In de zitting van de Tweede Kamer vmi gisteren is de wet op het notarisambt met 68 tegen een stem aangenomen met de bepaling dat deze zoo mogelijk met Mei in werking zal treden. De tegenwoor dige candidaat-notarissen worden vrijgesteld van de tweejarige stage. Het wetsontwerp, betreffende de beêedi- ging van translateurs werd met 50 tegen 24 stemmen aangenomen. Naar het U. D. verneemt zal Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden Zaterdag te Utrecht komen, om de vergadering der hoofdcommissie voor de feestviering der Unie van Utrecht te presideeren. Z. K. H. zal zijn intrek nemen bij Z. Exc. den commissaris des Ivjnings aldaar. De N. E. Ct. schrijftOns bericht, dat Z. K. H. prins Hendrik in het huwe lijk treden zal met eene dochter van prins Friedrich Carl van Pruisen, is door andere bladen tegengesproken of betwijfeld. Noch voor het een noch voor het ander bestaat er, meenen wij, grond. Door de afdeelingen IJssel-Oever en Over-Veluwevan de Geldersche maatschappij van landbouw, zal in het Oranje-Park te Apeldoorn op 5, 6 en 7 Juni e. k., eene tentoonstelling van Zuivel en Werktuigen tot Zuivelbereiding, en op 7 Juni e. k. eene tentoonstelling van Paarden, Eund-en Wolvee worden gehouden, die zeer belang rijk belooft te zijn, daar de regelings-com- missie door eene aanzienlijke subsidie van het Gouvernement in de gelegenheid werd gesteld, de sedert eenigen tijd in het bui tenland met zulke uitnemende resultaten toegepaste, en hier nog minder bekende nieuwere procédés en werktuigen tot Zui velbereiding, waaronder ook de Methode Swartz, in werking gesteld te exposeren. Ook zal, door de uitgeloofde prijzen voor Zuivelproducten van iedere provincie afzon derlijk, deze tentoonstel""? eenjuist over zicht geven van de mat ontwikkeling, die deze industrie over 1 Nederland bereikt heeft. Het provinciaal bestuur van Gelderland verleende daarentegen eene geldelijke bij drage uitsluitend ten behoeve van de ten toonstelling van paarden en rundvee, als een bewijs van zijne belangstelling in de, uit de inzendingen op deze tentoonstelling te blijken resultaten van de meerdere zorg, die in den laatsten tijd aan de veredeling van het ras van paarden en rundvee werd besteed. Nadere inlichtingen en programma's zijn op franco aanvraag te verkrijgen bij den heef W. P. Pook van Baggen te Apeldoorn, .secretaris der regelings-commissie. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. Op do agenda voor de Nederduitscbe Her vormde predikanten vereenigiug te houden op 24 en 25 April komt ook, behalve de huis houdelijke werkzaamheden, het volgende voor Bespreking van de vooiloopig aangenomen verandering van art. 38 en 39 van liet regle ment op het godsdienst-onderwij?. In te leiden door dr. J. J. vanToorenen- bergen van Botterdam. Bespreking van het voorloopig aangeno men gewijzigd reglement op het examen ter toelating tot de Evangeliebediening. In te leiden door ds. J. C. Verhoeff van Utrecht. De leer van de verkiezing volgens het Nieuwe Testament. In te leiden door ds. Iz. van Dijk van Kollum. Het huwelijk, beschouwd uit Christelijk en sociaal oogpunt. In te leiden door dr. A. W. Bronsveld. Welke zijn de rechten van de individueele geloofs overtuigingen tegenover eene belij dende tegenover onze be jdende kerk? In te leiden door ds. J. H. L. Roozemijer van Middelburg. Beschouwing van den H. Doop volgens hel Doopsformulier. In to loidon door ds. E. Bargor, van Maas sluis. Te Middelburg is door dezelfde per sonen, die verleden jaar bij de kerkvisitatie zoo van zich hebben doen spreken, nu tot den kerkeraad der N. H. gemeente een schrijven gericht, waarin deze ernstig wordt aangespoord bij de aanstaande aanneming alle nieuwe lidmaten, die niet mochten in stemmen met de oude kerkelijke begrippen, met geweld te weren. De kerkeraad heeft dezer dagen hierop geantwoord met de ver klaring, dat hij, hoewel zijne groote meer derheid de nieuwe denkbeelden in zake van godsdienst niet is toegedaan, deze toch niet anders wenscht bestreden te zien dan met zuiver geestelijke wapenen. Ook wordt in dit antwoord breedvoerig en met kracht van redenen uiteengezet, dat elke andere bestrij ding der modernen, naar het oordeel des kerkeraads, in strijd zou zijn met den geest des Evangelies niet alleen maar ook ganseh onraadzaam met het oog op de teekenen onzes tijds. (N. v. d. D.) GEMENGDE BERICHTEN. In het eerste Maartuommer van de Illustirte Zeitung wordt een plaat met be schrijving gegeven van dr. Bremer's ge neeskundige inrichting voor teringlijders te Görbersdorf in Silezie. Het schijnt, dat velen reeds genezen daarvan terugkwamen en dat daardoor meer en meer het geloof aan zijne verzekering -dat longteering genezen kan" aanwakkert. Het klimaat en de natuur daar worden zeer geroemd. Vóór eenige dagen werd te Amsterdam, op verzoek der ouders, gearresteerd en na het ondergaan van een verhoor voor den politie-commissaris, overgebracht naar de cellulaire gevangenis P. deR., hun 18jari- ge zoon, wegens het in dronkenschap op verregaandewijze mishandelen zijner ouders. Door den uilgever P. Noordhoff te Groningen is het eigendomsrecht van «De Kapitalist(uitgave van de heeren Nijgh en vau Ditmar te Rotterdam) aangekocht en zal dit Tijdschrift nu voortaan vereenigd wor den met zijno uitgave «DeNieuwe Finan cier, onder redactie van den heer T. A. Hui- zenga. Dit gunstig bekendo Weekblad zal daardoor eene belangrijke uitbreiding on dergaan en voortaan in veel vergroot for maat, zonder prijsverhooging worden uitge geven, terwijl het eerste nommer van den vierden jaargang voor ieder belangstellende op aanvraag gratis en franco verkrijgbaar is. Door de Nederlandsche bisschoppen is het navolgend adres aan den nieuwen Paus, Z. H. Leo XIII, gezonden Allerheiligste Vader 1 De aartsbisschop en de bisschoppen der kerkprovincie van Utrecht knielen aan de voeten uwer heiligheid neder, om voor zich, voor hun geestelijkheid, voor hun geloovi- gen, aan den nieuwgekozen Paus Leo XIII hunne hartelijke gelukwenschen en de be tuiging hunner hoogste vereeringen hunner diepste onderwerping aan te bieden. Op wonderbare wijze heeft God zich ge- waardigd der door den dood van den meest beminden Paus Pius IX [aan wien zij roem en zaligheid in het licht der heiligenge slagen en boproefde kerk heerlijken troost te schenken in de verheffing uwer heiligheid tot den hoogen stoel van Petrus. Overal gaat éene stem van dankbaarheid op, die den Heer prijzend de wereld doorklinkt«Door den Heer is het geschied, en het is wonder baar in onze oogen." Aller harten loven de Goddelijke Voorzienigheid en danken het heilig en eerwaardig college der kardinalen. In u dan, o allerheiligste vader, belijden wij den van Godswege uitverkoren stede houder van onzen Zaligmaker Jezus Christus op aarde: u huldigen wij als don door God gestelden heer van zijn huis en koning van geheel zijn erve; u erkennen wij, u vereeion wij als den sleuteldrager des Hemels, den herder van 's Heeren kudde, het hoofd des geloofs, den grondslag der zeden en der hei lige tucht, u belooft trouw onze geest, u onze wil, u al het onze. Wij zullen niet op houden door krachtige inspanningen en trouwen dienst uwe heiligheid aan te han gen en tevens God te smeeken en den bij stand der allerzaligste maagd Maria in to roepen, opdat het haar behage u te onder steunen in den arbeid, waartoe gij geroepen zijt door den Héér. Allerheiligste vader, moge lange, den Hemel welbehagelijke jaren uw deel zijn. Mocht gij als herder de dagen van troost en zegepraal zien. Mogen de bisschoppen, de geestelijkheid en de geloovigen der kerk provincie van Utrecht in uwe vaderlijke goedheid en uw Apostolischen zegen deelen. Dio gunst met eerbiedigen aandrang af- srneekerd en ophieuw de betuiging afleg gend van onze kinderlijke liefde en onze volle onderwerping, blijven Van uwe heiligheid de zeer getrouwe en zeer gehoorzame dienaren A. I. Schaepman,aartsbisschop vanUtreeht. J. A. Paradis, bisschop van Roermond, j H. van Beek, bisschop vanBieda. P. M. Snickers, bisschop van Haarlem. A. Godschalk, bisschop van 's Hertogenb. Utrecht, 24 Febr. 1878. De Duitscher heeft allerlei spreek woorden, omtrent de moederlijke waardig heid. «Moedertrouw ontziet geen kou." «Al is een moeder noch zoo arm, toch houdt zij hare kinderen warm." «Wie zijn moeder niet volgen wil, zal eens den gerechtsdie naar volgen." «'t Is beter een rijken vader te verliezen, dan eene arme moeder." «Wat moeder tot aan 't harte komt, komt vader maar tot aan de knieën." In Hindostan zegt men: «Moeder mijn, altijd mijn, of ik rijk of arm moog' zijn." De Venetiaan zegt «Moeder, moeder! Wie haar heeft, roept haar, wie haar niet heeft mist haar." De Rus zegt: ««Moeders gebed roept het ver lorene van den bodem der zee terug." Do Czech zegt: «Moeders hand is zacht, ook als zij slaat." Bij alle volken bijna, vindt men het zoo ware spreekwoord: «Eer brengt een arme moeder haar zeven kind'ren groot, dan zeven rijke kind'ren haar helpen in den nood." De Italiaan kenschetst het lijden dei- moeder in het spreekwoord «Moeder be- teekent: martelares." Nog een Russisch spreekwoord zegt«Kinderen zonder moe der, zijn als bijen zonder Koningin." Waarlijk de mooders mogen trotsch zijn op de plaats, die haar in de taal des volks is aangewezen. Broodnijd cii onedele concurrentie. In een der laatste jaargangen van een Duitsch geïllustreerd tijdschrift zoo wij meenen de «Gartenlaube" vindt men eene plaat,die de lachspieren zelfs van een melan choliek gezicht in beweging brengt. De voorstelling van wat de prent ons te aan schouwen geeft, is anders zeer eenvoudig. Aan de eene zijde eener dorpsstraat ziet men eene herberg, waar een rijtuig, met twee paarden bespannen, een oogenblik stilhoudt en de herbergier met een tevreden glimlach en een nederige houding het gezelschap welkom heet. Aan de overzijde der straat, schuin er tegenover, ziet men een tweede herberg, waar de waard voor de deur staat met een snuifdoos in de hand. Aan zijn ge- heele uiterlijk kan men zien dat hij geen kwaad man is; hij is corpulent, zeker een bewijs dat hij een der drukste klanten zijner eigene zaak is, en heeft een bolrond, blozend golaat; kortom, hij ziet er zeer welvarend

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2