NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN N°. 23. Negentiende jaargang. A°. 1878. Buitenland. Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels GO cejit, elke regel meer 7cent.. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij heslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Corresponderen, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. -Generaal Agentschap, N1JGII en YAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. De heer Auilrassy heeft iu de Hongaar- sche deligatie medegedeeld dat het congres is samengeroepen tegen 11 Juni. Op zijne uitnoodiging zijn de oproepinghrieven ver zonden door hot Berlijnsche kabinet, nu ook de zekerheid verkregen is, dat Engeland aan het congres zou deelnemen. Omtrent den grondslag der onderhandelingen kon de minister niets mededeeleu, voordat de mo gendheden officieel zullen bericht gezonden hebben, dat zij de uitnoodiging aannemen. De étiquette verbiedt dat. De gewenschte overeenstemming tusschen Rusland en En geland is dus verkregen, en niet geweren en kanonnen, maar de takt eri'geslepenheid der diplomaten zullee de wapenen zijn, waar mede de hangende quaestio in het Oosten voor ditmaal zal worden uitgevochten. Men noemt reeds de diplomaten, die te Berlijn hunne krachten aan elkander zullen wagen voor Duitschland von Bismarck on von Bülow, voor Frankrijk Waddington en St. Vallier, voor Oostenrijk Andrassy, voor Rusland Schouwaloif en d'Oubril en voor Engeland do kanselier Beaconsfield. De strijd, zao die er althans nog is, zal dus waardig gevoerd worden. De beste krach ten der Europeesche politieke wereld zullen om do congrestafel vereenigd zijn alleen de Nestor zal ontbreken, daar Gorlschakoff door zijne kwaal zal verhinderd zijn. Do meening, dat Engeland een begeerig oog zou werpen op Egypte, reeds vroeger en nu ook weer onlangs door velen verdedigd, vindt eenig voedsel in een artikel van de oflieieuso Agence Russe. Het artikel vaart hevig uit tegen den khedive en beschuldigt hem zich persoonlijk ten koste zijner onder danen verrijkt te hebben, terwijl de staats schuld onder zijn bestuur met 2 milliard francs is vermeerderd. Het blad doet daar tegen deoumetelijkorijkdommenyan Egypte uitkomen en de weuschelijkheid, dat deze door een Europeesch bestuur zouden geëx ploiteerd worden. Kan men daarin van het officieuse blad eene uitnoodiging aan de En- gelsche regeering zien om ter bereiking van liet evenwicht in het Oosten den blik te rich ten naar het rijke Nijldal Duitschland. Een vernieuwde aanslag op 't leven van Keizer WILHELM. Op 't oogenblik dat de Keizer het huis no. 18 Onder de Linden voorbij reed, viel uit een raam der tweede verdieping een schot, waardoor Z. M. zoodanig in de rechter wang werd getroffen dat deze terstond begon te bloeden. De Keizer kreeg zijn zakdoek en had dien nauwelijks tegen den wang gelogd, of er viel een tweede schot, waardoor hem de wonden aan den arm en den rug werden toegebracht. Men acht het oene gelukkige omstandigheid dat hij zijn mantel aan had en het hoofd grootendeols door den helm werd beschermd, daar anders vermoedelijk de verwonding van nog ernstiger aard zou zijn geweest. De aanslag had plaats tien huizen verder dan de plek waar Hödel had gestaan, zijnde alzoo eenige minuten rijdens van het paleis, vanwaar de Keizer op weg was naar do Tier- garden. Z. M. bleet'bedaard on gaf op kal- men toon bevel, terug te rijden. De lijf be diende achtte het evenwel raadzaam, hem te hulp te komen en sprong in het rijtuig, ton einde hem des noods te steunen. Onderweg bleek dit wel niet noodig te zijn, maar bij de terugkomst in het paleis was de Keizer toch zoodanig uitgeput, dat hij naar boven moest worden gedragen. Trouwens, het bloedver lies was toen reeds van dien aard, dat hot rijtuig van binnen volrrofblood bevlekt was. De geneesheer Geheimrath von Langen- beck was onmiddellijk bij do hand en werd spoedig gevolgd door zijn collega, den Ge heimrath Wilms, waarna de keizerlijke lijf arts von Lauer, die tegelijkertijd was ont boden, eenige oogenblikken later ter paleize verscheen. Hot behoeft niet gezegd te worden, dat het bericht van den aanslag met schier on begrijpelijke snelheid door de geheele stad verspreid was en overal een geduchte agita tie verwekte. Het spreekt toch vanzelf, dat dit reeds zonder eenige bijkomende omstan digheden het geval zou zijn geweest, maar zoo kort na den aanslag van Hödel algemeen zooveel te meer ontsteltenis moest verwek ken. Op het eerste bericht zag men de ver tegenwoordigers van vreemde mogendheden, de ministers en onderscheidene autoriteiten naar het paleis snellen, alwaar de hofmaar schalk graaf Perponcher, do van alle kanten toestroomende personen vooi'loopig gerust stelde, onder inededeeling dat de geneeshee- ren bezig waren met de hagelkorrels uit de wonden te halen. "Voor het paleis onder stonden do opgedrongen menigte een twin tigtal personen te schreien. Het publiek was stil, als verstomd, blijkbaar diep getroffen. Het was een somber aandoenlijk tafereel. Voor het huis, waaruit de schoten waren gevallen, heerschte daarentegen eene vree- selijko opgewondenheid. Onmiddellijk na de daad snelde al wat zich in dien omtrek be vond, naar het huis. Hot volk was woedend, drong er met geweld naar binnen en ijlde den trap op. Do moordenaar had de deur zij ner kamer gebarricadeerd, doch dit haatte hem niets. In een oogenblik lag de deur letterlijk opengetrapt en stonden de voorsten in het vertrek. De dader stond daar met een revolver in de hand, legde op de binnenko menden aan en trof éen hunner, den loge menthouder Hollfeuer, aan den hals. Daar na keerde hij snel het wapen tegen zich zeiven en bracht zich een wonde toe. Een jong officier sprong toe, sloeg het hem uit de hand eu op 't zelfde oogenblik werd de dader doorde politieagenten aangegrepen. Op zijne kamer lagen overal bloedvlekken. Bij het raam rechts, waar hij zich een kogel door het hoofd had willen jagen, lag een groote plas, deels reeds geronnen bloed. Hij stond aan den linker hoek van het vertrek, de hajf- den op den rug gebonden en hat hoofd,nvet bloed overdekt. Het schot had hem, göt'jdf- fen aan den rechter kant, nagenoeg! hij don slaap, waar thans eeno sterke ópkWijffiii^ plaats had Zijn zilveren hoVToge," hot- welk hom was afgenomen lag qDaajfeh;',- Terwijl de commissaris,',8$iuclïafdt de eerste vragen tot hem richtto, werd inmid dels de hoer Holtfeuer weggedragen om naar zijn huis te worden gebrachki.H;et',yolk mee- nende don moordenaar té zién, 'vifl woedend op hom en slechts met alle inspanning lukte het, de menigte hare vergissing aan 't verstand te brengen. Onderwijl werd op last der politie de zoo genaamde groene wagen gehaald, om den dader naar het politic-bureau over te broil- gen. Toen vervolgens de wagen uit liet huis kwam, kostte het een twaalftal gendarmes alle mogelijke inspanning om de menigte er van daan to houden, daar hot volk mot ge weld den moordenaar to lijf wilde. Niet minder moeite kostto het, hem langs de straat te beveiligen. Evenals reeds terstond bij zijne gevangen neming noemde deairestant zich Nobiling, doctor in de philosophic. Op de vraag, of hij persoonlijke redenen voor zijne daad had gehad, gafhijeenontkenuendantwoord. Op alle andere vragen verklaarde hij een voudig, om politieke redenen tot den moord te hebben besloten, doch zich verder niet te willen uitlaten. De Nordd. Allg. Ztg. schrijft Uit berichten omtrent Nobiling blijkt zóóveel met zekerheid, dat hij aanvankelijk wel alle betrekking tot de sociaal-demo cratie geloochend heeft, doch later niet slechts voor eene zoodanige betrekking uit gekomen is, maar ook hekend heeft dat het volbrengen van de misdaad hij eene getroffen schikking liem opgedragen was. Tot het noemen van zijn medeplichtigen was hij deels onwillig, deels niet bij machte. Het laat zich tot dusver nog niet uitmaken, of de misdaad voortgekomen is uit een uitgebreid complot, dan wel uit een boos- aardigen toeleg van een aantal eervergeten individuen. Prins von Bismarck is te Berlijn aan gekomen De Post zegt dat de stand van zaken gebiedend vordert, dat de verantwoordelijke ministers tot handelen overgaan. Op de kroon rust de ernstige plicht om te handelen. Onmiddellijk na den door Hödel ge- pleegden moordaanslag, hebben twee siga ren-fabriekanten te Werther aan hunne werklieden kennis gegeven» dat i zij geen jeden van eenige sociaal-democratische ver-

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1