Binnenland. Boekaankondiging. vorzocnbare rechter baar op 15 Februari be paalde. John Abies was 62 jaren oud en gaf zich aan dronkenschap over. Bedwelmd door brandewijn en andere likeuren, die bij voor goud in de gevangenis ontving, werd hij vloekende en tierende naar het schavot ge voerd, en stapte met een laatsten vloek de eeuwigheid in. OORLOGSBERICHTEN. Eerst Zondag 11. heeft de Saltan van Turkije het vredesverdrag onderteekend en oogenblikkelijk daarna heeft generaal Igna- tieff zich met lteouf-pacha aan boord van de Wladimir ingescheept om zich over Odessa naar St. Petersburg te hegeven. Van verschillende zijden, o. a. door the Times en de Kölnische Zeitung, wordt gemeld dat het tractaat een clausule bevat, volgens welke het verdrag reeds thans voor heide partijen bindende kracht heeft. 0.1. MAILDIENSTEN. Via Brindisi, 15 Maart. Via Napels, 17 Maart. Via Marseille, 22 Maart. Via Nieuwediep, 29 Maart. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. SLUIS, 14 Maart 1878. Gedurende de maanden April, Juni, Juli en Augustus van het jaar 1877 werden onder verschillende omstandigheden een aantal diefstallen gepleegd in verscheidene gemeenten der arrondissementen Kortrijk en Brugge, zonder dat men er in kon slagen de misdadigers te vatten. Eindelijk is de justicie er in geslaagd, dank zij de waakzaamheid van den commissaris van politie te Meenen, de hand te leggen op een gevaarlijk sujet met name Jacobus Gijsels (bij ons in de wandeling bekend onder den naam van Jacobus ICessenaar) oud 41 jaren van beroep wever geboren te Zuidzande in de provincie Zeeland. Hij is door het hof te Brugge schuldig ver klaard aan de hem ten laste gelegde feiten en veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf en 10 jaren onder waakzaamheid der policie. Vroeger is hij door de rechtbank te Mid delburg reeds voor het plegen van ver schillende misdrijven veroordeeld geweest. Van zijne twee kameraden, beschuldigd wegens verheling der door hem gestolen voorwerpen, is de eene August Ramon ge- vonnisd voor 3 maal 6 maanden gevange nisstraf en 26 francs boete en de andere Pieter Verhegge vrijgesproken. Zekere M. N., wed. Z., wegens bedelarij tot 2 jaar detentie naar de Om- merschaus veroordeeld, is thans gevlucht, om bedoelde straf te ontgaan, met achter lating van 2 hulpbehoevende kinderen van 4 en 11 jaren. Vroeger heeft zij onder der gelijke omstandigheden eveneens gehandeld. Benoemd tot gemeente-ontvanger en tolvoorzanger in de Herv. gemeente te Sint Anna ter Muiden, de heer Iz. Braadt. De te Brugge zooveel geruchtmakende zaak van J. Anthone, die reeds sedert «enigen tijd met zijn vrouw, zijn broeder en twee klerken iD verbeterde bewaring is gesteld, beschuldigd van frauduleus bank roet, valschheid in geschrift enz. enz. wordt op het oogenblik voor het hof van assises te Brugge behandeld. Het in de "Wielingen gezonken Fran sche schip Providence, kap. Perrodo, van Santander met erts naar Antwerpen, heeft met de irihehbende lading in veiling f32 opgebracht. Uitslag der herstemmingen voor leden van de Tweede Kamer. Gekozen te Amsterdam Van Tienhoven. Te Rotterdam Van Stolk. Te Hilversum baron Schimmelpennlnek van der Oije, Te Winschoten baron De Vos van Steenwijk. Te Zevenbergen Van Diepen. Te Goes uitgebracht 1934 onwaarde 63. Gekozen Bredius 1102. Vermeulen 770. Don 7 dezer is bij de Tweede Kamer ingekomon een wets-ontwerp waarhij ruime rijksbijdragen worden toegezegd aan ver schillende kanaalworken, 't zij tot aanleg, verbetering of verbinding met andere ka nalen. Het doet ons genoegen te zien, dat hij de Regeering zulke goede voornemens worden aan den dag gelegd, tot verbetering van de communicatie, 't Doet ons leed, dat we in het ontwerp ons district niet aantreffen, waar er toch zoo veel valt te verbetereu en aan te leggen, en waaruit het rijk toch zulke enorme sommen heeft getrokken. In de buitengewone zitting der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland is den 11 dezer gekozen tot griffier in plaats van jhr. Roëll, wien op verzoek onder dankbetuiging eervol ontslag is verleend, mr. F. H. J. Thavenraat adj.-commies ter griffie van Zuid-Holland, met 40 van de 65 stemmen. Bij do directe belastingen enz. zijn thans deurwaardersbetrekkingen vacant te Zierikzee, Hcllevoetsluis, Oostburg en Epe. De Staatscourant bevat een koninklijk besluit tot organisatie der verdedigingsstel lingen. Het rijk wordt in 8 stellingen ver deeld. Te Utrecht, Naarden, Gorinchem, Zwolle, Dordrecht, Helder, Amsterdam en 's Bosch zijn de zetels der kommandanten gevestigd. De artilleriemagazijnen te Does burg, Nijmegen, Ter Neuzen en 's Bosch worden opgeheven. Elke stelling zal eene afdeeling vestingartillerie bevatten. Stbl. no. 15 bevat een kon. besluit van den 2n Maart 187S, tot schorsing van het besluit van burgemeester en wethouders der gemeente Ivrabbendijke, van 6 Februari 1878, betrekkelijk de benoeming van J. Nierstrasz, predikant der Nederd. hervormde gemeente aldaar, tot tijdelijkeu secretaris en tijdelijken ontvanger van eerstgemelde gemeente. (De benoeming van genoemden predikant is reeds van zelf vervallen, door dien de gemeenteraad van Ivrabbendijke een secretaris en een ontvanger benoemd heeft.) De minister van financien brengt ter keunis dat gedurende het jaar 1877 in 's rijks munt zijn vervaardigd en afgeleverd: a, voor rekening van het rijk 1,000,000 10 centstukken; 11,026,000 koperen centen; 1,400,000 koperen halve centen; 4,000,000 bronzen 2V» centsstukken; 6,100,000 bron zen centen b. voor rekening van particulieren 1,108,149 10 guldenstukken, 14,785 gouden dukaten; ongerekend de gouden dukaten, te zamen uitmakende een nominale waarde Yan f11,459,755. Do conclusie van de commissie tot het houden der enquête omtrent de long ziekte onder het rundvee, luidt in haar geheel aldus lo. Dat het staatstoezicht in die gedeelten van het rijk, waar de besmettelijke long ziekte heerscht, worde versterkt. 2o. Dat de onmiddellijke aangifte van het eerste ziektegeval in een verdachten koppel zooveel mogelijk door wetswijziging wordt bevorderd. 3. Dat de inenting van het rundvee als voorbehoedmiddel van de zijde van het staatstoezicht worde aangemoedigd. 4o. Dat door de reseering bijzondere voorschriften zullen worden uitgevaardigd, strekkende om de bestaande wettelijke be- bepalingen in toepassing te brengen en de volledige naleving der wet te verzekeren. KOLONIËN. Een telogram van den gouverneur van Atchin en onderhoorigheden, gedagteekend Kolta-Radja 21 Jan., behelst het volgende «Ofschoon niet zoo onrustig meer, gaan de Atchineezen voort mot beschieten van trans porten en enkele posten in de Zuidooster linie; kampong Lamjong, nabij onze ver sterking aldaar, is door hen verbrand." Do rcgons blijven noch schaarsch. Dientengevolge heerscht in dit seizoen on gewone hitte. Padang werd voor twee weken (half Januari) bezocht door millioenen allerfraaiste kapellen, die de pleinen als mei een oogver blindend sneeuwkleed bedekten. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. De bekende prof. Hermann Coin, te Bres- lau, heeft de volgende eischen gesteld be tredende do bovenmatige inspanning dei- leerlingen, naar aanleiding van hetgeen ome trent ditbelangrijk onderwerp op het jongst- hygiënische congres te Neurenburg was be handeld. Hij acht ter bescherming van het oog noodzakelijk: lo na uur onderwijs altijd uur pauze; 2o. bij een onderwijs van 5 uren des voormiddagsom 11 uur uur pauze; 3o. vermindering van de uren en van het huiswerk in de hoogste klassen van de hoogere middelbare scholen en gym- nasien; 4o. vasthechting van de snellen'sche lettertabel no. 6 in elke klasse; zoodra deze niet op 6 meter van het gezonde oog kan gelezen worden, moet dadelijk met lezen en schrijven geëindigd worden; 5o. onderwijs in de gezondheidsleer op scholen, seminarien en lioogescholen; 6o. een geneesheer in elke schoolcommissie; 7o. onmiddellijke slui ting van de slecht verlichte klassen. De doopsgezinde gemeente te Knijpo heeft met groote meerderheid van stemmen het voorstel verworpen, om den tweeden Paasch-, Pinkster-en Kerstdag, alsmede den Hemelvaartsdag, als chiistelijke feestdagen af te schaffen. GEMENGDE BERICHTEN. Het bericht aangaande de ontdekking van beschadigde archief-stukken, aan de Zutf. Ct. ontleend, was overdreven. De ar chivaris meldt, dat door een verborgen lek de stukkenontegenzeggelijkhaddengeleden, maar het gaat niet aan van onherstelbare schade te spreken, daar men verwachten mag, dat door de goede maatregelen, dio dadelijk genomen werden, het grootste ge deelte behouden blijven zal. (G C.) Tot nog toe werd het rattenkruid ons slechts als of vermengd met schoone kleur stoffen aangeboden, prachtig groen in be hangselpapier, schoon rood in de met fuch- sine gekleurde wijn. Niet minder gevaarlijk is dus een nieuwe manier om ons met die gevreesde stof in aanraking te brengen. Er komt namelijk in den handel eene zwart ge kleurde boomwol of watten, welke tot voe ring van kleediugstukken worden gebruikt, waar de kleurstof is vastgehecht door eene oplossing van arseniczuur in glycerine ver mengd met azijnzure aluiuaarde. Bij hevig transpireeren kan deze stof in vochtigen toe stand zeer licht op het lichaam overgaan, terwijl het oveneens bekend is hoe, vooral de mindere man, bij wonden welke gebroeid moeten wordon, dikwijls gebruik maakt van oude watten die tot voering hebben gediend, hier is de aanraking met het lichaam dus onmiddellijk. Te Westkapelle en te Zoutolande zijn eenige voorwerpen, o. a. eenige vaten wijn aangespoeld, waarschijnlijk afkomstig van een door de laatste stormen verongelukt schip. Bij gelegenheid van de eerste Wereldten toonstelling te Parijs in 1867, werd aldaar, onder hoofdleiding van den heer Jules Brun- faut, een geïllustreerd blad uitgegeven, dat, door zijn rijkdom van houtgravures en de talentvolle wijze waarop het de Tentoonstel ling en alles wat er mede in verband stond, beschreef, al spoedig de aandacht van geheel de beschaafde wereld tot zich trok. Het is dus niet te verwonderen, dat, ter-

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2