<ÏÏH*PÏ, uuuiwyk -NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEÜWSCH VLAANDEREN. N°. 13. Negentiende jaargang. A0. 1878. Vrijdag 29 Maart, Beschaving en politiek. Buitenland. Dit weekblad verschijnt iedereir Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiën: van 15 regels 60 cent, elke regel meer 1% cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeeliugen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, NIJGII en VAN DITMAli Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. Niemand toch zal heweeren, dat de be schaving inden loop der eeuwen haar alzij dig nut niet zou hebben te weeg gebracht; integendeel, zij beeft de monschen zachtaar diger, beleefder en over het algemeen zach ter van zeden gemaakt. Maar naarmate de beschaving haren hoogsten trap nadert, naar die mate komen ook hare eigenaardige ondeugden meer aan hot licht. Zij bezielt vaak de wezens met het laagste egoïsme en de laf hartigste onverschilligheid. Leven en genieten schijnt meer en meer aan de orde van den dag te zijn. Wat maar onrust zou kunnen baren of de geesten in beweging zou kunnen brengen, boezemt vaak dien zoogenaamde beschaafden vrees in en wordt zooveel mogelijk vermeden, daar deze in den vooruitgang der eeuwen slechts eeli goed gedekte tafel, de pracht hunner wonin gen en het gemak .van alles wat hen om ringt zien. Zou er dan alleen voldoening te vinden zijn in eten en drinken, in het jagen naar genot en ontspanning? Voor den wellustige wel; wanneer zijne maag maar goed voorzien is en flink verteert, is hem het overige vrij onverschillig. Verneem maar naar zijn oordeel om,rent de groote vraagstukken die de gansche menschheid aanbelangen; zij laten hem koud en gevoel loos. Spreek hem van vrijheid, hij zal met u lachen en u antwoorden, dat het hem vol doende is, wanneer zijne maag vrij is en hij slechts ongestoord genieten kan. Die verbasterde beschaving brengt onverschil ligheid voort en de onverschilligheid is de vruchtbare moeder der gedachteloosheid en het begin der verwijfdheid en karakteiloos- heid. Een onverschillige zal zelden een grootsch denkbeeld opvatten en gebeurt het al een enkele maal dat er eene grootsche gedachte bij hem oprijst, dan zal hij die toch nimmer ten uitvoer durven brengen, dewijl daardoor wellicht zijn rust, zijn gemak of zijne spijsvertecring zou kunnen verstoord worden. O, het getal der onverschilligen is zoo groot! Laat maar doen, laat maar gaan, wat gaat ons dat aan, is tegenwoordig zoo veler leuze! Welnu, dat laten doen en laten gaan is in het politiek loven het noodlottig- ste dat er bestaat, en het gevolg eener ver keerde beschaving. Oppervlakkig zou men zeggen: het is gemakkelijk zich met niets te bemoeien, zich nergens om te hekommeren en alzoo zelfs geene burgerplichten te ken nen. Maar dan wordt immers de mensch gelijk aan het redelooza dier! Neen, hij wordt erger dan dat, want de hond bijt in de hand. die hem wil muilbandon! En het zijn zulke onverschilligen, die zonder om zien maar laten begaan en zonder spreken den nek buigen als lammeren. Helaas! hun getal neemt voortdurend toe en zij zijn het dio hij elke politieke beweging de goedge zinde strijders in den weg staan. Daaraan nu moet een eindo komen! Wij moeten ont waken en het verachtelijk ras der onver schilligen in elk opzicht en onder iederen vorm bestrijden. Overigens moet al wat strijdbaar is bij elke politieke beweging op zijn post zijn, want-dj 'toch geeft waarlijk leven aan een volk. Meent niet dat de strijd te gevaarlijk zou zijn om aan te bin den, integendeel, zij is het middel 0111 alle omwentelingen te voorkomen of schadeloos te maken. Nooit mogen wij zoo flauw mee gaande worden dat we allo mannelijk ka rakter zouden verliezen on de rust van het graf verkiezen boven de algemeene bewe ging der wereld. Wijkt! gij zwakke gees ten, latfe rustzoekers! Belemmert den weg tot den strijd niet, want gij bereidt door uwe onverschilligheid slechts slavernij naar geest en lichaam! Neen! nimmer paste 'tjuk op Nederlandsche schouderen Vrij blijft Civilis teelt en Ambiorix' kroost! Wee hem, die laf genoeg, op 't erfgoed zijner ouderen, Zich in het juk vernoegt en niet van schaamte bloost OORLOGSBERICHTEN. Het broeit in het Noorden, en breekt de onweersbui los, dan zal het in het Oosten zijn. Engeland wapent zich van top tot teen. Nieuwe schepen worden gekocht, die op de Engelsche werven voor rekening van andere rijken werden gebouwd, stukken geschut, nb. nog wel ad f 192,000 per stuk, werden besteld, overal wordt nacht en dag gewerkt, terwijl in alle landen agenten paarden op- koopen voor het leger. Gansche scharen vrijwilligers bieden zich aan, om dienst te nemen, en zich dood te laten schieten ter wille van een vermeend onrecht, dat veel beter op het papier kon worden afgemaakt. Of komt het vechtersbloed bij de Eugelschen boven Het is te hopen, dat de Begeering dan zoo verstandig mag zijn om dat bloed wat tot bedaren te brengen. Engeland had waarlijk, wanneer het had willen handelen in de Oostersche quaestie, eerder moeten optreden, maar moet niet thans, nu de overwinnaar recht heeft om van zijn duur gekochte zege do vruchten te plukken, hem willen dwarsboomen. Engeland beeft do quaestie te lang tusschen Rusland en Tur kije alleen gelaten, om, nu die ten einde is geloopen, zich met recht erin te mengen. Het eischt, dat het vredestractaat, tusschen de heide oorlog gevoerd hebbende partijen gesloten, aan liet oordeel van de mogend heden worde onderworpen, en Rusland wil dit slechts met enkele bepalingen doen. Engeland beroept zich voor zijn eisch op vroegere tractaten, vooral dat van Parijs, waarop thans, volgens zijn beweren, Rusland inbreuk maakt. Of daaruit een oorlog zal voortkomen, wordt in Engeland zelf lang niet algemeen geloofd; eenige bladen raden ten strengste af, om tot dien stap over te gaan. De genomen maatregelen kunnen wat wij viirig wensclien slechts pogingen zijn, om Engeland's eisehen op het eventueel te houden congres kracht bij te zetten. De dag van bijeenkomst van dat congres is nog niet met zekerheid bepaald. Vorst Bismarck en graaf Andrassy doen middelerwijl hun best om eene bemiddeling tot stand te brengen, terwijl men in Rus land zelf in het vredestractaat nog geen vol doenden waarborg vindt voor de volkomen bevrijding der christenen. Werkt Oosten rijk dus officieel mee om een oorlog te voor komen, het doet ook een te waardeeren po ging om de nadoelen van den gevoerden krijg met het oog op den gezondheidstoe stand van Europa tegen te gaan. Een menigte onbegraven lijken liggen in Bulgarije en Rumenie. Daaruit kunnen niot anders dan besmettelijke ziekten ontstaan. De Oostenrijksche delegatie nam daarom eenstemmig een voorste! aan, ten einde do ontsmetting der slagvelden te bewerken. LONDEN, 25 Maart. Rusland weigerde de mededeeling van het vredesverdrag aan de mogendheden, als gelijkstaande met over legging van het verdrag aan het congres. Aldus is de laatste voorwaarde van Euge- land tot deelneming aan het congres afge wezen. St. PETERSBURG, 25 Maart. Bijaldien de oorlog met Engeland uitbreekt, eischt Rusland een verhond met of ontwapening van Turkije. ATHENE, 25 Maart. 20,000 vrouwen en kinderen vluchtten in het klooster op den berg Olympus. De Turken rukken er heen. Het Engelsche pantserschip Zubbv is er eveneens heengegaan. België. BRUGGE. Men gaat geregeld voort met het wegruimen der puinen van het gouver nementsgebouw. Dinsdag 11. hoeft men tus schen de puinen gevonden: 100 zilveren

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1