steed. Waarlijk wel wat te weinig tijd, ook maar voor een vluchtig overzicht der massa van voorwerpen, dio zich daarin bevinden. Iloch de uren waren kostetijk en de die rentuin, waarheen vervolgens de wandeling werd gericht, zou ook nog al eenigen tijd vorderen. Daar gekomen werden de kinde ren in groepjes van vijf of zes verdeeld on der ieder der genoodigden, die met het toe zicht belast waren en zoo verspreidden zich do leerlingen rechts en links door den tuin. Ruim twee uren werden daar in doorge bracht, en dat dit bezoek allen ten hoogste voldaau heeft, zal wel niet behoeven gezegd te worden; vooral de apenkooi had voor de meeston zeer veol aantrekkelijks. Na den tuin verlaten te hebben zou aan de kinderen gelegenheid geschonken worden om zich nog eenige oogenblikken bezig te houden in de passago (glazenstraat) daar door sommi gen don wensch was uitgedrukt om voor zich-zelvon of wol voor dezen of genen hun ner huisgonooton een klein Souvenir te mogen koopen. Daarna nu word de terug tocht naar het station ondernomen, waarde trein bij de aankomst reeds in gereedheid stond. Te Brugge werd nog ongeveer een half uur vertoefd en eindelijk het laatste gedeelte der reis met de barge naar Sluis volbracht, waarde kindoren omstreeks half elf ouder' hot zingen van yroolijke liederen aan wal stapten. Van de kaai trokken zij stoetsgewijze met het «Wilhelmus van Nas- souwen" naar de markt, waar allen hoogst- voldaan over den goeden afloop van elkan der afscheid namen om zich naar hunne respectiovO woningen te begeven. Gewis zal dit reisje bij onderwijzers, kin doren en genoodigden nog langen tijd de aangenaamsto herinneringen achterlaten. Het doet ons genoegen te kunnen meedeelen, dat ook voor deze gemeente het initiatief is genomen in zake het Nationaal Huldeblijk aan Z. K. If. Prins Willem, Frederik, Hendrik der Nederlanden en H. K. H. Prinses Maria Elisabetli Louise Fre- derika van Pruisen bij de voltrekking van HH. DD. aanstaand huwelijk. Er circuleert thans eene lijst bij de ingezetenen, waarin zij verzocht worden eeno kleine gift te wil len afzonderen voor bovengenoemde zaak en wij hopen van ganschef harte dat nie mand, die er prijs op stelt Nederlander te zijn en die in zijn hart eenige liefde ge voelt voor het dierbaar Oranjehuis en wel voor een der geliefdste telgen uit dat stam huis achterwege zal blijven om eene klei nigheid te offeren tot verwezenlijking van liet doel dat alom in Nederland de meeste sympathie heeft gevonden. Er zal niet gelet worden op do gering heid of grootheid der gave, maar alleen op ■de veelheid der personen, die aan den op roep zullen gehoor geven, opdat daaruit de nlgemeene belangstelling moge blijken. De verspreide circulaire zal aan de huizen der ingezetenen eerstdaags worden afgehaald, tenzij men die zelfs hij den Burgemeester wil bezorgen. Door den gemeenteraad alhier is be houdens Hoogere goedkeuring aangekocht het huis van mej. do wed. van Dale, op de Hoogstraat, met het doel om het daarbij behoorend terrein te gebruiken tot vergroo ting der school. -- Heden, (Vrijdagavond,) om acht uur zal de heer Voerman, benoemd onderwijzer aan do nieuw opgerichte bi jzondero school voor Clir. Nat. onderwijsalhierplechtig geïnstal leerd worden. De ouders in de gemeente, zoo leden als niet-leden zijn uitgenoodigd de in- stallatieiret hunne tegenwoordigheid to ver- eeren. Maandag a. s. hoopt de nieuwe on derwijzer zijne functien te aanvaarden. Benoemd tot gemcentehode C. Stoker, alhier. De ijk en herijk van maten, gewichten cn woegwerktuigen alhier, zal plaatsheb ben op 17 en 18 Juni aanstaande. Gisteren avond omstreeks G ure heeft zekere A. J. van R. alhier, door ophan ging een eind aan zijn leven gemaakt. Hij laat eene weduwe en G kinderen na. Door Z. M. is tot gezworen van do Watering Cadzand benoemd de heer A. I. van Cruijningon, grondeigenaar te Zuid- zande. Bij raadsbesluit van den 24en dezer is aan den heer H. Vleugels, gemeentege neesheer te Biervliet eene verhooging zijner jaarwedde van f 100 toegekend. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouv.- Generaal van Nederlandsch Indie, van 26 dezer, is de expeditie tegen de Battaks van Toba geëindigd en zijn de troepen te ruggekeerd met achterlating van eene voor- loopige bezetting in Silindoeng. De minister van hinnonlandsche zaken brengt ter kennis, dat aan de Rijkskweek scholen voor onderwijzers, mot hot begin van den cursus 1878/79, aanvang nemende op 1 September, gelegenheid zal zijn tot plaatsing in het eerste studiejaar van 21 kweokelingen te 's Hertogenbosch, 20 te Haarlem, 20 lo Middelburg, 20 te Deventer eu 20 te Groningen, ten einde daar, op kos ten van het Rijk oploiding tot hulponderwij zer te ontvaogen. Tot het examen ter plaatsing aan de kweekschool worden toegelaten zij, die, blijkens over te leggen geboorleacte, tus- sclien 1 Januari 1862. en 15 April 1864 ge boren zijn. Aanmelding vóór 15 Juni a. s. Voor verdere zooi-waarden zie men de Staats Courant van Maandag. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. In het Zuiden vinden wij de volgende opgave van de sprekers, en de door hen te behandelen onderwerpen, op liet a. s. Zuider-Zendingsfeest Dr. M. C'ohen Stuart, openingsrede. T. M. Looman, verslag van den arbeid der verschillende Zendiiigs-Vereenigingen in Nederland. B. van Schelven, over christelijk onder wijs. S. Coolsma, de zending op West-Java. A. Littooij, over de roeping der christe nen om onder de heidenen werkzaam te zijn. D. H. Teljer, het evangelie en deklein- kinderscholen. Theod. A. Eggenstein, de evangelisatie van BeJgie. J. de Jong, schuldvergeving en zending ijver. J. Dammerboer, over karaker, zeden en gewoonten der Battaks. J. C. Moutiju, afscheidsrede voor de rei zigers, in de richting naar Roosendaal. S. van den Hoorn, slotrede. GEMENGDE BERICHTEN. Een correspondent der Köln. Ztg. heeft grooten lof over voor de modellen, teekemngen en reliëfkaarten, die Nederland van zijn openbare werken op de wereldten toonstelling te Parijs heeft ingezonden. Zij vormen op zich zelveneenreedseenigoexpo- sitie, die, naar zijn meening, menigen archi tect en ingenieur de moeite van eene reis naar Parijs zou loonen. Ook do wetenschap is in de Nederlaudsche afdeeling vertegen woordigd en de schrijver is goedgunstig ge noeg om te erkennen, dat Nederland op we- teusehappelijkgebied geenszins achterlijk is. Onder niet veel openlijke blijken van belangstelling is de dag van Zondag, de SOOjarige herdenking van den overgang van Amsterdam, voorbijgegaan. In eenige huizen was de vaderlandsche vlag uitgestoken, voornamelijk de bewoners der «eilanden" bleven daarin geenszins ten achteren overigens werd in doverschillendë Hervormde kerken het feit herdacht. In de Waalschc kerk herdacht men bovendien de 300jarige stichting van die kerk. De Vereeniging tot bevordering van zelf standig godsdienstig leven wijdde een fees telijke samenkomst aan het belangrijk go- scheidkundig feit. Naar het Utr. Dbl. verneemt, zal het algemeen depöt van discipline te Naardan wofden opgeheven. De commandant van dit depöt, de luit.-kolonel Leers, die onlangs overgeplaatst is naar Kampen als'comman- dant van het instructie-bataljon, zal niet vervangen worden. De manschappen, die bij het depöt zijn ingedeeld, zullen succes sievelijk naar hunne regimenten worden teruggezonden. In het vervolg zullen de soldaten, die zich aanhoudend slecht gedra gen, eenvoudig met een briefje van ontslag uit de gelederen verwijderd worden. Uit Baard is door veehouders een krachtig adres verzonden aan den minister van hinnenlandsche zaken. Zij wenschen daarin de dadelijke afmaking van het vee op een stal, waarop zich de longziekte ver toont, en strengere strafbepaling voor den veehouder bij niet-aangeven van longziek vee. De kinderen der Christelijke Zondag scholen in den Haag zullen Z. K. H. prins Hendrik ter gelegenheid van HD. aanstaand huwelijk een prachtigen Bijbel aanbieden. Zij brengen daartoe onderling de noodige gelden door vrijwillige giften bijeen. In het Haagsch Dbld. komt een bil lijke klacht voor over eene handeling van het departement van koloniën. De zaak komt hierop neder. Eene weduwe had een zoon, die als adjudant-onderofficier deel uitmaakte van de Ned.-Ind. troepen, welke in Atjeh voortdurend aanspraak blijven maken op de bewondering en de erkente lijkheid van geheel Nederland. Gedurende geruimen tijd had zij niets van dien zoon vernomen. Door onrust gekweld, zocht zij eindelijk inlichting te verkrijgen aan liet departement van koloniën, en ontving toen den 20 Mei 1878 van genoemd depart, een papiertje van ongeveer twee vierkante decimeter, waaruit haar bleek dat haar zoon reeds den 19n Juni 1877 in den dienst voor het vaderland was overleden. Voor de betrekking van tweeden klerk aan het hoog militair gerechtshof te Utrecht, jaarwedde f 500, hebben zich niet minder dan 101 sollicitanten aangemeld. Omtrent den brand te Raamsdonk verne men wij nog het volgende Dinsdagavond ten 7 ure sloeg de blik sem in den gemeentetoren te Raamsdonk. Het bovenste gedeelte der spits stond in een oogenbük in brand, en wegens de hoogte kon men niet zoo spoedig water aanbrengen tot blussching. De vlammen deelden zich vorder aan de geheelespits mede, en kwamen steeds lager. Ten gevolge van het nederstor- ten van brandende balken van den toren geraakte ook het dak der kerk in brand, hetgeen zoo spoedig toenam, dat er bijna aar. geen blusschen meer te denken viel; zoowel de toren als de schoone kerk met haar wijd beroemd orgel zijn totaal vernield, zonder dat een stukje hout overbleef, slechts eenig gesmolten tin of lood. Alleen een go- deelto van het kerkameublement heeft men gered. Trof men ten platten lande misschien geene oude kerken aan, die inwendig zoo doelmatig en sierlijk zijn, het orgel overtrof zeker in kostbaarheid dat van alle andere landelijke gemeenten. Het kerkgebouw dagteekent uit het begin der veertiende eeuw, en was sedert 1610 in bezit genomen door de Protestanten, voor dien tijd was de R. K. parochiekerk aan St. Bavo gewijd. Verleden jaar werd door brand oen ge-

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2