NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 17. Negentiende jaargang. A0. 1878. Vrijdag 26 April. Buitenland. Binnenland. Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiën: van 15 regels GO cent, elke regel meer ?y2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brievende Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, N1JGII en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Botterdam. België. Te Luik is de lieer D. veroordeeld tot het betalen van 2500 fr. en een jaarlijksche rente van 450 fr. aan een kind, dat door de onvoorzichtigheid van het zoontje van den heer D. gewond werd. De kleine D. speelde nl. met een kindergeweer, waarop hij percussions deed ontploffeneen stukje van het omkleedsel trof het oog van een kind dat er bij stond, en wel zoo ongelukkig dat bet geheel verloren ging. De rechtbank nam de vaderlijke verant woordelijkheid in deze aan. Duitschland. In het Oldenburgsche heeft men thans veel last van de veldmuis. Voor 14 dagen besloot de raad der' landelijke geiheente Varol, premien te geven voor liet vangen van veldmuizen. Nu zijn daar reeds meer dan 10,000 mark aan premien uitbetaald Als bet weder gunstig is, gelijken de lan derijen op een kermis en ziet bet groen land er uit als ploegland. Met behulp van een gescliikten hond kan men op een dag gemakkelijk 25 a 30 mark verdienen. Een arbeider zou iu 8 dageu de som van 240 mark voor 1G,000 muizen bekomen hebben. Kapitein Valmisberg te Weenen heeft een nieuw repititie-geweer uitgevonden, dat met negen patronen geladen wordt. Deze worden er in 18 seconden uitgeschoten, terwijl men negen seconden noodig heeft om er eene nieuwe lading van negen pa tronen in te brengen. Men kan er dus gemiddeld negen schoten mede doen in 27 seconden. Het Weener Fremdenbl. zegt dat het mechanisme van alle moderne geweren zonder veel moeite hiertoe bruikbaar kan gemaakt worden. F r a n k r ij k. De hoofdpunten van het programma dei- opening van de tentoonstelling op 1 Mei zijn vastgesleld als volgt: De feestelijkheden be ginnen 's voormiddags te tien uren; do pre sident der republiek neemt in groot maar- schalks-uniform, omgeven door zijn slaf, de ministers, de andere hooge staatsambtenaren en de loden van het corps diplomatique, plaats op eene estrade, die op het Trocadero, nabij de springfontein, wordt opgericht. Achter de estrade, onder de kolonrade voor het paleis op het Trocadero, worden 1500 plaatsen beschikbaar gesteld voor aanzien lijke mannen en hunne dames, en 5000 a 6000 plaatsen aan beide zijden van de es- tade ren in de zij-kolonnade. De troepen zullen ter weerszijden van de fontein ge schaard staan; achter hen zullen 20,000 per sonen p'aats kunnen nemen, De commissa rissen der vreemde afdeelingen met hun personeel, zoomede het personeel der Fran- sche afdeeling, zullen hij de plechtigheid zich op het terras van het Champ de Mars bevinden. Precies to 10 uren zal de maar schalk eene rede houde en verkondigen dat de tentoonstelling geopend is. Op dat oogen- blik zullen fanfares weerklinken, terwijl het geschut aan Parijs zal kenbaar maken, dat het oogenblik iler opening is aangebro ken. Do maarschalk zal zich dan met zijn gevolg naar het Champs de Mars begeven en de galerijen der tentoonstelling doorloopen. De keizerlijke prins moet voornemens geweest zijn ter gelegenheid van de tentoon stelling naar Parijs te komen, maar de ro- geering heeft besloten hem het oponthoud in Frankrijk te ontzeggen. Op een geheclo bende fabrikanten van valsche bankbiljetten is de hand gelegd. Zeven personen zijn in die zaak betrokken, o. a. een 16jarig meijje, een elè.ve van het conservatoire, een pianiste van naam, dïo dezen winter in verschillende salons heeft gespeeld. Zij schijnt echter onbewust te zijn geweest van de misdaad, die haar mede plichtigen, grootendeels familieleden, baar deden bedrijven. Men heeft nagegaan, dat deze falsarissen sedert 1877 voor 150,000 fr. aan valsche biljetten in omloop hebben gebracht, die echter voor het grootste deel weder door de Bank aan den omloop ont trokken zijn. Te Parijs is oen «Katholieke Bank" opgericht met een succurzaal te Bome. Het kapitaal bedraagt 25 millioen en direc teur is de markies De Ploeuc, afgezet on der-directeur der bank van Frankrijk. Naar verzekerd wordt zal eerlang wederom aan een zeer groot aantal veroor deelden, wegens deelgenootschap aan de misdaden der commune, vermindering of geheele kwijtschelding van straf worden verleend. Het zeggen is dat allen zullen worden begenadigd, die vóór 1871 nog geen vonnis hadden en zich sedert goed hebben gedragen. Italië. Zeven personen, wegens diefstal veroor deeld, zaten te Polistena in Calabrie ge vangen. De cipier ging met hen min of meer gemeenzaam om, doch moest dit duur bekoopen. Op een morgen 'werd hij onver hoeds door de hooswichten overvallen, op den grond geworpen, ontwapend, in een matras gerold en aldus letterlijk doodge- danst. Het zevental maakte zich van de sleutels, een revolver en cenig geld mees ter en ontkwam. Zes hunner zijn weder in handen van het gerecht. Uit Rome komt het bericht, dat de Paus, op raad zijner geneesheeren, in be ginsel besloten heeft den zomer door te brengen buiten het Vatikaan. Naar aan Daily News gemeld wordt, acht men schikking tusschen het Duitsche Rijk en het Vatikaan meer en meer waar schijnlijk. In een toespraak tot de kardinalen heeft de Paus verklaard, dat de pogingen dei- vijanden van het Pausdom, die tot ver nietiging daarvan strekken, vruchteloos zullen blijven. De kerk en de Paus zullen zich met kracht verdedigen, in de hoop dat de verdoolde zonen der kerk berouw hebbend zullen wederkeeren. Rusland. De keizer van Rusland heeft oen eeretee- ken ingesteld onder den naam van «oero teelten van het Roode Kruis." Hot zal, onder goedkeuring van de keizerin, worden verleend aan vrouwelijke personen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt in het verplegen van zieke en gewonde mili tairen. Er zulleu twee klassen van dit eere- teelten zijn de eerste, of hoogste, is een geëmailleerd rood kruis met eeu gouden, de andere een dito kruis met zilveren band, ten opschrift hebbende «Wegens verple ging van gewonde en zieke krijgslieden." Diegenen aan welke hot wordt toegekend, zullen het in haar wapen of zegel mogen op nemen. Bij schending van eed of plicht, of ingeval van een crimineel vonnis, verliest zij het. Nadat reeds omstreeks half Maart hot ijs op de Newa in beweging was gekomen, is in den voormiddag van 13 dezer de scheepvaart onder de gebruikelijke oilicieele formaliteiten heropend. Vroeger ging do kommandant van het garnizoen der hoofd stad onmiddellijk na afloop der plechtigheid naar het winterpaleis, om den keizer een zilveren beker, gevuld met water uit do Newa aan te bieden, dien hij dan met duka ten gevuld terug ontving. Sedert jaren is dit in zoover afgeschaft, dat de kommandant aan den keizer bericht zendt van de heropening der scheepvaart en voor die boodschap 300 roebels ontvangt. Keizer Alexander hoopt den 29sten dezer zijn zestigsten jaardag te vieren. Tot nog toe is geen Czaar zoo oud geworden. SLUIS, 25 April 1878. De lieer J. M. Hennequin herdenkt heden den dag waarop hij vóór 45 jaren benoemd werd tot 2n penningmeester bij de Watering Cadzand. Sedert 24 April 1S45 bekleedt ZEd. de betrekking van ontvanger-griffier dier Watering. Op verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Zuidzande aan C. Loeff, met ingang van 1 Mei a. s. Op 1 Januari 1878 bedroeg de bevol king van het geheele rijk 3,924,792 zielen, waarvan 1,943,408 mannen en 1,981,384 vrouwen. De toename in het jaar 1877 was iu het geheel 59,336 zielen, waarvan 29,922 mannen en 29,414 vrouwen.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1