Het bevolkingscijfer der provincie Zee land op 1 Januari jl. bedroeg 02,758 man nen en 95,764 vrouwen, samen alzoo 188,522. In den loop von 1877 is de bevol king toegenomen met 741 m. en735vr., samen 1,476. Uitslag der verkiezing te Zevenbergen voor een lid der 2de Kamer. Getal kiezers 1966. Uitgebracht 1675 stemmen. Herstemming tusscben Diepen 550 stemmen en Van de Werk 549 stem men. Wijnmalen 476 stemmen. Do minister van finantien heeft be paald, dat bij de uitgifte van bronzen centen voortaan een bijpassing van niet meer dan oen vierde in koperen centen zal gevorderd worden. Do muntmeester te Utrecht beeft dezer dagen 1 millioen bronzen halve centen afgeleverd. Naar de Midd. Ct. verneemt, zijn voor do a. ,s. examens van onderwijzers en on derwijzeressen bij het lager onderwijs in deze provincie 99 akten aangevraagd. De Staatscourant behelst bet kon. be sluit van den lln April, tot vernietiging van hot besluit van burgemeester en wet houders der gemeente Krabbendijke van 6 Februari; betrekkelijk de benoeming van J. Nierstrasz, predikant bij de Nederduitsch- Hervormde gemeente aldaar, tot tijdelijken secretaris en tijdelijken ontvanger van oerst- gemeldc gemeente. Volgens de artt. 98 en 107 jctis, artt. 62 en 23h der gemeentewet, zijn de betrekkingen van secretaris en van ontvanger onvereenigoaar met die van gees telijke of bedienaar van den godsdienst. Z. M. de Koning zal, naar men ver neemt, tot 30 April op het paleis bet Loo vertoeven. Dan begeeft Z. M. zich naar Am sterdam, om daarna wederom op het paleis het Loo eenigen tijd te verblijven. Uit Apeldoorn wordt gemeld, datZ. K. H. prins Hendrik op het station «Het Loo" persoonlijk is ontvangen door Z. M. den Koning, die den prins een fraai bouquet aanbood Volgens do Köln. Ztg., is er sprake van, dat bot huwelijk van Z. K. H. prius Hen drik met H. K. H. prinses Marie in Juli zal plaats hebben.-In Berlijn meent men in September. De K. Ztg. beschouwt het huwelijk als con waarborg voor de instandhouding der goodo betrekkingen tusscben Duitschland en Nederland. Men zegt dat de Keizer met dit huwelijk bijzonder ingenomen is. Onder het nauw lettend oog barer moeder, prinses Maria Anna, dochter van wijlen Hertog Leopold Frederik van Anhalt, heeft de bruid eene uitmuntende opvoeding genoten. Bij hare algemeen bekende innemendheid en zacht zinnigheid vereenigt zij in zich eigenschap penwaardoor zij ongetwijfeld in haar nieuw vadorland spoedig aller harten zal hebben gewonnen. Het paleis van Z. K. H. prins Hendrik in het Korte Voorhout zal worden verbouwd De beide belondende huizon zullen met het palcis worden vereenigd. Eigen Haard bevat een portret van den eersten gouverneur van Atjeli, den kolonel Karei van der Heijden. Gelukkig is deze wakkere bevelhebber een minder „gevaarlijk" persoon dan de heer van Houten, zoodat bij zijne beeltenis een korte levens beschrijving is gevoegd. Met belangstelling zien wij daaruit dat de heer van der Heijden een der vele voorbeelden in ons Indisch leger is van mannen, die uit den nederigsten graad, door moed, beleid on schranderheid, tot de hoogste waardigheden zijn opgeklommen. Hij vertrok als korporaal naar Indie, verwierf als sergeant-majoor de militaire Willemsorde en werd korten tijd daarna tot officier benoemd. Het kom- mandeurskruis der Willemsorde en het ridderkruis van den Nederlandschen leeuw sieren thans zijne borst. Onder de „indirecte voordeden", die Nederland aan zijne koloniën dankt, ver dient de gelegenheid, welke deze aan flinke en bekwame jongelieden opent om door eigen inspanning tot hoogeren stand op te klim men, niet in de laatste plaats genoemd te worden. GEMENGDE BERICHTEN. Men zal zich herinneren dat er ach en wee is geroepen over de buitensporig hooge prijzen, die de logementhouders, kamerver huurders en leveranciers van alle artikelen te Weenen, tijdens de wereldtentoonstelling aldaar, zich lieten betalen. Te Parijs schijnt men in dat opzicht Weenen te willen navol gen. De Parijsche correspondent van de Daily News vestigt er de aandacht op. Ver huurders van gemeubileerde kamers doen eischen om er van te schrikken. Het Grand Hotel heeft den prijs van het diner aan de table d'höte verhoogd tot 8 fr. Eene andere inrichting, bekend onder den naam van «Bouillon Duval", waar do geringe burger man tot dusver een goeden maaltijd voor een matigen prijs kon bekomen, wil zijn tarief v'erhoogen, namelijk met twee sous per portie, en wat er nog bijkomt, de porties worden ingekrompen. De correspondent geeft als zijne meening te kennen, dat er te Parijs schatten te verdienen zijn voor iemand, die verstandig genoeg is gedurende de tentoonstelling goedkooper dan ooit de menschen te bedienen, en die dit voornemen ter openbaro kennis brengt. Het Paaschfeest, dat verleden jaar den len April inviel, kwam dit jaar eerst op den 21en. Het is dus nu dertien dagen later dan het gemiddelde tijdstip, en sedert de invoe ring der Gregoriaanscho tijdrekening is het Paaschfeest slechts tweemalen, nl. den 23 April 1848 en den 24 April 1859, zoo laat gevierd. De opheldering is deze De con ciliën hebben beslist, dat het christen- Paaschfeest telken jare gesteld zou worden op den eersten Zondag na de vollo maan, die op de lente-evening volgt. Ditjaarnuwas de lente-evening twee dagen na de volle maan van Maart, tengevolge waarvan dus, volgens den kanonieken regel, de volle maan van April den dag van het Paaschfeest bepaalt. In het vorige jaar passeerde de zon in het voorjaar de linie twee dagen vóór de vollo maan van Maart. Daaruit vloeit voort dat, door het verschil van vier dagen, de duur der volle maan in Maart het Paasch- feost bijna twintig dagen later doet invallen. In 1886 zal dat tijdstip, altijd volgens den Gregoriaanschen kalender, nog later zijn, en wel op 25 April. Deze uiterste grens zal dan niet weder vóór het jaar 1943 voorkomen. De hevige brand, die verleden jaar te Vlissingen aan 't havenstation woedde, heeft thans een dubbel proces aanhangig doen worden. Aan een fabrikant uit Tilburg werden uit Londen eenige balen wol afge zonden, die door de Maatschappij «Zeeland" te Vlissingen werden aangebracht en toen aan de Exploitatie-maatschappij ter verdere verzending overgogeven. De balen werden des avonds door laatstgemeldo maatschappij in ontvangst genomen, maar verbrandden 's nachts. l)e fabrikant, eischt nu van de maatschappij «Zeeland" schadeloosstelling, doch deze op haar beurt spreekt de Exploi tatie-maatschappij voor de geleden schade aan. Indien men het ontkiemen van aard appelen wil voorkomen, bestaat daartoe een zeer gemakkelijk middel. Op den bodem van den kelder, waar men zijn provisie aardappelen bergt, strooie men fijn ge- stooten houtskool, ter dikte van anderlial- ven centimeter. Hierop worden de aard appelen gestort en men heeft dan geen last van het kiemen. Men verkrijgt hierbij nog een ander voor deel, namelijk het volgende de aardap pelen behouden veel langer hun goeden, zuiveren smaak dan anders het geval is. Een drogist to Amsterdam biedt in do Tabakscourant eene vloeistof te koop aan, om slechte en wankleurige sigaren de klem- van havana te geven; hij vermeldt er bij, dat zijn middel onschadelijk is. De echtgenoote van C. G. op Texel, is na op 12 dezer te zijn verlost van een levend meisje, den 14 bevallen van twee levenlooze kinderen, mede van het vrouwe lijk geslacht. Hot eerste kind is gezond; de toestand van de kraamvrouw was zorgwek- kond. In Zuid-Duitschland richt de erwten kever thans grooto verwoestingen aan. In Wurlemburg vooral vreest men dientenge volge een volslagen misgewas van dit be langrijk gewas. Als een der voornaamste redenen van het treurige verschijnsel wordt daar beschouwd het verminderen van het aantal nuttige vogels, die in den zomer enorme hoeveelheden ook van die insecten en hunne poppen verslinden. Als er iemand is die bet publiek kent dan zijn het wel de gebroeders Koster. Thans bieden zij boosdoeners aan, voor vijf en twintig stuivers een gansche verzameling. Men weet dat bet Nederlandsche publiek dweept met boosdoeners, ze verheerlijkt en onsterfelijk maakt. En nu geven de gebrs. Koster het troetelkind van onze laudgenoo- ten den eenigen Jut als premie bij do boos doeners, door Christenmeijer aan de verge telheid ontrukt. «In geen huiskamer mag Jut ontbreken"... zullen wij straks vernemen. Een inwonor van Rijsoord heeft het eenvoudig, maar zeker werkend middel go- vonden om mieren, die somtijds in grooten getale bij boomstammen zich bevinden en aan boomen en vruchten groot nadeel ver wekken, te verdrijven. Hij neemt een kilo visch en begraaft die op een halven voet diepte in de nabijheid van den stam, en na twee of driedageu zijnde mieren verdwenen. Het D. van Z. H. maakt melding van een gerucht, dat er sprake van zon zijn het aantal loten in de staatsloterij wederom mot 1000 te vermeerderen en dus te brengen op 22,000. Een zware straf wordt op wanbetaling tegen de leden der buitensocieteit te Zwolle door het bestuur gerequireerd. In hot con cept-reglement wordt de bepaling voorge steld, dat „leden, die de contributie niet op zittingdagen van het bestuur betalen of doen betalen, niet alleen uit de sociëteit gebannen, maar zelfs zullen opgehan gen worden." En dat in een land, waar zelfs tegen moord de doodstraf niet |meer wordt bedreigd Dezer dagen zag men van het bureau van politie aan de Nieuwe Haven te 's Gra- venhage eene vrouw naar het huis van arrest overbrengen, die men zeide dat togen hooge loonen (f 300 en f 400 bij aanzien lijke familien als keukenmeid had gediend en zich in al die diensten aan ontvreem dingen van allerlei aard moet hebben schuldig gemaakt. C. B., weduwe H. B. schijnt aanvankelijk te hebben ontkend, doch ten laatste, toen zij de herkomst van de bij haar gevonden, door de bestolene herkende voorwerpen, niet kon aanwijzen, heeft zij wel moeten bekennen ze te hebben gestolen. Deze vrouw moet vroeger reeds een vonnis van zes maanden celstraf, haar door de rechtbank alhier opgelegd, hebben ondergaan. Broodnijd en onedele concurrentie. (Slot). Door de heeren C. J. van Houten en Zoon te Weesp, in Holland, verzocht om het door hen onder den naam van «zuivero oplosbare Cacao in poeder" in den handel gebrachte preparaat te onderzoeken en mijn oordeel er

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2