het eerst de vensters zijner sterfkamer over eenkomstig do bepaling van de markiezin Do Villette, weder geopeud. De kamer is gelcgon op do eerste verdieping van het huis op den boek der Voltairo-kade en der Beauue-straat. Engeland. Engeland heeft een zijner aanzienli jkste en beroemdste staatslieden verloren. Dins dag van de vorige week overleed op zijn buitenverblijf te Richmond, op 87jarigen leeftijd, Lord John Rusell. Hij was de derde en jongste zoon van den hertog van Bedford. Op 21jarigen leeftijd werd hij reeds tot lid van het Lagerhuis ge kozen. Geen enkele groote liberale maat regel van den nieuweren ti jd, of hij vond in den lord oen even krachtig als onvermoeid en gelukkig verdediger. Hij was het voor namelijk, die do hervorming van het kies recht in 1832 tot stand bracht, en dus naar ieders gevoelen zijn land een bloedige om wenteling bespaarde. Voorts verkregen vooral door zijn toedoen zoowel de Katho lieken als de Israëlieten in Engeland gelijke rechten als de leden der Engelscho kerk. In 18G1 word bij lot het pairschap ver heven. Achtereenvolgens was hij als minis ter hij verschillende departementen v erk- zaam, totdat hi j in 1865 lord Palmerston als premier opvolgdd.' Reeds een jaar later, na het verworpen eener nieuwe Reform Bill in het Lagerhuis, nam hjj,ontslag en trok zich uit het openbare leven terug. In de laatste jarin hadden -zijn geestvormogens aan liel- "oftnreld^kccl voiweti.'**^**' 0.1. MAILDIENSTEN. Via Brindisi, 7 Juni. Via Napcis, 9 Juni. Via Marseille, 14 Juni. Via Nieuwodiep, 21 Juni. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. SLUIS, 6 Juni 1S78. Verleden Vrijdagavond om 8 uren heeft in do nienw gestichto christelijke school alhier de installatie van den onderwijzer plaats gehad. De lieer Voerman werd bij de gemeento ingeleid met een toepasselijk woord van ds. Knottonhelt, terwijl door gene in korte trekken het doel zijner zending in ons midden werd ontvouwd. Verder werd eon enkel woord gesproken door de hoeren Janssen, schoolopziener, Hennequin, burge meester en Guillaume, evangelist. Deze bij eenkomst werd door een talrijk publiek bij gewoond; het vrij ruime locaal was geheel bczot. Maandag is de school met 23 leer lingen geopend en naar wij uit den mond der kindoren zelve vernomen heeft do nieuwo onderwijzer oen zeer gunstigen indruk op zijne leerlingen gemaakt. Maandag werd door een vreemd jager in do nabijheid van Retranchement een vogel geschoten, wolke op den zoogenaam- den slijkberm viel. De jager, onbekend met den moerassigon bodoni en hunkerend om hot geschoten wildbraad in zijn bezit te heb ben, waagde zich op hot moeras en zonk er al spoedig in tot onder de armen, in welken toestand hij om hulp riep. Zijn knecht en ondoischeideno anderen die tegeuwooridg waren, durfden het niet wagen er heen te gaan en ongetwijfeld zou do ongelukkigo hebben moeten omkomen ware het niet dat Jakobus van Grol van Rétranchement het moedig besluit had genomen om den zin kende met een stuk plank te naderen on hem alzoouit zijn netelige positie te redden. Het is te hopen, dat van Grol voor zijne moedige daad zat beloond worden. Z. M. heeft benoemd tot notaris te Aardenburg, de heer A. Fullink, candi- daat-notaris aldaar en te Zuidzande de heer J. de Rooy, candidaat-notaris te Fijnaart. Benoemd tot hulponderwijzers aan de openbare school te Oostburg P. J. van Aartsen, van Waterlandkerkje en O. C. A. Kusse, van Grocdc. Ook het gemeentebestuur van Eede en dat van Oostburg hebben zich bij adres tot den minister van waterstaat gewend, tot ondersteuuing der concessie-aanvraag voor den tramweg Moldeghem—-Breskens. Een adres in gelijken zin, dat te Oostburg ter teekening ligt, is reeds door een 150tal ingezetenen uit verschillende gemeenten on derteekend In de op 31 Mei gehouden zitting der Provinciale Staten vau Zeeland, welke door 33 leden werd bijgewoond, zijn de werk zaamheden ten einde gebracht. De uitslag is, dat alle voorstellen van Gedeputeerde Staten zijn aangenomen, te weten a. Tot inwilliging van hot verzoek van den Anna-Frisopolder om calamitousverkla- ring, met 29 tegen 4 stemmen. De heeren Iiisseeuw, De Smidt, Stevens en Mazure stemden tegen. b. Tot afwijzing van gelijk verzoek van den Sophia- en den Toornpolder, mei 30 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Fransen van de Putto, Vader en Bijbau. c. Tot wijziging van het reglement voor de calamiteuse polders of waterschappen, met 31 tegen 2 stemmen; de heeren Vader oil Pompe van Meerdorvoort stemden tegen. d. Tot wijziging van het bijzonder regle ment voor het bestuur en beheer der water- kecriugvan deiicalamiteusen Suzannapoldcr, met algemecue stemmen. Naar de N. Rott. Ct. verneemt is het regeeringsantwoord op het voorloopig ver slag over het wetsontwerp tot regeling van het lager onderwijs bij de Tweede Kamer ingekomen. De minister van oorlog is Zaterdag, tot herstel zijner gezondheid, naar Spa vertrokken. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. Door de Vrije Gemeente te Amsterdam zal, overeenkomstig hare statuten, eene school voor godsdienstonderwijs met vierja rigen cursus worden geopend. In October o. k. zal het onderwijs aanvangen. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Uit het eindverslag over het ontwerp be- trciïendo de geldleening blijkt het navolgen de Het voorstol vond nagenoeg algemeene goodkeuring. De toestand van 's lands geld middelen was niet van dien aard, dat het sluiten eener leening voor den aanleg van spoorwegen en andere openbare werken in do vei te aanleiding zou kunnen geven tot do minste ongerustheid. Over het voorge- stold bedrag liepen de meeningen uiteen. Hot gevoelen werd voorgestaan, dat de lee ning tot 33 millioen had kunnen en moeten worden beperkt. Eene afdeeling oordeelde, dat nu do voorgestelde leening in de eerste jaren niet door een tweede moest worden ge volgd. Onderscheidene leden konden zich echter met het bedrag vereenigen. LANDBOUW. Uit het Westland meldt men, dat, wan neer het weder gunstig blijft, de aardap pelen dit jaar op de hovenierslanden een maand vroeger dan in 1877 gerooid zullen worden. In de Betuwe en de omstreken van Wageningen worden overvloed van kersen verwacht, die binnen 3 weken wel rijp zullen zijn. GEMENGDE BERICHTEN. Omtrent het ontstaan van een gerucht van een moordaanslag op den Duitschen kroonprins Ie Londen, wordt medegedeeld, dat de Duitschc werklieden aldaar den kroonprins een adres aanboden. Van die ge legenheid nu maakten eenige sociaal-demo craten gebruik om op straat te schreeuwen: «Weg met den kroonprins De politio verwijderde de schreeuwers. De levenslange tuchthuisstraf van Jut zal waarschijnlijk niet van langen duur zijn. Naar men toch voor eenige dagen uit Leeu warden meldde, is de beruchte moordenaar zeer ernstig ongesteld, zoodat ieder oogen- blik zijn einde kan worden verwacht. Volgens bericht van het bureel «Ve ritas" zijn in de maand April i02 zeilschepen verongelukt, waaronder 10 vermistevan Engeland 41, Amerika 19, Frankrijk 9, Nederland 8, Noorwegen 8, Duitschland 6, Italië 5, Griekenland 2, Chili 1, Denemarken 1, Spanje 1, Rusland 116 stoomschepen van Engeland 11, Oostenrijk 1, China 1, Frankrijk 1, Nederland 1, Noorwegen 1. Bij den brand van de Protestantsche kerk te Raamsdonk, had het volgend aan doenlijk feit plaats Sedert onheuglijke tijden was er op het dak der kerk een ooievaarsnest; op dat nest zat bij den brand de oude met drie jongen welke nog niet konden vliegen. Toen de vonken op het nest begonnen te vallen, spreidde de oude zijne vleugels uit om zijne jongen te beschermen, maar dit koude bij den aanhoudenden vuurregen niet lang du ren. Eindelijk nam de oude één voor één zijne jongen in den snavel en bracht ze in de nabijheid in veiligheid; hier zijn ên de oude die nog al erg gebrand was, èn de jongen opgenomen en worden thans bij don heer Heere, burgemeester van Raamsdonk, Verpleegd. Omtrent het vergaan van het Duitsche gepantserde oorlogschip -Grosser Kurfürst" worden de volgende bijzonderheden mede gedeeld Het schip, een der nieuwste Duit sche oorlogsbodems, gewapend met 6 stuk ken en bezet met 500 man, was Woens dagavond met twee andere gepantserde schepen, de König Wilhelm en Preussen, uit Wilhelmshaven naar Plymouth in zee gegaan. Vrijdag, des voormiddags te half tien, kwam het, bij betrekkelijk stille zee, op ongeveer 8 Engelsche mijlen van Folke stone, vermoedelijk tijdens het manoeuvree ren, in aanraking met de König Wilhelm. Ongeveer 4 minuten later was aan boord van de Grosser Kurfürst het water tot op de vuur platen van den ketel binnengedrongen, waar na éene ontploffing volgde en het schip onmiddellijk zonk. De reddingboot, die on verwijld uit Sandgate in zee ging, kwam, evenais de daarop gevolgde schepen dus te laat om het schip zelf hulp te kunnen verleenen. Voor zoover bij de afzending van dit bericht hekend was, waren er van de 500 man ongeveer 200 gered. Daarom trent wérden er echter nog nadere mede- deelihgen verwacht, zoodat het aantal om gekomenen wellicht kleiner is dan aanvan kelijk werd berekend. Zoo wordt bijv. aan het bericht toegevoegd, dat er 80 man door visschersbooten zijn gered, maar zonder dat het blijkt of deze allen onder de 200 zijn medegerekend. Ook overigens heerscht er in de voorloopige tijdingen nog eenige on duidelijkheid, daar er in een tweede bericht, aan de officieele opgaven ontleend, ook eerst gezegd wordt dat er 200 man, maar later

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2