In genoemde gemeenten zal de weg mid den door de straten gaan; buiten de ge meenten zooveel mogelijk langs den zomer- weg. Die tram zal door stoom in beweging worden - gebracht. Dagelijks zullen minstens twee treinen zich bewegen in de richting van Bresken s naar Maldeghem en twee van Maldeghem naar Iireskens In den regel zal met twee wagens ge reden worden, een voor personenvervoer in twee klassen en een voor goederenvervoer. Mocht bet blijken, dat zoodanig middel van vervoer aan de billijke verwachtingen voldoet, dan bestaat er plan om een twee den weg van Scboondijke over IJzendijke naar Watervliet in exploitatie te brengen. Alle verbeteringen in onze ellendige com municatiemiddelen zullen steeds door ons van harte toegejuicht worden. Gaarne echter zouden wij zien dat dit plan zooveel mogelijk volledig was en dat derhalve ook de zuid westhoek van ons district er voordeel bij bad; daarom gelooven wij, dat liet in 't belang dei' geprojecteerde lijn Breskens Maldeghem zou zijn, wanneer aan die lijn een zijtak werd toegevoegd van Oostburg over Zuidzande, Sluis en St. Anna naar Heijst. Men schrijft liet volgende uit Eede (bij Aardenburg) «Zaterdag 27 11. werd alhier het stoffelijk overschot van den heer II. Nunnink, gepen sioneerd hoofdonderwijzer ter aarde besteld. «Nadat de kerkelijke plechtigheden ge ëindigd waren, trad do heer E. van Vooren, ond-leorling van den overledene, naar de geopende groeve om een hartelijk woord te spreken tot de familiebetrekkingen en vrienden. «Maar nauwolijks had hij een woord of tien gesprokon of de pastoor Leijten kwam uit de kerk toeschieten, legde den spreker do hand op den schouder en zeide met eene stem, die van toorn trilde«Als hier ge preekt moet worden zal ik het wel doen." «Tc vergeefs beriep do heer van Voron zich op het tot hem gerichte verzoek om het woord to voeron; de driftige pastoor hield vol en do spreker gaf too. «Wij zouden wel cons willen weten in hoeverre zoo'n heer recht heeft om te ver bieden wat op andere plaatsen algemeen ge schiedt." (M. C.) Aan het examen voor surnumerair bij do Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen bobben van do 14 adspiranten o. a. ook voldaan do heer F. Lij baart van Biervliot. Bi j de Woensdag te Middelburg ge houden verkiezing voor een lid der Provin ciale Stalen zijn 562 geldige stommen uit gebracht. Hcrstomming tusschen den heer mr. W. A. van Hoek, te Middelburg, die 169 en don heer F. D. Sprengei', burge meester van Grijpskerke, die 149 stemmen bekwam. Verder waren nog uitgebracht op do volgoudo hoeren het achter hun naam vormeld aantal stemmen C. J. J. A. van Toijlingen 134, J. II. Snijders 74 en G. N. do Stoppclaar 31. Men vernoemt dat machtiging is ver zocht om de staten van Zeeland tot een buitengewone vergadering bijeen te roepen tegen de laatste helft van Mei, ter be handeling van de aanvragen, door eenige polders in Noord-Bevelaud gedaan om cala- miteus verklaard te worden. Naar wij vernemen is in de zomer dienstregeling ook ecu nieuwe sneltrein ge- legd, welke om 3 uren uit Vlissingen, om 3.13 uit Middelburg, 3.37 uit Goes en oin 4.27 uit Bergen op Zoom vertrekken en om 4.50 uur te Roosendaal aankomen zal. Van iemand die zeer goed op de hoogte kan wezen, is de stellige verzekering ont vangen dat het uit Indische bladen in de Nederlandsche overgenomen bericht, als zou de heer Bool, directeur van openbare wer ken, te Batavia, door het opperbestuur naar Nederland opgeroepen zijn, van allen grond ontbloot ij. De volgende wetsontwerpen zijn ingediend: tot toestemming in het huwelijk vanZ. K. H. prins Hendrik tot onteigening voor den1 spoorweg ZaandamHoorn, en tot verkoop van grond langs het kanaal door Walcheren aan de gemeente Middelburg. In de zitting van 1 dezer is eene konink lijke boodschap ingekomen ten geleide van het wetsontwerp betrekkelijk het huwelijk van Z. K. II. prins Hendrik, waarin het vertrouwen wordt uitgesproken dat de staten-generaal met ingenomenheid van de voorgenomen echtverbintenis kennis zullen nemen. Volgens telegraphisch bericht uit Ber lijn aan de Köln. Zeitung, zal het huwelijk van Z. K. 11. prinsIlenJrik der Nederlanden met prinses Maria van Pruisen waarschijn lijk tegen het einde der maand Juni te Pots dam voltrokken worden. Het Dagbl. meldt, dat prins Hendrik aan dr. L. R. Beynen, roetor aqn liet gymnasium in de residentie, heeft opgedragen 's prinsen aanstaande bruid in to leidon in de konnis van onze taal en onze geschiedenis. Het Weekblad van het Recht meent thans voor zeker te mogen houden, dat de minister van justitie zich ernstig bezig houdt met het wetboek van strafrecht en dat het in den loop van dit jaar wel ge reed zal komen. Wat de Kamer betreft, bij de meest mogelijke zelfbeheersching in de debatten, zal het blad tevreden zijn, wanneer zij zich er in oen paar jaar door heen slaat. Met do nieuwe zomerdienstregeling der spoorwegen zal de Engelsche post, die thans om 3,05 uit Amsterdam vertrekt, eerst verzonden worden om 4,45. Van Rot terdam tot Vlissingen zal oen bijzondere sneltrein de postpakketten op den gewonen tijd op de mailbooten brengen. De minister tracht dus aan de bezwaren van den Amster- damschen handel tegemoet te komen. (O. en W.) Een bodrag van f50,000 aan 2 Va cents-stukken is hij don betaalmeester te Utrecht en een zelfde bedrag hij de Bank te Amsterdam aanwezig, om later op last van den Minister aan de verschillende betaal meesters te worden verzonden. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. - De uitslag dér acte-examens voor zoo veel het 4e district betreftis toegelaten voor de Fransche taal P. Risseeuw Az., te Zuidzande en voor de Iloogduitsche taal T. K. Dulmont, te Scboondijke. Uit het verslag der Vereeniging voor Christelijk Nationaalonderwijsover 1877/78 blijkt het volgende Hot na-examen in de Christelijke opvoed kunde werd met gunstig gevolg afgelegd door 9 onderwijzers. Vermeld wordt het overlijden van de hh. H. J. van Lummel en J. van Eik. Het Groen van Prinsterer-fonds zal op het Groot boek worden ingeschreven, de renten zullen uitsluitend besteed worden tot bevordering van da opleiding van do kweekelingen tot Christelijke onderwijzers. Normaallessen worden gegeven te Groningon, Dokkum, Hernaarderadeel, Alphen, Amsterdam, 's Gravenhage, Meneldum, Aalten en Leeu warden. Aan 64 kweekelingen werd een toelage uitgekeerd. 7 hulpvereenigingeu gingen te niet, 2 nieuwe werden op gericht. Het aantal kweekelingen, voor rekening der vereeniging te Nijmegen op geleid, bleef 10. Drie schoolbesturen waren genoodzaakt huil onderwijzers to ontslaan. 170 scholen staan met do Vereeniging in betrekking, tollende 27,261 leerlingen; 133 scholen worden door haar gesubsidieerd. De Stuiversvereeniging te 's Gravenhage kon in Januari jl. f 1000 aan den penningmeester overhandigen. De opbrengst van al de Stui- versvereenigingen over 1877 was f3083,985. Do ontvangsten van 31 Oct. 1876 tot 30 Oct. 1877 bedroegen f 37,741,23, de uitga ven f 37,354,14s. Het batig saldo was f S92,Ö9, ten vorigon jare f 1821,23s. Door den raad der gemeente Linden is met 4 tegen 3 stemmen besloten de jaar wedden der onderwijzers te Groot- en Klein Linden te verminderen met f 50-eti f 100. Men moet dus tot de gevolgtrekking ko men dat op genoemde plaatsen de onder wijzers overvloed hebben en de raad wijs handelt met te zorgen dat do onderwijzers daar niet te weelderig worden. Maar zou zulk eene handelwijze maar voetstoots good- gekeurd worden Tot het stichten van een Remonstrant- sche gemeente te Groningen, zijn reeds 453 modernen toegetreden, terwijl 276 begun stigers zich bereid verklaard hebben dit doel te ondersteunen. GEMENGDE BERICHTEN. In een Woensdag te 's Hage gohouden algenieene veigadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd, na lang durig debat, met groote meerderheid beslist dat herziening der grondbelasting noodig is, doch dat, tot wegneming der onbillijkheden in do heffing, de herziening met regeling van hot kadaster gepaard moet gaan. De grondslag der huurwaarde is juist, doch de gewone polderlasten moeten in mindering van de belastbare huurwaarde strekken. Do Ilaagsche briefschrijver aan do Arnh. Courant meent den raad te moeten geven om toch niet al do malle praatjes te gelooven, die nieuwslooze correspondenten van uit de residentieaan builenlandsche cou ranten schrijven over plannen en denkbeel den, die in de zeer hooge kringen van Ne derland zouden bestaan. Het aanstaand huwelijk van Prins Hendrik heeft nu weder aanleiding gegeven tot den zotteklap, dat de Koning van plan is te abdiceeron, do Prins van Oranje om in dit geval afstand te doen van zijn rechten op do troonsopvolging, dat Prins Alexander eene te zwakke gezondheid heeft om den last der regeering te torschen, zoodat Prins Hendrik Koning van Ne derland worden zou. Het eeuigecompliment dat men den uitvinder van deze casuspositie geven kan is, dat hij vooruitgaat; vroeger meldde hij eens aan zijn blad dat de Prins van Wied, echtgenoot van Prins Frederiks jongsto dochter, Koning zou worden; nu is hij althans beter op de hoogte van de grond wettelijke troonsopvolging en weet wie er uit den weg moeten gemaakt worden om de kroon op Prins Hendriks hoofd te kunnen plaatsen. Dit neemt niet weg dat hot ver haal van a tot z. onwaar is. Wat a betreft, de Koning denkt or volstrekt niet aan af- sland te doen van de regeering. Wat den Prins van Oranje aangaat, het is moeielijk te voorspellen wat Z. K. H. doen zou indien daaraan wel werd gedacht; doch eene wei gering van de kroon zou schr. hoogst on waarschijnlijk achten. Vervolgens is Prins Alexander volstrekt niet zwak en buiten staat om, eventueel, de regeering te voeren. Integendeel, iedereen die met Z. K. H. in aanraking komt en in dat geval verkee- ren, zoo zij het verlangen, alle mannen dio eetiigszins uitmunten in kennis of weten schap weet maar al to goed hoevool Nederland van dien Prins te wachten heeft, die in vele opzichten zijne doorluchtigo moeder, in andere zijn waardigon oom Hen drik ovenaart. De briefschrijver vermoedt echter dat al die verzonnen praatjes met in ternationale, althans niet nationaal Neder landsche bedoelingen in verband staan, en dus ook eigenlijk niet bestemd zijn om door Nederlanders to worden geloofd.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2