BEESTI AAL ENZ. IVI EI KOORD A G. Meikoopdag. Advertentiën. Aardenburg. Dinsdag den 50 April 1878, Maandag 29 April 1878., Maandag 6 Mei 1878, ovei te zeggen, liet ik door een assistent bij den hofleverancier J. C. F. Schwartze te Berlijn, Leipzigerstrasze 112, uit den groo teren daar aanwezigen voorraad, tweo bus sen van bedoeld product halen, waarvan de inhoud in mijn laboratorium aan eene ana lyse word onderworpen. De in uitwendig met een blik-capsule omgeven papieren zakjes gepakte massa vormt een lijn, aange naam naar cacao riekend poeder, waarin men onder het microscoop fragmenten zoo wel vanpigmentloozeals van pigmenteereudc cellen en het daarin vervatte eacao-zetmeel onderscheiden kon. Met eene oplossing van jodium bevochtigd, nam het cacao-zetmeel een donkerblauwe kleur aan, en had den reeds door Mitscherlich (De Cacao en de Chocolade, Berlijn 1859) aangetoonden kleinen en eigenaardigen vorm, waardoor het zich essentieel van de meestal grootere korrels van het zetmeel en andere plantge wassen onderscheidt. Het microscopische beeld kwam over 't al gemeen overeen met dat van het door Mit scherlich beschrevene. Met koud gedistil leerd water aangemengd, leverde de massa oen roodbruine vloeistof, welke de reaction van het cacao-pigment vertoonde. Door was- sching gelukte het niet, van de cacaoboonen vreemde «bijgemengde stollen,"zooals meel, af le scheiden. De chemische analyse gafcaeao-vet 31,57, cacao-zetmeel i0,38, proteïne-kor rels 18,00, cellulose-extract 31,70, asch 8,35. In de asch werden gevonden kali 39,41, magnesia 11,84, kalk 2,57, ijzer- oxyde en thonaarde 1,67, phosphorzuur 24,13, chloor 0,86,zwavelzuur2,33,natron, koolzuur, enz. 17,19. Uit bovenstaand onderzoek blijkt, dat de organischo bestanddeelen van het onder zochte cacao-poeder met die der cacao-boo- nen van Guayaquil in de hoofdzaak overeen stemmen. Diensvolgens moet mijn attest luiden, dat de door C. J. van Houten en Zn. te Weesp gefabriceerde «zuivere oplosbare Cacao in poeder", een uit zuivere cacaoboonen ver vaardigd onvervalscht preparaat is, dat geene stoffen bevat, welke voor de gezond heid nadeelig zijn. Nog lieten de heeren van Houten hun fabricaat door zes andere uitstekende scheikundigen onderzoeken, en allen getuigden dat hunne Cacao een uit «zuivere cacaoboonen vervaardigd, onver valscht preparaat is, dat geene voor de ge zondheid schadelijke bestanddeelen bevat." De uitslag kou niet gunstiger voor de firma zijn, en zij heeft dan nu ook de zaak voor do Duitsche rechtbanken gebracht. Of deze de ware schuldigen zullen achterhalen on straffen Als men overtuigende bewijzen tegen hen machtig kan worden, behoeft men daaraan niet te twijfelen, schoon het waar schijnlijk nog langen tijd zal duren voor men den uitslag van het proces kan ver wachten. De machinatie zal zonder twijfel misluk ken. Het beroep op het patriottisme der Duit sche kooplieden, om alleen Duitsch en geen Hollandsch fabricaat te verkoopen, is ge weest als eene slem des roependen in de woestijn, daar de handel internationaal is, en de debitanten maar al te goed weten, welke waar voor hen de voordeeligste is, on verschillig, of zij van het buitenland komt, dan wel inheemsch is. «Dat het Van Houtensche fabrikaat," zoo eindigt het hoofdartikel in de Deutsche Han- dels-Zeitung, «schoon duurder dan inland- sehe fabricaten, door het publiek het meest gezocht is, zullen al mijn collega's die het verkoopen, kunnen getuigen, en wij geven aan de waarheid de eer en helpen de gerech tigheid zegevieren, als wij hier openlijk be tuigen, dat de belasteringen en verdachtma kingen van het «Van Houtensche fabrikaat" alleen daartoo gediend hebben, er nieuwe vrienden aan te schenken en den kring zij ner begunstigers te vergrooten. Schoon het niet zeer verkwikkelijk is, dergelijke handelingen van onze naburen to moeten mededeelen, toch doet het ons, ter wille onzer nalionalo nijverheid, genoegen, dat wij door de n-ededeeling dezer «Cacao- affaire", eene ongezochte gelegenheid had den er op te wijzen, dat het Nederlandsche fabricaat zegevierend met het buitenland- sche kan concurreeren. Dat nu onze laudge- nooten, die veelal van meening zijn dat wat goed is, van verre, vooral van het buitenland, moet komen, het voorbeeld der Duitsche verbruikers volgen, die, in weerwil dat men een beroep op hunne vaderlandsliefde doet een fraaie vaderlandsliefde, inder daad de voorkeur geven aan datgene, wat inderdaad goed en degelijk is BROODZETTING. SLUIS, 22 April 1878. Grof Tarwe Brood 14 cents per kilo. Kogge 10V2 MARKTBERICHTEN. Sluis, 23 April 1878. Boter 62Vi c. per 'A kilogram. Eijeren f 0,72% 20 stuks. Oostbui-g, 24 April 1878. De kooplust was heden weer klein, waar door de omzet onbeduidend was. Het ver handelde bepaalde zich meest voor con- sumtie en werden tot circa vorige weeks- prijzen de beste partijen verkocht. Besteede prijzen waren voor Tarwe f 10,00 a 11,25, Kogge f 8,25 a 8,75, Win tergerst, f8,30 a fS,80, Zomergerst f7,30 a f7,80, I'aardeboonen f8,00 af 8,30, Haver f 3,25 a f 4,50, erwten f 8,50 a 9,50, Kanariezaad f 8,50 a 9,25. Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst ver meerderen, is de iQngteering zeker de ineest alge- meene, de ineest wanhopende voor de huisgezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geen zeker middel tot herstel kunnen- vinden, en moet zij haar taak beperken om het lijden der teeringzieken te verlichten en 't leven, mot de grootste zorg eenigen tijd te verlengen, 'tls een ieder bekend, dat men den borstlijders aanraadt, een warmer klimaat op te zoeken, om er den winter door te brengen, zoo mogelijk in de nabijheid van dennenbosschen, waar van de uitwaseming een weldadigen invloed op de longen uitoefent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet verplaat sen, en 't is voornamelijk tot dezulken dat wij onze woorden richten. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat de teer, die een hartsachtig product is van de dennen, een zeer inerkwaardigeu en gelukkigen invloed heeft op dc zieken, die aan teering of bronchitus lijden. Dit is reeds genoeg om de aandacht der zieken op dit geneesmiddel te ves tigen. Men moet er dus vooral op letten, dat men in het begin der ziekte dit geneesmiddel aanwendt. De geringste verkoudheid kan in eene bronchitis ontaarden, 't Is derhalve natuurlijk dat men, om het meeste voordeel van dit geneesmiddel te heb ben, zich er van bediene, zoodra men aanvangt te hoesten. Deze aanbeveling is daarom zoo nuttig, omdat vele borstlijders geheel onbewust zijn van hunne krankheid en slechts meenen, dat ze een zware ver koudheid of lichte bronchitis hebben, als de begin selen der teering reeds werkelijk aanwezig zijn. De teer wordt gebruikt in den vorm van teer- water. Vroeger deed men wat teer in eene karaf en vulde die met water, die men tweemaal per dag schudde, gedurende eene week, voordat men het gebruikte. Men verkreeg dan een weinig werkende oplossing, waarvan de uitwerksels zeer verschillend waren en van een zeer scherpen en onaangenamen smaak. Tegenwoordig vindt men bij de beste apothekers, onder den naam van Goudron de Guyot, een zeer geconcentreerde teerlikeur, die u in staat stelt, om onmiddellijk op een gegeven oogenblik een zeer helder en aromatiek teerwater te bereiden van niet onaangenamen smaak. Men doet een of twee theelepeltjes van genoemde teerlikeur in een glas water, en men verkrijgt ter stond een teerwater, meer of minder met de aro- matieke bestanddeelen der teer bezwangerd, en van zoo geringeu prijs dat een Uacon van twee francs voldoende is om tien it twaalf liters teerwater te bereiden. Om deze bereiding juist te bewerkstelligen, heeft men slechts do wijze van bereiding in te zien die bij elke flacon gevoegd is. Het is met de genoemde teerlikeur (Goudron de Guyot) dat men met den besten uitslag proeven ge nomen heeft in zeven hospitalen en gasthuizen te Parijs, alsook te Brussel, Weeucn en Lissabon. De heer Guyot, heeft tevens kleine kapsules, ter grootte van een gewone pil vervaardigd, die onder een envoloppe van gelatine zuivere Noorweecrsche teer bevatten. Deze vorm is bijzonder aan te bevelen voor hen, die een afkeer van teerwater hebben of veel up reis moeten zijn. Twee of drie teerkapsules genomen op 't. oogen blik dat men gaat eten, vervangen gemakkelijk de teerlikeur. Ieder flacon van twee francs vijftig cen times bevat zestig capsules. Dit is voldoende om te bewijzen hoe goedkoop het gebruik is der kapsules de Goudron de Guyot. Vijf tot zeven en een halve cent daags. Wanneer eene verkoudheid verouderd is, of wanneer men het effect wil bespoedigen kan men de teerkapsules gelijktijdig gebruiken met de teerlikeur, die men dan bij 't eten en naar bed gaan inneemt. Deze dubbele aanwending ontslaat van liet gebruik van afkooksels, patés en siropen en dik wijls reeds gevoelt men na 'teerste gebruik de ge zegende uitwerking. Voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden van haren Echtgenoot, ook van zijne medebroeders, de leden van het Metalen Kruis, ontvangen, betuigt de ondergeteekende ook namens hare kinderen haren hartelijken dank. Sluis, 25 April 1878. Wed. STEINZ. DOOR UITSCHEIDING VAN BEDRIJF. VERKOOPING van te De Notaris K. P. K0KSMA te Sluis, zal op des namiddags ten 1 ure precies, ten ver zoeke van de wed. DE KEIJSER, gel). FAELENS, te Aardenlurg, in het openhaar verkoopen Ëenige Becslialcn, als1 bruin Merrie- paard met Veulen, 1 Melkkoe, 1 bekalfde Vaars en 1 jaarlingsehe Vaars. Alsmede 1 Mennewagen, 1 Driewielskar, 1 Waalsche- en 1 Duitsche Ploeg, 3 Eegden, Landsleden, 1 Phaëton, circa 2000 kilogram men Stroo en 3000 dito Hooi, 1 Karn, Stalgereedschap, eenig Huisraad en hetgeen meer zal worden geveild. Alles aanwezig ten woonlmize van genoemde wed. DE KEIJSER. ZEGT HET VOORT. De Notaris K. F. KOKSllA te Sluis-, zal op des voormiddags ten 9 ure. ten verzoeke van monsr. C. J. WIJFFELS, landbouwer te Heille, nabij Sluis, in het openhaar verkoopen Eene partij BEESTIALEN. LANDBOUW GEREEDSCHAPPEN MEUBELEN en HUISRAAD en andere roerende goederen. Breeder hij biljetten omschreven. ZEGT HET VOORT. De Notaris K. F. KOUSMl te Sluis, zal op des namiddags ten 1 ure, ten verzoeke van Mons. JANNIS DE BRUIJNE, Pz., te Sint Anna ter Muiden, in het openhaar verkoopen Eene partij Bccstialcu, Landbouwge reedschappen en meer andere Roerende Goederen. Breeder bij biljetten omschreven. ZEGT HET VOORT.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 3