NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH No, 9. Negentiende jaargang. Openbare Verkooping. KLAAGTOONEN. Buitenland. SL7ISS Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag Trijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds.4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, NIJGH en VAN DITMAll, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. De BURGEMEESTER van Sluis, zal ten behoeve dier gemeente, op Vrijdag den 1 Maart 18Ï8, des namiddags ten 1 ure, in het openbaar te koop aanbieden: Ongeveer 65,000 harde METSELSTEEN, eene aanzienlijke hoeveelheid ARDUI NEN-ZERKEN, -BLOKKEN en -KANT- STEENEN, van verschillende afmetingen en eene partij oud IJZER. Alles liggende in de nabijheid der voorma lige Passluis en der Sortie aan deWestbatte rij Voorts na afloop daarvan 15 a 20 Olmen en Populieren BOOMEN, staande in de na bijheid der begraafplaats, en eenig Wilgen en Populieren KAPHOUT. (Vervolg.) Ter bestrijding der kosten van het tegen woordig machine, alias postkar, die tusschen Sluis en Breskens rolt, wordt naar ons besto weten van Rijkswege jaarlijks betaald eene som van drie duizend gulden en dan heeft de aannemer liet recht één persoon als pas sagier naast den postillon te laten plaats nemen. Gelukkig dus voor hem of haar, die er het eerst bij is, of reods te voren eene plaats heeft besproken, anders mag hij het land van Kadzand doorreizen zoo als dat over duizend jaren reeds plaats had dat is: te voet. Wel een prettig idee, dat er in het geheele voormalig 4e district van Zeeland geen enkel vast communicatie-middel bo- staat dan zoo'n ellendige postkar. Maar, zal men ons tegenwerpen, dat ding is niet bestemd tot het vervoer van perso nen, het dient eigenlijk slechts tot het over brengen der postpaketten. Fiatmaar zou zulks niet even goed kunnen geschieden met flinke diligences bespannen met twee paar den zoo als dat in sommige streken van Belgie en Duitschland dagelijks plaats heeft? Of zotr er soms vrees bestaan, dat zulks ver traging zou kunnen geven voor de post, wanneer het brievenvervoer met het perso nenvervoer werd vereenigd Dan vragen wij op onze beurt; is er dan geen toezicht en kan zich dat niet laten gelden waar zulks noodig is, zelfs zoo streng mogelijk? Welnu, wanneer er zoo twee vaste dilegence-dien- sten waren; eene van Sluis, langs de draai brug over Oostburg en Groede naar Bres kens en eene andere van Biervliet over IJzendijke en Schcondijke naar Breskens; en wanneer deze beide diensten tweemaal daags vice-versa werden verricht, dan zou onzes inziens een groot gedeelte van ons land daarmeo gebaat zijn. Alle gemeenten daarbij op te nemen zou eene onmogelijk heid zijn, doch verreweg het meerendeel zou er groot belang bij hebben. Maar, zoo hoor ik reeds van verschillende zijde stem men opgaan, zoo iets zou immers met te veel kosten moeten gepaard gaan Gewis, die kosten zouden nog al belangrijk zijn, maar toch niet zoo groot dan men hij eene oppervlakkige beschouwing wel denken zou. Nu nog altijd gaan we voort met hetgena we zijn begonnen te zeggon, namelijk: dat er ook iels voor onze belangen moet opge offerd worden. Welnu, indien er van Rijkswege eene vaste subsidie werd toegestaan van vijf dui zend gulden in plaats van drie duizend, terwijl men altijd nog in aanmerking moet nemen dal de bodoloopen van Biervliet naar IJzendijke, van IJzendijke naar Schoondijke en van Breskens naar Groede zouden komen te vervallen, dan zou dit zeker voor liet Rijk nog niet zoo erg bozwarend zijn. Wanneer er verder dilogences werden in gericht met goede zitplaatsen voor tien per sonen benevens êcne afgeslólene plaats voor den conducteur en de postpaketten; wanneer vervolgens de tarieven van het personenver- voor (wij geven dit altijd voor beter wer den "geregeld als volgt Van Sluis naar de draaibrug 15 cents, van de draaibrug naar Oostburg 30 cents, van Oostburg naar Groede 30 cents, van Groede naar Breskens 25 cents; dat van Biervliet naar IJzen- dijko 30 cents, van-IJzendijke naar Schoon dijke 50 cents en van Schoondijke naar Breskens 30 cents en alles omgekeerd, dan zou het ons erg tegenvallen, als de opbrengst ■van het personenvervoer niet ruimschoots zou opwegen tegen het te kort dat er boven de vijf duizend van Rijkswege zou benoo- digd zijn om voor bovengenoemde diensten in het onderhoud to kunnen voorzion. In tegendeel, wij geloven dat het eene zaak zou zijn welke zou rendecren; een zaak die gerust door particulieren zou kunnen on dernomen worden! .Immers er zou van deze diensten een dagelijksch gebruik worden gemaakt; want hoevelen toch in ons dis trict moeten niet ieder oogenblik, het zij voor .hnisselijke zaken, dienstzaken, fami liezaken, rechtszaken of iets dergelijks over de Schelde? O wij, die hier zoo weinig gewoon zijn, zouden bij het bestaan van dergelijke diensten ons verbeelden ten top punt van gemak te zijn.Mocht al liet- gene we wederom omtrent onze ongeluk kige gemeenschapsmiddelen in het midden hebbe.i gebracht, maar gehoord en ter harte genomen worden door hen, die ons zouden kunnen en willen helpen. Mochten wi j ook maar een enkel stootje hebben kunnen aan brengen om toch eens eenmaal eenigo ver betering in die ellendige Kadzandsche Com municatieve zien,dan zouden wijonzemoeite ruimschoots beloond achten OORLOGSBERICHTEN. In oen over Syra verzonden telegram uit Constantinopel dd. 21 Febr. wordt ge zegd, dat de voornaamste punten der nieu we vredesvoorwaarden als volgt luiden lo. Bulgarije zal het land omvatten tus schen den Douau en hot Balkan-gebergte, met uitzondering van de Dobrudscha. Het zal evenzeer bevatten Rumelie tusschen de Zwarte Zee en Serv'ie, met inbegrip der val lei van de Maritza, doch zonder Adrianopel. Eene vergadering van notabelen zal den Vorst kiezen, wiens benoeming aan do be krachtiging van de Porte en de Mogend heden onderworpen wordt. Bulgarije zal eene schatting betalen, gelijkstaande aan do netto-opbrengst van de tegenwoordige be lasting. Eene Russische commissio zal go- durende twee jaren toezicht houden op hot bestuur van Bulgarije, dat door 50,000 man Russen zal bezet worden. 2o. Podgoritza en Antivari zullen bij Montenegro worden gevoegd, benevens eenige andere vergrootingeu ten oosten ou ten westen. 3o. Bevoegdheid van Rusland tot den af stand van de Dobrudscha aan Rumanio in ruil voor Bessarabia, en tot aanmer kelijke vergrooting yan Servio naar den kant van Bosnië en Nisch. 4o. Handhaving van het togenwoordigo stelsel betreffende de zeeëngten, welker doorvaart aan alle oorlogschepen zal ver boden zijn, behalve in enkele op zichzoll staando gevallen. Volledigo vrijheid der handelsscheepvaart, zelfs in oorlogstijd. 5o. Eene oorlogsschatting aan Rusland van 1400 millioen roebels, tot dekking waar van Turkije zal afstaan: Batum, Kars, Ba- jazid, Ardahan, henevens het grondgebied van dien gordel; voorts zes pantserschepen ter keuze van Rusland. Turkije zal boven dien nog betalen veertig millioen p. st. in obligation, waarvan de interest en de aflossing zullen gewaarborgd worden door de schatting van Bulgarije en Egypte, bo nevens door de inkomsten van Anatolio en de mijnen van Heraclea. Tien irilliocn roebels zullen onmiddellijk betaald worden en strekken tot schadeloosstelling der to Constantinopel gevestigde Russen en Rus sische instellingen, tot integrale terugbe taling van de kapitalen door de Russen in Turksche obligation belegd, tot beta ling van de kosten van onderhoud dor krijgsgevangenen en herstel der monden van de Sulina. België. In sommige couranten is gemeld dat de militairen te Brugge zich verdienstelijk heb ben gemaakt bij het woeden van dezen brand. "Wij achten ons verplicht dergelijke berich ten tegen te spreken, daar wij er oogge tuige van geweest zijn hoe verscheidene dier landverdedigers in verzekerde bewaring moes ten worden gesteld ter oorzake van op verre gaande manier te buiten gaan aan het drin-

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1