NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 10. Negentiende jaargang. A0. 1878. Vrijdag 8 Maarl. Een wenschelijke soort van scheidsgerechten. Buitenland. SIVISC Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. 'Prrfs^tler advertentiënvan 15 regels 60 cent, Prijs per drie maanden 1. elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar liet ge Afzonderlijke nommers 7 cents. tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, NIJGH en VAN DIïMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. Eene zaak die ook buiten Duitschland de aandacht in ruime mate gaande maakt, is de herziening der zoogenaamde Gewer- beordnung, der wet, die zich bezighoudt met de belangen van werkgever en werk nemer, hun onderlinge verhouding regelt enz. Onder de punten, die daarbij in aan merking komen, verdient vooral vermelding dat desbetreffende de invoering van arbeids gerechten, nl. scheidsgerechten voor arbeids zaken, bestaande uit een voorzitter, dio noch arbeidgever, noch arbeidnemer mag zijn, en uit vier leden, voor de eene helft arbeidgevers, voor de andere arbeidnemers. Alle andere bijzonderheden, als den aard der te behandelen zaken, fIe vau >u" richting, den vorm van rechtspraak met stilzwijgen voorbijgaande, willen wij alleen wijzen op het groote voordeel, dat gelegen zal zijn in de snelle berechting, welke vol gens het ontwerp zal worden verkregen. Niet alleen toch dat de zaken binnen den kortst mogelijken tijd moeten worden be handeld, maar wanneer er in de zitting geen vonnis mocht zijn gewezen, dan mag de uitspraak toch niet langer dan drie da gen worden verschoven. Een zoo snelle berechting klinkt ons, Nederlanders, die ondanks alle hervormin gen in het rechtswezen in dat opzicht nog lang niet verwend zijn, inderdaad fabel achtig in de ooren, en in dat opzicht zou den de arbeidsgerechten ook hier te lande oneindig veel nut kunnen stichten. Toch meenen wijdat er voor een andere rubriek van geschillen op dat gebied nog grooter behoefte bestaat aan een snelle be rechting. Zonder het nut der arbeidsge rechten te willen betwisten, gelooven wij geen onwaarheid te verkondigen, wanneer wij beweeren dat zich hier te lande het gelukkige verschijnsel voordoet, dat de ge schillen tusschen werkgever en werknemer zelden van dien aard zijn, dat er scheids rechterlijke tusschenkomst wordt noodig geacht. Een geheel ander geval is het met die arbeidnemers of liever arbeidneemsters, die als vrouwelijke dienstboden in onze gezin nen werkzaam zijn. Algemeen zijn de klach ten over het talloos tal van gebreken, dat meer en meer die in vele huishoudens toch helaas! onmisbare gedienstigen aankleven, gebreken ongetwijfeld voortwoekerende on der den schadelijken invloed van het alge heel gemis aan controle, dat hier aanwezig is; gebreken, die steeds in omvang toene men onder begunstiging van een zekere onmacht bij beide partijen om haar goed recht te doen gelden. Hier eene dienstbode, die willekeurig de mondeling aangegane overeenkomst ver breekt en eensklaps zonder billijke reden haar meesteres verlaat, onder onbeschofte bedreigingen huurpenningen eischende, die haar wegens ongemotiveerde contractbreuk krachtens art. 1639 Burg. Wetb., niet ver schuldigd zijn, doch veelal uit verderfelijke zwakheid door de rechthebbende partij wor den voldaan. Ginds daarentegen eene an dere, die zich de meest onheusche, soms zelfs onkiesche handelingen moet getroos ten, omdat zij weet, dat de weg om recht te verkrijgen lang en moeilijk is en een tusschentijdsch verlaten van den dienst zon der bewijs van wettige redenen alle aan spraak op geldelijke vergoeding ontzegt en der belanghebbende maar al te dikwijls nog een onverdiende smet aanwrijft. Aan de eene zijdo ontrouw of oneerlijk heid, luiheid of onzindelijkheid, aan den. anderen kant tekortkoming in het verstrek ken, van veel, wat gegeven kon worden, moeite veroorzakende ongeregeldheid, on hartelijkheid en onverschilligheid voor de persoonlijke belangen der ondergeschikten. Zóó verergert de toestand meer en meer, on de maatschappijen tot bekroning van trouwe dienstboden, de kantoren tot weder- zijdsche informatie en dergelijke inrichtin gen werken óf te eenzijdig, of zijn te gering in aantal om een merkbaar gunstige ver andering teweeg te brengen. Geen wonder, dat de gouden of zelfs maai de zilveren jubilé's op dit gebied steeds zeldzamer worden, en daarom: tegen scheids gerechten voor arbeidgeyers en arbeidnemers hebben wij niets, maar zoo men er op het voetspoor van het buitenland ooit toe mocht overgaan ze hier te lande in te voeren, dan zal men wel doen vooraf dergelijke col leges in het leven te roepen voor meesteressen en dienstboden. L. C. OORLOGSBERICHTEN. Het vredes-verdrag, dat een einde zal ma ken aan den Russisch-Turkschen oorlog en dat in do geschiedenis de naam van den vrede van Constantinopel zal dragen, is in den avond van Zaterdag 11. te San Stefano onderteekend. De onderstelling dat de tweede Maart voor deze plechtigheid was uitgeko zen, was aldus juist. Deze heugelijke gebeurtenis wordt gelijk tijdig uit St. Potersburg, Constantinopel en Londen gemeld. In eene depêche uit do Turkscho hoofdstad wordt gezegd, dat Rus land heeft afgezien van zijn eisch om do schatting, door Egypte en Bulgarije betaald, tot delging der oorlogsschadeloosstelling te doen aanwenden en dat, na de onderteeke- ning, te San Stefano door Grootvorst Nieo- laas eene wapenschouwing is gehouden, waarhij do blijde tijding aan de Russische troepen is medegedeeld. Het telegram, waarin Grootvorst Nicolaas den Czar van de gebeurtenis kennis gaf, luidde als volgt«Ik heb de oer Uwe'Majes- toit met het sluiten van den vrede geluk te wenschen. God schonk ons het voorrecht de grooto en heilige taak, door Uwe Majesteit begonnen, to volvoeren tot het einde. Op den dag van de bevrijding der lijfeigenen, verloste Uwo Majesteit de Christenen van het Turksche juk." The Times meent te weten, dat do vredes voorwaarden noch den afstand der vloot, noch do schatting van Egypte, noch do ge hypothekeerde Staats-inkomston van de Porto bevatten en dat Saloniki en Adriano- pel niet bij het toekomstig vorstendom Bul garije gevoegd zullen worden. De voor waarden betreffende Ru manie, Montenegro en Servio zijn onveranderd door de Porto aangenomen. De quaestie der oorlogschat ting is nog niet delinitief geregeld, maar zij zal waarschijnlijk voornamelijk moeten af gedaan worden door afstand van grondge bied in Azie, Erzerum ovenvvel bepaaldelijk buitengesloten. Omtrent de voorwaarden en bloc evenwel verkeert men nog steeds in do grootste on zekerheid. Met name blijft de quaestio van eene tijdelijke bezetting van of den door- marsch der Russischo troepen door Constan tinopel eon duister punt. De Politische Cor- respondenz, die te Wcenen verschijnt, ver klaart met zekerheid te weten, dat de intocht van een deel van het Russische leger in Con stantinopel aanstaande is, onafhankelijk van deal of niet onderteekening van het vredes verdrag. België. De advocaat-generaal bij het hof van appèl te Brussel heeft zijn lijvig rapport in de zaak van 't Kint de Roodenbeke c. s. (Banquo do Belgique) voor de raadkamer ten einde ge bracht. De uiteenzetting van deze gewich tige rechtsvordering heeft niet minder dan veertig zittingen gevorderd en in elk barer heeft do heer mr. B. Van Berchem gedu rende ongeveer drie en een half uur het woord gevoerd. De beraadslagingen der raadkamer van het hof zijn jl. Donderdag aangevangen en het is met geen mogelijk heid te voorzien wanneer zij zullen zijn af- geloopen. Alleen verneemt men, dat het hof de feiten en vraagpunten, waarover het be slissen moet, vau 500 tot 354 heeft terugge bracht. F r a n k r ij k. Uit het onlangs verschenen werk van Magne «Histoire du second Empire" blijkt, dat door het tweede keizerrijk do staatschuld van Frankrijk met S milliard en 750 milli- oen fr. vermeerderd Werd; de oorlog met Duitschland kostte 'behalve de 5 milliard nog aan rente'van do oorlogskosten 000 millioen fr. dus eene effectieve schuld van 12 milli ard, terwijl de vroegere oorlogen en expe dities 11 milliard ongeveer kostten. Voor het museum van het Louvre fa Parijs, is aangekocht en aldaar geplaatst een buitengewoon merkwaardige Egyptische papyrus van groote afmetingen, te weten:

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1