waar de tramways zijn aangelegd, de finan- tieele uitkomsten bevredigend zijn geweest, daartoe is echter in de eerste plaats noodig de grootst mogelijke beperkingen in alles wat strekken kan om den aanleg zoo goed koop mogelijk te maken, zonder daardoor de veiligheid op te offeren, Do eenvoudigste inrichting der exploitatie in verband met de behoefte van bet verkeer, moet dus in het oog gehouden worden. Wordt eene nieuwe onderneming reeds dadelijk bij haar ontstaan met nutteloos groote kosten be zwaard, dan wordt niet alleen hare ont wikkeling op eene nadeelige wijze tegenge houden, maar loopt zij zelfs gevaar niet te zullen slagen. De kosten van den aanleg van een tramway zijn niet zeer groot, evenwel grooter dan velen zich voorstellen, als algemeen over zicht laten wij hier de vermoedelijke kosten van den bouw van zulk een weg volgen. Kosten van aanleg. Bedrag. gld. ct. Stalen rails, ijzeren liggers, los platen en klein ijzerwerk ter bevestiging per meter 9|40 Den bovenbouw per kilometer 9400 Voor ballastmateriaal, zoomede het leggen en bevestigen dei- sporen, per strekkende nieter 1 47s Den onderbouw per kilometer 1475 Een compleet uitwijkspoorvan de eenvoudigste constructie met stalen tongen en hardstukken 247 50 Een waterstatie met pomp en reservoir2700 Locomotief- en rijtuigloods en vakwerk per vierkante meter 29 50 Open wachtkamer met retirade per vierkante meter 18 90 Een tender locomotief met be kleeding en dat van 4000 paardenkracht7 a 9000 Rijtuigen le en 2e klasse met 3 coupés 18 a 24 zitplaatsen, doorgang cn eindperron 3000 ld. 3e klasse met 1030 zitplaat sen en eene afdeeling voor de bagage2400 Gesloten goederenwagen van 5000 kilo draagvermogen 1500 Open goederenwagen van 5000 10000 kilo draagvermogen 950 Men bedenke wel, dat bovenstaande op gave slechts approximatieve getallen aan geeft en dat de plaats, de tijd wanneer, cn de wijze waarop de weg gebouwd wordt van zeer grooten invloed op de kosten van aanleg zijn. Bij vonnis der rechtbank te Middel burg, van 1 Mei 1878, is de predikant W. J. Breukink, van Nieuwvüet, verklaard in staat van kennelijk onvermogen, aangevan gen 1 Meijl. Tot reebter-commissaris is be noenid de beer mr. Ph. J. Callenfols en tot curator de procureur mr. Lasonder. De zomerdienst op de verschillondo spoorwegen zal op 15 dozer aanvangen. De gemeentebesturen in Limburg hebben van Godcp. Staten namens den Minister van Binnenlaudsebe Zaken eene aanschrijving ontvangen, waarin zij dringend worden aan gemaand geen subsidies meer toe te staan, noch aan kerken, noch aan pastorieën, noch aai) geestelijken. Do bedelarijwet is door de Eerste Kamer met 25 tegen 9 stemmen verworpen, op grond van do derde alinea van art. 19,. waarvan velo en velerlei ongunstige ge volgen verwacht werden. Vele en lang durige processen, toeneming der bede larij, klimming der uitgaven voor het arm- wezon zouden daarvan het gevolg zijn. Men achtte do hervorming der ledelaarsgestieh- ton, ook zonder aanneming der wet, moge lijk door tweo afzonderlijke inrichtingen, voor werkelijke armen en voor voroordeolde bedelaars. In den loop van dit en het volgende jaar kunnen honderd veertig commiezen der vierde klasse der directe belastingen, in voerrechten cn accijnsen worden aangesteld, op eene bezoldiging van f 450 's jaars on eene toelage voor eons van f 75 voor uitrus ting, nadat zij op de linie van toezicht zijn in dienst gesteld; nadero bijzonderheden bevat de Staats-Cour'ant van Zaterdag 11. Mon meldt uit 's Hage, dat de minis ter van oorlog in zooverre hersteld is, dat door hem de vorschilloride chefs der afdee- lingen van bet gereorganiseerde ministerie konden worden ontvangen en geïnstalleerd. Tot volkomen herstel van don minister zal bet waarschijnlijk noodig zijn, dat hij nog gedurende korten tijd zich naar Ems of een andere badplaats begeeft. De zaken gaan inmiddels steeds hun gang, en verscheidene ontworpen van militaire wetten liggen ter overlegging aan de Wet- gevendo Macht gereed. (U. D.) De IJkaut van Amsterdam bood den 5 dezer eon verrassond schouwspel. Uitge lokt door het prachtig schoono weder had den duizenden zich derwaarts begeven om de uittocht van den Willem Barents te zien. Van du Oosterdoksluis tot aan de groote steigers aan den Westerdoksdijk en zelfs nog vorder op den Spaarndammerdijk tot aan Tivoli krioelde het van voetgangers en rijtuigen. Het water toonde oen taferee), het penseol van een Willem van de Velde overwaardig. Een menigte vaartuigen van allerlei afmetingen, roeide en zeilde heen en weder om het schip uitgeleide te doen. Aan een der Westerdoksteigers lag de Antilope, overdekt met vlaggen en met een muziek corps aan boord. Mot deze boot zouden de studenten de Barents naar IJmuiden verge zellen. Tegen half twee waren allen aan boord en klonken de tonen van het Io vivat, waarop do boot den steven wendde naar de Oosterdoksluis. Weinig tijds daarna, te twee uur onge veer, kondigde bet geschut aan, dat de Ba rents het dok bad verlaten en spoedig vor- scheen bet ranke scheepje op sleeptouw van een kleine stoomboot en omstuwd door de Antilope en andere stoombooten, met eene onafzienbaro reeks roei en zeilschepen. Onder luido hoezees en de fanfares der muziek gleed het statig langs do talrijke menigte, salueerde met de vlag, en spoedig daarop was het bij de Zaandammer spoor wegbrug uit het gezicht. Voor velen der belangstellende toeschou wers was deze uittocht zeker niet meer dan een schoon gezicht, gelijk men er thans her haaldelijk aan hot IJ waarnemen kan. Voor degenen, die een weinig oog hebben in de toekomst on in het verleden onzer goede stad was het een symbool van den herboron on dernemingsgeest zegt het Handelsblad. Het Utr. Dagblad bevat hot volgend VAARWEL aan den Willem Barents op zijn tocht naar Nova Zembla vau do band van dr. Wap te Delft Met gloeiende harten naar 'tijskoude Noord zóó wacht U de schittrende Driekleur aan boord laat kronklen haar banen, de pool tegemoet, waar de achtbare schim U van Barents begroet plant daar onzen Standaard in 't hart van dat strand, en breng er den groet van het Volk en van 't Land, dat eens uit zijn midden een kroost rijzen zag, om woiidren te scheppen voor de Eer van zijn vlag. Doch, als gij uw voet op dien ijsbodem zet, verzuim niet. om 'teerst in een Zeemansgebed, rond-Hollanasch den Hemel te brengen aen lof, deu dank en den prijs voor het lot dat U trof, om weêr, na drie eeuwen, op glansrijke baan, in 't spoor der onsterflijke Vaaren te gaan en, heeft uw gemoed daar 'dien dank uitgebracht, zoo voeg er den Eed bij van 't jeugdig geslacht, waaraan onze toekomst eens toe is vertrouwd, en de lauweroogst, hier, voor drie eeuwen, vergaard, door 't Nakroost vermeerderd, in Eer blijrt bewaard. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. De uitslag der te Middelburg gehouden acte-examens is zooveel hef4e districtbelreft als volgt Hulponderw. toegelaten de bh. P. J. van Aartseu, te Waterlandkerkje, J. Coruelis te Groede, O. C. A. Kusse te Groede, L. P, Wcisfolt, te St. Kruis en H. Willemse, te Groede. Vrouwelijke handwerken toegelaten mej. A. E. van Elden, te St. Kruis. Ds. J. H. L. Roozemeijer te Middel burg is beroepen te Arnhem. Van de candidaten, dezer dagen tot den predikdienst toegelaten, is J. W. Knottenbelt bereids beroepen te Leerbroek, cn te Oost- en West-Souburg. De te Amsterdam gehouden vergade ring van moderne predikanten heeft met bijna eenparige stemmen het volgend votum uitgebracht «lo. overwegende, dat bij de Synodo, blijkens het besluit der vergadering van 1876, de wensch bestaat om veler gemoeds bezwaren op te heffen; 2o. overwegende, dat zoowel bij de confessioneelen als bij vele modernen ernstige bezwaren bestaan tegen de wijze, waarop de Synode dat doel tracht te bereiken; 3o. overwegende dat elke po ging om eene kerkleer vast te stellen en ver bindend te verklaren, strijdt rrot den geest van het protestantisme; 4o. overwegende, dat velen zich reeds van de Nederlandsche hervormde kerk hebben afgescheiden en meerderen zullen volgen; 5o. overwegende, dat alleen wettelijke regeling der hier en daar reeds bestaande partijgroepeering in staat is rust en vrede in de kerk te bowaren on te bevorderen, «verklaart zij dat, naar hare innige over tuiging, geene andere oplossing der kerke lijke quaestie mogelijk is, dan door toeken ning van zelfstandigheid aan de verschillende fracties in de gemeente, met behoud van het kerkverband." Van de vestiging der Nederl. Herv. gemeente te Amsterdam op den 24 Mei 1578 on de eerste prediking op 29 dito bin nen die stad, in de oude kerk, zal, volgens kerkelijk besluit van 3 dezer, op 26 cn 29 dezer maand op eene gepaste wijze gedach tenis gevierd worden. Te dien einde is con commissie benoemd, om deze feestviering voor te bereiden en te regelen. Het Zuider-zendingsfeest zal dit jaar gehouden worden bij 's Heer Arendskerko, op de hoeve van den heer Vermet, op Woens dag den 19n Juni. De openingsrede zal gehouden worden door den heer Cohen Stuart. Verder wor den als sprekers genoemd, de beeren Cools- ma, zendeling van de Utrechlsche zendings- vereenigingTheod. A. Eggenstein, van Antwerpen E. B. Gunning, van Waspik; van den Hoorn van Tiel; A. Littooy van Mid delburg; B. van Schelven van Alkmaar Teljer van Axel. (N. G. Ct.) Het uitvoerig voorloopig verslag be- tieffende de onderwijswet is verschenen. Terwijl verscheidene leden dit ontwerp nog afkeurenswaardiger vonden dan het ont- werp-Heemskerk en meenden, dat de be staande grieven der voorslandeis van bet bijzonder onderwijs bij aanneming er van in hooge mate zullen toenemen, was de groote meerderheid met de hoofdstrekking van het ontwerp ingenomen. Overtuigd van het nut der volksschool, juichten zij de poging too om te voldoen aan de hoogere eischen, die zich allongs in zake het onderwijs op die school hebben doen gelden. Een der leden meende dat de min. ten aanzien dier ciscben het juiste mid den had getroffen. Anderen vreesden, dat hij te ver was gegaan en nog niet be- reikbaro hervormingen voorstelde. Weor anderen geloofden, dat hij al te gematigd was geweest en verwachten heil van de openbare discussien.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2