UI i M y él Spa uwmnw NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. N°. 20. Negentiende jaargang. Af'. 1878. Vrijdag 17 Mei. Buitenland. Binnenland. Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs der advertentiën: van 1—5 regels 60 cent, Prijs per drie maanden 1. elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar het ge Afzonderlijke nommers 7 cents. tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende Tienevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of llededeeliugen van Cörrespondeten, te bezorgen bij ueu Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, NIJGH en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. De Oostersclie quaestie is op den ach tergrond gedrongen door de tijding, die Zaterdag uit Berlijn tot ons kwam. De Keizer keerde Zaterdag in een open rijtuig, waarin zijne dochter, de groother togin van Baden, naast hem gezeten was, van een rijtoertje in den Thiergarten naar liet paleis terug, toen Unter den Linden een jongmensch, die achter een bakkers wagen verborgen stond, twee schoten uit een revolver op het rijtuig des Keizers af vuurde. Beide schoten misten hun doel, evenals een derde schot, dat de moordenaar loste, toen de omstanders op hem aandron gen. De Keizer liet onmiddellijk het rijtuig stilhouden en stond op, om de opgewonden menigte te toonen, dat hij ongedeerd ge bleven was. De lakei des Keizers sprong van den bok, greep don dader weldra en kon hem ter nauwernood tegen de volkswoede in bescher ming nemen. In een oogwenk kwamen een aantal politie-agenten den lakei te hulp, en niet dan met de grootste krachtsinspan ning gelukte 't hun den dader naar het politiebureau over te brengen. Des avonds begaf zich de Keizer met den kroonprins en de groothertogin van Baden naar de opera en den schouwburg, waar bij met stormachtige bijvalskreten werd begroet en het volkslied met begeleiding der muziek werd gezongen. Vele straten waren geïllumineerd en de volksmenigte was, zooals bij dergelijke gelegenheden meestal, opgewonden van vreugde, terwijl er telkens ovaties voor het paleis plaats hadden- Ook van den president der Fransche republiek en andere hooge personen ontving Z. M. gelukwenschen. Wat den dader be treft, bij het gehouden verhoor is gebleken, dat hij Hoedel heet, in 1857 te Leipzig is geboren, blikslagersknecht van beroep is, en socialistische ideeën aanhangt. Hij ver klaarde broodeloos te zijn en dat hij zich daarom op de openbare straat wilde dood schieten, om den rijken het onhoudbare der tegenwoordige toestanden onder 't oog te brengen en hun te toonen, waarheen die onvermijdelijk leiden. Hij had op zich zei ven éen schot afgevuurd, maar omtrent de andere schoten uit den revolver verklaarde hij geen andere verklaringen te kunnen geven, dan dat hij misschien in zinsver bijstering die schoten loste. In zijn bezit werden verscheidene sociaal-democratische geschriften gevonden, kaarten van lidmaat schap van eenige sociaal-democratische ver- eenigingen in de hoofdstad en photogra- phische portretten van de hoofden der partij Rebel en Liebknecht. Hij verklaarde tot geene politieke partij te behooren, maar anarchist en een vijand te zijn van alle politieke partijen, van de tegenwoordige maatschappelijke toestanden en van de be staande staatsinstellingen. Zoo'n geloofsbelijdenis is zeker zonderling, en mooielijk is 'tte hegrijpen, hoe nu juist het toeval hem bij die gelegenheid in tegen woordigheid van den Keizer bracht en hoe 't mogelijk is, dat hij bij de poging van zelf moord zich zelveu in 't geheel niet raakte. Gelukkig heeft ook de Keizer geen letsel bekomen. Een persoon, die den dader tegen de woede der volksmenigte wilde bescher men, werd ook gevangen genomen, onder vermoeden van medeplichtigheid, doch spoe dig weer op vrije voeten gesteld. België. De Kamer heeft de herziening van de wet op do verkiezingen aangenomen en een aan vang gemaakt met het debat over de politiek der regeering in het algemeen. De heer Bara veroordeelde vooral de partijdigheid bij de benoemingen van rechterlijke ambte naren en notarissen. Van 380 benoemde notarissen behooren 340 tot de clericalen. Na eene nu en dan zeer levendige, vol gens de Independence zelfs zeer stormachtige discussie is het wetsontwerp betreffende het gebruik der Vleafnsche taal in zaken van administratieven aard jl. Woensdag met algemeene stemmen door de Kamer aange nomen. Het bestaat uit twee artikelen, waarin het volgendo bepaald wordt In de provinciën Antwerpen, West- en Oost- Vlaatideren, Limburg en in het arrondisse ment Leuven zullen de kennisgevingen en mededeelingcn van rijksambtenaren aan het publiek, hetzij in het Vlaamsch, hetzij in het Duitsch en Fransch worden opgesteld. Bedoelde ambtenaren zullen met de gemeen ten en particulieren in het Vlaamsch brief wisseling houden, tenzij dezen anders ver langen of zeiven in het Fiansch geschreven hebben. In het arrondissement Brussel zal deze briefwissoling evenoensiuhetVlaamsch worden gevoerd, indien de betrokken ge meenten of particulieren zulks verlangen of zeiven zich van deze taal bediend hebben. Kennisgevingen en mededeelingen vanwege rijksambtenaren worden ook in dat arron dissement als bovenvermeld is geredigeerd. De heer Wittoux te Gent is wegens de clandestine fabrikatie van suiker tot een millioen francs boete en in de proceskosten veroordeeld. Uit het kanaal van Willebroeck, te St. Jans-Molenbeeck is het lijk opgehaald van J. van Houtte, geboren te Wevelghem en woonachtig tc Brussel. Het schijnt, dat van Houtte met een makker gewed had, wie het langst onder water kon blijvenhij won de weddingschap, maar verloor het leven Blijkens do Soldatenfreund, leeft nog te Bromberg een van de soldaten van Frede- rik den Groote. Hij beet Stanislaus Bog- niewski, heeft onder den grooten Koning in diens laatsten regeeringstijd gediend in het le artillerie-regiment te Berlijn, en is thans 117 jaren oud. Hij is doodarm en leeft van een klein pensioen uit het landweerfonds. Naar lichaam en geest bevindt de veteraan zich nog vrij wol. Duitschland. Uit Mannheim schrijft men Do Meike- verjacht is dit jaar zeer voordeelig. Opeen enkelen dag werden niet minder dan 3000 liter aan do stads timmerwerf afgeleverd, voornamelijk door kinderen bijeengebracht, zoodat alle tonnen en verder vaatwerk, die bostemd waren om de kevers te bevatten, verre van toereikend waren. De 300 mark die de stad aan deze kleine nimrods moest uitbetalen, zijnechtergood besteed. Te Sins- heim in Baden, werden op den eersten dag van inlevering niet minder dan 717 liter aangevoerd, waarvoor de gemeentekas 43 mark moest betalen, berekend tegen G pfen nig do liter. In een liter gaan 480 kevers, zoodat op dien dag reeds 344,160 stuks on. schadelijk werden gemaakt. Do Stradivarius-viool, genaamd Jupi ter, welko heeft toebehoord aan den beroem den Viotti, is in het openbaar verkocht voor 10.000 fr. Do kooper en tegenwoordige be zitter is de heerj. Mougenot, instrument maker der muziekschool van Brussel. Engeland. In Japan is door do Regocring oen eerste stap gedaan om eene wetgevondo kamer in te stellente Tokio zal nl. bijeenkomen cone provinciale vergadering, bostaando uit do prefecten of bestuurders der districten van het Rijk. In dezelfde stad is een Kamer van Koophandel, op de wijze zoo als Europa ze bezit, opgericht. China. Uit Peking schrijft men Hier hoort men vreeselijke bijzonderheden van den hongers nood. Men berekent dat vijf miljoen men- schen er onder lijden. Te Tai-yuon-fu, de hoofdstad van Shansi, sterven dagelijks 400 menschen, velen letterlijk van honger, an deren door slecht voedsel of door koude; niet weinigen zijn door wolven verscheurd. Se dert het begin van den winter zijn in do provincie Shansi tusschen de 200,000 en 300,000 menschen omgekomen. Ook do toestand van Zuid-Chihli is allertreurigst. 0.1. MAILDIENSTEN. Via Marseille, 17 Mei. Via Napels, 19 Mei. Via Brindisi, 24 Mei. Via Nieuwediep, 31 Mei. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. SLUIS, 16 Mei 1878. Dezer dagen kregen wij een 2Va cent stuk te zienDit muntstuk iets grooter dan een oude cent, is behalve het cijfer van dezelfde gedaante als de nieuwe cent. 't Is

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1