NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN- N°. 22. Negentiende jaargang. Zaterdag 1 Juni. Buitenland. Binnenland. A°. J878. SLÜISEI -7 Dit weekblad verschijnt iedéren Vrijdag. Prijs, per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7'cents. Prijs deradvertcntiënvan 15 regels GO cent, elke regel meer cent. Groote letters naar liet ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, bonevens Advertcntiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspoudeteu, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Advertentiebureau te Rotterdam. ure.) Generaal Agentschap, NIJGH en VAN DITMAll, Algemeen België. Voor het gedenkteeken van Leopold I waren 7 inschrijvings-biljetten ingekomen, waarvan een van onwaarde. De laagste som bedroeg364,000 fr., de hoogste 491,590 fr., maar een verschil van 127,590 fr. Het werk werd geschat op 410,000 fr. De Minister van Justitie zal eerstdaags bekend maken aan wien liet werk gegund is. In de Belgische Kanier heeft de ihinis- ter van openbare werken in antwoord aan den heer Delahaye medegedeeld, dat de on derhandelingen met Nederland over het kanaal van Gent naar Neuzen nog steeds hangende zijn. De vertraging vindt haar oorzaak hierin, dat onderhandelingen zijn aangeknoopt over den aankoop van den spoorweg Antwerpen—Rotterdam. De uitslag van de verkiezingen voor leden vande.provinciale staten is nog slechts ten deele bekend. Voor zoover hij bekend is hebben de libeialen in de meeste plaat sen gewonnen. Zoo te Walcourt (Namen), te Virion (Luxemburg), te Luik eii te Ver- viers(Luik), te Soignies, te Roeulu, te Beau mont (Henegouwen), te Ostende (West Vlaanderen), te Antwerpen (Antwerpen), te Wavre, te Tienen, te L -au, te Genappe, te Brussel (Brabant). Te Mechelen hebben de clericalen eeu meerderheid van ongeveer 200 stemmen behaald. Wanneer men de uitkomsten van de verkiezingen voor de provinciale Staten samenvat, verkrijgt men deze slotsom. In Brabant zijn alle plaatsen, die tenge volge van de wet op de vermeerdering van liet aantal leden der provinciale staten moesten worden vervuld, door liberalen ingenomen; alleen te Diest hebben de libe ralen een zetel verloren. In Oost-en West- Vlaanderen, in Luik en in Luxemburg is de toestand onveranderd gebleven; in Ant werpen is de liberale minderheid versterkt, daar de vermeerdering van het aantal leden den liberalen teu goede gekomen is in Henegouwen hebben de liberalen één zetel gewonnen; in Luxemburg hebben zij er twee, in Namen drie verloren. Duitschland. Het voorloopig onderzoek in de zaak van Hödel is afgeloopen. Tot nog toe heeft het niets opgeleverd, hetwelk eenige aanleiding zou kunnen geven tot het vermoeden dat hij medeplichtigen heeft gehad. Daarentegen is aangenomen, dat hij reeds eenigen tijd voornemens was geweest, oen aanslag op 's Keizers leven te ondernemen. Vooreerst wordt dit afgeleid uil zijne woorden in eene volksvergadering te Schkeuditz. Ten tweede had hij daags vóór den aanslag aan zijne moeder geschreven, dat hij besloten had eeu noodlottig voornemen ten uitvoer te bren gen. Ten derde heeft hij, acht dagen vóór den aanslag, oen Kerlijnsche photograaf, bij wien hij zijn portret had laten maken, aan bevolen een groot aantal exemplaren er van te vervaardigen, omdat daarmede binnen kort goede zaken zouden worden gedaan. Naar men zegt, zal de zaak niet voor de rechtbank van gezworenen worden gebracht, omdat de wet als regel stelt dat zaken van hoog- en van landverraad aan hot Staats- Gerechtshof ter beslissing worden opgedra gen en er in de zaak van Hödel geen aanlei ding bestaal om van dien regel af te wijken. De Berlijnsche dagbladen deelen mede, dat eene fabriek aldaar, die ngezondheids- koffie" maakt, haar fabrikaat vervaardigt uit het koffiedik, dat zij eiken dag per wagon ontvangt uit ëenij-e ïoffiéhuizen te Weehéh, die het dik in voldoende hoeveelheid over houden in hun bedrijf. F r a n k r ij k. Do bouwvallen in de rue Béranger te Parijs, gevolgen der ontzettende ontploffing van een magazijn, waarin aanzienlijke hoe veelheden van amorces voor kinderpistool tjes en kanonnetjes voorhanden waren, zijn thans geheel opgeruimd en doorzocht, zoo dat alle lijken gevonden zijn. Van verschei dene slachtoffers werden de ledematen, niel dan op verschillende plaatsen verspreid, ont dekt. De schade aan gebouwen en goederen wordt thans op 2,500,000 frs. begroot. Er is officieel geconstateerd dat bij die ramp 14 dooden en 28 zwaar gewonden on der de puiuhoopen zijn te voorschijn ge haald. Gambotta zal in 't huwelijk treden met de schrijfster Juliette Lambert, weduwe van Amhroise Adam, die door het departement der Seine naar den Senaat was afgevaardigd. Italië. .1 Uit Napels wordt geschreven, dat de Vesuvius wederom werkt. Des nachts ziet men den weerschijn van den gloed binnen den krater. Prof Palmieri gelooft dat deze nieuwe werking van langen duur zal zijn, maar tot dusver doen zijne instrumenten geene aanstaande uitbarsting voorzien. 0.1. MAILDIENSTEN. Via Brindisi, 7 Juni. Via Napels, 9 Juni. De Fransche pakketbooten doen Kiouw, Banka en Palembang niet aan. SLUIS, 31 Mei 1878. De verleden Maandag was voor de leer lingen der hoogste klasse alhier een dag van ware ontspanning en uitspanning. Door den hoofdonderwijzer I. Brevée v aren reeds sedert eenigen tijd maatregelen genomen om een reisje te maken naar Geilt, waar aan door een veertigtal zijner leerlingen zou kunnen deelgenomen worden. Daardo barge, die tnsschen Sluis en Brugge dienst doet, des Maandags stil ligt, werd door hem aan het bestuur der bargedienst gevraagd of dit vaartuig beschikbaar zou kunnen gesteld worden 0111 de leerlingen naar Brugge en terug te brengen. Het bestuur heeft dezo vraag niet alleen toestemmend beantwoord maar zelfs besloten de barge kosteloos af to staan voor den overtocht der kinderen naar Brugge vice-vc-rsa. Nadat aldus dit verzoek was ingewilligd stelde db lieer Brevée zich in contact met den directeur der spoorweg- lijn Brugge—Eecloo—Gent en toen ook met dezen accoord was getroffen over den vervoerprijs van Brugge naar Gent, werd do reis tegen Maandag 11. vastgesteld en ook ton uitvoer gebracht. Dat er Zondag verscheideneharten angstig klopten, daar het weder zich zoo ongunstig liet aanzien, zal wel geen betoog behoeven. Intussehen maakten allen zich tegen den vol genden morgen half zes gereed om do reis to aanvaarden, en op den gestelden tijd wa ren dan ook al de kinderen, benevens eouige heeren en dames, welkedoor den heer Brevée uitgenoodigd waren om methempenigtoezicht te helpen houden, op de kaai tegenwoordig. Omstreeks kwart voor zes ure werd de tocht bij vrij goed weder en onder hot gezicht van verscheidene nieuwsgierigen en belangstel lenden aangevangen. Minder goed echter zag het er uit bij de aankomst te Brugge; de lucht betrok vreeselijk, doch alles keerde zich nog ten beste en zelfs scheen onder 't sporen naar Gent een echt zomerscho zonne schijn. Aan het station werd besloten eenige ververschingen te gebruiken in het hotel Le comte d'Egmont en terwijl deze door een der hoeren besteld zouden worden, zouden do kinderen een bezoek brengen aan den plan tentuin. Dit gebeurde; doch ongelukkig be trok de lucht op nieuw en van do van Arte- velde-plaats tot aan den comte d'Egmont moest de watideling onder een stortbui wor den afgelegd. Sommigen waren wel wat nat, vooral de onkelen diehun parapluie hadden te huis gelaten, maar een warme kop koffie en een luchtig gezang deden spoedig dit beetje leed vergeten, te meer dewijl ook thans we der het spreekwoord en wel in den waren zin des woord bevestigd werd na regen volgt zonneschijn. Ja, van toen af is 't schoon we der gebleven tot aan de tehuiskomst toe. Weldra waren allen woereenigszins verkwikt en nu werd besloten het prachtig museum te bezoeken, waaraan anderhalf uur werd be-

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1