NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. Negentiende jaargang. Vrijdag o Mei. BEKENDMAKING. Buitenland. Binnenland. Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drï§ maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiën: van 15 regels 60 cent, elke regel meer 7% cent. Groote letters naar liet ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspontfeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, NIJGH en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SLUIS Brengen ter kennis van de ingezetenendat liet kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het loopende jaar, door den Gemeen teraad is vastgesteld en van den 3 tot den 10 dezer ingesloten, des voormiddags van 9 tot 12 ure, voor een ieder ter ge meente-secretarie zal ter lezing liggen, ter wijl diegenen, welke zich met hunnen aanslag mochten bezwaard vinden, zich vóór den 11 der loopende maand schriftelijk op on gezegeld papier, met hunne bezwaren tot Ileeren Gedeputeerde Staten kunnen wenden. Sluis, den 2 Mei 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HENNEQUIN, Burgemeester, J. BEKAAR, Secretaris. De toestand in het Oosten blijft even duister en verward. Er is niets veranderd; Engeland blijft volhouden spijkers op laag water te zoeken en de quaestie over een anderen boeg te werpen. In het Russische legercorps is wijziging gebracht. Grootvorst Nicolaas is benoemd tot generaal-veldmaarschalk om redenen van gezondheid is hij van zijn commando ontheven. Generaal Totleben is tot generaal en chef benoemd, Nepokoitski is tot chef van den staf aangesteld. De beide premiers Bismarck en Gort- schakoff nemen thans weer in beterschap toe. In Rumenie ontstaat meer en meer op stand tegen Rusland naar men beweert heeft Engeland daarin de hand en speelt Engelsch geld daarbij een rol. De Times bericht, dat Bismarck thans, nu Engeland en Rusland over het beginsel tot gelijktijdige verwijdering der strijdmacht liet eens zijn, als scheidsman terugtreedt. Oostenrijk en Rusland verkeeren tegen woordig in een weinig benijdbaren toestand. In eerstgenoemd rijk heeft men te worste len met geldgebrek, met een sedert lang durende stagnatie in handel en industrie, en eindelijk met de verdeeldheid welke tus- schen beide helften van hot Rijk bestaat. Nadat men zich een dozijn jaren geleden verstaan had en voor eon tijdperk van tien jaren een modus vivendi had gevonden, kon men er tot dusver niet in slagen een vorm te vinden, waaronder Oostenrijk en Honga rije weder tien jaren in vrede kunnen leven. De Ministers van beide Rijken vergaderen en beraadslagen, worden het eens, om ten slotte hunne voorstellen in beide parlemen ten verworpen te zien. Deze tweespalt verlamt en verzwakt Oos- tenrijk's invloed naar huiten en niet te ver wonderen is het, dat het vroeger zoo mach tige Rijk thans, nu de oplossing der Ooster- sche quaestie aan de orde is, slechts een weifelende houding kan aannemen. Indien het al een aandeel in den buit bekomt, dan is dit omdat het door Eogeland's houding in staat gesteld wordt, met zijne hulp van twijfelachtige waarde als 't ware te coquet- teeren en in elk geval Rusland moeielijkhe den kan bereiden. In Frankrijk wordt de politiek wel een weinig door de tentoonstelling op den ach tergrond geschoven, maar van tijd tot tijd hoort men toch dat de partijen nog altijd om den voorrang strijden. De Bonapartis- tisclie partij, de meest gewetenlooze en daar om voor de republiek de gevaarlijkste, spat meer en meer uiteen. Wederom is een der hoofden naar het Republikeinsche kamp overgegaan en met hem zeker een aantal minderen. De Cassaguac's, vader en zoon, blijven echter het vaandel trouw en varen heftig uit tegen de «verraders." 't Is nog altijd onzeker of de regeering van 16 Mei gerechtelijk zal vervolgd worden wegens misbruik van gezag. Men zal in elk geval wachten tot het najaar, met die zaak aan de orde te stellen. De republikeinen willen eerst zeker zijn van een meerderheid in den Senaat. Met de Egyptische finantien ziet het er bedroevend uit. Waarschijnlijk om de ge drukte schuldeischers wat op te beuren meldt men, dat kapitein Burton, door de Khedive naar Midian gezonden, om de schat ten van den bodem aldaar te onderzoeken, te Cairo teruggekourdis. Hij had 500 mijlen te land gereisd en bracht 25 ton erts van verschillende soort mede, waaronder goud, zilver, koper, tin en lood. Kapiteiu Burton vond drie zwavelmijnen, voorts gips, salpe ter en zout. Hij zal naar Engeland vertrek ken, om de noodige maatregelen te beramen de mijnen van den Onderkoning te exploi- teeren. In zonderlinger toestand verkeerde nog wel nooit eenig land dan Turkije thans; het leeft in vrede met Engeland en met Rusland en deze beide die om strijd zijn vriendschap zoeken, zijn op het punt op het Turksche d. i. voor beide partijen neutraal grondgebied met elkaar slaags te raken. Als er een twist in een herberg ontstaat, zegt het Journal des Débats niet onaardig, dan verzoekt de herbergier zijne klanten den twist buiten uit te vechten. Turkije kan dit niet doen, maar daaren tegen komt Duitschland met het zonder linge voorstel, dat de antagonisten de her berg zullen verlaten om te beproeven 't op een congres samen eens te worden, maar dat de herbergier intusschen de deur voor hen open zal laten, opdat zij, als het congres mislukt, onmiddelljjk weder in zijne woning kunnen terugkeeren om ten koste van zijne meubels, zijne ruiten en zijn glaswerk hun twist uit te vechten. De sultan zou dus aan de Russen en Eu- gelschen de gelegenheid moeten laten om, kunnen terugkeeren, ten einde zijne hoofd stad plat te schieten en zijn grondgebied te verwoestenZulk een vriendschappelijk bombardement is waarlijk, zegt het Parijsche blad, nog de schoonste inventie der heden- daagsche diplomatie. Frankrijk. Dat in dronkenschap dikwijls dwaze zaken gedaan worden, bewijst het volgende, Een brouwersknecht te Marchiennes, in dien staat verkeerende, beroemde er zich op dat hij ongevoelig was voor alleliehamelijke pijn en hakte om dit te bewijzen drie zijnei vingers af, zonder dat men den tijd had tus- schenbeido te komen. Men liet dadelijk een geneesheer halen, ofschoon do dronkaard geen enkel teeken van pijn gaf. Er is reeds 61,000 frs. ingeschreven voor het standbeeld, dat te Naney voor Thiers zal wordon opgericht. Italië. Den 21sten April heeft Paus Leo XIII een oncyclica gericht tot de patriarchen, primaten, aartsbisschoppen en bisschoppen, waarin hij herhaalt en bevestigt het protest van Pius IX tegen het vei lies van do wereld lijke macht. Hij spoort de hoofdon der natiën aan, niet af te zien van de hulp der kerk in het tijdperk, waarin het beginsel van wettig gezag zoo geschokt is. Voorts beveelt hij eendrachtige samenwerking bij de Katholieken aan. De toon der encycliek is over 't geheel gematigd. De onkosten van het conclave hebben een millioen francs bedragen hoofdzakelijk aan levensmiddelen. 0 o s t e n r ij k. Te Pesth is men bezig met oen artesi- schen put te boren, die dieper zal zijn dan eenige bekende. Zij is nu reeds 951 meter diep en het water, dat ÏO'A meter hoog springt, heeft eene warmte van 161 graden Fahrenheit. Men wil het boren voortzetten tot eene warmte van 178 graden zal ver kregen zijn. De ondernemers krijgen van de stad eene subsidie van een millioou francs, op voorwaarde, dat zij alle hadinrichtingen van water zullen voorzien. Het water, dat nu reeds verkregen wordt, dient als beweeg kracht voor de boorwerktoigen, die daardoor met een snelhoid, dubbel zoo groot als ge woonlijk kunnen werken. SLUIS, 2 Mei 1878. Er is eene concessie aangevraagd om een tramweg te leggen van Breskens, door Schoondijkej Oostburg en Aardenburg, naar het station te Maldeghem.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1