Binnenland. 8 motor 50 centimeter lengte en 43 centim. breedte. Bij aankoop en ontvangst was deze papyrus, als alle andere, opgerold. Het ontrollen, altijd een moeilijk werk, en dat. ondanks de grootste voorzichtigheid, doch dikwijls niet zonder ernstige bescha diging geschiedt, is gelukkig volbracht. Niet alleen is het over de geheele aanzien lijke lengte volkomen geslaagd, maar de gebeelte tekst, in hieroglvpen vervat, is dui delijk leesbaar bevonden. Uit den inhoud blijkt, dat deze papyrus dagteekent van on geveer 2000 jaar vóór de christelijke jaar telling, en hij bevat het verhaal van den dood en der begrafenis van de moeder van Her-Hor, van de eerste dynastie der Konin gen van Egypte. Engeland. De dagbladen berichten, dat 1 Mei aan staande weder de overtocht van het kanaal tusschen Dover en Calais, zwemmende zal beproefd worden. Een liefhebber, die als mededinger van Webb en Boyton optreedt, heeft gewed, dat bij in vier en-twintig uur dezen gevaarlijken tocht zal volbrengen, en dat wel zonder behulp van eenigen toestel, van welken aard ook. SLUIS, 7 Maart 1878. Door Z. M. den Koningis de heer mr. P. C. J. Hennequin, griffier ter secretarie alhier, benoemd tot Burgemeester der ge meente Sint Kruis. Door de schuld van onzen bericht gever hebben we verkeerdelijk gemeld, dat tie heer Van Lijnden verkozen is tot lid der 2e Kamer te Goes. Daarentegen moet aldaar herstemming plaats hebben tusschen de lieeren Bredius en Vermeulen. Met genoegen vernemen wij, dat de pok lijder te Heille, waarvan wij onlangs melding maakten, geheel hersteld is en zijne werk zaamheden weder als vroeger verricht, ter wijl er op dit oogenblik voor zoover ons bekend is, zich gelukkig geene meerdere ge vallen van die treurige ziekte in genoemde gemeente hebben voorgedaan. Van bevoegde zijde ingelicht omtrent de naaste oorzaak van bedoelde ziekte waaraan die lijder geleden heeft, als hebbende eenige dagen vertoefd in een huis te Nieuwpoort (Belgie), waar de pokziekte heersclite, komt ons eene waar schuwing niet overbodig voor en wel wie zich huisvest in eenig Rijk om daar korter- of langer tijd te vertoeven waar eene wet op besmettelijke ziekten niet bestaat, een grondig onderzoek in te stellen, of de woning welke men tot huisvesting kiest vrij is van besmettelijk'te ziekte, ten einde lo. zich zeiven voor besmetting te vrijwaren en 2o. de overbrenging van smetstof naar elders, te verhoeden. Naar men verneemt wordt het ontwerp van den hoer de Maere-Lïmnander, name- melijk om Brugge door een kanaal met de Noordzee te verbinden, in Belgie zeer op den voorgrond geplaatst. Het zal binnen kort in de Kamers in ernstige overweging genomen worden. Al spoedig zal de communicatie tusschen Sluis en Brugge te water hersteld zijn. Met de werkzaamheden is men op het oogen blik zoo ver boven, dat er machtiging is verleend tot het uitvoeren der dammen in do Damsche-, Oostendsche- en Gentsche vaarten. Men rekent dat er nog ongeveer eene maand zal noodig zijn om een en ander- in gereedheid te brengen voor eene gere gelde circulatie. Van terzijde vernemen wij, dat er pogingen in het werk worden gesteld tot het aan leggen van een tramway door ons voor malig 4e district van Zeeland. Goed zoo alle middelen, die er toe kunnen bijdragen om onze ellendige communicatie-middelen te verbeteren, zullen ten allen tijde door ons worden toegejuicht. Den 14n April a.s. is het 55 jaar gele den dat de eerste steen werd gelegd van de Hervormde kerk alhier. Dit jaar zal het vijftig jaar wezen dat zij voltooid is ge worden en voor den dienst in gereedheid is gebracht. Het is mede in dit jaar het derde eeuwfeest dat te Sluis de Hervormde gemeente werd gesticht. Wij hopen hier later op het een en ander terug te komen. De lichting der militie van het jaar 1878 bedraagt 11,000 man, waarvan 000 voor den dienst ter zee bestemd. Het aan tal ingeschrevenen is in het geheel 30,820 man. De maatstaf van herleiding der munt, voor het overmaken van gelden per post wissel naar de hieronder vermelde vreemde 'landen is, to rekenen van 1 Maart 1878, ge wijzigd en vaslgesteld als volgt Naar Belgie, op f 1 fr. 2.08; naar Frankrijk en Zwitserland op f 1 fr. 2.07; naar Italië, op f 1 fr. 2.04. (P C.) In het wetsontwerp tot regeling van het lager onderwijs komt o. a. het volgende voor Behoud van het stelsel van kweek scholen, normaallessen, door het Kijk en de gemeente gesticht en onderhouden. Kweeke- lingen alleen toegelaten tot eigen oefening of lot het verrichten van kleine diensten. De hoofdonderwijzer wordt hoofd der school en de hulponderwijzer onderwijzer genoemd. Het minimum der tractementen van de hoofdonderwijzers wordt f 700 dat van de andere onderwijzers f 400, met vrijheid tot verhooging naar de plaatselijke omstandig heden. De examens blijven onveranderd. Elke gemeente moet eene openbare school hebben. Het handteekenen en de gymnastiek wor den facultatieve vakken. Hoogstens éen on derwijzer op de 40 kinderen. Geen leerplicht zal ingevoerd worden. Regeeringszorg zal aangewend worden togen schoolverzuim. In de schooldistricten staan bezoldigde opzichters aan het hoofd. Er zal toezicht op de schoolboeken uitge oefend en gelegenheid tot godsdienstonder wijs gegeven worden. De kosten van het onderwijs zullon ge dragen worden door het Rijk en de gemeen ten met restitutie van 30 percent van de laatste. Schoolgeldhefling wordt facultatief aan de gemeenten overgelaten. Hot uitgebreid lager onderwijs blijft on veranderd. De overgangsbepalingen zijn gelijk aan die in het ontwerp-Heemskerk. Bij kon. besluit is, op de voordracht van den minister van oorlog, bepaald, dat de tijd voor eerste oefening van de man schappen der lichting van 1878, op twaalf maanden bepaald, verkort wordt tot zes maanden voor militions, die bij onbereden corpsen ingedeeld, a. het bewijs leveren, dat zij de lessen volgen of gevolgd hebben van een der Rijks-universiteiten, van de uni versiteit te Amsterdam, de Polytechnische school, de Handelschool te Amsterdam, de Twentsehe industrie- en handelschool, de Rijkslandbouwschool te "Wageningcn en 's Rijks veeartsenijschoolb. in het bezit zijn van het bewijs, bedoeld bij artt, 11 en 12 van de wet van 28 April 1876 (Stbl. no. 102) of van een der getuigschriften be doeld hij de artt. 57 en 59 der wet van 2 Mei 1863 (Stbl. no. 50), of wel van oen diploma als hulpapotheker. Voor de overige militiens, die zich met bijzonderen ijver toe leggen op het verkrijgen van de vereischte militaire kunde, kan de voor eerste oefening bepaalde tijd tot negen maanden verminderd worden.' De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 11 Maart, te half vier uren. KOLONIËN. Met betrekking tot de verliezen van hot Indische leger in en door den oorlog tegen Atchin, van April 1873 tot omstreeks Juli 1877, geeft de Januari-aflevering van het Indisch Militair Tijdschrift eene reeks van opgaven, waaruit het volgende blijkt Gesneuveld, aan bekomen wonden overleden en vermist zijn 43 Europeesche officieren, 1 inlandsch officier, 269 Europeesche en 234 inlandscheminderen,gewond zijn 185 Euro peesche en 3 inlandsche officieren, benevens 1194 Europeesche en 1190 inlandsche min deren. Voegt men bij de eerstvermelde ge tallen 48 Europeesche officieren en 3057 Europeesche en 1628 inlandsche minderen, die aan ziekte overleden, dan komt men tot een totaal overledenen van 5280 personen, waarvan ruim 89 percent door ziekte en ruim 10 percent door den vijand. Van de gewonden (ongerekend de overledenen), ten getale van 2572 personen, werden 2318 of 90 pet. door schoten, 165 of 6'A pet. door houwen of steken en 89 of 3'^ pet, door an dere oorzaken verwond. De sterkte der troe pen was, zooals men weet, zeer ongelijk. Sedert de eerste expeditie in 1873, toen de sterkte 3368 man bedroeg, is zij steeds toe genomen en bedroeg omstreeks Juli 1877 10,450 man. GEMENGDE BERICHTEN. 'tZal aan velen onzer lezers bekend zijn, dat de 256e paus (Pi us IX) in een oude pro fetie van den Ierschen bisschop Malachias onder benaming Crux de Cruxe was aange duid en de 257e (thans Leo XIII) onder die van Lumen in Coelo )licht in den hemel). In verband daarmede meldt thans de Bien Pu blic dat het bovengedeelte van paus Leo's wapen beslaat uit een azuren veld met gou den ster. Anderen maken do opmerking, dat zijn naam herinnert aan bet sterrebeeld «de Leeuw." Te Middelburg is in den ouderdom van 71 jaren overleden de beer G. J. Sprenger, ridder der orde van den Nederiandschen Leeuw, lid der Prov. Staten van Zeeland, oud-lid van Gedeputeerde Staten, oud-luit.- kolonel-kommandant der schutterij, voor zitter der Kamer van Koophandel enz. De overledene was een hoogachlenswaardig, werkzaam ingezetene van Zealand's hoofd stad. Voor het eerste gedeelte van de geld- leening der gemeente Roermond ad f 20,000 is op één dag f 89,250 ingeschreven. De ge heele leening, over drie jaren verdeeld, be draagt f 60,000. De Zutpheusche Courant meldt, dat door den provincialen archivaris van Gel derland de treurige ontdekking is gedaan, dat een gedeelte van het archief bedorven is. Door een gat in het leien dak van het gebouw, waarin het archief wordt bewaard, is het water, men weet niet hoe lang reeds, heengestroomd, doorgedrongen tot dearchie- venkamer en heeft daar een onherstelbare schade veroorzaakt, daar vele kostbare stuk ken, waaronder uit den Spaanschen tijd, ge heel doorweekt en totaal onleesbaar zijn ge worden. De eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond zijn reads aan Z. M. den Ko ning aangeboden door A. J. M. van der Trappen van Hondsholredijk, gemeente Naaldwijk. Er zijn tot den groei volstrekt geen kunstmiddelen aangewend. Drie perceelen aan de Schedeldoekhaven in Den Haag zijn door het bestuur van do Ned. vereeniging tot bescherming van die ren voor f 10,000 aangekocht om daarin de talrijke honden, die ter verzorging worden gezonden aan het «Toevluchtsoord voor die ren" op te nemen. De wereld gaat vooruitMen laat de hon den tegenworrdig op kamers wonen en be taalt voor hen huishunr, belasting, kost, be diening enz.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2